Sida: << | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | >> | Nästa   av 28 sidor.
Bokmärke   Index   [Meny]    / visa    till
Startsida, Bolina, BoRevision, Riksbyggen, SBC - Allt om bostadsrätter

Nytt forum (ersätter gamla forumet)



Sveriges största forum för alla i bostadsrätt

Ett nytt forum för bostadsrätter har startats upp.
Länken till detta forum är http://hotpot.se/forum.

- - - Efterlysning - - -
Tips önskas om bra bostadsrättsföreningar i Malmö!

Skriv till media ! NU !!!

Klicka här för att läsa hotelsebrevet från styrelsen i Myggans förening
Ogiltig stämma                     "Budord för styrelsen"
Vad gäller för ledningarna i din lägenhet?

Klicka här för att se priser för bredband i HSB Bolina-nätet

Utsatt för telefonspam? Tipsa gärna om telefonnummer i detta forum!



TÄNKVÄRT

Det krävs ett helt nytt sätt att tänka
för att lösa de problem vi skapat
med det gamla sättet att tänka.
Albert Einstein


Sven (medlem)

Tack för svaret admin. Låt säga att någon tex dumpar ett gäng bilbatterier och annat farligt avfall i något gemensamt utrymme. Har föreningen då rätt att låta medlemmen i fråga betala vad det kostar föreningen att frakta bort skräpet?

3/01 2007 (1656) e
    Kommentar av Admin
Ja, då är det ju inte fråga om böter, utan om en ren kompensation för de utgifter föreningen haft.
I ett sådant fall är jag övertygad om att föreningen har full rätt att utkräva skälig ersättning för att frakta bort avfallet.

Problemet i sådana här fall (säkert inte ovanligt) är väl oftast bevisbördan. Det är sällan lätt att att bevisa vem som skräpat ner.


Sven (medlem)

Finns det något åtgärd mellan skriftlig varning och vräkning som en förening kan ta till mot en medlem. Har en förening tex rätt att ge en medlem böter?

3/01 2007 (1655) e
    Kommentar av Admin
Vi hade väl denna fråga uppe för diskussion för inte så länge sedan om jag inte missminner mig (eller om det var ett mail som jag svarade på?).

Det finns inget i lag eller normalstadgar som säger att en förening/styrelse kan utdela "böter".
Även om motsatsen heller inte finns i lag/stadgar (dvs att en förening/styrelse saknar rätt att utdela böter) så är jag rätt övertygad om att böter aldrig kan utdelas i föreningar.

Man kan bara utkräva kompensation för något som skadats, en ren sakskada (alltså ej att definiera som böter).
Dvs en styrelse kan inte bötfälla en medlem för att denne t.ex.hållit alla grannar vakna en hel natt med för hög volym på stereon.

Böter har i och för sig utdelats i min förening (med stöd av HSB), men om den drabbade vägrar att betala så lär det inte vara mycket föreningen/styrelsen kan göra åt saken.

Således finns det ingen åtgärd mot en medlem mellan skriftlig varning och vräkning.

Kanske något att fundera på hur detta skulle kunna lösas, men då får man vara mycket, mycket försiktig så att man inte ger styrelsen utökad makt att trakassera medlemmar för att påtvinga åsikter eller för att klara sig undan kritik. Det är redan idag nästintill omöjligt att kunna kritisera en styrelse så att övriga medlemmar får ta del av denna kritik.


stephan

Bostadsrättslagen

Som jag tidigare sagt är BRL inte värt ett piss tydligen. Här står de boende slätt tills allt har prövats och det lär ta sin tid. HSB som svarat på såna här frågor tidigare har bara gissat, liksom alla andra konsulter/experter. Vad som står i stadgar, lag måste vinklas innan man vet vad som gäller.
Bra att det kommer en dom i detta som Admin säger svåraste i BRF:er. Jag tror också att det just nu är svårare än någonsin att tolka då de flesta fortfarande har stadgar gällande innan lagändringen avseende inre underhåll kom 1 juli 2003.

Jag undrar vad som gäller i "min" förening, och för hur länge? Föreningen och entreprenören har under senaste året fixat cirka 40 vattenskador som "kom till" under en icke stämmobeslutande rensning av ventilationssystemet. (kostnaden gissa jag på uppgick till 10-15 miljoner) något svar fick man inte på frågan på senaste stämman. Endast att pågående arbeten var uppe i 30 miljoner.
Entreprenaden gick till så att alla radiatorer togs bort och därefter byttes donet som fördelar tillfuften. vilket betyder att man tömde allt radiatorvatten och senare luftade alla radiatorer(samma som element) man har också försett de flesta lägenhter med ballofixer i kök och badrum.
Jag undrar vad som skulle gälla om samma sak hände som nu HD uttalat sig om med dessa förutsättningar???

vattnet hittar alltid nya vägar, vattnet urholkat stenen? Kanke skall vi återgå till att hämta vatten på gården?

3/01 2007 (1654) e
    Kommentar av Admin
Ett sätt att framtvinga en ny, uppdaterad och bättre bostadsrättslag är att allt fler prövar frågor i domstolen (i samförstånd med medlemmarna, så att ingen medlem behöver drabbas, bara för att ärenden måste prövas).

I fallet med bostadsrättsföreningen i Täby så hoppas jag att hemförsäkringen täckte i alla fall det mesta av kostnaderna.


myggan
Hemsida

HD,s dom i sin helhet.
Klicka på bollen

3/01 2007 (1653) e
    Kommentar av Admin
Det ser ut som om Ekot hade rätt om domen avseende HSB:s Bostadsrättsförening City i Täby.

HD refererar genomgående till bostadsrättslagen 7 kap, 12 §;
Bostadsrättshavarens ansvar för lägenhetens skick
12§
Bostadsrättshavaren skall på egen bekostnad hålla lägenheten i gott skick, om inte något annat bestämts i stadgarna eller följer av andra-femte styckena. Detta gäller även mark, om sådan ingår i upplåtelsen.

Bostadsrättshavaren svarar inte för reparationer av ledningar för avlopp, värme, gas, elektricitet och vatten, om föreningen har försett lägenheten med ledningarna och dessa tjänar fler än en lägenhet. Detsamma gäller ventilationskanaler.

För reparationer på grund av brand- eller vattenledningsskada svarar bostadsrättshavaren endast om skadan uppkommit genom

1. hans eller hennes egen vårdslöshet eller försummelse, eller
2. vårdslöshet eller försummelse av
a) någon som hör till hans eller hennes hushåll eller som besöker honom eller henne som gäst,
b) någon annan som han eller hon har inrymt i lägenheten, eller
c) någon som för hans eller hennes räkning utför arbete i lägenheten.

För reparation på grund av brandskada som uppkommit genom vårdslöshet eller försummelse av någon annan än bostadsrättshavaren själv är dock denne ansvarig endast om han eller hon brustit i omsorg och tillsyn.

Tredje stycket gäller i tillämpliga delar om det finns ohyra i lägenheten. Lag (2003:31).




Bostadsrättslagen

Juridik och lagar för brf:ar - Brl

Allt du behöver veta om lag & rätt

hotpot.se/forum

Utifrån enbart vad det står i denna paragraf gör sedan Högsta Domstolen fria tolkningar.

HD vill inte definiera vatten till värmesystem som något som hör till föreningen. Eeeh?
Det är sannerligen inte min tolkning, och jag tycker att lag/stadgar är solklara på detta!
HDs dom går också tvärsemot HSBs tolkning !!!

Klämring (för fixering av golvmatta till golvbrunn), tvättställ, blandare, vattenlås, avstängningsventil, bottenventil och packning, badkar, duschkabin, duschslang, WC- stol, tvättmaskin, torktumlare. torkskåp, tvättbänk, kall- och varmvattenledning (till de delar som är synliga i lägenheten och bara försörjer den egna lägenheten) inkl armatur hör till bostadsrättshavarans ansvar.
Avloppsledning med golvbrunn (föreningen ansvarar för rensning av avloppsledning, brh svarar för rensning av golvbrunn), vattenradiator, värmeledning, ventil, termostat hör till bostadsrättsföreningens ansvar, enligt min tolkning.


Underhålls- och reparationsansvarets fördelning framgår av föreningens stadgar:
"Bostadsrättshavaren skall på egen bekostnad hålla lägenhetens inre med tillhörande övriga utrymmen i gott skick. Föreningen svarar för husets skick i övrigt".

Bostadsrättshavaren svarar för lägenhetens väggar, golv och tak samt underliggande fuktisolerande skikt, inredning och utrustning; såsom ledningar och övriga installationer för vatten, avlopp, värme, gas, ventilation och el till de delar dessa befinner sig inne i lägenheten och inte är stamledningar, svagströmsledningar; i fråga om vattenfyllda radiatorer och stamledningar svarar bostadsrättshavaren dock endast för målning; i fråga om stamledningar för el svarar bostadsrättshavaren endast fr. o. m. lägenhetens undercentral (proppskåp), golvbrunnar, eldstäder, rökgångar, inner- och ytterdörrar samt glas och bågar i inner- och ytterfönster. Bostadsrättshavaren svarar dock inte för målning av yttersidorna av ytterdörrar och ytterfönster.

Bostadsrättshavaren svarar för reparation i anledning av brand eller vattenskada i lägenheten endast om skadan uppkommit genom bostadsrättshavarens eget förvållande eller genom vårdslöshet eller försummelse av någon som tillhör hans hushåll eller gästar honom eller av annan som han inrymt i lägenheten eller som utför arbete där för hans räkning.

Gränsdragning för vvs-rörledningar!
För inkommande vattenledningar går gränsen mellan föreningens ansvar och medlemmens ansvar vid kulventilerna (eller motsvarande avstängningsventiler). För utgående vatten- eller avloppsrör går gränsen mellan föreningens ansvar och medlemmens ansvar vid golvytan (vid respektive sko i golvet, t.ex. gjutjärnsröret vid toalettstolens avlopp och vid golvbrunn).

Inom den del som är medlemmens ansvar får man får byta delar som har gått sönder, t.ex. en kran. Men man får inte ändra rördragningen eller utöka systemet med några nya rör. I sådana fall behövs föreningens tillstånd. Plaströr som är skadade, visar tecken på sprickbildning eller är mycket slitna skall bytas ut så fort som möjligt.

Det är således bostadsrättshavarens ansvar att byta packningar i kranen, att ta hand om rinnande toalett och att rensa stopp i vattenlåset. Vaskrensaren (en gummiklocka på skaft) kan även vara första hjälpen till en stoppad toalett!


I HSBs nya normalstadgar från 2003 (§36) står emellertid följande:
Bostadsrättsföreningen svarar för reparationer av ledningar för avlopp, värme, gas, elektricitet och vatten, om föreningen har försett lägenheten med ledningarna och dessa tjänar fler än en lägenhet. Detsamma gäller för ventilationskanaler.
Föreningen har därutöver underhållsansvaret för ledningar för avlopp, gas, elektricitet, vatten och anordningar för informationsöverföring som föreningen försett lägenheten med och som inte är synliga i lägenheten. Bostadsrättsföreningen ansvarar vidare för underhåll av radiatorer och värmeledningar i lägenheten som föreningen försett lägenheten med.


Ovanstående (i röd text) från HSBs normalstadgar står alltså i strid med HDs dom.

HD nämner inget om det viktiga faktum att bostadsrättslagen (såväl den gamla lagen före 2003, som den nya lagen) talar om stammar.

I det aktuella fallet handlade det om en luftningsnippel som läckte.

Lagen är mycket otydlig (som alltid) men då inga föreningar (vad jag känner till) har någon regelbunden kontroll av radiatorer så faller det sig kanske naturligt om det är upp till bostadsrättshavaren att ha kontroll och underhåll av just denna bit?

PS.
Under 2004 var det på tal att man i HSB Göta skulle förbättra HSBs normalstadgar.

Men vad det utmynnade i framgår inte.


Per /medlem

Nedanstående är hämtat från Sveriges Radios webbsajt


"11:25 | tisdag 2 januari 2007
HD: Vattenläckage inte bostadsrättsförenings ansvar
Ett vattenläckage från ett element i en bostadsrättslägenhet är ägarens ansvar och inte föreningens. Det slår Högsta domstolen fast.

Det var ett par som tvingades byta ett parkettgolv för 45 000 kronor sedan ett element läckt under en längre resa.

De ansåg att det var en vattenskada enligt bostadsrättslagen, men föreningen gick till domstol.

Enligt HD är det bara vattenskador från vattenledningar som är bostadsrättsföreningens ansvar."




3/01 2007 (1652) e
    Kommentar av Admin

Vattenläckage i bostadsrätt - HDs dom!!!

Se länk.

"Enligt HD är det bara vattenskador från vattenledningar som är bostadsrättsföreningens ansvar."

Jag hoppas att det är Ekot på Sveriges Radio som har fel i vad HD:s dom egentligen säger, för så okunnig kan väl i alla fall inte (ens) HD vara ???

Eller är det jag som tolkar HDs dom på ett felaktigt sätt?

Säger HD att bostadsrättsföreningarnas stadgar inte överensstämmer med lagen?

Menar HD kanske att vattenskador från radiator är bostadsrättshavarens ansvar medan vattenskador från vattenledning till radiator är bostadsrättsföreningens ansvar?

Men det blir fel, vilket som.
Det är bara stammarna - dvs de rör som betjänar fler än en lägenhet, som är föreningens ansvar.

Det känns som det finns stora brister i regelverket vad gäller vattenläckage, en av de absolut största frågorna inom bostadsrättsföreningar.

Om HD:s dom är vad Ekot hävdar måste nu landets alla bostadsrättsföreningar snabbt göra om sina stadgar, annars blir HD:s dom prejudicerande. Frågan är hur stadgarna kan skrivas om utan att bryta mot HD:s tolkning av bostadsrättslagen?






Bostadsrättslagen

Juridik och lagar för brf:ar - Brl

Allt du behöver veta om lag & rätt

hotpot.se/forum



stephan

Fråga till medlemssektionen
Borde Ni inte plita ner några rader om försäljningen av BoRevision.
Men det är väl inget medlemmarna har med att göra, enligt HSB:s slutna informationsavdelning.
Om det finns någon sådan?
Öppna organisationen det skulle alla tjäna på.
Stephan i Haninge
svar:
Fortsatt prioritering av bostadsrättsföreningar
BoRevision kommer även framledes att bibehålla den starka nischen bostadsrättsföreningar. Det skall vara den huvudsakliga inriktningen. BoRevision är Sveriges ledande revisionsbyrå inom bostadsrättsrevision.

Köparna har för avsikt att bredda verksamheten för att öka serviceutbudet till HSB och bostadsrättsföreningar. Breddningen kommer framför allt att innebära ett större och bredare utbud på konsultsidan vilket efterfrågas från HSB-föreningarnas sida. Flera av BoRevisions medarbetare har erfarenhet av och utför idag kvalificerade konsulttjänster.

Avtalet innebär bland annat att köparna lämnar en femårig garanti på den schablonmässiga prismodellen (arvodestrappa) som idag finns för revision av medlemsföreningar inom HSB. Säljaren åtar sig att under en period av tre år utse den revisor som BoRevision anvisar för revision av HSB:s bostadsrättsföreningar.


HSB kommer efter försäljningen, på samma sätt som tidigare, att samarbeta med ett bolag som har en stabil personalsituation och mycket hög kunskap inom brf-sektorn. Ett företag där de anställda är mycket väl förtrogna med HSBs verksamhet. Samarbetet mellan HSB och BoRevision gäller under en period av minst tre år med början år 2007.

Hälsningar
Thomas Karlsson



Reflexioner på HSB:s svar om BoRevision

Man kan tydligt se vem som ställde ultimatum för försäljningen?
Någon som har hörts talas om "trappan".
Tänk om fler hade möjligheten att bestämma att vi måste gå till LIDL och handla.
Man kan bara hoppas att "det nya företaget" svarar på brev, vilket BoRevision tidigare har totalstruntat i så fort det är "lite besvärligt".
I motsats till om någon styrelserepresentant från HSB skriver, då händer det att "trappan" har ökat till högsta nivå, på grund av diskussioner med styrelseledamöter.


Cirkeln snart sluten?

Jag har här kopierat in mitt första inlägg på denna sida från augusti 2005.

jag minns mycket väl hur det kändes då.

"Ett litet inlägg så här i början. Du har rätt att det står i stadgarna att HSB:s Riksförbund utser ledamöter och Revision åt föreningarna. Vad du kanske inte visste om HSB Stockholm i alla fall, är att Riksförbundet absolut inte utser några av nämnda. HSB har nämligen omorganiserat så att Riksförbundet endast sysslar med PR och har endast 6 anställda, enligt ett av de få svar jag fått från "hemliga organisationen HSB".

Det var ett bra tag sedan Riksförbundet hade möten som behandlade just utnämnanden till styrelser och föreningar. Idag står de över lagen som säger att en ledamot i ekonomisk förening endast kan väljas på max 4 år. HSB kör med att "om vi inte meddelar annat sitter nuvarande kvar".

2/01 2007 (1648) e


Fd. ledamot i brf

Ja så kom sanningen: Du satt som ordf. då en firmatecknare ensam attesterat fakturor för 10 milj. Du var förmodligen själv en av 4 firmatecknare. (Vanligtvis är man ju 4 firmatecknare).O ingen av dom 3 övriga funderade nångång vem som attesterar fakurorna?

Då är du ju själv delaktig i förskingringen eller hur? Och som ordf. har man väl det där lilla "extra" ansvaret.

Då fattar jag varför du inte anmäler det. 2

30/12 2006 (1641) e


stephan

Ã…rsredovisning.
Hur det kan gå till när man är en mot en samling där alla vill dölja.
Efter detta skrev jag till styrelsen att jag inte är med på fler möten där inga underlag finns i kallelsen.
På nästa möte tog man beslut för cirka 20 miljonerutan underlag, varav ni sett ett "årets sämsta beslut".
sedan kom stämman som blev "när katten är borta kan råttorna dans på bordet.
"20 april
Ã…rsredovisningen
Tony Boding berättar att man ej ännu fått kommentarerna från revisorerna. Därför finns just nu inget förslag på årsredovisning. Han berättar även att revisorerna vill träffa styrelsen.

Styrelsen frågar Ann Eriksson hur mycket material hon fått in till årsredovisningen från styrelsen.

Ann Eriksson svarar att endast Monica Olofsson och Bo Widerdal inkommit med material.

Samtliga uppmanas att inkomma med sina uppgifter till Ann Eriksson så att hon kan sammanställa en förvaltningsberättelse.

Ett förslag till årsredovisning, sifferdelen kommer att finnas i inför styrelsemötet den 27 april.

Stephan Sundling föreslår att man ger förvaltningen i uppdrag att iordningställa ett förslag till årsredovisning.

Torben Swede påpekar att man i höst bör följa den ambition man hade i höstas och börja med årsredovisningen redan i oktober.

27 april
Ã…rsredovisningen
Styrelsen beslutar att alla skall lämna sitt material till årsredovisningen till Ann Eriksson för sammanställning.

4maj
Minnesanteckningar från information från revisorn
Revisor Jonny Isaksson överlämnar ett dokument från honom själv och medrevisor Lars-Göran Pettersson från BoRevision med frågeställningar och tips till styrelsen. Bilaga 11 Dokumentet gås igenom punkt för punkt och genomgående vill man att styrelsen lämnar gammalt groll bakom sig och tittar framåt på det som är viktigt.
SBC
En fordran finns i årsredovisningen på SBC
Bitte Sandebert och Nils Andersson berättar att et möte med SBC kommer att hållas den 24maj.

Stephan Sundling anser att det brev som revisorn hänvisar till från juristen i ärendet ej tagits upp på ett bra sätt i styrelsen.
Inre reparationsfonden
Stephan Sundling att det skall in i protokollet hur mycket som betalats ut till medlemmarna varje år från inre reparationsfonden.
Yttre fond
Jonny Isaksson berättar att den yttre fonden skall vara kopplad till en underhållsplan men att underhållsplan saknas.

Stephan Sundling riktar kritik mot Ekonomigruppen för att man inte tagit fram en underhållsplan.

Jonny Isaksson påpekar att det inte är Ekonomigruppens uppgift att ta fram en underhållsplan.

Bo Widerdal menar att det är hela styrelsens ansvar och att man påbörjat arbetet genom att ha genomfört en del besiktningar.

Stephan Sundling ifrågasätter vad detta är för besiktningar.

Jonny Isaksson konstaterar i alla fall att det är bättre att lägga undan för mycket än för lite.
Balans och resultaträkning
Revisorn frågar om någon har kommentarer eller frågor på balans och resultaträkningen?

Stephan Sundling anser sig inte känna igen många siffror, men kommer att ställa sina frågor senare.
Styrelsens förvaltning
Revisorn påpekar att arbetsordningen är ett bra dokument som bör följas. Han påpekar även att det hålls för många möten och på grund av detta ges för lite tid att förbereda frågorna.

Samtliga är överens om att de förslag till förbättringar som finns under punkt 1 Styrelsearbetet är bra.

Stephan Sundling påpekar att han tycker att informationen är dålig och att man ej behandlat hans punkter.

Bo Widerdal lägger till att det är en konstig metod att samla på sig långa listor med ärenden.
Majoritetsbeslut
Jonny Isaksson påpekar att man tillämpar majoritetsbeslut i denna styrelse och att det är löjeväckande om någon har avvikande mening i varje fråga.
Frågor
Stephan Sundling ifrågasätter förfarandet med sluten omröstning där man valde alla fyra poster samtidigt. Han vill ha svar på denna fråga angående konstitueringen.

Stephan Sundling påpekar även att det endast finns fyra beslut där VU förberett beslutsunderlaget och lagt förslag.

Stephan Sundling läser upp och lämnar över en skrivelse till protokollet. För dem som vill läsa kommer skrivelsen att finas i en pärm i styrelserummet. Bilaga 12.
Ã…rsredovisningen
Jonny Isaksson konstaterar att Stephan Sundling inte verkar vara villig att skriva under årsredovisningen. Han påpekar att underskriften gäller årsredovisningen och ej styrelsearbetet.

Jonny Isaksson lämnar mötet.

Ã…rsredovisningen
Godkännande av bokslut
Stephan Sundling frågar ekonomigruppen om man behandlat/förberett bokslutet.

Nils Andersson och Monica Olofsson svarar att det inte finns några minnesanteckningar från sådana möten

Fortsättning, se nästa punkt.
Godkännande av förvaltningsberättelse
Tony Boding berättar att det har kommit in förslag till ändringar från Stephan Sundling och Bitte Sandebert av redaktionellt slag.

Stephan Sundling påpekar att de ändringar hans ändringar är tagna ur den ekonomiska planen. Bilaga 7. Han vill samtidigt passa på att ta upp den ekonomiska planen på dagordningen.

Förslagen till ändringar gås igenom och införs enligt Bilaga 4.

Stephan Sundling protesterar mot att ekonomigruppen inte har gått igenom årsredovisningen.

Styrelsen godkänner bokslut och förvaltningsberättelse med ändringar enligt Bilaga 4.

Stephan Sundling reserverar sig enligt Bilaga 10.

Punkten justeras omedelbart.

Tomas Edström och Monica Olofsson lämnar mötet.

Bo Widerdal föreslår att ordföranden signerar samtliga sidor i årsredovisningen.

Styrelsen beslutar att ordföranden signerar samtliga sidor i årsredovisningen."

Jag satt alltså i styrelsen och av anledning att en firmatecknare skrivit under fakturor, som ingen annan i styrelsen kände till blev det som det blev.


Ã…RSredovisning

Säg mig den som suttit i en styrelse och fått en årsredovisning i handen på detta möte, hur Ni skulle reagerat.

Vi satt 2 timmar och diskuterade några siffror i en balansomslutning nära 100 miljoner. Ändå blir slutresultatet att årsredovisningen godkänns med omedelbar justerng. DET STINKER:
Vilket sanningen kom fram till fast det tagit lång tid, då endast någon i styrelsen hade fått ta del av något i förväg.


Ingen av de övriga 3 firmatecknarna vet troligen inte ens nu om det.



Styrelsen

Vakna nu för helsefyr.

Jag tror inte många av Er vet sanningar som ni borde veta. men att inte kunna lägga ihop 1+1, 0ch 2+2 säger ju det mesta om Er kapacitet.

Nu drar väl advokatkostnader iväg inför mötet med Tingsrätten avseende de fakturor för mångmiljonbelopp som ställts som krav på föreningen (för ej utförda arbeten).

Jag kan garantera Er att jag skulle lösa detta åt Er för 500kr.
Men hittills har Ni låtsas som det inte finns några medlemmar i denna förening och framförallt har Ni gått på falsk hörsägen från människor som vill rädda sitt eget skinn, avseende de obeskrivningsbara agerande de "usla" ledamöterns m.fl gjort för föreningen.

Men att 9-12 personer kan vara så dj-a fega att inte svara eller begära förtydliganden på de anklagelser som gjorts mot Er kan bara betyda att Ni alla är samma skrot o korn som de verkliga bovarna?
Det hade räckt med ett svar, kom ner och berätta sanningarna som du säger dig veta. så hade livet varit mycket lättare för en hel del. Inkl.mig.

Fick jag bestämma skulle ni få sitta i 2 veckor uppe på ett tak på vatten o bröd. Eftersom föreningen har så många hus får Ni egen kuppe.(som Carl.Gustav sa)
stephan
Jag lägger ut denna sida, för att vara säker på att det kommer till styrelsen för läsning och inte fastnar i Förvaltarens käftar.



Väduren
en förening i förskingringen

Jag skriver från och med i år i en uppg, det som skall bli "bovarnas fall"

dagems text. Ni som vill läsa min uppg om Väduren i fortsättningen hittar den kanske på stephansundling.

Idag skall jag gå och se vad för julbord föreningen bjuder på.
Jag fick höra att HSB:s representant Bo Widerdal svarat på ett brev från en boende, och tyckt att styrelsen gjort mycket. Boende PT ifrågasatte vad de skulle gjort som han tyckte var bra. PT skall skriva och fråga efter BW:s traditionella julsemester och be att få något exempel.

Jag ska skiva ihop ett brev till de föreningar "vår" förvaltare sköter och informera en del. Det lustiga i denna dans med Adex föreningar är att de har samma revisor, samma konsulter och gör samma entreprenader, med samma entreprenörer. För mig helt ofattbart då föreningarna har olika byggnadsår, ligger i olika kranskommer i Stockholm.
ARIA ett konsultföretag som härstammar från Örebro, men som jag vet har "hjälpt" alla dessa föreningar, så de nu kan ha en filial i stockholm är inblandade i allt. framförallt har de lanserat på vems begäran? att bygga smålägenhter i alla föreningar de flesta har i slutskedet efter stora investeringar sagt nej på stämman.

Smålä'genheterna skylle byggas i gamla cykelrum, och andra lokaler i föreningarna. )skall en bostadsrättsföreningen satsa på nyproduktion, nej tycker jag) men för konsulterna och förvaltningen skulle det innebära stora intäkter och långsiktiga arbeten. De har också bara talat om hälöften av vad som skulle hända vid ett Ja på en stämma. Mycket snabbt skulle då projektet utökas med nya hus på gårdarna till tvättstugor, cykelrum m.m.

Det är sånt här som gör att det är "farligt" med okompetenta styrelser som sitter några år och "tycker till". Många som aldrig skulle vara i närheten att få besluta om mångmiljonprojekt.
Men vad gör de inte för att få berätta för sina barnbarn att detta har farfar, morfar etc beslutat om.



BÄSTA STYRELSE
Dagens inlägg i envägskommunikationen med "min" förening.
"
BÄSTE STYRELSE
Hur tolkar Ni denna dom?
APROPÃ… 15 MILJONORSPROJEKTET, MER LUFT BAKOM RADIATORERNA
SOM NI BESLUTADE OM UTAN STÄMMA
Att styrelsen inte riktigt kanske kan de här grejerna kan vara förlåtet. men Ni andra "bovar", speciellt ADEX som tjänade storkovan på besiktningar och andra göromål som avisering etc på eget lagt förslag, är svårt att förlåta.
Och Bo Widerdal du har bara en än gång visat vad du går för blanda in Midgård på denna punkt är precis likt dig. samtidigt som du fick med i styrelseprotokollet som du kan visa dina barnabarn att se här Jag var den enda som tyckte att det inte var någon bra ide, för det skulle ju inte hjälpa att bli varmare i lägenheterna. Jonny som vanligt med skygglappar och ögonbindel, bara jag får ha kvar mina uppdrag hos ADEXs föreningar är jag nöjd, och får jobba kvar hos Öhrlings?

Man måste väl nämna Torben i dessa sammanhang också. När det kommer till kritan så blir det väl som "jag trodde det skulle vara en upphandlingsförhandling, som när du ensamutredde och var på vippen att blåsa alla medlemmar på 16 miljoner. Det är väl det enda jag har att tacka Bitte för, att vi tog över coh torben ville att styrelsen skulle polisanmäla några boende för att de talade "sanning", eller har du verkligen köpt de 7 datamaskiner som du säger dig äga. Några hårddiskar är i alla fall föreningens, plus allt du lyckades radera ur alla datamaskiner för några år sedan. Applåder till sån klant.

Att du aldrig tog upp vad du förstört kanske kommer med en förklaring en vacker dag``

Jag kommer aldrig att upphöra med att tala om sanningarna om ER.

Läs nu och begrunda, OCH TÄNK OM NI NÅGON GÅNG SKULLE VARA BARA ETT MINSTA UNS ÖDMJUKA, OCH SÄGA ATT VI HADE FEL.
ELLER KAN VI INTE DISKUTERA SAKER O TING.

MEN FÖRR SKALL VÄL SOLEN SLOCKNA."



Väduren

Senaste rönen från myndigheter. får mig att tro att det bara finns en skandal kvar vad denna Vädurens styrelse, förvaltare ADEX samt revisorn från Öhrlings kan "hitta på".

Vilket eventuellt blir nästa klagomål från mig, när det visar sig att Ni sitter och spelar Lotto tillsammans för medlemmarnas pengar.



Väduren

Nytt rekord (världs)?
Någon föreningen som kan "bräcka" väduren?

4 miljoner i skuld till kronofogden!



Väduren
Till nils och Tony
för kännedom till revisor

Mail från Nils till tony.

"Är det inte bättre att du tar över lite mer av avtalen?. Pangea har ihop det för mycket med Stephan". Fastighetsskötseln fungerar inte tycker jag."

Var det av dessa anledningar som Tony och övriga i styrelsen gick med på att du Nils kunde vara med att "lägga ner" ärendet mot Bengt Nerpin avseende golven i Nils lägenhet som avgjordes i Tingsrätten?

Om jag inte har fel, och det brukar jag inte ha så var det Adex som hade uppdraget att se till att Bengt Nerpin betalade utan kompromisser den skuld på 23 000kr som ställts till föreningen genom faktura av Söderbergs Måleri?
Bo widerdal och Torben Swede var också av den åsikten att bengt utan krusiduller skulle betala hela fakturan, se styrelseprotokoll 2004.

Torben uttalade sig på denna punkt mycket tydligt att inga kompromisser skulle vara möjliga.

Ändå måste han senare ha "krypit till korset" då Vädurens betalda faktura på 23 000kr + några kronor till slu blev genom tingsrättsbeslut att bengt nerpin endast blev skyldig föreningen 9000kr.

Revisorn godkände detta tydligen då han var klart insatt i fallet genom information "från den som vet allt"

Men vad gör det om hundra år?

"skattefifflarna går fria, de handlar bara för en tia"

Citat nationalteatern 1969.




Väduren
Nils f.d. ordf. Tony= förvaltare, jonny revisor.

Av alla sanningar jag refererar till frågar jag mig vem i styrelsen skall ta sitt ansvar i Sveriges största srättförening, alla styrelseledamöter blir BROTTSLINGAR IFALL NI INTE FRÅGAR OM SANNINGSHALTEN I DET JAG SKRIVER?.

Nils till tony
Tony=inköpt adminastratör, som getts lillfinret och numera "tar hand om alla uppdrag"

Nils till Tony 26 december

Det har varit alltför tyckande hit och dit under projketektets gång samt att Alf Fredell, inte till fullo har klarat av sitt åtagande/ansvar,gentom styrelsen/förvaltningen. Nu återstår det att om det vi kan få några pengar pengar tillbaka, för dom missar som Alf fredell har gjort., men även från de övriga entreprenörerna ( det blir Alf Fredell, som får ta i den heta potatisen) Om jag fått min vilja igenom, så skulle förvaltningen ha haft en tumme i ögat på entreprenörerna)samt på AF. Dom har haft för lösa tyglar. Förhoppningsvis, så har styrelsen lärt sig något till nästa projekt (avser upprustning/utbyggnad av bastudelarana) Jag har försökt att avkräva Stephan ett svar, när detta projekt skall uppstartas, men inte erhållit någon återkoppling. En sak jag har klart för mig; att det inte blir någon ny Alf >Dredell. som omtalar vad som skall inhämtas lätta pengar i det projektet. Då är det bättre med en som pekar med "hela handen", och långt med. oklarheter i dettta brev bevarar jag . Tack på förhand. med vänlig hälsning .
Nils Anderssson ordförande i brf Väduren.



ENTREPRENÖRER

Alf Fredell är en entreprenör från norra landsakpet utanför det idag ledande området Stockholm.,


Kompis med Adex som förvaltar föreningar (stora) i stockholmsområdet (varför?) reseersättning) är vad jag tror, Nej det ligger annat bakom.

Ã…terkommer om samma revisorer, samma konsulter m.m senare.



Väduren

Skrivet ur minnet hur det gick till när föreningen "kantrade".

En ordföranden blev blåst av en smartare förvaltare.
Hittills har det kostat medlemmarna 25 miljoner, med resultat 0. På onsdag får vi se hur fortsättning följer.



VÄDUREN o ADEX

Med Världens sämsta beslutsunderlag (finns på annat inlägg) gick styrelsen till beslut, med omedelbar justering att förcaltningen Adex skulle få fria tyglar att "fixa" så föreningens ventilationssystem blev godkänt enligt OVK. Trots att föreningen sedan 5 år tillbaka har ett avtal med Siemens där det klart och tydligt står att godkänd OVK ingår.

Styrelsen tog ett lån på 15 miljoner och blåste igång leftprojektet. Information till medlemmar, ja gårdvis när arbetet var slutfört. De som nu efter 1,5 år utan ventilation som klagar får till svar av entrerenören som föröker "fixa till" blir att det gick inte att komma fixa på grund av dåligt ventilationssystem från början. Styrelsen då på frågor, har vi?vadå?senare?.

Luftprojektet som underhand utvidgades med lghbeiktning, ballofixer, och uppsättning brandvarnare, så att alla boende fick räkna med 5 dagars "intrång" i lägenheterna. Stämmobeslut, nej denna styrelse är likt ALLSMÄKTIGE tror de.

Jag har över ett halår efter färdigställandet av arbetena frågat kommunen avseende Vädurens OVK. Det finns inget inskickat.

När skall Ni sluta spela MONOPOL med medlemmarnas pengar?

Senaste rönen när jag träffar medlemmar är att nu kan vi snart sälja tv:n för allt Tvljud från grannarna blir så jobbigt när alla har olika tvkanaler på.
I entreprenaden togs alla radiatorer bort, bakom dessa fanns ett hederligt gammalt handgjort hantverk i form av ett ventilationsdon. Dessa togs bort och istället ersattes det med en bockad plåt. Luftutsläppet som tidigare var en fin vals med millimeterspringa är numera 20x 3 centimeter. Detta tillsammans med ej isolerad ventilationstrumma ger ljudeffekter. Senaste rönen jag hört är att styrelsens lilla information i någon tidning står att några skall få "ljuddämpare". De bornde har nog redan löst detta med det naturliga, en tygtrasa som förhindrar att någon godkänd OVK får föreningen leta efter i mannaminne.

Tack styrelsen i Väduren för att ni till och med tänker mindre än han i Lorry som bor i Sundbyberg och tycker att hans ideer i stora vida världen utanför sumpan skulle funka tills han kommer på "tänkte inte på det"



Entreprenörer Väduren

Som man bäddar får man ligga?

I nummer 3-2005 i Vi i Väduren skriver entreprenören ARIA följande.
Vi har fått svaret att entreprenören som gjorde fasadarbetena i föreningen har gått i konkurs, och att företaget köps upp av ett annat företag, som sålt vidare och så vidare..... Till slut hamnade vi hos ett försäkringsbolag i Zurich.

Sanningen i detta var att företaget numera gått ihop med ett annat fasadrenoveringsföretag.

Gör Aria så här för att visa att de gör något för sitt enorma arvode de fått senaste åren av föreningen på tvivelaktiga (ideer)? som att bygga ett nytt hus för 40 miljoner (rekreationscenter) eller 40 nya små lägenheter (kostnad 40 miljoner?) för en vinst av som de redovisade på en stämma av 5000kr per år?

Ja vad annat ska man tro när deras "försvunna entreprenörer) nu dyker upp och gör garantiarbten på fasaderna.

Eller är det jag som ser spöken? I så fall är de verkligen verklighetstrogna då man kan ta dem i handen och prata med dem. På fråga att de skulle varit "förvunna" skakar de på huvudet.

Nej sanningen är bara att Vädurens entreprenörer "skor sig friskt" medan styrelseledamöterna har noll koll, och låter medlemmarnas pengar blåsa bort för att använda ett i dagens väder passande namn.



Bästa medmänniskor.

"Undertecknad godkänner härmed denna faktura och bekräftar även att några kvittningsgilla motfodringar inte finns samt att denna faktura ovillkorligen kommer att betalas till Finanshuset L."

Detta är underskrivet av förvaltningen ADEX, för vädurens räkning.

Styrelsen har motstridigt till Tingsrätt att man betalat del av detta till entreprenören och inte till finanshuset.
Resten ,större delen har föreningen långt efter påskrifter bestridit att "arbetet ej var utfört".

Finanshuset har framfört det helt klara att det inte går att komma långt efteråt med såna bortförklaringar.
Hela ärendet förefaller helt klart och därmed blev också resultatet SOM FÖRVÄNTAT

Samma dag som Tingsrättsförhandlingar ska hållas AVSEENDE CIRKA 3 900 000 KR inkommer fax från parterna att de drar tillbaka sina krav. Styrelsbeslutet i detta ärende kommer att gå till historien, oavsett hur det är taget och formulerat.

Man behöver inte vara Einstein för att begripa att föreningen tillgodosåg finanshuset L:s krav. Möjligen med någon liten justering neråt.

MEDLEMMARNA SOM INTE KOMMER ATT FÅ VETA SANNINGAR, FÖRRÄN MÖJLIGEN NÄR TIDEN SÄTTER STOPP FÖR SÅNA HÄR BESLUT. ALLA LEDAMÖTER RISKERAR VÄLDIGT MYCKET. MAN SKALL VETA ATT EN DEL STYRELSELEDAMÖTER SOM INTE VAR LEDAMÖTER NÄR KRAVEN KOM TILL NU HAR BESLUTAT ATT BETALA UT AV MEDLEMMARNAS PENGAR, KANSKE PÅ FELAKTIGA GRUNDER.
REVISORN VET MAN INTE HELLER OM HAN FÃ…TT ALLA KORT PÃ… BORDET.

FÖR EGEN DEL KOMMER JAG NU ATT TRAPPA UPP MINA REDAN KLART UPPTRAPPADE FÖRSÖK ATT AVSLÖJA DETTA OCH ALL ANNAN VILLFARELSE VÄDURENS MEDLEMMAR FÅR UTSTÅ, FÖR SÅ MÅNGA MÄNNISKOR SOM MÖJLIGT.

DET FINNS REDAN EN DEL SOM OCKSÅ KÄNNER TILL MINA TIDIGARE ANKLAGELSER ATT SAMMA PERSONER SOM I SENASTE FALLET HAR BLÅST FÖRENINGEN PÅ ÅTSKILLIGA MILJONER. (STÄMMOPROTOKOLL VÄUREN 2006)

Jag Stephan Sundling, besvarar alla intressenters nyfikenhet i detta ärende, tel i katalogen, eller mail som finns angivit på annan sida i forumet.

Helt klart kommer jag också ge min syn på detta och alla andra ärenden styrelsen i Väduren har åsamkat oss medlemmar i mycket tvivelaktiga andra "affärer".



Ansvarsfrihet ?

Det finns tydligen en del som tvivlar på sanningshalten i mina inlägg. So What Allt jag lägger/lagt ut är sanningar, men till hänsyn för personer har jag ibland skrivit" runt" det är numera slut med det och jag ska tala helt klarspråk.
Det har verkligen varit svårt att få hjälp i detta och egentligen är det nog bara en persson som lyssnat.
Här är min skrivelse till Vädurens senaste stämma, som sedermera avslogs hos Länsstyrelsen efter idogt arbete av styrelsens advokater på min delaktiga bekostnad "lyckades få skrivningen underkänd med en namnteckning, bra jobbat!!!

Fortsättning följer.


Ej ansvarsfrihet för styrelsen för år 2005
Denna skrivelse som jag redovisar på brf Vädurens årstämma är ett YRKANDE på att styrelsen eller som i kommande attsatser, delar av styrelsen inte kan få ansvarsfrihet för verksamhetsåret 2005.
Följande åberopande för detta grundar jag på att jag har med hög men inte absolut säkerhet granskat följande arbeten och kommit fram till följande.
Att jag inte kan vara 100%-ig i mitt utlåtande grundar sig på dels att jag inte haft någon möjlighet att ta del av alla kostnader.
Mina antagandens sanningshalt riktar sig på årsredovisningsinformationen och övriga förfrågningar.
Elsanering: Bilagor 1-4
Av av de cirka 1,8 miljoner denna entreprenad kostat föreningen har cirka 50% utförts. Resterande utförande som föreningen ej erhållit bedömer jag till cirka 900 000kr.
Ventilbyten: bilagor 5-6
Av fakturerade cirka 5,6 miljoner denna entreprenad kostat föreningen har cirka 50% utförts.
Resterande utförande som föreningen ej erhållit bedömer jag till cirka 2 798 000kr.
Byte säkerhetsdörrar målning barnvagnsrum: bilagor 7-8:
Ej utfört beräknad kostnad 788 000kr.
Vattenskador: bilaga 9.
Beräknad ej erhållen försäkringskostnad för föreningen 1 000 000kr
Övrigt
Övriga arbeten utförda främst från Modulbygg har jag inte haft möjlighet att följa på samma sätt som de ovan men med stamspolning, lokalupprustning m.fl. beräknar jag att arbeten för ytterligare cirka 1 000 000kr kan ha utförts med lika reultat som de nämnda.
Detta betyder att de i styrelsen som, på grund av dålig kontroll av arbetena, skrivit på fakturor på ett sätt som inte är godkänt, och inte fört fram entreprenaderna för kännedom till alla styrelseledamöter har gjort sig skyldig till att föreningen har betalat cirka 4 480 000kr 1 000 000. för mycket
Jag yrkar med detta som underlag på:
Att granskning skall ske av styrelsens förehavanden år 2004/05 av oberoende revisor enligt FL lagen om ekonomiska föreningar kap.8 § 2
Att ansvarsfrihet ej kan godkännas för sittande styrelse.
Att ansvarsfrihet ej heller kan ges åt firmatecknarna Monica Olofsson, och Bitte Sandebert för del av verksamhetsåret 2005
samt
Att i det fall stämman ändå beslutar om godkänd ansvarsfrihet för samtliga i styrelsen, skall denna skrivelse gälla som reservation om ansvarsfrihet för styrelsen för åren 2004/05.



Väduren

Jag förstår nu varför styrelsen inte sa ett knäpp på stämman.
De visste om att förvaltaren hade skrivit på ytterliga fakturor för 3 miljoner, där arbetena var än mindre utförda än mina redovisade dittills.

Styrelsen hade också betalat en del av dessa 3 miljoner en gång till.

Hur illa får en styrelse sköta sig innan framförallt revisorer agerar som fått alla fakta av mig i massor av exemplar, men endast besvarat mina sanningar en gång med "jag får inte tala med medlemmar". är det någor jag får vetskap om ska jag gå till styrelsen"

Är det så det ska fungera att styrelsen ska få chanser att linda in sina misstag i bomull och anlita advokater för medlemmarnas pengar för att "rädda eget skinn".

Mama mia, som kocken i Lady o Lufsen sa.



Väduren
Brev från Nils till Tony Boding

"Bakgrund Nils har åtagit sig dessa uppdrag på tisigare styrelsemöte. (min not)
Nils orsdf. Tony förvaltare.

Tony
Hur gör vi med dessa? Finns det något som vi kan rapportera på nästa styrelsmöte? Jag vill undvika att Stephan skall få kritisera/ifrågasätta, än nödvändigt. Det är jobbigt ändå. Tacksam för återkoppling. Oklarhet i detta brev besvarar jag.

Utan att gått igenom protokoll (det gör jag idag) så är det väl 5 objekt som vi har gemensamt, och som jag nu har avsikt att lämna en rapport.

1. snickerilokalen. vad kanvi säga om dett objekt? här kommer troligen Stephan att framhäva förlorade hyresintäkter. vad säger vi om nuläget avseende snickerilokalen. (min not. troligen är alla maskiner för inköpta 100 000kr borta idag)

2. Nyckelkvittenser. här kommer troligen Stephan att skjuta in sig på att det finns ett antal "viktiga nycklar" ute, som om dom kommer i fel händer kan skada föreningen. Vad säger vi om detta objekt?
(att Nils fick/åtog sig detta uppdrag berodde på att styrelsen konstaterat att många entreprenörer inte hade återlämnat huvudnycklar. Vattenfall hade tillexempel "ute" cirka 50 huvudnycklar, Siemens och andra företag i samma antal. Nu föreslås ett "låsbyte för 8,4 miljoner. Lätt att arbeta med andras pengar)

4 Garage, bommar, avstängningar. där vill ju Stephan att stämman skall få säga sitt. innan vi går vidare med dessa objekt, så blir det väl ingen fortsättning på objekten. skulle i så fall vara G# Varm, som inte ens stephan kan förneka att det finns problem med. Vad säger vi om dessa objekt?

"Detta medförde en faktura på 500 000kr, där ingen annan i styrelsen vet något om?
Fakturan förlikades efter ett år. Fakturan var endast underskriven av förvaltaren)

Detta är ett utdrag av ett brev mellan en ordförande och en förvaltare, tyvärr har jag inte fått veta förvaltarens svar till ordförande av denna skrivning, men med facit i hand kan man tro att det togs som beställningar en del av detta och förvaltaren kunde skicka sina dagliga fakturor till föreningen ?

ORDFÖRANDE FICK ARVODE FÖR DE UPPDRAG HAN ÅTOG SIG, INTE FÖR DE HAN UTFÖRDE, FÖR DÅ SKULLE DET INTE BLIVIT MÅNGA CENT.

VAD KALLAS DETTA? INSIDERS? MAKTMISSBRUK? GALENSKAP? OMOMPETENS OM DEMOKRATI?



Förvaltningar
Risker med att låta förvaltaren ta över helt, anse jag denna sannsaga är ett levande exempel på.
Dagens inlägg till den styrelse som utövar "Stöööööööööööörst möööööööööliga tyyyyyyyystnad".

Bäste styrelse o revisorer i Väduren

Som vanligt när en vald styrelse bara tiger, trots att det hör till deras plikt som valda i en bostadsrättsförening att svara på medlemmarnas frågor/funderingar, måste jag spekulera.
Med den erfarenhet (13 år som f.d. ledamot) jag har verkar mina spekulationer hamna sanningen mycket nära hela, då styrelsen i annat fall skulle reagera?

Det senaste styrelsen lyckas med att "göra upp i godo" med ett finansinstitut i Tingsrätten avseende ett krav från ett företag på cirka 3,9 miljoner är kanske inte det värsta jag tycker denna styrelse har gjort fel, Men det hamnar på 5 i topp.
Att "tillåta" att förvaltaren skriver under fakturor på arbeten till ovillkorligen betalning, kanske har att göra med att det då inte fanns någon ledamot som skulle ha gjort som förr, "det vill signera utan att kolla överhuvudtaget att arbetet fakturorna avsåg var utförda". Det med samma företag som förvaltningen hur tydligt som heslt haft nära "samröre" med genom att använda/låna deras bilar, och ha loggor tillsammans på dessa bilar. Hur nära samrabete är inte det, säg?

Det kanske har varit lättare senaste halvåret då denn firmatecknare nu åter finns med i styrelsen nu som vice ordförande. Att inte revisor som fått all information enligt tidigare inlägg (stämmo inlägg) här där föreningen tillexempel "köpt" 1000 ventiler för 3500kr st inkl.uppsättning som i katalogen kostar högst 200kr st. Att skriva på såna fakturor utan att ens kolla att inte ens antalet är på långa vägar inte ens sant, kallar jag "förskingring av föreningens egendom". Det senare här toppar också 5 i topp.

De andra 3 bland 5 i topp av "dåliga affärer" denna styrelse presenterar jag senare.

Tillbaka nu till senaste "uppgörelsen" Ett Finansinstitut köper fakturor från entreprenörer. de försäkrar sig om betalning med en text jag har skrivit i tidigare inlägg här. Jag kan för allt smör i Småland inte tro att de "gett upp sina krav, genom att cirka en timme innan förhandlingar i tingsrätten skriva och säga att man "tar tillbaka ställda krav". Samma förvaltare som bara för en månad sedan fick ett nytt 3årsavtal av föreningen. Visste styrelseldamtöterna då till signerandet av fakturorna? Då menar jag de nyinvalda?

Idag tog jag rea på hur det står till med företaget som stämt föreningen genom finansinstitutet, lika illa som de senaste tre åren, till och från cirka 2 000 000kr i skulder till skatteverk och enskilda sökanden, Det är tur de haft Väduren för att hållt sig flytande?

30/12 2006 (1638) e
    Kommentar av Admin
Tillägg av Stephan 9/2 2007:
Väduren
Ett sanningsbrev om dagen gör gott för själen.

"Speciellt till Nils
men för kännedom till Er andra i Vädurens styrelse samt revisorn från öhrlings.
för cirka ett år sedan var jag och drack "gratiskaffet" i föreningslokalen.
Påpekade då till Axel och Nils att renoveringen av lokalen det var ett stort fuskjobb, .


Jag var också tidigare där och tittade på när de gjordes iordning. svart abrbetskraft, på gränsen till barnarbete försigick.

Kanske därför det ser ut som det gör nu?
Och du Nils inför mig och andra sa du då att de skulle fixa felen inom kort.

Inom kort för dig är inte vad jag menar med det, kunde jag konstarera när jag nu var där för ett tag sedan.

Men besiktningar av arbeten kan/görs ju inte då inga andra i styrelsen vet om att de utförts överhuvudtaget.

JO en vet allting men han, förvaltaren Tony har ju ljugit om "allt" hittils och kan ju i nuläget inte gå tillbaka eller tala om vad medlemmarna betalat för för entreprenader, som han med en ekonoms kunnighet "gömt undan i årsredovisngar i gigantiska poster om mångmiljoner?
För det första är mycket inte ens utfört, och det som är gjort är så undernådigt att det skulle bli skandal om styrelseledamöter fick se vad föreningen betalat mångmiljonbelopp för.

En bra taktaik av ett företag som enbart kommit till väduren för att roffa åt sig så mycket det bara går.

Till sin hjälp har han/har haft en samling firmatecknare som litar blint på det skojaren Tony säger. Skriver gladeligen på utan att ens fundera om styrelsen tagit det beslutet. På några fakturor har Bitte skrivit någon rad som ganska bra talar om vilken kontroll hon hade vid underskriften. Att revisorn som "kanske tagit en titt" på fakturorna efter tips genom skrivningar från mig föranledde kanske till "så här är inte bra att göra" eller ett namn till måste till i efterhand.?
Såsom vice ordförande skrev till mig när hon under ett år satt i valberedningen och var lite sur (hon gjorde sedan en Torben; det vill säga, att som sammankallande i valberedningen slå in sig själv i styrelsen) "Gun har fått i uppdrag av styrelsen att göra om alla handlingar där den invalda i styrelsen personen som inte ens var medlem i föreningen satt med som firmatecknare.

Förvaltaren Tony, skyllde på att det var Bo Widerdal HSB ledamoten som "hade kollat" vilket medförde att under 8 månader satt en ledamot med i styrelsen utran berättigandet därtill. Har styrelsen tagit reda på om alla beslut under denna tid är giltiga, eller var det det som Gun fick sudda bort hans deltagande?

Så här fortgår det i Sveriges kanske största HSB-förening.

Skäms och gör som Forsmarks styrelse är det enda tips jag kan ge Er, så någon ny styrelse kan ta över och rädda det sjunkande skeppet."


Tillägg av Stephan 8/2 2007:
Väduren

Jag orkar inte mer nu.
Jag lägger ut dagens skivelse till styrelsen och revisorer här. Det är svårt att förstå vad det handlar om, det gör ju bara de inblandade som vet vad de gjort. men jag hoppas att f.d. och några till håller tyst och inser att så här kan man inte skriva om inte hela grisen har allt kött kvar på benen?
"TILL TONY
för kännedom till Er alla.

Nu har du förbanne mig ljugit för sista gången.
Ditt djävla ljug (jag svär ytterst sällan, vilket i detta fall bevisar att det är fan i mig bäst att du går och gömmer dig)

Ditt ljug och allt djävla snack som har hjälpt dig från min sida när jag var "ute ur bilden" och du drog enorma fördelar av detta har fått mig att få upp ögonen vilken bov du är.

Du har redan stulit så mycket från mig och alla andra medlemmar, så nu får det tamifan vara nog.
Det du gjort denna förening är så hiskeligt att det är tur du lever i nutid, annars hade du varken haft armar eller ben kvar.

Polisnanmäl nu denna skrivelse, så det blir slut på ditt hyckleri NU.

Ni andra vet jag inte hur mycket Ni vet om, men det är så mycket att Ni ocks bör inom lås o bom.

Upp med korten på bordet gäller alla, så än en gång detta får ett slut.

Vad ska jag skriva för sanningar, innan ni förstår att en del av er är förskingrare, tjuvar, förfalskare och Gud vet allt ni gjort, eller som Bo Widerdalskrev till Nils vid tillfälle.
"det är bäst vi ber revisorn kollar allt som Stephan gjort så vi inte ""åker dit på något vi borde vetat"". men vi kallar det att vi ber reviorn kolla hela styrelsen"

Känner du igen denna skrivning Bo?
Vad jag kan få fram av alla gamla hemliga kontakter heter storbovarna Nils och Tony, medan de flesta av er andra mest har "försvarat och skyddat de stora bovarna".
För att vara riktigt ärlig kanske de allra nya i styrelsen "bara" begått felet att inte talat med medlemmar i angelägna ärenden, eller med andra ord kanske någon gång kollat upp de grova sanna beskyllningar jag framfört till styrelse och revisorer.
Revisorn, inte ens värd att nämnda, men har hamnar trots allt i någon egen kategori.
Kanske de berömda apornas, vill inte höra, vill inte se, vill inte prata.
P.S glöm ej heller bort Bitte Sandebert som låtit så många miljoner försvinna ur föreningen, för "damm".


Tillägg av Stephan 4/2 2007:
FÖRVALTARBESTÄLLNING
a la`Nils Andersson

I G:3ans garage fick du av mig i uppdrag att borttaga möglet, samt sätta upp en fukktmätare. Detta är väl gott och väl, men enligt mitt sätt att se på det hela en konstgjord andning, och man kommer inte tillrätta med den egentliga orsaken till varför det är så fuktigt, och kallt. DU och jag, vet vad som behöver göras, men det verkar vi vara ensamma om. Man kan ibland fråga sig vilka medlemmar/betalar som vissa i styrelsen "lyssnar på/ta inblick av. Inte är det dom som har sin p-plats iG3

Sedan får du tala om för Stephan att han inte har sin arbetplats i köket. Som vanligt hade han brett ut sig på halva köksbordet.

Hörde av M att datorerna är på gång. Det skall bli roligt att se minerna på Torben och Thomas, när de upptåcker att det inte går att surfa på samma sätt som tidigare. Att de nu själva får betala sin surfning.

BEHÖVS DET MER ÄN EN ORDFÖRANDE I VÄDURENS STYRELSE?
Inte alls konstigt att förvaltaren efter såna här beställningar kan göra som han vill.
Tillexempel skriva på miljonfakturor ensam.?


Tillägg av Stephan 3/2 2007:
Vädurens styrelse.

Jag kan hålla med några här att jag börjar bli tjatig om denna styrelse och revisorer från Öhrlings,men som han i Lts Dance säger MEN.
I ett och ett halvt år har jag skrivit brev till styrelsen, det började med ganska försynta frågor som sedan trappats upp till mer eller mindre hot undrar jag.
Vad Ni som har synpunkter på mina inlägg jag skulle ha gjort när styrelsen efter att besvarat de 2 första skrivningarna med att "vi har mottagit din skrivelse" och sedan hållit käften. Detta gäller styrelsen.
Revisorn började jag skriva att trots att jag sitter med som ledamot har jag ingen aning om vad 3,5 miljoner i bokslutet står för och därav måste jag reservera mig mot detsamma.
Efter detta har samme person och BoRevision fått svart på vitt allt jag skrivit om här och mycket mer, trots detta har jag bara fått ett svar, "jag skall kontakta styrelsen och höra efter".

Tystnaden är nog det värsta man kan råka ut för till slut blir man desperat, det har nog fler än jag blivit?
Visst kan jag anmäla till polis eller Länsstyrelsen, men vad tror Ni krävs för att denna ekonomiska brottslighet jag skriver om inte skulle "fatna" i något av "brist på bevis" (styrelsen har ju ensamrätt till alla handlingar och kan begå större brott med att "gömma").
Tidsbrist hos Länsttyrelsen har vi läst om i sydsvenskan, och jag tror också polisen har stor tidsbrist, med risk för att "fallet läggs ner".
Så jag fortsätter nog att "försöka hänga dom själv tilsammans med fler och fler medlemmar som inser att det inte har stått rätt till.
Den stora protesten kommer nog som 1992 då föreningen sist höjde avgiften.
Detta gjorde man med hela 70% vilket gjort att föreningen smalat på sig så stora resurser att detta som nu pågår varit möjligt.


Tillägg av Stephan 2/2 2007:
Styrelseillojalitet.

Här kommer kanske ytterligare ett inlägg som är svårt att förstå? Men jag vill ändå visa hur det går till på styrelsemöten. Kan verkligen Vädurens styrelse vara ensam om alla konstiga hanteringar av ärenden? ?
Styrelsen har fått 100 chanser att diskutera med mig istället för denna konversation som är en envägs, men vad gör man.??

I en styrelse skall man väl diskutera saker och ting innan möten och beslut?
Men går det så här långt från en ordförande till det s.k arbetsutskottet som består av 4 stycken vilket = med majoritet i en styrelse i och med ordförandes utslagsröst, har man nog trampat i klaveret=.
I alla fall om det som i detta fall gäller avtal på cirka 3, 500 000kr?

"Nils ordförande till TS, MO, BS = (arbetsutskottet)

Adex vill förlänga avtalen med 2 år. De föreslår inga föändringar i nuvarande avtal. Här kommer stephan att yrka på ny upphandling, samt att styrelsen inte har fått ta del av underlaget. Men fakta är att om vi inte före fösta juni har lämnat besked till Adex, så blir de tvugna att varsla son personal. (avtalet går ut sista december min not) Det är visserligen inte vårt ansvar, men om man vill ha en bra relation med sin entreprenör, så gör man inte det som stephan troligen kommer att föreslå. En juridisk fråga: kan man som bilaga, lägga med ett påskrivet avtal i kallelsen till styrelsemötet. Risk finns ju att bilagan kommer i "orätta" händer, att något annat företag, får ta del av avtalet.

Vi framtog också på planeringsmötet (stephan ej närvarande) förslag att arbetsutskottet också skulle vara avtalsgrupp ok?


Avtal med AdEx
Torben Swede frågar Robert Boding ADEX om höjningen på x%. Robert klargör att det gäller en höjning år 2005 och sedan ingen höjning 2006.

VU har föreslagit att man antar förslaget till förlängning.

Styrelsen beslutar att anta förslaget och förlänga de avtal som går ut
2004-12-31 med två (2) år. Beslutet är enhälligt. Samtliga firmatecknare skall underteckna avtalet. Det nya avtalet börjar gälla från och med 2005-01-01.

Punkten justeras omedelbart.

Bo Widerdal vill att man tittar på vilka uppgifter förvaltningen kan ta över från styrelsen.

Stephan Sundling ifrågasätter senare Robert Bodings närvaro vid beslutet.

(JAG HADE AVISERAT ATT JAG SKULLE KOMMA SENARE TILL DETTA STYRELSEMÖTE, "LISTIGT NOG HADE MAN FLYTTAT DENNA PUNKT TILL DEN FÖRSTA PÅ DAGORDNINGEN.)

(NEDANSTÃ…ENDE PUNKT KOM SENARE DÃ… JAG VAR MED.)
Avtalsgrupp
Torben Swede föreslår att man tillsätter en styrelseledamot till varje avtal.

Nils Andersson föreslår att man tar upp frågan i VU.

Stephan Sundling påpekar att man måste tillsätta en grupp att förhandla med AdEx. Torben Swede menar att avtalet är det samma med en prisjustering. Stephan påpekar att det inte finns något avtal sedan tidigare.
Styrelsen beslutar att diskutera Avtalsgruppen på VU.
PÅ NÄSTA STYRELSEMÖTE LADE JAG RESERVATION AV BESLUTET OM NYTT AVTAL.

Stephan Sundling reserverar sig mot beslutet att förlänga innevarande avtal med AdEx enlig beslut den 22 juni § 266."

Så här i efterhand är man glad att man reservera sig mot att Adex skulle få förlängt kontrakt.
I alla fall om man ser hur det gick till. Först storkomplott från nils sida till arbetsutskottet. Att också anställd var med när beslutet togs, kan man fundera hur såna "experter" som Bo Widerdal och Torben Swede kunde tillåta.

Jag kan bara med alla fakta nu när det visar sig att förvaltaren kan själv skriva under fakturor i mångmiljonklassen att det är "lurt" med det hela.

Har Ni fått extra arvode allihopa inklusive revisor Jonny?

Vad annat ska man tro när man läser fakta????


Tillägg av Stephan 30/1 2007:
HUR DET GICK/GÅR TILL I VÄDUREN

2 år efter detta brev från dåvarande ordförande till förvaltaren för Väduren Adex, kostar föreningen på några miljoner på p-platserna. Det dyra var ju asfaltering som inte är diskuterat förrän "kvart i tolv" och var en onödig investering. Ett halvår innan hade stämman beslutat att sätta upp motorvärmare på p-platserna. Av det blev det inget, men resten blev "rena lyxen" med tillexempel byte av all gatubelysning trots att alla armaturer var bytta 5 år tidigare? mycket kort levnadstid.

Efter att ha "hittat detta brev" kan man undra hur stort samarbetet mellan ordförande förvaltningen och övriga styrelsen har varit?

4 förslag fanns från ordföranden som här är reducerade, medan sammanfattningen är i sin helhet.

1. Endast uppmärkning och marknadsföring för att hyra ut.
2. breddning av alla platser + 1.
3. förutom 1+2 även motorvärmare.
4. 1+2+3+ inhägnad av alla p-platser som försvårar tillträde/ingrepp från obehöriga.

Sammanfattning: Förvaltningen får i uppdrag att inkomma med prisbild/er, avseende dom olika förslagen. När man inkommit med samtliga förslag, så sammanställes dessa, och styrelsen fattar beslut om vilket förslag som man tror kan samla flest intressenter. personligen tror jag på alternativ 4. Det finns inom föreningen ett antal lastbilar, större personbilar, stadsjeepar, husbilar, som i nuläget står "oskyddade" på uteplatser. Dessa fordon har ett stort värde, som jag tror ägarna är beredda att betala för att få stå på en "skyddad" plats. marknadsför man även den "skyddande platsen", extremt, så tror jag på en hög uthyrningsbeläggning"


Min sammanfattning: Ett par månader efter att detta skrevs visade ordförande upp sin nya stadsjeep. Hur många illojala fel och om det var detta som gjorde att förvaltaren högst troligt tog en massa betalt för planering enligt denna ordförandebeställning vet jag inte men gissar att det inte var gratis.

Styrelsens insyn, inte mycket kan man tro.
Hur vanligt tror ni detta är att en ordförande kör över allt och alla och "nojsar" med förvaltaren.?
Fy fan Nils, det är så dj..a osmaklöigt att läsa dina "beställningar till förvaltaren utan att övriga styrelse inte fick veta något förrän fem i tolv.
Ännu uslare är att förvaltaren Tony som är ADEX bara "sög i sig" och gjorde som ordföranden "beställde.

Lidande: medlemmarna i en av Sveriges störta föreningar.
Åskådare: HSB_ledamot och Öhrlings revisionsbyrå:s Jonny.



Tillägg av Stephan 26/1 2007:

Adex
Tony är Adex.

Jag fick i min brevlåda en uppmaning från styrelsen och ADEX just nu.

Ett projekt som jag har skrivit är världens sämst underbyggda beslut någonsin. nu skall man in för femte gången i min lägenhet. Stämman sagt sitt, nej i väduren verkar det vara utomjordingar som beslutar helt enligt egna påhitt. kostnad för att ta bort 40 år gamla fina hantverk som donen bakom radiatorerna var, och ersätta dem med en "megafon" så att vanlig samtalston numera hörs mellan våningarna har säkerligen kostat föreningen mellan 10 och 15 miljoner.

Bra info om hur du skall göra för att släppa in dem nästa fredag, citat från meddelandet.

Styrelsen
Att Ni behandlar oss medlemmar som förtåndshandikappade har jag sett och förstått med de skrivelser och på det sätt ni beslutar i denna styrelse i de flesta ärenden.

Och att ADEX tydligen tar betalt för varje ord de skriver känns också ganska självklart.
Men som vanligt det är ju inte Era pengar, utan medlemmarna som får betala.
men Ni kanske skulle fundera att Ni faktiskt också är medlemmar även om Ni tror att ni är några "fantaster" från en värld som vi medlemmar inte fattar???????

Avseende ventilationsprojektet.
Som kommer att kallas Vädurens "luftprojek" i flera bemärkelser länge i framtiden.

"Det är viktigt att man kommer in i lägenheter för att arbetet skall kunna genomföras (ett arbete som 3 medlemmar innan igångsättandet av detta "luftprojekt" hade klagat över?)
Om Ni inte kan vara hemma ovanstående tid, lämna Era nycklar på förvaltningskontoret, märkta med lägenhetsnummer.
Observera att det inte går att boka andra eller mer precisa tider med entreprenören. Samtliga från xxxxx kommer att bära namnbrickor.
Lämna nycklar till lägenheten senast onsdag den 31 januari.
Vill du inte lämna in en extranyckel till förvaltningen meddela oss hur Ni lämnar tillträde till Er lägenhet senast ovanstående datum."


Tydligt och klart.?

DÃ¥ skall jag vara lika tydlig och klar.

Nyckeln ligger under dörrmattan.

Från Stephan 30/12 2006:
Gott slut Gott nytt år.

Först vill jag tacka Admin för det arbete han lagt ner på att få männsikor att förstå vart bostadsrätten är på väg. Speciellt som en ny familg kommer snart, d.v.s. allmänyttan som kommer att säljas ut i parti o minut till bostadsrätter. Tyvärr vet inte så många att de blir mer eller mindre "laglösa" så lagen om bostadsrättsföreningar är så tunn och styrs/har styrts av HSB Riksbyggen och uppdykaren SBC även om de är äldst?. Jag hoppas denna sida ska få alla nya bostadsrättsägare (även de gamla som lever i någon sorts troende att detta med att äga lägenheten är bra) att inse att det behövs NÅGOT mer.

Tack till Er andra också som håller sidan vid liv.

In i 2007 med öppna ögon o öron. inte som en del skygglappar på och proppar i öronen, och troendet att HSB vet bäst.


stephan

FÖRSKINGRA
© Svenska Akademien
BETYDELSE: göra av med l. förslösa (andras ägodelar, särsk. anförtrodda medel för egen räkning2 jur. äv. med avs. på enstaka föremål (ss. en sak köpt på avbetalning2
BRUK:
(på ett slösaktigt l. onyttigt l. oaktsamt sätt) göra av med l. göra ända på l. hava bort (ägodelar), förslösa; äv. abs.; förr äv. i förb. med prep. till: (utan nytta) använda l. utgiva (ngt) till (ngt ändamål).


30/12 2006 (1636) e


Fd. ledamot i brf

Du vet ju tydligen inte vad förskingra betyder. Det är om man tar pengar eller annat till sig själv.

Och om det är så som du säger att 2 ska skriva på och man inte gjort det vad fan väntar du på då?

Då är det ju hur enkelt som helst att få det utagerat. Det kan ju en 3_åring förstå. Och har du SETT att bara 1 skrivit på? Hur vet du annars det?

Men antagligen har du inte sett det utan det är bara egna antaganden/gissningar.


30/12 2006 (1635) e


stephan

f.d.ledamot

11 år och tydligen inte förstår vad det handlar om. Om det vore jag skulle jag polisanmält skriver du.

Om du som ledamot skrivit under fakturor för 10 miljoner ensam, trots att styrelsebeslutet säger att 2 firmatecknare i förening skall skriva på, om arbetena som du skriver på inte är utförda. Tror du verkligen då att du skulle polisanmäla en som säger det till dig.
Jag bara undrar? Hur skulle det gå till?
Jo hej polisen det är en som skriver sanningen men jag vill polisanmäla honom för att se om han har bevis för detta?
NÃ¥got i den stilen du proffesionella ledamot?

30/12 2006 (1634) e


Fd. ledamot i brf

Stephen
I 11 år var jag med i styrelsen.O vi gjorde precis på samma sätt när vi renoverade fasaderna. Då fick man 30% på arbetkostnaderna i bidrag.

O med polisanmälan syftade jag på vad du skriver om din styrelse INTE tiningsreferatet.

Läs först, tänk sen på vad inläggen syftar på innan du svarar.

O om HSB Norr det måste väl vara positivt att försöka få bidrag för byggkostnaderna blir lägre eller hur?


Sen är det så med dessa bidrag att först till kvarn gäller enl. tidningsartikel idag.


30/12 2006 (1633) e


stephan

Nyårspresent eller avskedsgåva?
Vart går gränerna för bestickningar?

Följande skrev jag avseende HSB:s sätt att "få igenom saker o ting.
Varefter jag la in ett tidningsreferat. Där andemeningen nog handlade om samma sak?

Du f.d ledamot anser att HSB kan stämma mig för detta.
Tänk först o skriv sedan. I Sverige har vi åsiktsfrihet. Jag har nu 4 års erfarenhet hur HSB:s "affärer" bnehandlas i kommunfullmäktige, därav skrev jag setta som är min synpunkt, att ibland går det för lätt på gamla meriter.

30/12 2006 (1631) e


Fd. ledamot i brf

Det är ju 2 olika saker. Om Stephen anmäls för förtal o det som är styrelsens påstådda oegentligheter.

Och varför anmäler inte han styrelsen som enl. han gjort en massa olagligheter? Har man torrt på fötterna är det väl inga problem? Skon klämmer nog där att så är inte fallet.

Däremot har han ju namngivit en person som han påstår har förskingrat 10 milj. av brfs pengar. Om det gällt mig hade jag polisanmält honom direkt, utan tvekan!

30/12 2006 (1630) e


myggan

"Att du inte blivit polisanmäld för grovt förtal är ett mysterium."Skriver du Fd. ledamot i brf.
Tror inte Styrelsen vågar gå på förtal för då skulle ju alltihöp utspela sig i en Tingsrätt inför öppen ridå.Styrelsen och HSB med flera skulle inte ta den risken.Det är min gissning...



29/12 2006 (1629) e


Fd. ledamot i brf

Stephen Vad har HSB Norr gjort för fel? Man är väl korkad om man inte utnyttjar bidrag? Det som krävdes var ju att bygget skall vara påbörjat innan årsskiftet.

Men du kan ju inte se nånting positivt när det gäller HSB. Du antyder att dom mutat ordf. i byggnadsnämnden.

Att du inte blivit polisanmäld för grovt förtal är ett mysterium.

29/12 2006 (1628) e


stephan

Stadgar.
Det tog mig att gå igenom 11 föreningar innan jag hittade någon som lagt ut sina föreningsstadgar på nätet.
Här nedan följer det utdraget som jag tror är ganska normala stadgar för de boende att följa.-
" stavfel säger granskningen när jag körde det där.
men till det väsentliga.
Här nedan står klart att ena revisorn utses till nästa stämma, men den som utses av HSB:s R är tidlös. Kanske bra nu när det blir svårt för HSB att utse en helt nystartat revisorsföretag?
HSB:s R har nog inte de senaste 10 åren haft på sin dagordning eller skrivit in i något protokoll vem de utser, för jag är säker på att de är delegerat till HSB-föreningarna själva.
Det utan att jag tror någon brf fått veta om detta i form av ett informationsblad. Men man blir numera inte förvånad om något vad organisationen HSB gör.
Stadgar behöver väl inte gälla dem vi är ju "gudar", nej stadgar är till för att hålla småfolket på mattan tillexempel när någon sjuk pensionär glömmer att beatal in avgiften då måste det finnas stadgar, så det blir lätt att bli av med dem?
Det finns nog en rad frågor att ställa nu när HSB inte längre kan utse sig själva som revisor.
Är det HSB som förhandlar med sin rekomendation innan de utser sina f.d. arbetskamrater eller?
Eller kan de med stadgetexten utse en revisor från Amerika/Argentina, så att HSB kan starta upp nya kurser i utrikiska och på det sättet tjäna in mer klirr i kassan?

När ska denna tredje statsmakt vakna?????





Revisorer
§ 28
Revisorerna skall vara två. En revisor och suppleant för denne väljs av ordinarie
föreningstämma för tiden intill dess nästa ordinarie stämma hållits; den andre
revisorn skall utses av HSBs Riksförbund.
Revisorerna skall bedriva sitt arbete så, att revisionen är avslutad och revisionsberättelsen
avgiven senast den ...................
Styrelsen skall avge skriftlig förklaring till ordinarie stämma över av revisorerna
gjorda anmärkningar.
Styrelsens redovisningshandlingar, revisionsberättelsen och styrelsens förklaring
över av revisorerna gjorda anmärkningar skall hållas tillgängliga för medemmarna
minst en vecka före den föreningsstämma, på vilken de skall behandlas.


29/12 2006 (1626) e


stephan

Århundradets sämsta beslut.

Här nedan följer mycket troligt ett av de sämsta besluten som någon brf:s styrelse beslutat om.
Beslutet togs för 1,5 år sedan och anledningen skrev senare att det var för att föreningen skulle få en godkänd OVK. (obligatorisk ventlitationsbesiktning?)
På stämman för ett halvt år sedan fanns motioner och det ställdes frågor om prokejtet. Styrelsen tittade på varandra som om (det kan ju medlemmarna inte fatta något om". I siffrorna kunde man bara läsa ut pågående arbeten 30 miljoner.
Eftersom jag känner cirka 100 personer i föreningen har jag fått in rätt mycket information avseende denna entreprenad. Trolig kostnad 10-15 miljoner (behöver jag tala om att stämmobeslut aldrig har funnits i styrelsens tankar)
Idag har många ingen ventilation alls efter 20 påringningar till förvaltningen, som troligen är en stor bov i detta då de tjänat storkovan utöver de entreprenörer som utfört arbetet. VVS Installationer. årsomsättning 2004 1 miljon, 2005 10 miljoner.
Ringer man kommunen och frågar om föreningen har fått godkänd o
OVK får man till svar NEJ. Jag frågar boende men ingen hittills har varit med om någon gjort en besiktning. däremot skedde det cirka 50 vattenskador under arbetet. man använde samma muttrar som håller fast radiatorerna och som suttit fast i 37 år.
Som slutet på dagen slog man på vattnet vilket betydde för några att när de kom hem lite sent var det till att ta fram öskaret eller ringa Brandkåren.
Eftersom ingen visste om detta i föreningen, information husvis och efter påbörjandet/slutinstallerat så har var och en av de boende fått kämpat mot först en förvaltning som låtsas det regnar, och som i bästa fall drivit frågan om den var för stor till styrelsen. Förvaltningen var ju initiativtagare till entreprenaden, och vill inte rkänna fel. Katten på råttan, råttan på repet etc. är vad Vädurens medlemmar får leka, utan resultat.
Revisorerna då? De får ju vara ta del av styrelsens och förvaltningens syn på det hela så de ligger lågt. detta trots att boende skrivit. Vanligt revisorsvar jag får inte tala med enskilda medlemmar, jag går till styrelsen och frågar!! tomtei, som jag ser det från Öhrlings revisionsbyrå, samma revisor som förvaltningen ADEX har på samtliga sina föreningar???????
Nu blir nog detta för långt inlägg?



Ventilation
Robert Boding lämnar en rapport avseende ombyggnad av kanalsystem för ventilation.

B Widerdal undrar varför man skall göra denna dyra investering och tror inte att föreningen gör några besparingar eller att det påverkar de kalla lägenheterna positivt.

Styrelsen beslutar att ge förvaltningen i uppdrag att upphandla och ge information till de boende i god tid avseende ombyggnad av kanalsystem för ventilation.

Punkten är omedelbar justerad."


29/12 2006 (1622) e


stephan

Nyårspresent eller avskedsgåva?
Vart går gränerna för bestickningar?
"Bidraget som gjutet

LULEÃ…, KURIREN.

Byggstart för bidrag - Robertsvik drogs igång före nyåret.
Det lilla jobb som utförts gjordes dock bara för att hinna få de bidrag som försvinner nästa år.
- Det är inget att hymla med, säger Roger Aspgren, byggchef HSB.

Allt har gått fort de senaste dagarna för att HSB:s bostadsbygge på gamla Robertsviksskolans tomt i centrala Luleå.
Planen antogs i höstas och den 20 december fick projektet bygglov.
På onsdagen göts en liten grund, det räcker för att bygget officiellt ska betraktas som påbörjat.
Därmed kan bostadsprojektet på Robertsvik, och flera andra byggprojekt i Luleå som fått snabba bygglov på senare tid, få nyttja de bidrag som gäller till årsskiftet.
De flesta bygglov har givits på delegation av stadsarkitekt Bo Larsson. Men Robertsvik var för stort för hans delegationsrätt, beslutet togs i stället av P-G Isakssons. Det blev sista beslut som ordförande för byggnadsnämnden.
- Byggnadsnämndens ordförande har den rätten vid mycket brådskande och angelägna tillfällen. Den rätten är dock ytterst sällan nyttjat, säger Bo Larsson.
HSB ska riva de gamla skolbyggnaderna i deras ställe bygga bostadshus med 80 lägenheter. Det finns det angelägna."

29/12 2006 (1621) e


stephan

Vad driver chefer att spekulera med andras pengar?
Kan bara vara samhällets överst skick, som tror de är "duktiga" men vilken chimpans som helst skulle troligen vara lika effektiv.

Bonuslöner och gratifikationer som chefer får kommer att leda till mycket av dessa "snillrika" invsesteringar. De själv satsar inget utan har allt att vinna. Möjligen lite degradering i företaget? Men det är ju kompisarna som utsett "sbindlaren" till mandatet att "bolla med andras pengar" så de kommer inte "bekänna" att det var fel att anlita chefen, eller han har gjort så mycket annat bra?

29/12 2006 (1620) e


myggan
Hemsida

HSB Landskrona beräknas förlora 3,2 miljoner kronor.
Klicka på bollen

29/12 2006 (1619) e
    Kommentar av Admin
Ja, det är ju bara medlemmarnas pengar som HSB har att leka med, så varför bry sig om att investera pengar på ett i alla fall relativt säkert sätt?

Känner inte HSB till att den statliga insättningsgarantin endast täcker summor upp till 250 000 kr?

Den statliga insättningsgarantin gäller för konton där man kan göra uttag med kort varsel och innebär att om en bank försätts i konkurs garanteras varje kund full ersättning upp till 250 000 kronor för sin sammanlagda behållning på garanterade konton i banken.

Se IGN, Insättningsgarantinämnden.


GOTT
NYTT
Ã…R



Admin - BREDBANDSPRISER, uppdatering
Hemsida

Bredband

Uppdateringar har snabbt skett (22/12 - 2006) av bredbandspriser inom HSB Malmö.

Intressant är att medan Bredband2 försöker ta täten i prisligan så har Telia i stället försämrat sina redan tidigare dåliga villkor.

28/12 2006 (1617) e
    Kommentar av Admin

Priser för bredband i Bolina-nätet


Klicka på ovanstående rubrikrad.

Vad som är otroligt dåligt är att nu ingen erbjuder fast IP-adress. Alla leverantörer har enats om att detta endast ska ingå som tillval.

Ingen leverantör vill heller uppge pris på vad fast ip-adress kostar extra. Och HSB tvingar inte de nu aktuella leverantörerna att uppge pris för detta.


Många uppgifter (utöver den tillkommande kostnaden för fast ip-adress) saknas fortfarande för leverantörerna så en relevant jämförelse med endast de uppgifter som finns idag går inte att göra.

Telia är som alltid helt ute och reser med sina priser. Det kan omöjligen finnas en enda person som är korkad nog att välja Telia.


Byt leverantör från Telia i HSB Bolina



Om du som fortfarande har det dyra Telia-alternativet i HSB Bolina önskar byta leverantör av bredband så kontakta först Telia för uppsägning av ditt befintliga abonnemang på 020 - 755 766.

För att teckna nytt abonnemang kontakta sedan någon av de leverantörer som finns i Bo-Lina.

Klicka här för att se information som priser samt telefonnummer för att teckna nytt avtal för bredband



stephan

BOREVISION

Köparna Christer Weglin och Jörgen Götehed, f.d ordförande, samt vice ordförande finns inte?
I alla fall om man skall tro på RATSIT.

Hur som helst håller jag med Admin som verkar tycka att det anas "ugglor i mossen" av försäljningen av BoRevision.
Vilka problem uppstår med denna försäljning? En förening som har ordinarie år som verksamhetsår har ofta sin stämma stämma under maj eller juni. Här skall då extren revisor väljas. Enligt stadgarna "i samråd med HSB:S Riksförbund. Vilka efter omorganisationen för några år sedan mycket troligt har delegerat denna "affär" till någon annan avdelning inom HSB:sfären? Även om styrelsen i en förening är lite vaken och också "anar ugglor i mossen" blir det nog svårt att byta revisor. Då en "riktig" revisor nog kommer begära helt andra belopp för revision. Bland annat för att de ligger ett halvår efter.
Man får hoppas att några engagerar sig så att sanningen om detta spektabel kommer fram.
Det handlar om oerhörda samhällsvärden. Och mer lär det bli när allmännyttan säljs ut.


Weglin Götehed Konsulter AB

De som "köpt" eller kanske det skall kallas hyrt? Borevision, finns inte heller om man söker på företagsdelen?

Företaget så nytt? bildat för denna affär?
Jag börjar se ännu tydligare varför HSB är så tysta, i denna affär.

28/12 2006 (1613) e
    Kommentar av Admin
Ja, detta företag finns inte någonstans och jag tror säkert att Weglin Götehed Konsulter AB är ett helt nystartat företag som enbart skapats för att ta över BoRevision (en lösning från HSB eftersom tydligen ingen annan var intresserad av att ta över BoRevision).

Se t.ex. Eniro.

stf VD Jörgen Götehed (född 1962) bor i Enskede;
Jörgen Götehed & Christel Eriksson
Tel 08-6487779 (0709-117116)
Dorpatsv. 7, 122 37 ENSKEDE
Jobb: Jörgen Götehed, 08-737 90 32
Tel: 08 - 737 90 32 Mobil: 0709 - 11 71 16
E-post: jorgen.gotehed@borevision.se

Jörgen Götehed är också kontaktperson inom BoRevisions "revisionskommitté" .
Samt vinnare av en Playstation Portable i Eniros tävling om förslag på hur Eniro skulle kunna förbättras.

Foto på Jörgen (medlemsansvarig) finns i styrelsen för Mini Seven Club.

Christer Weglin (född 1954) har också en adress i Sverige.
CHRISTER WEGLIN
Tel 08-6257739
Mobil 073-4299339
DIANAVÄGEN 17, 191 43 SOLLENTUNA

samt;

VD Christer Weglin
Mobil 070-5203092
BOREVISION I SVERIGE AB (Ägare av abonnemang)
Vasagatan 46, 2 TR, 111 20 STOCKHOLM
Jobb: 08-737 90 40 Mobil: 0705 - 20 30 92
E-post: christer.weglin@borevision.se

I Malmö finns BoRevision i HSB:s lokaler (så var det med neutraliteten till HSB) ;
BoRevision i Sverige AB
Föreningsgatan 15
211 44 Malmö
Tel: 08 - 737 90 30
Fax: 040 - 23 70 10
E-post: info@borevision.se

Personal
Inga-Lill Johansson
Revisor Tel: 040 - 630 26 32
Mobil: 0709 - 11 71 12
E-post: inga-lill.johansson@borevision.se
-------------------------------------------------------------------------------
Tommy MÃ¥rtensson
Revisor Tel: 040 - 630 26 33
Mobil: 0709 - 11 71 03
E-post: tommy.martensson@borevision.se
-------------------------------------------------------------------------------
Andreas Strid
Revisor Tel: 040 - 630 26 34
Mobil: 0709 - 11 71 04
E-post: andreas.strid@borevision.se
-------------------------------------------------------------------------------

Som jag misstänker överallt annars inom BoRevision så är ingen av ovanstående utbildade revisorer, de bara kallar sig för revisorer.


Man får bara hoppas att HSB:s bluff med BoRevision inte lyckas lura medlemmarna.


HSB Malmö har lite mer info:

HSB Riksförbund säljer revisionsverksamheten

HSB Riksförbund har i enlighet med tidigare beslut på förbundsstämman avyttrat BoRevision i Sverige AB.

Köpare är Christer Weglin och Jörgen Götehed som via bolaget Weglin & Götehed Konsulter AB förvärvat samtliga aktier i BoRevision i Sverige AB. Christer och Jörgen är sedan ett flertal år tillbaka verksamma i bolaget på ledande positioner.

Syftet med försäljningen är dels att revisionsverksamheten skall vara helt fristående från HSB och dels ge bolaget möjligheter att möta framtida ökande krav på kompetensförsörjning. Tillträdet sker den 2 januari 2007.

Ett flertal revisionsbyråer har erbjudits verksamheten och valet av köpare har uteslutande baserats på en marknadsmässig bedömning. Kriterierna har härvid varit pris, garantier, andra åtaganden samt en bedömning av förutsättningarna för framtida samarbete.

BoRevision kommer även framledes att bibehålla den starka nischen bostadsrättsföreningar. Det skall vara den huvudsakliga inriktningen. BoRevision är Sveriges ledande revisionsbyrå inom bostadsrättsrevision.

Köparna har för avsikt att bredda verksamheten för att öka serviceutbudet till HSB och bostadsrättsföreningar. Breddningen kommer framför allt att innebära ett större och bredare utbud på konsultsidan vilket efterfrågas från HSB-föreningarnas sida. Flera av BoRevisions medarbetare har erfarenhet av och utför idag kvalificerade konsulttjänster.

Avtalet innebär bland annat att köparna lämnar en femårig garanti på den schablonmässiga prismodellen (arvodestrappa) som idag finns för revision av medlemsföreningar inom HSB. Säljaren åtar sig att under en period av tre år utse den revisor som BoRevision anvisar för revision av HSB:s bostadsrättsföreningar.

HSB kommer efter försäljningen, på samma sätt som tidigare, att samarbeta med ett bolag som har en stabil personalsituation och mycket hög kunskap inom brf-sektorn. Ett företag där de anställda är mycket väl förtrogna med HSBs verksamhet. Samarbetet mellan HSB och BoRevision gäller under en period av minst tre år med början år 2007.

För ytterligare information kontakta:
Gun-Britt Mårtensson, HSB Riksförbund, 08-785 3306
Niklas Widebeck, HSB Riksförbund, 08-785 3249
Christer Weglin, BoRevision, 08-737 90 40
Jörgen Götehed, BoRevision, 08-737 90 32

2006-12-19


Vem är "Säljaren" i ovanstående text? HSB?
HSB garanterar att HSB-föreningarna ska påtvingas att anlita BoRevision?
Vilken form av självbestämmande lämnas till bostadsrättsföreningarna?

Man blir bara så trött av alla floskler. De dumheter som HSB hasplar ur sig kan bara betecknas som en ren förolämpning mot medlemmarnas intelligens.

HSB skriver t.ex. att syftet med försäljningen är att "revisionsverksamheten skall vara helt fristående från HSB". Det begrier väl vem som helst att det inte blir så!
Hur skulle revisionsverksamheten kunna vara fristående när BoRevisions enda kund är HSB?
Exakt samma koppling mellan HSB och revisionsverksamheten kvarstår som tidigare!
Exakt lika usel revision kvarstår som tidigare!
Exakt samma styrning från HSB kvarstår som tidigare!

Föreningarna måste aktivt komma bort från HSB:s försök att fortsätta monopolisera revisionsverksamheten utan att kvaliteten på revisionen förbättras för föreningarna.
HSB har inte tagit ett enda konkret steg mot bättre revision och ökad säkerhet för medlemmarna.


Yaser

Tack för svaren jag fick, jag uppskattar det. Det lär nog inte bli nogån BR för mig, jag har även läst att bostadspriserna är väldig höga, någon som kan ändras om räntan höjs...

28/12 2006 (1612) e
    Kommentar av Admin
Experterna tror att priserna på bostadsrätter kommer att stiga ännu mer under 2007 (dock inte lika kraftigt). Men vi får se vad som händer.


G-I

Yaser, det är alltid banken som bestämmer om du kan få lån eller inte. De har procedurer för att ge lån, som de ska följa enligt lagen. Det räcker inte med en lägenhet som "pant", för att du ska kunna betala räntan på lånet, och för det ska man ha ett arbete.
Om man har både ett arbete och skulder, blir det en kalkyl, kan jag tänka mig. Med allt är förhandlingsbart med banken.
Hälsningar
G-I

28/12 2006 (1611) e
    Kommentar av Admin
Ja, det är viktigt att tänka på att allt är förhandlingsbart, men jag har svårt att tro att någon bank eller något kreditinstitut skulle ge lån till någon som hamnat i den mindre roliga situationen av en personlig konkurs. Konkursförvaltaren måste först se till att alla skulder är betalda innan man vet om det finns några tillgångar över, och innan alla skulder är betalda vid en personlig konkurs så lär lån bli otänkbart.

Normalt skulle man kunna lämna sin bostad som säkerhet, men under den personliga konkursen kan ju ingen del av bostaden betalas med en endaste krona, och ingen del av något nytt lån kan betalas tillbaka.


stephan

HSB
"Kontakta oss om medlemskapet

Har du frågor om något som har med ditt medlemskap att göra, till exempel hur du blir medlem, adressändring, den årliga medlemsavgiften eller överföring av medlemskap, ska du vända dig till Medlemsservice."

HSB:s sätt att se på medlemmarna?
Bra medlemmar är de som betalar är tysta och tycker att tillexempel medlemsrabatten på ett kylkåp på 100kr som man köper vart 12 år bra.

Är det så bäste HSB.
Jag har sagt det förr uppdatera era informationssidor. just nu med info hur föreningarna ska göra avseende revision nu när HSB har sålt BoRevision. Blir priset detsamma för föreningarna nu?
Blir det bättre eller sämre revision?
HSB föreningar som väljer bort HSB på ekonomisk förvaltning för att det finns lika bra billigare, måste de skicka in listor så HSB kan ta ut medlemsavgiften.?


27/12 2006 (1610) e
    Kommentar av Admin
Ja, HSB borde skämmas för att vara så tyst om hur HSB tänkt sig att revisionen ska fungera och vad det ska kosta i framtiden.

Men jag tror jag vet skälet till den totala tystnaden från HSB.

Det är för att "försäljningen" av BoRevision bara var en skenmanöver för att försöka tysta kritiken som tillkommit efter att jag tog upp problemen med BoRevision på mina sidor.

Det kommer i praktiken inte att bli någon skillnad mot tidigare.
Revisionen kommer att fortsätta vara lika undermålig som tidigare.
HSB kommer att fortsätta ha BoRevision med sina ej auktoriserade och inkompetenta revisorer som huvudleverantör av revisionstjänster, och HSB kommer att fortsätta att försöka hålla fast vid att HSB ska kunna styra HSB-föreningarna till BoRevision.

Endast de föreningar med vakna medlemmar kommer att bryta sig loss från den uschla revision som BoRevision ger (notera att få eller inga styrelser kommer att att ta något initiativ i denna fråga).


Yaser

Hallå.

Jag undrar vilka alternativ man har om man är försatt i personlig konkurs och ens lägenhet håller på att omvandlas till en bostadsrätt.

Är det möjligt att få lån, trots att man är försatt i personlig konkurs? Kanske någonting i stil med att lägga ut sin bostadsrätt som pant?

Tacksam för svar.

27/12 2006 (1609) e
    Kommentar av Admin
Inget område som jag är expert på, men som av en händelse råkar jag ha lite fragment av kunskaper inom området.

En personlig konkurs innebär att dina skulder betalas med dina tillgångar via en konkursförvaltare, och man blir aldrig fri från sina skulder. Vad jag tror är att är man försatt i personlig konkurs så finns det nästan inga gränser för vad som kan utmätas. Man brukar allmänt säga att bostad och TV inte kan utmätas. Men strikt lagmässigt tycks även detta gå bra under vissa förutsättningar.

Om du får lån eller inte är upp till banken/kreditinstitutet, men rent spontant skulle jag kunna säga att ingen bank eller kreditinstitut ger lån till någon som befinner sig i personlig konkurs.

Det är en tuff situation att befinna sig i om ens lägenhet håller på att omvandlas till bostadsrätt, men min gissning är att den enda utvägen i ett sådant läge är att flytta till en hyresrätt, om inte tillgångarna räcker för att betala skulderna.


stephan

POSITIVT

På en av årets sista dagar har jag äntligen funnit något positivt att skriva om Väduren och dess styrelse.
Nämligen att man på nätet kan läsa dels årsredovisning samt näst senaste numret av Vi i Väduren. Ändå smolket här är tydligen att det inte är styrelsen som "lagt ut" detta på nätet utan en lokal mäklare. Men som sagt hopp finns kanske att styrelsen börjar se att "ingenting försvinner, allt finns kvar" för att citera en miljödeklaration.
Tips till V:s ledamöter Google, sök på "vädurens styrelse".


Inte längre positiv.

"Två av våra medlemmar i föreningen har i trappuppgångar
tagit upp en diskussion gällande en tvist som
föreningen har med en av sina entreprenörer. Brf Väduren
har reklamerat två fakturor från Modulbygg
AB gällande arbeten som föreningen beställt men
som inte utförts i den utsträckning som framgår av
dessa fakturor."

Följande kan man läsa och lite mer svammel om man går in på nätet och gör som jag där beskrev.

Att den ena är jag avseende 2 av våra medlemmar har... kanske för de flesta som läser denna förträffliga sida har klart för sig.

Att det också var vi som gjorde att styrelsen skrev om denna härliga historia känns bra, för vilka föreningar blir stämda på 2,3 miljoner för att entreprenörer inte "får" fortsätta göra sitt arbete?
För någon dag sedan fick vi medlemmar åter en informationstidning, någon som tror att det fanns någon uppföljning av ovan där?
Men det är klart att HSB:s ledamot har inte lyckats övertala styrelsen att certificera föreningen enligt HSB:s direktiv, där bland annat upplysning till medlemmar skall vara A och O.
Då kanske också Vädurens styrelse informerat något om föreningens bredband som stod klart 1 maj 2005. Men ännu har vi som betalar 219kr per månad bara hört ryktesvägen att förvaltaren har förhandlat fram ett bättre pris 90kr/månad, som styrelsen tydligen inte vill att medlemmarna skall få ta till sig?


27/12 2006 (1608) e
    Kommentar av Admin

Sök i yahoo.se.

Eller kanske i msn.se.

Eller varför inte söka i sesam.se.

Eller i sökmotor eniro.se.

Eller i någon annan bra sökmotor 2



Eftersom jag är expert på sökmotoroptimering kommer det som skrivs här in i alla sökmotorer av intresse.



stephan

polisanmälan
Sanning

Ja det är sant att jag har varit på förhör avseende ofredande av styrelseledamot på kräftfesten. jag är anklagad för att ha "buffat" med magen på en styrelseledamot som i förhör talat om att "han inte är rädd för mig och inte har några anspråk på det inträffande. Förvaltartjejen har sagt i förhör att hon "gick emellan för att hon ville "hjälpa mig". polisen mer eller mindre "talade om " i sitt förhör med mig att det blir inget av detta. synd sa jag då detta kunde leda till något gott som visade den provocering jag är utsatt för.

Av hela mitt hjärta hade jag hoppats att denna !anmälan" skulle leda till nåt, som gjorde att sanningar kom fram, men tyvärr. Den "prick" detta leder till tar jag så gärna. Framförallt när det nu blir "offentligt" att någon initierad lägger fram detta här.

Bäste kordinator jag tackar dig för att jag som ordförande var vettig och sansad, men skulle vilja att du var mer öppen och insåg att man blir lätt frusterad när några har "dribblat bort massor av miljoner för medlemmarna. Inom mycket kort tid kommer svart på vitt till dem det som har "pressat" mig under något år tillbaka, och som får utfallet att jag "buffar" på styrelseledamöter när tillfälle ges.

Eftersom du kordinator "äntligen talar med mig" kanske du också kan vara med och påverka att jag någon gång ett svar på alla sanningar du troligen också vet att "sitter på".

26/12 2006 (1604) e


G-I

Det är inte för att man är polisanmäld att man är skyldig. Fysiks våld kan anses vara allvarlig, och det är det. Men å andra sidan är psykologisk terror, maktmisbruk och t.o.m. att ignorera en människa kan vara väldigt allvarliga "brott", men är inte så ofta straffade, för att de så mycket mindre synliga.






25/12 2006 (1602) e


roar

Lämna HSB
I en konkurrensutsatt värld , varför inte lämna HSB eftersom problemen verkar vara ohanterliga.

25/12 2006 (1601) e


Koordinator

Stephan

Efter genomläsning av dina inlägg under detta år, kan jag konstatera följande: Du är missnöjd med nuvarande styrelse.Ditt missnöje resulterar i att Du i detta forum, skriver en hel del om hur vissa personer i styrelsen, missbrukar sin förtroendepost. Du skriver också att allt Du skriver är sant. Med detta som utgångspunkt, vill jag fråga Dig om följande är sanning, eller lögn. På föreningens kräftfest, lär Du ha gett Dig på en av förvaltningens anställda, samt knuffat/trakasserat, en styrelseledamot.Detta är polisanmält. Anser Du, att Du i din frustration/
besvikelse/hat, mot styrelsen, har rätt att ge dig på andra personer. Tror Du, att det inträffade ökar dina chanser, att komma tillbaka i en styrelse. Jag är förvånad över att Du har sjunkit så djupt, att Du begår handlingar som leder till en polisanmälan. Du kan bättre. Du vet att pennan är mäktigare, än svärdet. Under din tid som ordförande, så var Du mestadels en sansad/vettig person. Nu lär Du, enligt uppgift, ha tappat greppet om Ditt liv.


25/12 2006 (1600) e


stephan

årets junöt.

Hur många fel, stadge resp. lagbrott på denna stämma?
Fakta 2 ledamöter med ett år kvar blev entledigade på grund av valprodecuren som företogs på stämman.


reducerat.
§ 3 Godkännande av röstlängd
Enligt röstlängd som upprättats genom avprickning i medlemsförteckning är nittiofem (95) röstberättigade medlemmar närvarande, varav fyra (4) med fullmakt.

Stämman godkänner röstlängden.

Bifogar deltagarlistan och fullmakter som Bilaga 1.
§ 4

§ 5
§ 6
§ 7 Styrelsens årsredovisning
Stephan Sundling frågar stämman om han skall peka ut de elva (11) små fel som smugit sig in i årsredovisningen?

Ordföranden finner att eventuella småfel kan diskuteras efter genomgången.
Stephan Sundling ifrågasätter varför det inte hållits några möten med Ekonomigruppen.

Nils Andersson påpekar att det hållits möten, men att dessa inte alltid protokollförts.

Bifogar årsberättelsen i form av powerpointbilder som Bilaga 2.
§ 8 Revisorernas berättelse
Ordförande läser högt revisorernas berättelse för stämman.

Stephan Sundling yrkar på att Nils Andersson, Torben Swede och Monica Olofsson ej beviljas ansvarsfrihet och läser utdrag ur mail till och från Nils Andersson.

Stämman beslutar att lägga revisionsberättelsen till handlingarna.
§ 9
§ 10

§ 11 Beslut i frågan om ansvarsfrihet för styrelsen
Stephan Sundling yrkar att stämman endast beviljar ansvarsfrihet till delar av styrelsen.

På frågan från ordföranden kan Stephan Sundling inte för närvarande precisera på vilka grunder eventuellt skadeståndsansvar kan föreligga för styrelseledamöter.

Frågan om ansvarsfrihet tas till omröstning så att röstning först sker i frågan om ansvarsfrihet kan beviljas för styrelsen som helhet.

En rösträkning ger resultatet fyrtiofem (45) röster för ansvarsfrihet för hela styrelsen och tjugofyra (24) röster mot ansvarsfrihet.

Stämman beslutar således att bevilja ansvarsfrihet för hela styrelsen.

Stephan Sundling reserverar sig mot beslutet med motiveringen att â€mitt förslag togs ingen hänsyn till av ordförandenâ€.
§ 12 Fråga om arvoden
Styrelsen föreslår oförändrade arvoden.

Stämman beslutar om oförändrade arvoden. Det vill säga att styrelsen tilldelas tio (10) basbelopp att fördela av styrelsen. Föreningsvald revisor arvoderas enligt löpande räkning.
§ 13 Val av styrelseledamöter och suppleanter
Stämman fastställer antalet ledamöter till oförändrade sju ordinarie ledamöter och två suppleanter förutom HSB:s representanter.

Valberedningen presenterar tolv (12) namn som är valbara till styrelsen som ordinarie eller suppleanter.

Ytterligare en anmälan om intresse har kommit in från Mona Olaussen.

Betty Sivertsen, Bengt Mossvall, Robert Berglund, Rolf Stockhaus, Gun Sundqvist, Vassilios Parastatis, Nils Andersson, Torben Swede och Axel Olli presenterar sig för stämman.

Torben Swede tillägger att han inte är valbar så länge Stephan Sundling sitter i styrelsen.

Mona Olaussen och Elias Gawrieh finns ej närvarande, men det konstateras att de har tillfrågats och tackat ja och är därför valbara.

Ordförande konstaterar att det skall väljas fyra (4) stycken nya ordinarie ledamöter och två (2) suppleanter.

Ett flertal förslag om ny styrelse dryftas.

Stephan Sundling föreslår att val skall förrättas genom sluten omröstning.

Ordföranden avvisar yrkandet om sluten omröstning då skäl för sluten omröstning saknas.

Per Bergström föreslår att man väljer en helt ny styrelse.

Ordföranden beslutar att stämman tar paus för att ge tid åt nya styrelseförslag.

Tre (3) nya förslag på sammansättning av helt ny styrelse kommer in. Ordföranden finner att valberedningens förslag utgör huvudförslag och övriga tre motförslag. Dessa tre motförslag ställs emot varandra. En rösträkning resulterar i följande resultat:

Stephan Sundling klargör innan röstningen att Elias Gawrieh och Robert Berglund skall vara suppleanter enligt hans förslag.

Förslag 1 från Christa Rhule 37 röster Bilaga 3
Förslag 2 från Per Bergström 17 röster Bilaga 4
Förslag 3 från Stephan Sundling 21 röster Bilaga 5

Förslag 1 ställs därefter mot valberedningens huvudförslag.

En rösträkning resulterar i femtio (50) röster för Förslag 1 och 27 röster för valberedningens huvudförslag.

Stämmans beslut utgörs således av Christa Rhules förslag att tillsätta ordinarie ledamöter Nils Andersson, Torben Swede och Axel Olli på två (2) år och Vassilios Parastatis, Eva-Britt Hedlund, Gun Sundqvist, Rolf Stockhaus på ett (1) år. Till suppleanter väljs på vardera ett (1) år Robert Berglund och Betty Sivertsen.

Stephan Sundling reserverar sig mot beslutet.
§ 14 Val av revisor
§ 15
§ 16
§ 17 Övriga anmälda ärenden/motioner
A Redovisning av motioner från stämman 2004
Motion 2 – Grillplats på gården Vädurens gata 215-226
Tony Boding redogör för ett nytt förslag om att iordningställa hela gården.
Motion 6 – Härmed yrkar jag på att Brf Väduren skall begära utträde ur HSB
Frågan är fortfarande aktuell.
Motion 10 – Föreningshus i Brf Väduren
Stephan Sundling redogör för problem inom styrelsen med att redovisa frågan.

Frågor kring ämnet hänvisas till § 18A.
Motion 15 – Gemensam el i föreningen
Information i ämnet gavs innan stämman.
B Inkomna motioner 2005
Jonas Wetterfors
ordförande"


JULNÖT 2

MOTIONERNA FRÅN SAMMA STÄMMA
Ordföranden klarlägger att han först kommer att kort sammanfatta motionen och styrelsens förslag till svar. Därefter får närvarande motionär yttra sig. Vartefter stämman får ställa frågor och lägga förslag innan beslut fattas.

Motionerna tillsammans med styrelsens svar biläggs som Bilaga 6.
Motion 1 Tvättider
Magnus Lindskog finns ej närvarande.

Stämman beslutar enligt styrelsens förslag att införa nya tvättider i ett tvättrum i varje tvättstuga.

Betty Sivertsen påpekar att tvättstugorna kommer att belastas högre om förslaget om individuell elmätning går igenom.
Motion 2 Nya stadgar
Stephan Sundling redogör för sin motion och ifrågasätter styrelsens svar om att bilda en grupp som redan finns.

Stämman beslutar enligt styrelsens förslag att styrelsen tillsätter en grupp som skall arbeta med stadgar och ordningsregler.

Stephan Sundling reserverar sig mot beslutet eftersom man inte kan föreslå att man skall bilda en grupp som redan finns.
Motion 3 Medlemsmöte
Stephan Sundling tar tillbaka sin motion.

Styrelsen bekräftar dock att man tagit åt sig av vad som sagts angående ytterlige information till föreningens medlemmar.
Motion 4 Årsavgiftshöjning
Tord Pettersson finns ej närvarande.

Ordföranden konstaterar att årsavgifter beslutas av styrelsen.

Stämman anser att motionen är besvarad med vad styrelsen sagt.
Motion 5 Revisorsval
Stephan Sundling redogör för syftet med motionen och hänvisar till stadgarna där det framgår att revisor väljs i samråd med styrelsen och HSB:s riksförbund.

Ordföranden avvisar motionen då den är oförenlig med stadgarna.
Motion 6 HSB ledamot
Stephan Sundling redogör för syftet med motionen och påpekar att styrelsen avgör om man skall ha en HSB-ledamot i styrelsen.

Stämman anser motionen besvarad med vad styrelsen sagt.
Motion 7 Eluttag i garaget
Stephen Collard finns ej närvarande.

Stämman beslutar enligt styrelsens förslag att avslå motionen.
Motion 8 Införande av besöksparkering endast för motorcyklar
Stephan Collard finns ej närvarande.

Stephan Sundling redogör för styrelsens förslag.

Stämman beslutar enligt styrelsens förslag att avslå motionen.
Motion 9 Uppsättning av skyltar
Stephen Collard finns ej närvarande.

Stämman beslutar enligt styrelsens förslag att anta motionen i sin helhet.
Motion 10 Trapp från Oxens Gata till gångvägen som mynnar ut i gångtunnel
Heléne Lindström finns ej närvarande.

Stämman beslutar enligt styrelsens förslag att avslå motionen.
§ 18 Styrelsens punkter
Stephan Sundling yrkar på att dessa frågor inte kan behandlas i nu. Styrelsen bör få hemläxa och förankra detta i styrelsen innan man presenterar det för stämman.

Per Tingvall lämnar en skriftlig deklaration/reservation gällande dessa frågor. Bilaga 7.
A Rekreationscenter
En information i frågan hölls före stämman.

Per Tingvall föreslår att man ej fortsätter på egen hand utan ser över möjligheterna att samarbeta med Akelius och Brf Tellus.

Nils Andersson förtydligar att det som styrelsen är ute efter idag är en acceptans att gå vidare med frågan.

Stämman beslutar att lägga ned projektet.
B Nya små lägenheter
Nils Andersson förtydligar att samma sak gäller denna fråga. Styrelsen vill ha en acceptans att fortsätta med frågan.

Stämman ger styrelsen acceptans att fortsätta med projektet och återkomma till stämman med bland annat en kostnadsredovisning.
§ 19 Stämmans avslutande
Mötet förklaras avslutat klockan 21.50.

25/12 2006 (1598) e


myggan

100 timmar att granska denna förenings ekonomiska förvaltning över 4 år tycker du det är mycket?
Sen att styrelsen lägger ut flera millioner i onödan genom att inte ta in anbud-det bryr du dig inte om?
Hur mycket har HSB konsulten plockat ut?
Redovisa då timmar gånger 1250kr i timmen!
200 timmar?400 timmar?
Annars så önskar jag ALLA en God Jul och ett Gott Nytt år.


24/12 2006 (1597) e


stephan

Styrelse och medlemmar

God jul alla medlemmar i brf, påverka din styrelse.
God jul till alla styrelseledamöter, arbeta för medlemmarna.

till Er andra God jul 2 2 2 2 2 2

24/12 2006 (1596) e


En anna mygga

Nej du myggan, jag är inte styrelsemedlem. Har bara tittat på info-tv kanalen. Att du sedan tycker att 128 000 kronor är lite pengar är ju bara skrattretande.

23/12 2006 (1595) e


G-I

Jag tycker inte det är konstigt att en styrelsemedlem berättar hur mycket en faktura blev (granskningsman ellöer annat). Men denna styrelseledamot borde väl kunna också svara på vad de har betalat för också.


23/12 2006 (1594) e


myggan

Tittade på !infotv" nu,du hade rätt en egen punkt tom! Tittade även i trapphus och hemsida där finns ingenting.
Vore fint om styrelsen redovisade alla sina fakturor på samma fina sätt!hehe


22/12 2006 (1593) e


Skägglave, medlem

Angående granskningspengar

Myggan, din attityd är verkligen sorglig.
Innan du går i taket så kan du väl läsa på Infokanalen.
Det brukar jag göra med jämna mellanrum.
Förvånar mig inte om du skulle ringa runt till styrelsen t o m på självaste julafton.Kom dig till ro nu och akta hjärtat.
Admin, god jul! 2

22/12 2006 (1592) e


myggan

"En annan mygga"

Det är ju helt otroligt att du som styrelsemedlem sitter här och babblar siffrer om granskningsmannens kostnader!
Du srår för denna summa?
Detta info kan vi dela ut i samtliga brevlådor?
Du skall veta att ingen annan vet vad granskningsmannen kostat,Helt ny uppgift!
Tack för den!
uppdraget till ganskningsmannen är:Att granska all ekonomisk förvaltning mellan 2002-2005 (4år)samt är utsedd av länstyrelsen i vänersborg.
Vi i intresseföreningen har INTE fått info från granskningsmannen och det ska vi inte ha!
Resultatet av granskningen ska ju redovisas på en extrastämma inför samtliga medlemmar
128000kr är ju en liten summa i sammanhanget vare sig han hittar fel eller kommer fram till att allt är i sin ordning!
Alla föreningar borde införa granskning minst vart tredje år!
Det att du sitter och lämnar ut styrelens matrial innan medlemmarna får reda på detta.Är detta förenligt med ditt uppdrag?
Kommer att kontakta styrelsen samt HSB representanten.Sen hoppas jag att du avgår och lämnar över till en annan som har vett på att veta vad som kan lämnas ut och inte!


22/12 2006 (1591) e


stephan

Granskning

Är det inte troligt att en granskning ger ringar på vattnet? Vad jag förstår skulle de flesta föreningar "få problem" om saker och ting granskades. Och nu menar jag inte av BOREision för de är nog de som borde granskas värst av allihopa hur de har släppt igenom det mesta genom tiderna.
Eftersom det finns ytterst få prejudikat avseende Bostadsrättslagen, tror jag en granskare som här beskrivs inte vet vilka fötter han ska stå på. Ta med allt, ja varför inte det tickar ju ner timpenningar i hans ficka. Granskare gör ju ett uppdrag på Länsstyrelsens begäran. Vem skall Länsstyrelsen vara solidarisk emot, de som begärt granskningen, styrelsen? jag tror attdetta är den största granskningen som hittills hållits avseende en bostadsrättsförenings styrelse och det säger väl allt. Ska bli otroligt spännande om man fick se något resultat, vilket jag tyvärr inte kommer att komma till stånd. På grund av att det är så sällsynt och ingen törs ta ansvaret vad detta skulle innebära för framtidens bostadsrättslags tolkning.
Länge leve rättvisan. GOD JUL


22/12 2006 (1590) e


En annan mygga

128 000 kronor har granskningsmannen debiterat myggans förening hittills och han är ännu inte klar. Det ska bli intressant att se vart detta slutar och framför allt vad han kommer fram till.

Jul & nytt år

22/12 2006 (1589) e
    Kommentar av Admin
Grisen i säcken

Om granskningsmannen debiterat 128 000 kr så måste han ha presenterat någon form av resultat redan?

Jag vet inte riktigt hur det fungerar med granskningsman, men man kan väl inte betala i förskott, eller?

Har föreningen några garantier för att granskningsmannen utför sitt arbete, och att han gör detta på ett grundligt sätt?

Hur har uppdraget till granskningsmannen formulerats (och av vem)?

Har ingen i föreningen fått någon som helst information om hur det har gått så här långt, och när arbetet beräknas vara klart?
Det finns väl inget som hindrar att föreningen hålls löpande uppdaterad?




Stirra på punkten under 5-15 sekunder, och du ser omgivningen försvinna.


stephan

HSB söker ny chef i Södertälje

Personen ska ha detta
"Uppdraget är att i samverkan med medlemmarna skapa det goda boendet. Det innebär basvärderingar som engagemang, trygghet, hållbarhet, omtanke och samverkan.

Vi söker en person med önskvärd bakgrund från liknande verksamhet, också en person som delar de grundvärderingar som finns inom kooperativ affärsrörelse och har ett stort nätverk"

Jag kan inte sluta fundera på hur den ska se ut som vill ha arbetet. Med det menar jag vad betyder de "fina" orden? Göran Persson?

22/12 2006 (1587) e
    Kommentar av Admin
Jag tror jag ska söka detta jobb på HSB.

Är det någon som tror jag får det? 2

Vi kanske alla ska söka till detta jobb?


stephan

HSB.Turning Torso-Time out.

Läs sydsvenskan.

Ingen vet något om något, som vanligt när det handlar om HSB.

När f-n ska HSB bli en öppen medlemsorganisation?





22/12 2006 (1586) e
    Kommentar av Admin

HSB-ledamot tar timeout från styrelsen


Vad är det för tomtar på HSB?

"– Jag har inte så mycket sakkunskap om det och jag vill inte ha så mycket sakkunskap om det. Med alltför mycket kunskaper så skulle jag kunna veckla in mig i förklaringar som jag inte har med att göra, säger Alf Gustavsson."


och

"Jag vill inte veta för mycket om den här affären, säger HSB Malmös styrelseordförande Alf Gustavsson."


Så HSB:s strategi nu är att veta så lite som möjligt så att man kan svara att man inte vet något när media ställer frågor?



Tydligen har Alf Gustavsson i alla fall vetat tillräckligt mycket för att sparka en av medarbetarna på HSB. Jag misstänker att detta inte skett utan skäl, och då kan han väl i alla fall berätta varför detta skett?

I HSB Malmös styrelse ingick;
Ordförande: Alf Gustavsson
Vice ordförande: Olle Broberg
Ledamöter: Christer Andersson, Maria Bengtsson, Henric Lellky, Anders Lundberg, Mona Westford
Suppleanter: Olle Strand, Maj-Britt Thulin



stephan

Föreningens inventarier?

Har någon sett Er förenings inventarielista, förs sådana?
Vi år nåra som ifrågasatt detta till styrelsen och revisorer. Några svar har vi däeremot inte fått, fast vi gjort förfrågan på årsstämma. Jag har också som vetande ifrågasatt till styrelsen var tillexempel snickeriverktyg för stora belopp har tagit vägen då det trots styrelsebeslut skulle öppnas en snickeriverkstad i föreningen. Datorer har bytts ut (3 st varje gång) vart tredje år sista 9 åren. Möbler och annat har köpts in för möblering av ett antal nyrenoverade lokaler, till vilken nytta? De hyrs inte ut. Ja så här skulle jag kunna skriva om tidigare inköp i föreningen tills beloppen hamnar över en miljon. Men något svar från styrelsen eller bättring med att föra in detta i årsredovisningen kommer nog inte att ske förrän det blir lag på detta.
Jag anser att det är av yttersta vikt för föreningars framtid att det noga förs inköpslistor, då föreningarna ofta byter ut ledamöter, och risken är uppenbar att det "skitsnackas" om vad som den eller den f.d. ledamöterna beslutade att köpa in.

21/12 2006 (1584) e
    Kommentar av Admin
Samma problem i min förening.

En bostadsrättsförening är skyldig enligt lag att föra inventariebok.
Vår förening har haft en dylik, men den har "försvunnit" för ett antal år sedan (väldigt praktiskt om man vill dölja försnillade inventarier). Ingen blev straffad för detta.

Eftersom det inte finns någon säkerhet i form av kopia av inventarieboken blir det svårt att hitta om något norpats.

Eftersom en inventariebok dessutom inte täcker alla "inventarier" (om inte föreningen/stämman bestämmer att så ska ske) så är det dessutom risk att mindre dyra inventarier försvinner.

Något svar på frågor om inventarieboken går inte att få från någon.
Föreningens revisor har dessutom ingen som helst kompetens inom området, varför det idag finns minimal kontroll av styrelsens arbete.


Fd. ledamot i brf

Till OSledamot

1 Anmodan om rättelse, skriftlig med mottagningsbevis
2 Varning, skriftlig med mottagningsbevis
3 Nyttjanderätten förbrukad = avflyytning (vräkning)

I 1 o 2 skall medlemmen upplysas om att fortsatta störningar kan leda till förverkande av nyttjanderätten.

20/12 2006 (1581) e


OS ledamot

Trivselregler och störning

Medlem1 har blivit störd av medlem2 och störningen i sig är inte tillåten enligt trivselreglerna. Medlem1 har påpekat detta för medlem2 utan bättring och då tagit kontakt med styrelsen som också talat med medlem2. Störningen har minskat men kvarstår till viss del. Varken medlem1 el styrelsen tycker att störningen är av sådan art att en framtida uppsägning är aktuell, men vill ändå betona alvaret och att "nu räcker det". Hur hanterar era föreningar liknande? Går det att skapa skriftliga tillsägelser utan att vara beredd att gå till uppsägning? Muntliga samtal/tillsägelser verkar inte hjälpa.




19/12 2006 (1579) e
    Kommentar av Admin
Detta är ett delikat problem som säkert många styrelser brottas med. Det är inget kul med konflikter mellan styrelse och medlemmar (ju mindre konkreta reglerna är desto större sannolikhet för att konflikter uppstår).

Tyvärr finns det inget riktigt bra svar på din undran.

I min förening så tog dåvarande ordförande på sig att bötfälla medlemmar som hon tyckte inte skötte sig. Detta gjorde hon otroligt nog med stöd av HSB även om en styrelse såväl som HSB naturligtvis saknar all möjlighet att bötfälla medlemmar som inte uppfyller stadgar eller lagar.

Det finns alltså egentligen ingen gyllene mellanväg, mellan att prata med medlemmen i kombination med en skriftlig tillsägelse och att hota med vräkning.

Man skulle önska att det fanns, men tyvärr.

Det finns en sista möjlighet, och det är om du ber din bostadsorganisation (om det är HSB, RB eller någon annan) att skicka medlemmen en skriftlig tillsägelse. Det kan ha större effekt än om en styrelse delar ut en tillsägelse.

Men det är sista utvägen före hot om vräkning.

Nästsista utvägen är att styrelsen skickar en skriftlig tillsägelse till medlemmen, utan hot om vräkning, men där styrelsen på ett vänligt sätt (dvs utan t.ex. orden "tillsägelse" och "varning") upplyser att störningen (som jag förutsätter handlar om en ljudmässig störning) upplevs som besvärlig för grannarna. Beroende på störningens art kan man lägga till att störningen i förlängningen - i värsta fall - kan leda till att medlemman avsägs sin rätt till bostaden.
Även en något mer diskret ljudmässig störning kan naturligtvis upplevas jobbig för grannar om den pågår under en längre tid, och detta måste klargöras för medlemmen.

Vad som är särskilt viktigt i en skriftlig tillsägelse är att det redogörs exakt för vad som är problemet och exakt på vilket sätt styrelsen önskar rättelse. Om det är att det efter klockan 10 på kvällen inte får ske några reperationsarbeten i lägenheten, eller vad det nu är. Är detta luddigt beskrivet så kan styrelsen inte räkna med att rättelse sker av medlemmen.

Ett annat litet trick är att styrelsen kan sammanföra den som står för störningen med en grannarna som upplever störningen som besvärlig, där en eller ev flera i styrelsen sitter som "medlare", för en diskussion i frågan.

Tänk på att man bara med vänlighet kan uppnå mycket!
Morot i stället för piska, är bäst.

Hoppas detta svar kunnat vara till någon ledning för dig.

Någon annan har kanske något mer tips i denna komplicerade fråga?


stephan

Revisorer.

Min erfarenhet säger att nu när "min" förening haft Öhrlings revisionsbyrå i tre år, med en kostnad av cirka 75 000kr per år så agerar Borevision lika med noll. de får av Ö bara ett papper när det drar ihop sig och sedan signerar att de deltagit i revisoionsarbetet. Att vi frångick det normala med att ha en internrevisor som bor i föreningen kom år 2003 då en ledamot lade ett förslag om annan internrevisor. Senare vid förfrågan från mig om denna ide sade hon att det var förvaltaren som hade föreslagit till henne att föreslå Ö som internrevisor. nu med facit i hand kan jag se att det verkar mycket slumt. Dels för kostnaden (tidigare internrevisor fick o.6 basbelopp cirka 20 000kr)dels för att jag nu vet att "vår2 förvaltares alla andra föreningar också har Ö som internrevisorer.
Jag är av den uppfattningen att någon räv finns bakom öronen? 6 föreningar x75 000kr gör nästan en halv miljon i intäkter för Ö. Lättare att se genom fingrarna då? Lättare att revisorer och förvaltare får andra värderingar? arbetssätt?. Det enda jag vet är att ingen av dem svarar på frågor avseende revision eller styrelsens agerande.

19/12 2006 (1578) e


stephan
Hemsida

HSB Riksförbund säljer revisionsverksamheten
För ytterligare information kontakta:

Gun-Britt Mårtensson, HSB Riksförbund, 08-785 3306
Niklas Widebeck, HSB Riksförbund, 08-785 3249
Christer Weglin, BoRevision, 08-737 90 40
Jörgen Götehed, BoRevision, 08-737 90 32


BoRevision

Jaha då var det dags för HSB att göra slag i saken att sälja Borevision.

Som vanligt när det gäller denna usla s.k. kooperativa organisation sker allt i hemlighet. Inga tips om hur föreningarna ska göra med sina stadgar, och se till att revisionen fungerar i en framtid. Under massvis av år har de flesta föreningar "brutit" mot stadgar avseende revisorer. Ända sedan HSB Riksförbund bytte organisation har någon annan än just de utsett revisorer till föreningarna trots att de i alla stadgar står att HSB:s Riksförbund utser (i samråd med föreningen) revisorer (den ena.

Nu låtsas man som det snöar igen och de flesta har inte fått någon information genom organisationen. Och de som skriver som det har inte mycket vetskap utan skriver bara om det för den ekonomiska företagsändring som sker.

Som vanligt, i soptunnan med HSB och deras medlemsinformation.


BoRevision får nya ägare

HSB Riksförbund har i enlighet med tidigare beslut på förbundsstämman avyttrat BoRevision i Sverige AB. Köpare är Christer Weglin och Jörgen Götehed som via bolaget Weglin & Götehed Konsulter AB förvärvat samtliga aktier i BoRevision i Sverige AB. Christer Weglin har varit chef för verksamheten sedan 1993 och VD i BoRevision 1994. Jörgen Götehed har sedan 1999 varit ställföreträdande VD i BoRevision. Både Weglin och Götehed har bland annat tidigare varit verksamma inom revisionsbyrån Deloitte.

Syftet med försäljningen är dels att revisionsverksamheten skall vara helt fristående från HSB och dels ge bolaget möjligheter att möta framtida ökande krav på kompetensförsörjning. Tillträdet sker den 2 januari 2007.

Ett flertal intressenter har erbjudits verksamheten och valet av köpare har uteslutande baserats på marknadsmässiga villkor.

BoRevision kommer även framledes att bibehålla den starka nischen bostadsrättsföreningar. Det skall vara den huvudsakliga inriktningen. BoRevision är Sveriges ledande revisionsbyrå inom bostadsrättsrevision. Det gäller både kunskapsmässigt och volymmässigt.

Köparna har för avsikt att bredda verksamheten för att öka serviceutbudet till bostadsrättsföreningar och företag. Breddningen kommer framför allt att innebära ett större och bredare utbud på konsultsidan för att möta en stark efterfrågan från bostadsrättsföreningar och företag. Flera av BoRevisions medarbetare har erfarenhet av och utför idag kvalificerade konsulttjänster.

HSB och andra förvaltare kommer efter försäljningen, på samma sätt som tidigare, att samarbeta med ett bolag som har en stabil personalsituation och mycket hög kunskap inom brf-sektorn.

För ytterligare information vänligen kontakta:

Christer Weglin, 08-737 90 40
Jörgen Götehed, 08-737 90 32


BoRevision

Ska bli kul att se hur stor kostnadsökningen blir för revisionen nu för en bostadsrättsförening, när inte medlemspengar ska användas för detta ändamål att "hålla koll på föreningarna".

Inte tror jag att det kommer att kosta cirka 15000 kr om året för en förening på 900 lgh. Nej snarare marknadspriset som till exempel Öhrlings tar som internrevisor för samma bostadsrättsförening cirka 75 000kr per år.


BoRevision

Vad betyder nedanstående skrivning från HSB avseende försäljningen av att HSB NU SÄLJER UT SITT "KONTOLLREDSKAP" AV FÖRENINGARNA INOM ORGANISATIONEN"
LITE SENT, ELLER ???????

"revision
Syftet med försäljningen är dels att revisionsverksamheten skall vara helt fristående från HSB och dels ge bolaget möjligheter att möta framtida ökande krav på kompetensförsörjning. Tillträdet sker den 2 januari 2007"


BOREVISION

NI SOM ÄR UPPMÄRKSAMMA SER ATT DE SOM TAR ÖVER BOREVISION nu är, ordförande samt vice ordförande för samma organisation sedan 10 år tillbaka.

Detta trots att man säger att "alla" fått vara med att ge anbud!

Kan det verkligen vara så???????
Nej självklart inte. Detta är en intern övertagelse som gynnar och låter huvudorganisationen HSB ha "full kontroll" över framtiden.

Inavel kan det kallas på annat sätt.

Anbudomsättningbeloppet ska räknas med 4000 föreningar x 50 000kr?, vilket gör en summa av 200 000 000 kr per år.
Har detta handlats upp i fri konkurrens???

Ingen kan få mig att tro detta.


BoRevision

"HSB Riksförbund har i enlighet med tidigare beslut på förbundsstämman avyttrat BoRevision i Sverige AB. Köpare är Christer Weglin och Jörgen Götehed som via bolaget Weglin & Götehed Konsulter AB förvärvat samtliga aktier i BoRevision i Sverige AB. Christer Weglin har varit chef för verksamheten sedan 1993 och VD i BoRevision 1994. Jörgen Götehed har sedan 1999 varit ställföreträdande VD i BoRevision. Både Weglin och Götehed har bland annat tidigare varit verksamma inom revisionsbyrån Deloitte."

Jag förundras om denna text. De 2 som köpt BoRevison har arbetat där tillsammans i 18 år. Här gör man en deklaration att de tidigare varit veksamma i Deloitte (på stenåldern?) eller är det för att de gick över till HSB för länge sedan Deloitte nu kan gå ut och säga att "vi är sveriges största revisorsföretag med 1000 anställda?
För 30 år sedan var jag bland de bästa i landet i biljard, kan jag söka på de kriterierna nu?

19/12 2006 (1575) e
    Kommentar av Admin
Så här har HSB Malmö valt att formulera sig i frågan


Rutiner vid val av annan revisor än Borevision

Lagtext mm.

†Lagtexten (BrL 8:1) utgår från den grundregeln att revisorerna väljs av föreningsstämman, om det inte föreskrivs att en eller flera revisorer skall utses på annat sätt. Normalstadgarna för bostadsrättsförening gör ett sådant undantag. I Normalstadgarna framgår det att en eller två revisorer och en suppleant väljs av ordinarie stämma. Dock skall en revisor alltid utses av HSB Riksförbund. Syftet med en sammanhållen revision är att tillvarata kunskaper och erfarenheter som kan spridas inom HSB-rörelsen och därigenom underlätta för föreningarna att uppnå hög säkerhet i rutiner (intern kontroll), att upprätthålla god redovisningssed samt att förbättra effektiviteten.

Undantaget avser det normalfallet att HSB Riksförbund utser BoRevision. Tidigare förbundsstämma har beslutat att kravet skall kvarstå men att tillämpningen skall ske med beaktande av bostadsrättsföreningens önskemål när detta kan ske utan att äventyra kvaliteten. Önskar föreningen utse annan revisor än BoRevision skall beslutet fattas på föreningens ordinarie stämma. Beslutet förmedlas till den regionala HSB-föreningen vilka därefter har att granska den föreslagna revisorn och fatta ett beslut. HSB regionalt sänder sedan sitt beslut samt underlaget för beslutet till HSB Riksförbund som i sin tur fattar slutligt beslut i frågan. I praktiken är det lämpligt om bostadsrättsföreningen kontaktar den regionala föreningen för kontroll av föreslagen revisor för att se om denne kan godkännas av HSB-föreningen innan förslaget tas upp på föreningsstämman.

Anledningen till att beslutet i första skedet skall fattas av föreningsstämman är att det inte kan anses lämpligt att exempelvis styrelsen själv utser sin granskare. Det är stämman som ger uppdrag till revisorn att för stämmans räkning utföra granskning. Denna granskning redovisas sedan pÃ¥ nästkommande stämma tillsammans med ett förslag om ansvarsfrihet för avgÃ¥ende styrelsen.â€

Rutiner för bostadsrättsföreningar inom HSB Malmö
Följande rutin rekommenderas att bostadsrättsföreningen följer när man har för avsikt att föreslå stämman utse annan revisor än Borevision.

1. För att erhålla förhandsbesked om föreslagen revisor kan bli godkänd, före det att stämman hålls, tar bostadsrättsföreningens styrelse kontakt med HSB Malmös styrelse via e-post eller brev (ställda till Lena Hammarström). Ange vilket förslag till annan extern revisor än Borevision man har för avsikt att föreslå stämman.
2. Bostadsrättsföreningen erhåller förhandsbesked.
3. På ordinarie föreningsstämma föreslår styrelsen stämman besluta att utse den föreslagna revisorn – stämman tar beslut.
4. Efter stämman och protokollsjustering lämnar styrelsen in via brev eller e-post begäran att utsedd revisor skall godkännas.
5. HSB Malmö vidarebefordrar föreningens begäran till Riksförbundet
6. Föreningen erhåller besked via HSB Malmö om godkännande eller ej.

Dessa rutiner gäller tills vidare.

Börje Nilsson 2006-09-20


Men någon information om vem som tar över revisionen, hur det ska fungera, vilka kostnaderna blir att auktoriserade revisorer i stället sköter denna uppgift, och hur ändringen av stadgarna ska formuleras, verkar det inte finnas från HSB.


Jag skulle gissa att Weglin & Götehed Konsulter AB finns, även om det är ett nystartat bolag med som enda uppgift att ta över BoRevision.

Det borde vara intressant för media att ta upp, men då bör tips till media innehålla frågor som;

  • Vad innebär det för HSB-föreningarna att Weglin & Götehed Konsulter AB tar över BoRevision?

  • Varför har HSB inte informerat HSB-föreningarna om vilka konsekvenserna blir (t.ex. ökade kostnader?) av förändringen?

  • Vad menar HSB med "Säljaren Ã¥tar sig att under en period av tre Ã¥r utse den revisor som BoRevision anvisar för revision av HSB:s bostadsrättsföreningar."?

  • Vilken frihet har HSB-föreningarna att välja annan revisor?

  • HSB skriver, "Syftet med försäljningen är dels att revisionsverksamheten skall vara helt fristÃ¥ende frÃ¥n HSB och dels ge bolaget möjligheter att möta framtida ökande krav pÃ¥ kompetensförsörjning.".
    På vilket sätt menar HSB att revisionsverksamheten är helt fristående från HSB när HSB är BoRevisions enda kund och BoRevision t.o.m. sitter i samma lokaler som HSB (som i Malmö)?

  • PÃ¥ vilket sätt kommer förbättringar att ske, när det fortfarande är ej auktoriserade revisorer som ska utföra revision av HSB-föreningar och förmodligen - precis som tidigare - även av HSB-organisationen?

  • PÃ¥ vilket sätt blir revisionen nu bättre/mer noggrann av;
    - HSB-föreningarna,
    - HSB-organisationen?

  • HSB skriver; "Ett flertal revisionsbyrÃ¥er har erbjudits verksamheten".
    Borevision skriver; "Ett flertal intressenter har erbjudits verksamheten och valet av köpare har uteslutande baserats på marknadsmässiga villkor."
    På vilket sätt har HSB bjudit ut BoRevision till försäljning, och vilka intressenter har visat intresse (om någon)?
    Vilka är de marknadsmässiga villkor som gjort att "Weglin & Götehed Konsulter AB" tog över?

  • HSB skriver; "HSB kommer efter försäljningen, pÃ¥ samma sätt som tidigare, att samarbeta med ett bolag som har en stabil personalsituation och mycket hög kunskap inom brf-sektorn. Ett företag där de anställda är mycket väl förtrogna med HSBs verksamhet.".
    Vad menas med "stabil personalsituation"? Jag gissar att HSB i förtäckta ordalag här säger att BoRevision inte har någon personalomsättning. Är det något som är bra?
    Ett företag som är mycket väl förtrogen med HSBs verksamhet? Det enda revisorer behöver kunna är revision! De behöver inte kunna verksamheten (vilket i och för sig BoRevision inte heller kan, oavsett vad HSB vill göra gällande). Det är ingen fördel om det företag som ska utföra revisionen är väl förtrogen med HSB, de som arbetar på HSB och HSBs verksamhet! Är inte en objektiv inställning det vikitigaste, vad revision anbelangar?

  • HSB skriver "Köparna har för avsikt att bredda verksamheten för att öka serviceutbudet till HSB och bostadsrättsföreningar. Breddningen kommer framför allt att innebära ett större och bredare utbud pÃ¥ konsultsidan vilket efterfrÃ¥gas frÃ¥n HSB-föreningarnas sida.".
    Vad innebär dessa två luddiga meningar? Exakt vilket serviceutbud kommer att öka, och exakt vad är det HSB-föreningarna efterfrågat? Jag vet inget som HSB-föreningarna efterfrågat mer än auktoriserade revisorer, och så blir det inte med BoRevision. Vad som verkligen behövs är mer/större kompetens! Revisorerna måste t.ex. vara kompetenta nog att kunna stoppa att pengar försnillas inom HSB (så som t.ex. skett inom HSB Malmö) såväl som inom föreningar.

  • Är "Weglin & Götehed Konsulter AB" ett bolag som startats upp (när?) med som enda avsikt att pÃ¥ papperet ge BoRevision nya ägare, medan HSB behÃ¥ller kontrollen över sÃ¥väl BoRevision som över HSB-föreningarna?


BoRevision har ju inte varit något annat än ett sätt för HSB att ge sken av att revision utförts av HSB-föreningar. Men vi som vet hur det fungerat vet att revisionen varit i det närmaste obefintlig. Alla styrelser har kunnat göra nästan precis hur de vill, och det kommer de nu att fortsätta kunna göra, i kombination med att säkerheten för medlemmarna är exakt lika låg som tidigare.

Den "skenmanöver" som HSB nu har gjort med BoRevision tycks således endast vara en metod för att försöka tysta kritiken inom såväl HSB-föreningarna som i media. I praktiken blir det ingen förändring, och definitivt ingen som helst förbättring.

Det är precis som i företag där varje ny vd ska göra en omorganisation bara för att det ska märkas att det kommit en ny vd, och inte för att något ska bli bättre.


Anders Granlund
E-postHemsida

Underhållsplaner i bestämd form?
Undertecknad har upprättat över 300 underhållsplaner åt HBSs Brf och hade tänkt fortsätta med det i en egen firma. HSB krävde dock att Underhållsplanen skulle vara i enlighet med REPAB istället för i Excel. Jag undrade varför formen var viktigare än innehållet och kompetensen hos besiktningsmannen. Någon bra förklaring fick jag aldrig - någon pratade om kvalité. I en öppen marknad är det kunden som avgör vad som är kvalité. /Anders G

19/12 2006 (1573) e
    Kommentar av Admin
Låter märkligt. Jag kan inte se varför excel-formatet skulle vara ett problem.
Det enda skäl jag kan tänka mig är att man på HSB är van vid REPAB:s system sedan lång tid tillbaka, och det är inte alltid så lätt att "tänka nytt".

Det är ju trist om HSB vill försvåra konkurrens inom detta område.

Men behöver du bry dig om vad HSB tycker?

Du verkar ju ha en imponerande erfarenhet av att upprätta underhållsplaner, så du kan väl vända dig direkt till de olika föreningarna, utan att behöva involvera HSB?
Din kompetens borde vara rejält efterfrågad, inte minst i alla de föreningar där lekmän i styrelsen hanterar besiktning och underhållsplaner mer eller mindre själva.

Även om HSB kanske vill försöka tvinga föreningarna (via stadgar, etc) till att anlita HSB (och dess underleverantörer) så är det inte förenligt med konkurrenslagarna att göra detta.

Eller det blir för tufft att få in en fot i föreningarna om HSB inte är på din sida?


Admin - Bredbandspriser - ALLT OM BREDBAND
Hemsida

BREDBAND

HSB har nu gått ut med priser från de olika leverantörer som inleder i HSB Bolina.

Priserna är preliminära, trots att det bara är 2 veckor kvar till när det skulle dras igång.

Starten är nu framflyttad till slutet av januari i stället.

18/12 2006 (1571) e
    Kommentar av Admin

Priser för bredband i Bolina-nätet


Ganska märkligt att uppgifter saknas i detta läge;
  • Adamo: Kompletta uppgifter

  • Bahnhof: Uppgifter för bindningstid och kundtjänst saknas.

  • Bredband2: Uppgifter om IP-adresser, spamskydd, virusskydd, brandvägg, e-post samt IP-telefoni saknas

  • Tele2: Uppgift om bindningstid och IP-adresser saknas

  • Telia: Uppgift om e-post, hemsida och ip-adresser saknas

  • TDC: Alla uppgifter saknas (men TDC:s nät erbjuds redan via Adamo)
Utöver detta saknas mängder med uppgifter för samtliga leverantörer! Det är bara att hoppas att informationen blir bättre framöver.

Det utlovades guld och gröna skogar av HSB för två år sedan, men nu nämns de speciella tilläggstjänsterna inte med ett ord!

Jag har rätt mycket tips på mina bredbandssidor, men ett spontant tips är att du vid en värdering inte lägger någon vikt på e-posten (den ska du ha från annat håll, dock inte HSB BoLinas katastrofalt dåliga e-post).

Välj aldrig ett alternativ med startavgift (de som idag har ett "speciellt" erbjudande om 0 kr i startavgift kommer att tvingas fortsätta med detta).

Med de uppgifter som finns idag rekommenderar jag tveklöst Adamo med 95/185 kr/månad för 10 mbit/s i bägge riktningarna!!! Jag har god erfarenhet av Adamo.

Telia är det alternativ som enligt min bedömning är sämst.

Tänk på att priserna är opressade. De kan sjunka när systemet väl drar igång en vacker dag.
Och jag ser med spänning fram emot erbjudandet från TDC.

Mer info kommer när HSB vill lämna ut mer info.

PS.
Priserna kan jämföras med bredbandsbolagets 100 Mbit/s, där samtliga i föreningen får betala 150 kr/mån för en gruppanslutning (dvs alla i föreningen delar på 100 Mbit/s, och alla betalar, oavsett om man använder sig av bredbandet eller ej).
Här är det dedicerade mbit/s per lägenhet och ingen kostnad är inbakad i årsavgiften.
Dvs ett avsevärt bättre alternativ!


"Vilket bredband ska jag välja?"

Jag upphör aldrig att förvåna mig över hur det kan gå till. Idag fick HSB-medlemmarna i Malmö med omnejd ett erbjudande från Telia där 10 Mbit-bredbandet (alltså "upp till" 10 Mbit/s) kostar 265 kr/månad via LAN.

Är detta ännu en hemlig deal mellan HSB och Telia, att Telia ska komma ut före alla konkurrenter med erbjudande på bredband inför nästa år då Telia äntligen utsätts för konkurrens?

Som alltid annars innehåller Telias erbjudande många fällor, och alla dessa fällor har styrts till det finstilta och mer svårlästa i informationsmaterialet.

(¤ OBS!!!
När de andra operatörerna tillåts komma ut med information om hur deras bredbandspaket ser ut så kommer jag att jämföra de olika alternativen och lägga ut all information på ett sådant sätt att valet blir betydligt lättare.

Till dess, låt dig under inga omständigheter luras in i Telias erbjudande om bredband förrän du analyserat alla övriga alternativ från alla andra leverantörer.


stephan

Ventilation

Du säger att du får svar från förvaltningen?
Det du skall göra är att skriva till styrelsen. Annars uppstår ofta detta att förvaltning skyller på entreprenören och vice versa. Det är styrelsen som är ansvarig för föreningens köpta tjänster. Ställ krav, och får man ingen bättring eller respons från styrelsen låter man nästa brev gå för kännedom till kommunen. Kommunen är den instans där alla kan få reda på om föreningen följer lagen och har en godkänd OVK.beiktning. OVK= Obligatorisk ventilationskontroll. Det ska finnas. Fråga styrelsen i brev ett om föreningen har en godkänd OVK, ska uppdateras vart 5:e år i flerfamiljshus. Ventilation har alla rätt till.

18/12 2006 (1570) e


Hjälp
E-post

Hej,

Jag undrar ifall någon kan tipsa mig på hur jag kan lösa mitt problem. Det är nämnligen så att för ett år sedan gjordes ett ventilationsprojekt i min förening. Det fungerade bra tills de skulle göra ett återbesök i november. Då installaerade de ngt som ströp luften i ventilationen för jag hade felanmält ljudproblem (vilket jag inte hade gjort ) Det blev ordentligt med undertryck i lägenheten och då fick jag ordentliga ljudproblem då luft strömmade genom fönster och ytterdörren. Jag påpekade det för min förvaltning och de skulle ordna det. De insåg att de inte borde ha strypt luften och därför en månad senare kom de och tog bort det som ströp, men jag märkte att ljud problemen blev värre utav det. JAg hade talat med företaget som skulle ordnat det och förstår iten varför de itne avslutade jobbet ordentligt när de låter så mycket. Problemet nu är att jag känner mig nonchalerad. JAg hade inga problem innan de kom och nu har jag haft ljudproblem och undertryck i mer än en månad. Företaget som går på entrepenad hålle rmed om att problemet finns men de har så mycket anant jobb så de inte kan se hur de skall åtgärda problemet snart och jag bad förvaltningen att komma o kontrollera ljudproblemen. Har någon tips på hur jag skall gå vidare. Jag brukar inte vara den som klagar över minsta ljud men jag kan inte sova på nätterna nu pga det höga ljudet.

18/12 2006 (1569) e
    Kommentar av Admin
Om luften strypts i ventilationen (dvs frånluften) så får du ett minskat undertryck i lägenheten.

Om någon däremot dragit igång ventilationen utan att det kommer in tillräckligt mycket luft från var det nu är i din lägenhet som det är gjort att luft ska dras in så blir resultatet ett undertryck.
Det innebär att luft sugs in i lägenheten från var luft kan sugas in, dvs fönsterspringor och dörrspringor.
Det kan då ge upphov till obehagliga störninggsljud.

Frågan är hur ventilationssystemet byggts upp?
Var går luften in någonstans?

Det låter inte som du har "två hål i väggen" eftersom du säger att luft strömmar genom fönster och ytterdörr.

Men som Stephan säger här ovan så är det inte ditt problem.
Det är styrelsen i din förening som är skyldig att lösa detta problem för dig.


JA

Verkar bättre att bjuda på glögg och pepparkakor vid något tillfälle istället. Om man nu känner att man vill göra något.

Min åsikt 2

18/12 2006 (1568) e
    Kommentar av Admin
HÃ¥ller med till

ETTHUNDRA

procent !!!


stephan

julklapp till medlemmar?

Jag skulle gärna vilja höra hur det fungerar i din förening i dessa jultider.
"Delar" styrelsen ut någon julklapp?
I så fall vad, en blomma ett presentkort? eller annat?

I väduren har man de senaste åren get en blomma till varje lgh. Kostnad cirka 50-75kr st, tillsammans med den administration detta medför har uppskattningsvis kostnade dragit ivär till en totalkostnad ur föreningskassan av 120 000kr. I år fick vi ett presentkort hos en blomsterkedja. värde 100kr st, och här blir väl bara administartiva kostnaderna några kronor stycket så kostnaden för julklappen till 900 lgh kostar då cirka 100 000kr.

Är detta väl använda medlemspengar?

Hoppas ledamot m.fl. inser att detta inlägg är en fråga och inte en negativ syn på styrelsearbete. Men det kan bli, fick jag det sagt också.

Blomma

Ja ifjol handlade det om en julgrupp.

Ni kan tänka Er distribution av en julgrupp i jultider. Jag såg 5-7 man som sprang runt och knackade på dörrar där en del var hemma en del var bortresta, därav tog jag i att utdelningen gick på stora kostnader. många fick ingen blomma/julgrupp alls. en del fick flera stycken(styrelsen vad vet jag) några fick en torr f.d. fräsch julgrupp då blommorna stod flera dagar i ett svart rum.

18/12 2006 (1566) e
    Kommentar av Admin
Då står jag gärna för den negativa kommentaren.

Styrelsen ger "julklappar" till medlemmarna?
Det var det dummaste jag hört !!!
Så först betalar jag in en medlemsavgift ("årsavgift"),
som sedan förbrukas av någon annan till att köpa mig en present (alltså med mina egna pengar),
som jag dessutom inte vill ha.

Helt absurt! Man vill inte tro att det är sant.

Kan inte tänka mig att detta idiotiska påfund med att styrelsen använder medlemmarnas pengar för att köpa dem presenter är särskilt vanligt förekommande.

Styrelsen försöker alltså ställa sig in hos medlemmarna genom att spendera medlemmarnas egna pengar!
Jag förstår inte varför medlemmarna i din förening inte satt stopp för detta.

PS.
Om blomman kostar ca. 50-75 kr styck så gissar jag att det är mer än en "blomma".


JA

Ja, ni har berättigade frågor båda två. Jag kan inte gå in närmare i detta med hänsyn till medlemmen ifråga. Jag tror att tidigare styrelser inte mäktat med att "löpa linan ut", som ni förstår finns det mer information.

Men jag tror föreningen får fortsätta på inslagen väg, som ni föreslagit, en ny påminnelse efter helgerna sedan får man besluta om det blir "extraordinära" medel.

Bra idé med ett stämmobeslut/stadgar på huruvida vi skall följa endast lag o praxis eller om föreningen skall vara mer generösa i andrahandsuthyrningar. Skulle hjälpa styrelsen mycket så vi kan ägna tid åt mer väsentliga saker.

17/12 2006 (1565) e
    Kommentar av Admin
Ja, du kan ju lagbiten så du vet att den inte precis underlättar bedömningar, varken för styrelse eller för medlem. Något som bara skapar onödiga konflikter och något som de flesta styrelser säkert inte tycker är så roligt att ta tag i.

Om då bara lagarna konkretiseras i föreningens stadgar så skullde det onekligen underlätta för alla parter.

Vet inte hur SBC:s stadgar ser ut, men vad gäller HSB så tycks det inte ligga i HSB:s intresse att underlätta för styrelse och medlemmar, eftersom det i HSB:s normalstadgar inte finns något som ger stöd i frågor som t.ex. andrahandsuthyrningar, precis som för väldigt många andra lite mer komplicerade frågor. HSB:s normalstadgar är tyvärr inte mycket annat än patetiska och jag kan inte förstå hur dessa kunnat vara så otillräckliga under så många år.


stephan

styrelseagerande 2:a hand

Om det är som du säger undrar man vad styrelsen egentligen gjort. Om de inte gjort mer än att skriva ett eller 2 brev tror jag de får svårt att göra något efter så lång tid. framförallt ska de få problem att göra något åt andra som hyr ut i 2:ahand.

Jag tycker det verkar vara slappt av styrelsen att inte statuera exempel, men vet för lite om detta fall.

Men någonstans finns texten att om styrelsen har vetat om tillexempel en 2:a handsuthyrning i mer än 2 år och inte vidtagit åtgärder har de försuttit sin "chans" i detta fall.


17/12 2006 (1564) e


JA

Vad sägs om detta,

En medlem har en lägenhet som denne aldrig själv bott i, den hyrs ut i andra hand med ett tillstånd som gick ut för 3år sedan. Har både talat med medlemmen och lämnat en ansökan. Medlemmen har dessutom fått ett brev om att rätta sig. Trots detta fortgår uthyrningen.
Som jag ser det har föreningen ingen annan utväg än att använda tvångsmedel i detta läge. Eller har någon en bättre idé?

17/12 2006 (1563) e
    Kommentar av Admin
Andrahandsupplåtelse, del I

Hur har medlemmen förklarat sitt beteende? Har medlemmen "lovat bättring"? Är det en och samma person lägenheten varit upplåten till i andra hand? Har intyg kommit in från medlemmen (och har detta begärts av styrelsen)? Finns andrahandskontrakt, har styrelsen fått se detta och vad står det i så fall i detta? Hur lång tid har passerat sedan medlemmen blev tillsagd?

Man bör alltid pröva alla andra medel först innan man går till kronofogdemyndigheten för handräckning eller överlåter till hyresnämnden/domstol att fälla ett avgörande.

I "alla andra medel" ingår också att man klargör tydligt vilka tvångsmedel som kommer att tas till och vid vilket tillfälle.

Ett tydligt skriftligt brev med vad som gäller och vad som kan komma att ske om rättelse ej sker inom utsatt tid ("Nyttjanderätten till en lägenhet som innehas med bostadsrätt och som tillträtts är förverkad och föreningen således berättigad att säga upp bostadsrättshavaren till avflyttning om..."), följt av en eller två påminnelser.

Efter detta är det bara tvångsmedel som gäller.

PS.
Att tillståndet för andrahandsuthyrning gått ut för så lång tid sedan som för tre år sedan gör att det inte finns någon anledning att vara generös med att ge medlemmen tid att reagera.

Sedan är det dessutom så att om medlemmen aldrig bott i lägenheten själv så är problemet lite större än bara frågan om andrahandsuthyrning. Denna medlem bör knappast få förnyat tillstånd för andrahandsuthyrning, oavsett vilket.



Hyresnämnden

Stöd till bostadsrättshavare

Vad gör hyresnämnden för mig?

hotpot.se/forum


Andrahandsupplåtelse, del II

Detta med andrahandsuthyrning regleras i bostadsrättslagen, och där skedde några förändringar avseende uthyrning i andra hand i samband med lagförändringarna den 1 april 2003 (t.ex. tillkom möjligheten att hyra ut lägenheten under sex månader för provboende med en partner, se exempel), men jag har inget minne av att det finns en tid innan styrelsen försuttit sin chans att reagera.
Dock, det finns så mycket att hålla reda på så jag har kanske glömt bort just denna bit.

Se Bostadsrättslagen 7 kap. 10-11 §§ om andrahandsuthyrning.

Om uthyrning sker utan styrelsens godkännande kan nyttjanderätten till lägenheten anses förverkad och styrelsen har då rätt att säga upp medlemmen för avflyttning.

Vad som är intressant är också vilka skäl medlemmen uppgivit en gång i tiden för att hyra ut sin lägenhet, i kombination med vilka skäl medlemmen vill hävda idag, så många år efter.
Man brukar ju säga att det krävs s.k. "beaktansvärda skäl" (t.ex. studier eller arbete på annan ort).
Det krävs att medlemmen är i en situation där denne inte kan använda lägenheten under en viss tid.

Tillstånd ges normalt för en period av ett halvår upp till ett år innan det måste förnyas.

PS.
Med tanke på bristerna som finns i lagarna så kan det underlätta en hel del om föreningen för in i stadgarna kompletterade regler om vad som gäller.

PS 2.
Här ser vi också ett exempel på hur "offentliga" styrelseprotokoll hade kunnat hjälpa styrelsen i att hålla koll på andrahandsupplåtelser med stöd av input från medlemmarna.


stephan

Vision för HSB-medlemmar

" HSB har nu insett att det är medlemmarnas pengar som gjort att HSB har status i samhället. Med detta nytänkande har HSB beslutat att inte utdela någon bonus till chefer, administrativat peronal etc. Istället bör medlemmarna få tillbaka en del av deras surt fövärvade medlemsavgifter. Tillika Avgelder, depositioner. Medlemmarna har nu sponsrat HSB med medel övertigande 20 miljarder. av denna anledning är HSB beredda att ge något tillbaka. Alla HSB-medlemmar är från och med nu hedersmedlemmar i en organisation som tänker på sina medlemmar och ger de 10 års gratis medlemskap"

16/12 2006 (1562) e


stephan

Förvaltarfiffel.

Jag har nu gjort en stor utvärdering av vad som hänt i Väduren senaste åren. Jag reviderar mina anklagelser med ett uns mot styrelsen. Jag har kommit fram till at förvaltningen i föreningen har nisslett styrelsen. även om de har har varit enormt "lättlurade" och inte bevakat medlemmarnas intressen, står de ändå till största delen av allt "shit" som hänt i föreningen. Förvaltaren skall ju vara en som styrelsen ska lita på eller hur? Men om förvaltningen som håller i alla utbetalningar vill kan de dra de flesta styrelser vid näsan, eller?.

Inte mot en vaken kompetent styrelse, men de är få tror jag. Tips till alla styrelser, lita inte blint på förvaltarna, för de är ju företag. och vad vill företag? Jo tjäna pengar, ju lättare och snabbare desto bättre?

15/12 2006 (1561) e


stephan

Varning för enkäter.
Och är detta vad HSB:s medlemmar vill att HSB ska satsa medlemspengar på?

Här nedan följer ett utdrag ur DN ekonomisidan från idag. Man kan undra vilka som fått och svarat på enkäten? Jag kan dra paralellfallet med Riksbyggen Stockholm som för 8 år sedan satsade på omsorg, äldrevård. De sa att tjänsterna var eftertraktade (några i RB:s styrelse ifrågasatte hur man kan veta det? "hemliga enkäter" undrar jag nu när jag sett resultatet att omsorg äldrevård inte blev någon jättehit för RB, och såldes för något år sedan.
Lockelsen vet jag däremot att dåvarande Stockholmschefen för RB övertalade styrelsen med att pensionärerna är rika och det finns enorma vinster att "hämta hem".

För en månad sedan genomfördes en enkätundersökning bland HSB Malmös
medlemmar kring boende, service och omsorg av äldre. Av enkäten kan man
bla dra slutsatsen att en klar majoritet är positivt inställt till
kundvalsmodell (som innebär att brukaren av tjänsten har stort
inflytande på kvaliteten på de tjänster som erbjuds) och att man i hög
utsträckning skulle välja HSB Malmö som tjänsteleverantör av bla
hemtjänst om den möjligheten fanns. Enkäten ger oss stöd i att fortsätta
opinionsarbetet med att förmå kommunerna besluta om kundvalsmodell samt
en utmaning till HSB Malmö att bli en av aktör-erna inom service och
omsorg av äldre. Sammanfattningsvis finns det en förväntan bland såväl
våra medlemmar som en del kommuner att HSB tar initiativ i frågor som
rör service och tjänster till äldre personer.


Jag kan inte låta bli att ta ett stycke till ur HSB:s SNABBA beslut att satsa på detta. Är detta väl genomtänkt? Eller är det snabba klipp man är ute efter? Enkät för en månad sedan. Beslut idag. Ja samhället dundrar fram i allt snabbare takt.


Utdrag ur dagens DN:
HSB Malmö satsar på omsorg och hushållstjänster - startar nytt dotterbolag

HSB Malmös styrelse har beslutat att HSB Malmö som en del i sin
verksamhet skall satsa på omsorgsfrågor och hushållstjänster.

När ska HSB någonsin satsa något på de under 65?

15/12 2006 (1559) e
    Kommentar av Admin

Bullshit...


heter ett program som går på TV6 med Penn & Teller.

I ett avsnitt så tog de upp hur man inför presidentvalen i USA ställer frågor så att man får de svar man vill ha. (Deras webbsajt finns här. Men man måste veta lite trick hur man ska komma åt denna sajt eftersom den är spärrad för internetanvändare utanför USA. En LQ-video på 16 minuter med Penn & Teller, som exempel, kan ses här. )

Om det är en "statistikproducent" som SCB (finansierat med skattepengar) så ställs frågor kanske något mer neutralt (inte alltid, eftersom de ställer frågor på uppdrag av olika företag), dock ställs sällan frågor av SCB eller andra på rätt sätt.

Om ett företag eller en organisation som HSB ställer frågorna så kan man vara garanterad att frågorna är speciellt utformade för att man ska få de svar som efterfrågas enligt hur HSB vill att det ska fungera.

Självklart vill HSB plocka ut så mycket pengar de kan av medlemmarna och försöker hitta nya vägar att dra in pengar. Hemtjänstbiten är ett led i denna kommersiella satsning.

HSB kanske först ska lära sig hantera det som verksamheten baseras på innan man drar igång nya projekt som inte har några större förutsättningar att lyckas.

HSB Malmö sålde för ett tag sedan fastighetsskötselbiten till ett bemanningsföretag. En kort tid efter detta köpte HSB tillbaka denna del av verksamheten. Hur mycket av medlemmarnas pengar som gick förlorade i denna som vanligt ogenomtänkta affär får ingen veta.

Tänk själv, varför skulle någon svara att man skulle välja just HSB för hemtjänst?
Det beror väl på vilka alternativ som finns och vem som är mest prisvärd i just den stund man gör sitt val. Det har väl noll och inget att göra med vem som tillhandahåller den aktuella tjänsten?

I och för sig förlitar sig HSB på de äldre eftersom de vet att det finns minst motstånd inom denna kategori mot HSB:s agerande och dunkla metoder, men ändå.

Var kommer det ifrån att medlemmar och kommuner förväntar sig att en bostadsrättsorganisation som HSB ska sköta kommunala tjänster?
Jag skulle vilja våga påstå att det är en ren och förbannad lögn!

Jag har inte sett eller ens hört talas om denna enkätundersökning i mina trakter.
Det har t.ex. inte stått något om denna undersökning på HSB Malmös webbsidor.
Lätt att ana ugglor i mossen eftersom dessa tankar väl borde vara något som HSB Malmö inte skulle vara sena att marknadsföra sig med.


stephan

styrelse agerande

Allt jag skriver här är 100% sanning. Jag vet att styrelsen läser denna sida, och borde rimligen ha "stämt2 mig för förtal om det inte vore så att precis allt är sanning. Till och med taget i underkant för att inte försätta mig i något riskmoment. Jag vet att styrelsen talat med andra om det är möjligt att anmäla mig etc. Men som tur är får man i Sverige tala och skriva sanningar fortfarande.
Å ena sidan säger styrelsen till medlemmarna att det var fel av mig att gå till Tingsrätten avseende klander av stämma, "sånt kan man göra upp internt". Men hur skall detta ske när de inte ens svarar på "mina anklagelser".
En sak är också att styrelsen mycket troligt har beslutat att inte svara mig på brev.
Men förslaget nedan från mig och en medlem har jag svårt att se att någon i styrelsen inte tar tag i och föreslår att styrelsen bör lämna ett svar.
Det finns att läsa om vädurens medlemsaktiviteter på andra platser i detta forum. Här säger jag bara att en föreningslokal upprustad för en halvmiljon bör styrelsen låta medlemmarna använda mer än 2 timmar i veckan då 12 pensionärer dricker kaffe där, med 2 styrelseledamöter som för detta tar ut ett arvode av 1000kr per gång.
Vårt förslag löd:

Bridge på onsdagskvällar.



Vi har nu fått in några namn och planerar en bridgekurs på onsdagskvällar.



Planen är att starta kring månadsskiftet januari/februari. Om det blir varje eller varannan vecka vet vi inte än, det tar vi upp på första träffen. Det kan också vara aktuellt med att ha repetition på t ex lördagsförmiddagar.



Vi vill alltså boka lokalen på Vattumannens gata för en bridgekurs. Förslagsvis från sista onsdagen i januari och så varje onsdag t o m maj, ca 17.30 till 21. Vi förutsätter att det är kostnadsfritt, det handlar ju om fritidsverksamhet för Väduren.



Faktiskt skulle vi kunna tänka oss att låna en over-head-projektor om Väduren nu har (kvar) den. Vissa kostnader kommer givetvis att uppstå, t ex kortlekar och studieböcker. Bridgebord kan vi förhoppningsvis låna in (hyra?) men på sikt kanske Väduren ska skaffa egna. En liten avgift kan vi givetvis ta ut från deltagarna men nog vore det en mycket trevlig gest från Väduren om ett fritidsbidrag utgick även för denna aktivitet.



Vår förhoppning är att bridgespel ska kunna intressera alla de kortspelare som nu bl a spelar poker på datorn.



Om informationsblad för Väduren ska ut i januari el början av februari vore det bra att fÃ¥ veta detta, dÃ¥ skriver vi ihop en lite â€annonsâ€.

P. T och Stephan Sundling


Till F:D ledamot.

Vänta så får du höra.
Eftersom jag är av naturen en snäll människa har jag gett styrelsen de chanser jag tycker den bör få. Jag hade till senaste stämman samlat ihop 94 namn till "granskning av styrelsens arbete". Länsstyrelsen som är den som skall fullfölja gick på styrelsens linje att det endast fanns 88 "godkända namn" på listan. Det vill säga att det saknades 1, då föreningen har 899 bostäder som är b-rätter.
Styrelsen hade anlitat advokat för medlemmarnas pengar, begärt tidsuppskov etc. Detta gör att avslaget kom till mig för cirka en månad sedan. Föreningens stämmor hålls under maj/juni månad.
Nu har jag insett att "samla ihop till en ny stämma" lika gärna kan vänta. Risken för att det blir samma personer som redan "godkänt" denna styrelse är stor. (det väl väl de flesta att släktet människor har mycket svårt att erkänna misstag. Så jag tror det vore astrategiskt att kalla till en ny stämma nu. Jag vet att en del medlemmar detta och tror på mina sanningar, jag har ett stort stöd och jag har ingen brådska mina bevis försbinner inte, inte ens om jag själv "förvinner". En dag kommer medlemmarna även de som godkänt och tytt sig till dennna styrelse att inse sina misstag.
Som svar på ditt inlägg blir det alltså förkortat.
Förskingringen kommer att komma upp till ytan på bred front.

14/12 2006 (1553) e


stephan

Dagens HSB.

Maria Rydhagen: Dags att medieträna HSB-chefen!

Läs artikeln i dagens (luciadagen)kvällsposten.


13/12 2006 (1549) e
    Kommentar av Admin
Artikeln är intressant och i högsta grad aktuell än idag.

Klicka här för att läsa artikeln.

Artikeln handlar om att vd Lars Danielsson på HSB Malmö inte vill ha någon insyn.

Samt;

"HSB informerade medlemmarna om polisutredningen först när saken redan läckt ut. Alltså: Hade det inte funnits tidningar, hade de fortsatt hålla tyst."


Och om hur HSB Malmö vill rikta blickarna mot pressens mediabevakning i stället för att rikta in sig på den lite viktigare frågan om de 49 miljoner kronor (eller mer) som försnillats på HSB Malmö.

Det står också att år 2006 är första året som HSB Malmö har en extern revisor (men det nämns inget om alla de andra HSB-avdelningarna som fortfarande idag inte har någon extern revisor).


Inlägg som detta inlägg resulterat i har flyttats hit:

Fd. ledamot i brf - 1551

Stephen, du måste leva ett tungt, trist liv.......bara kritisera o gnälla förutom hur bra du själv var när du satt med i styrelsen.
Mer bitter o inåtvänd person får man väl leta efer.

Tyvärr är detta inlägg mot reglerna men nya som är in här o läser kan ju bara se det negativt att bo i bostadsrätt.

Stephen, du påstår ju bla att en styrelsemedlem (tror jag det var) har förskingrat 10 milj. från er förening. Varför polisanmäler du inte det?

Det är ju olagligt. Att ta dåliga beslut är inte olaglig däremot, även om det är till nackdel för medlemmarna.

Och varför samlar ni inte ihop 10% av medlemmarna o får en extra stämma där ni väljer en ny styrelse? Att skriva i detta forum kommer ju inte att hjälpa Vädurens medlemmar.


Admin

Det var ju trevligt att du vid det här laget i alla fall lärt dig att inlägg av denna typ bryter mot reglerna.

Alla som läser i detta forum är fria att bilda sig sin egen uppfattning utifrån vad som sägs i detta forum men även från alla andra håll och från egna erfarenheter.

Inte minst viktigt är att alla - hela Sverige, inkl. "Fd. ledamot i brf" - har möjlighet att på ett sakligt sätt att bemöta allt som sägs i detta forum. Läsare i detta forum är bara intresserade av fakta och sakliga påståenden. Om ingen kan bemöta vad som sägs på ett sakligt sätt så är det ganska naturligt att förutsätta att vad som sägs då bör ha ganska stor bäring.


Precis som fd. ledamot i brf säger så bryter detta inlägg mot reglerna och kommer således att tas bort (men får ligga kvar tills vidare).


G-I - 1552

Folk är olika. Vissa är nöjda med allt, andra inte. Stephan, som jag träffat, är också nöjd med vissa saker, med tydligen är han inte nöjd med sin styrelse. Eftersom detta är ett forum för brf:ar blir det mycket kritik från Stephan om sin styrelse som är så dålig.
Det är också sant att gnäll och kritik är en bristvara. Gnäll och kritik kan t.o.m vara en drivkraft. Själv får jag mycket kraft av att bli arg. Det är så jag funkar, jag får liksom en "kick" och får massor med energi. Men man har inte en trist liv för det, snarare tvärtom. En "trist liv" definieras olika för olika människor. Titta på såpa är för mig trist.


Admin

Ja, "Fd.ledamots i brf":s slutledningsförmåga är något märklig.

"Gnäll" (som du tar upp, G-I) ser jag inget positivt i, men kritik inte bara nödvändigt, det är t.o.m. en av de garanterat viktigaste bitarna för världens överlevnad.

"Fd.ledamots i brf" säger inte att Stephans styrelse beter sig rätt (och kan på inget sätt bemöta Stephans kritik mot den aktuella styrelsen), han säger bara att Stephan inte skulle ha rätt att uttala sin till synes rättmätiga kritik.

Stephan tar ställning. Detta gör han i motsats till alla de som är för fega - eller för dumma - för att ta ställning i olika frågor. Är något fel så ska man f-n inte vara rädd för att tala om vad man tycker. Annars blir inget rätt.

Få svenskar är medvetna om hur styrda vi egentligen är och hur maktfullkomlig "överheten" är, men vi har i alla fall någon form av grundläggande demokrati och rättigheter kvar i detta land.
Detta måste vi värna om.

Jag kan lova en sak, om vi inte aktivt kämpar för våra demokratiska rättigheter så kommer de helt enkelt att försvinna... sakta men säkert. Men det är en delvis lite annan historia som vi kanske inte ska gå in på här.


Bostadsrättsinnehavare (IP: 85.227.189.71) - 1556

stephan, stephan, admin, stephan, Sven, G-I, stephan, stephan, admin, stephan, G-I, myggan, admin, Sven

och så fortsätter det hela tiden i detta forum dagarna i ända.

En samling goa gubbar som inte har nåt annat för sig i sina liv än att gnälla över bfr styrelser som gör så gott dom kan.

Tror ni verkligen att dessa människor som sitter i sina styrelser är till för att jävlas med alla de boende som dom representerar.

Allt som görs, och då menar jag allt, är fel enligt er. Ingenting är bra. Påstår jag att himlen är blå så är den inte det enligt er. Bara ni, och ingen annan, har rätt.

Men det är klart att detta inlägg kommer att försvinna lika fort som jag skrivit det...


Admin

Ja, klart att ditt inlägg kommer att försvinna!
Vad trodde du skulle hända om du inte följer reglerna för detta forum (du lyckas bryta mot nästan alla av de ytterst få reglerna i ett och samma inlägg)?

Det är uppenbart att alla i din förening, Brf Myggan, inte håller med dig och du borde kanske lyssna lite mer på dina med-medlemmar och ta lite lärdom av dessa personer så kanske er förening kan fungera riktigt bra en vacker dag?

En styrelse som skickar grundlösa hotbrev till medlemmarna och som inte besvarar frågor från medlemmarna och som försöker dölja vad som sker i föreningen samt som beter sig väldigt illa på en mängd andra sätt är i alla fall enligt min mening inte en styrelse som gör så gott den kan.

Det gläder mig att du är en så flitig besökare till detta forum, men om det är så att du inte gillar vad som skrivs här, och inte klarar att argumentera mot vad som sägs... vad gör du då här?
Ingen tvingar dig att läsa vad som skrivs i detta forum.

Vem som har rätt är inte jag eller Stephan eller G-I eller Sven, m.fl. som avgör.
De som avgör vem som har rätt är övriga läsare, baserat på vad som framförs.

Räkna inte med att argument som enbart går ut på att kritisera och smutskasta skribenterna (i stil med ditt inlägg här) är särskilt hållbara argument för något.

Och förvänta dig inte att de som skriver i detta forum kommer att sitta som med munkavle när du skriver saker som upplevs felaktiga. Dessutom, hur många inlägg har du skrivit som handlat om det som detta forum ska handla om... de kan nog räknas på ena handens tumnagel.

När den bistra sanningen avslöjas är det oundvikligt att man trampar någon på tårna. Beklagar att några av dessa tår tillhör dig, men det kommer inte att stoppa någon från att säga sanningen i detta forum.

Du är lika välkommen som alla andra att skriva inlägg här, men då får du faktiskt bete dig lite mer vuxet och sluta med att ösa ditt hat över oss som avslöjar hur det fungerar inom brf:ar.


Myggan - 1557

"Bostadsrättsinnehavare"


Solens vita ljus är egentligen en blandning av regnbågens alla färger. Av det synliga ljuset har blått kortast våglängd (ca 400 nanometer) och rött längst våglängd (ca 700 nanometer). Det innebär att när ljuset passerar genom jordens atmosfär sprids det blå ljuset mest - och reflekteras i partiklarna i atmosfären som därmed SER blå ut.
Så med detta så vet vi att himmelen har aldrig varit blå och kommer inte att bli. hehe


Myggan 2 (IP: 85.227.189.8) - 1679

Ett forum där opassande inlägg raderas av ansvarig


Admin

Ett tips!

Utmana inte ödet. Du är loggad. Jag kan göra en polisanmälan mot dig för att du bryter mot uppsatta regler för detta forum, och tro inte att jag skulle tveka att göra detta om jag känner för det. Skulle bli en ganska intressant rättegång.

Jag kan också kontakta Bredbandsbolaget och be dem stänga ner din internetuppkoppling.

Bara för att du tycker det är besvärligt att sanningen avslöjas här så hjälper det inte att du beter dig på ett infantilt sätt. Det enda du uppnår med detta är att läsarna undrar vad det är för dårar som bor i Myggan.

Det enda inlägg som raderats här sedan starten av detta forum (utöver spam och dubletter) var ditt förra inlägg igår (som för övrigt också var en dublett). Och ja, det var synnerligen opassande, för att inte säga rejält korkat, precis som ditt inlägg här.

Du har nu varnats.
Inga fler inlägg från dig i detta forum, tack!


Fd. ledamot i brf - 1683

Dom ska ju till tingsrätten om jag fattat hans inlägg tidigare rätt? Med det menar jag jag att styrelsen avvaktar utgången för den.

Och dessutom har han ju själv suttit med i denna styrelse själv i flera år.


Stephen, konstigt att du alltid glider undan när jag tar upp ditt eget engagemang i styrelsen? För det är väl inte så att under om åren du själv var med så begicks inga oegentligheter?

Och än en gång, varför polisanmäler du inte styrelsen då? Du säger ju dig ha hur mycket bevis som helst? Då gör du ju medlemmarna en stor tjänst. Jag kan inte se annat än svar än:
1 Du har själv suttit med i denna styrelse (tom. som ordf.)Därmed är du en lika god kålsupare som övriga styrelsen.
2 Det är inte alls på det sättet som du påstår.


Admin;
Är det inte att sila mygg o svälja elefanter? #1679 inlägget? Hota med polisanmälan......Ok fast det är din webbsajt men ändå.

Tänker närmast på Stephens alla namngivna anklagelser. Kul o se efter deras rättegång om styrelsen blir friad vad tror du dom gör då?? Han lär ju ha fina skadestånd att vänta.


Admin

Skillnaden mellan inläggen från nissen i Myggans förening och Stephans inlägg, är att Stephan tar upp material för diskussion i extremt viktiga frågor, och han följer reglerna för detta forum. Även om jag inte direkt rekommenderar att namnge personer (med undantag av offentliga personer - vilket på sätt och vis faktiskt styrelseledamöter är - samt personer som arbetar inom bostadsorganisationer - vilket styrelseledamöter delvis kan anses göra) så ser jag inget fel i att personer som begår felaktigheter namngivs. Styrelsen i Stephans förening har alla möjligheter att bemöta Stephans kritik, men styrelsen har valt att inte göra så (vilket säger en hel del bara det). Dessutom kan jag inte se att det står i strid med lagen. Så varför skulle jag då göra något åt det?

Stephan har sagt att han inte är rädd för att gå till rättegång mot styrelsen, men jag är väldigt övertygad om att så aldrig kommer att ske. Varken styrelsen eller HSB vill göra detta till en mediagrej. Om styrelsen skulle dra Stephan inför rätta för Stephans anklagelser så skulle med all säkerhet helt plötsligt väldigt mycket information komma fram i ljuset... kanske något som de flesta tidningar i landet skulle skriva om. Jag kan lova dig att styrelsen gör allt för att undvika detta.


Myggan - 1686

Styrelsearbete.
När man sitter i en styrelse så har man ju rätt att reservera sig i fråger man tycker är helt uppåt väggarna?
Eller ska man sitta å göra som dom övriga gör?Nämligen sitta som en tompåse och buga sig för HSBs goda råd?
För att sen avsluta med "We shall overcome"
En styreleledamot måste veta vad det innebär att sitta i en styrelse och inte tro att det är att gå på styrelsemöten och lyfta arvoden.
I Sovjet fanns det något som kallades "Nyttig tomte" och sånna finns det gott om innom HSB och i styrelser.Utan dessa "Nyttiga tomteer" så skulle HSB inte finnas kvar.
Om du går med i en sektliknande org så är det inte sektens fel utan det är individen som väljer på eget bevåg att gå med.
Individen har ett eget ansvar och kan ju faktiskt gå ur eller i vart fall reservera sig och upphöra med att vara "nyttig tomte"


Fd. ledamot i brf - 1687

Reservera sig ska man alltid göra om man inte har samma åsikt som majoriteten i en fråga. Och observera en styrelsemedelm är ALLTID ansvarig i ett beslut om man ej reserverat sig. Bra inlägg Myggan!



Sven (medlem)
Hemsida

Förra veckans säkerhetshaveri kan stå Telia dyrt. Avtalet med HSB i Malmö löper ut efter årsskiftet. Läs hela artikeln genom att klicka på bollen uppe till höger.

11/12 2006 (1546) e
    Kommentar av Admin
HSB-nissarna är roliga.
"Enligt Börje Nilsson, chef för HSBs bredbandssatsning Bolina i Malmö, förväntas antalet boende som väljer bredband från Telia minska när fler aktörer nu släpps in på marknaden".

Nähä!?

Så om det kommer in nya aktörer i nätet som TDC Song, Tele2, Bahnhof, Adamo och Bredband2 med betydligt bättre priser och produkter så "förväntas" antalet Teliakunder att minska?
Kan det verkligen vara så?

Telia startade detta projekt med att lura medlemmarna, med stöd av HSB, genom att tvinga HSB-medlemmarna att använda sig av Telias hyperdyra uppkoppling under en startperiod. De som varit dumma nog att teckna några längre avtal kommer fortfarande att ligga kvar som Telia-kunder, men när avtalet gått ut så måste man vara en dåre om man väljer det dyraste alternativet, dvs Telia.

För de i Malmö som ingår i HSB/Telia-nätet ("Bolina") så kan nu alla räkna med kraftigt sänkta priser efter nyår på sin bredbandsuppkoppling.
Jag har inte hört något om vad priserna kommer att ligga på, men det borde väl vilken dag som helst dyka upp information om vad andra leverantörer har att erbjuda?

Om jag ska våga mig på en vild gissning (i egenskap av expert på området) så kommer TDC Song att vara ett mycket prisvärt alternativ (även om jag är lite förvirrad eftersom Adamo och TDC Song i praktiken är samma... de konkurrerar med sig själv?).

Undrar var bredbandsbolaget blev av?
Enligt vad jag snappat upp så hade Bredbandsbolaget egentligen en bättre deal med HSB när det nya nätet skulle dras igång, men HSB valde Telia i stället utan att någon fick reda på varför ett sämre och dyrare alternativ valdes... men vad spelar det för roll... det är ju ändå bara HSB-medlemmar som drabbas.


G-I

Hej Stephan, kan du berätta lite vad "statlig garanti" är för nåt. Vad är din källa om den här listan, och vad innebär det att t.ex. Riksbyggen Bospar inte har någon statlig garanti.
Hälsningar

10/12 2006 (1544) e
    Kommentar av Admin
Det innebär att om det händer något, någon försnillar pengar eller om företaget/organisationen går i konkurs av olika anledningar så får du inga pengar tillbaka om det inte finns några pengar. Vissa (alla?) banker har en statlig garanti, vilket innebär att staten är garant för att dina pengar inte försvinner.

Med andra ord, om det händer något inom "Riksbyggen bospar" så kan du bli av med alla dina pengar som finns i detta sparande (alltså i motsats till bankerna).


stephan

HSB:s kod för föreningsstyrning

HSB extrastämma 4 december.

När så stämman formellt var öppnad lämnade vd Charlotte Axelsson en information om vår verksamhet med inriktning på 2007 och där HSBs kärnvärderingar engagemang, trygghet, hållbarhet, omtanke och samverkan kommer att vara utgångspunkten.

Efter vd tog styrelsens ordförande Anita Modin vid och berättade om den kod för föreningsstyrning som håller på att utarbetas för HSB-rörelsen. I sitt remissvar ställer sig HSB Stockholm bakom koden.

– Vi tycker att stora delar av det som beskrivs i koden är bra, till exempel att valberedningens roll tydliggörs och stärks, säger Anita Modin. Ett förslag till kod kommer att behandlas vid förbundsstämman i maj 2007."

Jag läser det mesta jag kommer över från HSB men detta har gått mig förbi. Vad jag förstår tummar man på demokratin genom att sänka antalet ledamöter till näst stämma, annars detta med koder, går inte att förstå genom artikeln.

10/12 2006 (1543) e


stephan

Bospar

Följande 13 bolag saknar statlig garanti:

Akelius Fastigheter

Svithoid Spar

Riksbyggen Bospar

HSB Bomera

Kooperativa Förbundet, KF Ekonomisk Förening (oklart)

My Travel Sweden

OK ekonomisk förening

OK Norrbotten

OK Örnsköldsvik

OK Västerbotten

OK Köping (oklart)

OK Värmland (oklart)

OK Piteå (oklart)

Källa: SvD

Flertalet av dessa företag håller på att krascha. Några har "puttat" av liknande bolag. Akelius tillexempel lämnar bra ränta med är Cypernägt, vilket kan ställa till det.

10/12 2006 (1542) e


lissan medlem
E-post

Hej och tack till dig som har skrivit detta. Vi har just bildat en bostadsrättsförening och representanten från hsb agerade exakt som beskrivits här, jag var nästan den enda som opponerade mig emot att styrelsen endast skulle vara utrustade med sunt förnuft. Detta har gjort att jag inte längre är intresserad av att köpa min lägenhet.

9/12 2006 (1538) e


Sven (medlem)
Hemsida

Tusentals bredbandskunder boende hos HSB i Malmö har kunnat se vilka Internetsidor andra inom samma nät besök och följa Internettrafik, till exempel e-post.

Klicka på bollen uppe till höger för hela artikeln.

8/12 2006 (1527) e


myggan
Hemsida

Nya hot mot tryckfriheten

Den svenska tryckfriheten fungerar bra. Men nu ligger några radikala förslag som hotar ett av den svenska demokratins fundament. Åke Wredén varnar för ett drastiskt systemskifte.

8/12 2006 (1526) e
    Kommentar av Admin
För kännedom för de som är nya i detta forum, klicka på den blåa bollen uppe till höger här.

Detta står inget (vad jag kan hitta) i artikeln om skälen för detta hot mot tryckfriheten.
Men jag kan gissa... ett av skälen är kanske att det är så lätt att förtala folk på Internet.

I stället för att anstränga hjärncellerna endast en liten aning och lösa problemen genom att instifta kompletterande lagar så angriper man kärnan till en av de viktigaste bitarna vi har i Sverige i egenskap av demokrati.

Det är inte svårt att styra förtal på Internet om man bara vill. Det handlar bara om lite tydliga lagtexter (ja, jag vet, sådana finns inte, men man kanske göra ett undantag?).


stephan

informationsmöte eller stämma.

Kommer just från ett medlemsmöte kallat av Vädurens styrelse. Cirka 250 lägenheter var kallade och informationen gällde utbyte av elmätare. För 5 månader sedan sa stämman nej till inviduell elmätning. Idag visade det sig att styrelsen redan beställt arbetet med att byta elmäatre kostnad 4,6 miljoner, (vilket kommer öka med 10-20%?) På fråga från mig om det inte ska vara stämmobeslut på detta efter information om att de ska först göra en okulärbesiktning efter det ha tillgång till lägenheten 2 dagar a`8 timmar med avslagen ström, fick jag svaret att detta är väl ingen stor om eller tillbyggnade.
Man kan undra vad styrelsen har för pespektiv. av 7 närvarande medlemmarna ställdes förutom min fråga en ytterligare: "Om man nu änddå ska göra så mycket kan man inte samtidigt få beställa jordning ab hela lägenheten?.
Entreprenören Infometric (2medverkande)hänvisade frågan vidare till förvaltaren (1 medverkande) som tittade på styrelseledamoten (även en suppleant var med) varefter han sa att det får bli en styrelsedisskussion om. HALLELUJA, ÄR MIN KOMMENTAR TILL DETTA MEDLEMSMÖTE, DÄR JAG I ALLA FALL FICK TA EN AV DE 80 UPPLAGDA LUSSEBULLARNA.


Vid mina sinnens fulla bruk.

Jag förklarar härmed krig mot de som jag omnämt på dessa sidor tidigare.

Efter 100 brev till styrelsen för brf Väduren, utan någon respons skiter jag i vad som händer från och med nu. Håller med Myggan att nu har följande personer fått mig att hålla käften. Nils Ansersson f.d.ordförande, rolf stockhaus, nuvarande ordförande efter sluten omröstning. Gun, axel, Torben Swede, Bo Widerdal HSB-representant, Maud Fischer f.d.brottling i Loke, Bitte Sandebert förkingrare av 10 miljoner ur Vädurens kassa, samt övriga ledamöter som har låtsats som de aldig hört något.
Förvaltningen Adex som mörkar alla beslut de lagt förslag genom att utnyttja en totalt okompetent styrelses dårskap för att förse sig själva med kapital. Stäm gärna den person som talar sanning. Bara det blir ett slut på detta dårskap.


Öhrlings revisionsbyrå, med jonny Isaksson i spetsen som låtit förvaltning och styrelse "skriva av" 60 miljoner på 30 år för tvättmaskinsbyte efter 6 år gamla mskiner till ett belopp av 12 miljoner, ventiltionsarbeten totalt meningslöst för 12 miljoner, elapparaturbyten för 5 miljoner trots avslag på stämma. atc atc för ytterligare entreprenader som ej utförts för 20 miljoner. allt avskrivet på 30 år vilket kommer att "kosta medlemmarna" åtskilligt på sikt, med nya lån etc etc.




PS.
Kumlabunker vs bostadsrättsföreningar

Jag försökte få tag i en grannförenings styrelse idag och berätta lite detaljer avseende ett 10 miljonersprojekt de ska ta beslut om på en stämma imorgon. samma förvaltare samma arbete som utförts i "min" förening senaste 2 åren.

Min fråga och det svar jag fick var detta.
Ska det vara svårare att få kontakt med en styrelse i en bostadsrättsföreningen än en livstidare på Kumla?

"Hej Lokes styrelse.
Går det att få kontakt med någon i styrelsen direktväg?


Hej
Om du lämnar telenummer och vad det rör sig om så lämnar vi det vidare.
Vi lämnar ALDRIG ut telenummer till styrelsemedlemmar
Mvh
Marianne
Brf LOKE"

7/12 2006 (1525) e
    Kommentar av Admin
Ett stämmobeslut är ett stämmobeslut. Många styrelser (inkl. min) kommer undan med att inte utföra beslut tagna på stämmor, men att utföra åtgärder i strid mot beslut tagna på stämmor är kanske ännu värre, och är ett solklart brott som styrelsen kan fällas för.

Att byta elmätare utan att i samband med detta fixa jordning av lägenheter känns korkat, men det är inget beslut styrelsen har rätt att ta. Det måste beslutas av stämman.

Av 7 närvarande medlemmar?
Menar du att det bara var 7 medlemmar som kom till denna extrastämma... eller om det var "informationsmöte"?


JA

Underhållsplan forts,

Ja vi har stöd från SBC. Men jag tror t om att jag skall föreslå att vi tar in ytterligare en utomståndes synpunkt på de särskilt kostsamma momentent. Tex om ett arbete nästa år för 450 000:- verkligen måste göras omedelbart. Det skulle kosta ca 1500:- att få en sådan bedömning, kan det vara värt i sammanhanget.

7/12 2006 (1524) e
    Kommentar av Admin
Kan vara ett smart drag. 1.500 kr är inte mycket mer än vad mackorna kostar till ledamöterna i min förening varje gång de har styrelsemöte så det måste vara en bra investering.

Fler föreningar borde borde säkra sina åtgärder med input från fler än ett håll.
Det är precis som t.ex. med tandläkare. När jag bytte tandläkare för någon månad sedan så fick jag helt plötsligt inte bara för första gången en tandläkaråtgärd som inte gjorde ont utan även värdefull information som aldrig någon annan tandläkare upplyst mig om.


G-I

Vi har underhållsplanen på hemsidan, och budgeten, fast bara för medlemmarna. Och Riksbyggens underhållsplan ändrar vi efter eget huvud, självklart. Att skjuta en omålning till framtiden är lätt att bedöma. Men att hitta dolda problem som kommer att uppstå i framtiden (smygande fukt i grunder t.ex.) är klart svårare och svårt att planera underhåll för innan olyckan är framme.

6/12 2006 (1522) e


JA

Underhållsplan,

Vi har tagit fram en underhållsplan men måste säga att det är ganska viktigt att man inte accepterar oförändrad. Flera saker är baserade på statistiska bedömningar om livslängd för olika produkter och material vilka inte nödvändigtvis är i dåligt skick i verkligheten. Självklart har vi fått många bra och kvalificerade synpunkter på vad som bör göras på själva byggnaden men vad gäller tillbehör som tvättmaskiner o dyl är planen ingen bra vägledning.

Nu har vi prioriterat och tagit bort en del, hade vi inte gjort detta hade vi behövt genomföra en avgiftshöjning med några procent för 2007.

Mitt tips är att man försöker hålla koll på detta i sin föreningen. En styrelse bör kunna lämna en kopia på underhållsplan, om inte annat definitivt en sammanfattning på hemsida eller liknande.

6/12 2006 (1521) e
    Kommentar av Admin
En alldeles ypperlig idé !!!
En styrelse som visar upp föreningens underhållsplan skulle jag vilja säga ger ett mycket, mycket förtroendeingivande intryck, och det finns ju inget hemligt i en underhållsplan.

Det där med underhållsplanen är nog vad jag skulle vilja säga är det kanske mest komplicerade i en brf. Personligen anser jag inte mig kompetent för att kunna göra alla de komplicerade bedömningar och antaganden som måste göras. Man får då kanske hoppas det är någon annan i styrelsen som har bättre kunskaper inom detta område. Men jag gissar att ni har stöd från SBC när ni reviderar er underhållsplan (vilket man bör göra löpande... kanske t.o.m. varje år?).


stephan

Väduren

Den 12 december (mitt i julstöket) håller styrelsen informationsträff (istället för lagstadgade stämmor) här vet jag att ett nytt passerssysten skall presenteras. Cirkakostnad för detta projekt blir cirka 6-7 miljoner. Man talar om att nycklar är "en falsk trygghet" Med passersystem kan man ta bort nycklar ur systemet. Nyckelsystem är dessutom dyr och omständig. denkan kopieras och stjälas"

Världen måste vara galen? Som har nyckelsystem kvar?.
1999 bytte man låssystem i väduren för cirka en miljon kronor. Samma system installerades igen år 2001 efter en "borttappning av nycklar. Nu är det alltså dags igen denna gång för många miljoner, tur att min förenings styrelse är så omtänksam?

6/12 2006 (1520) e
    Kommentar av Admin
Jag är personligen positivt inställd till tagg-systemet, men man måste ta hänsyn till alla parametrar. Och att bränna pengar på det sätt som skett i din förening är oförsvarbart.

Samma sak har ju, som jag tidigare nämnt, i min förening, där man först byter ut alla lås/nycklar, och två år sedan så går man över till tagg-systemet (dessutom på ett halvdant sätt).

Som information kan jag nämna att Telias system med "porttelefon" kopplad till medlemmarnas egna telefoner inte fungerar. Och styrelsen har inget att sätta emot Telia (förmodligen pga att styrelsen inte begriper hur man ska teckna avtal).

Så nu står vi utan ett fungerande system sedan ett år tillbaka, och kanske för "all" framtid.


Snacka om resursslöseri!


stephan

Ny styrelse

Man kan tycka det. Men som sagts här tidigare vilka går på stämmor, 50% pensinärer, inget illa om dem men de är de som är mest nyfikna och har bästa tiden. Och i min förening har styrelsen lagt beslag på pensionärerna med kaffebjudning varje vecka som går att läsa om på andra sidor här. Då blir man utbuad om man talar om att styrelsen är ett pack som lurar medlemmarna på mångmiljoner varje år.

Som många vet går ju mångas förtroende genom magen!.

Men jag kommer göra ett allvarligt försök till att få fram rättvisan. Problemet är bara att det börjar nu bli abstrakta summor som medlemmarna har blivit "lurade" på av denna styrelse.
De senaste 2,5 åren har det investerats lika mycket som det kostade att bygga husen för 35 år sedan. Då är inte 35 miljoner för fasadrenoveringen inräknad.



Till Styrelse och den s.k. revisorn för brf Väduren.

Man kan inte annat än tänka på alternativa Nobelpris.
Eller som jordmannen sa när han träffade inkräktaren från rymden, som meddelade att där jag kommer ifrån har vi både tryckfrihetslag och uttryckanderätt. Det har vi också men i vädurens styrelse får man betalt för att hålla tyst.

Alternativt Nobelpris får bli till de som just tjänar en massa på att hålla käften.
Revisorn J som inte får tala med medlemmar,Vilka bevis de än skickar om mygel, utan istället talar med styrelse"brottslingarna" när de är överbevisade att de förskingrar pengar från medlemmarna. Resten av styrelsen erhåller ett litet mindre pris, för deras tysthet avseende allt utom när de själva drar några förutfattade meningar att föreningen måste haft en galning i 13 år varav 8 av dessa som ordförande?.

Jag försökte i alla fall svara de medlemmar jag "tjänade" något som denna styrelse som sagt förtjänar alternativa nobelpriset för att istället vara tysta och bedra allihopa på alla möjliga och omöjliga sätt.

Må ni bränna Er när ni vid utdelningen bränner Er på nobelelden.

Ingen nämnd ingen glömd, JO Väduren har ju en förvaltare som är "värd" stora alternativa nobelpriset.

Fråga honom själv, han vet vad jag menar.

stephan


6/12 2006 (1519) e
    Kommentar av Admin
Ja, och därav det som jag skrev tidigare om min åsikt avseende att styrelsen selekterar ut en grupp i föreningen som får extra förmåner. Jag ser det som mycket, mycket allvarligt och är fullt och fast övertygad om att ifall detta prövats rättsligt så skulle styrelsen i Stephans förening "åka dit" för detta.

I min förening är det samma problem. Föreningen består förmodligen av betydligt fler pensionärer procentuellt sett än i din förening, Stephan. Det som görs i föreningen görs i huvudsak för de äldre. Styrelsen förstår inte att det bara leder till att intresset minskar för yngre att flytta in, och det får i sin tur ett antal mindre bra konsekvenser.


Sven (medlem)

Såsom din styrelse beter sig borde det finnas en majoritet för att avsätta styrelsen. Kan du inte bara se till att alla ni som är emot styrelsen går på nästa årsmöte och röstar in nytt folk i styrelsen?

6/12 2006 (1517) e


stephan

Väduren i ett nötskal.

Imorgon börjar man informera en tredjedel av de boende att "trots att ni sa nej till individuell elmätning på senaste" så har styrelsen beslutat att byta elskåp för 5 miljoner.

Vilken demokrati ?.

Och "anmäler man detta till länsstyrelsen får man till svar att om styrelser gör på detta sätt så fungerar lagen så att man avsätter dem?.

"Vad är dröm och vad är verkligen, finns det nån som verkligen vet". Citat Dag Vag på 70talet.

6/12 2006 (1516) e


JA

Korta svaren på frågor från Pingvin,

Fråga 1, Enligt BRL som hänvisar till bostadsrättsförordningen måste den ekonomiska planen innehålla fastighetsbeteckning.

Fråga 2, Styrelsen kan tillåta att medlemmar bisitter styrelsemöten men medlemmar har ingen rätt att deltaga.

Fråga 3, Om inte styrelsen åtgärdar felen kan man i yttersta fall åtgärda saken på föreningens beskostnad (iaf om det är fel i bostadsrätten) och dessutom få nedsatt årsavgift tills dess felet är avhjälpt. Rätt till skadestånd kan också föreligga.

5/12 2006 (1515) e
    Kommentar av Admin
Ett litet tillägg till svaret för fråga 2.
Eftersom detta är helt upp till styrelsen att bestämma, precis som du skriver JA, så lär det i princip aldrig någonsin inträffa.
Men om man mot all förmodan skulle få sitta med på ett styrelsemöte så får man göra det under tystnad.
Rent praktiskt är det lite komplicerat att genomföra också, av olika anledningar.

Däremot kan du;
1. Kräva utdrag från styrelseprotokollet (utom om "känsliga" uppgifter).
De flesta styrelser kommer med all säkerhet att neka detta, även om HSB själv skriver
att medlemmar har denna rättighet.
2. Se till via en motion att styrelseprotokollen blir "offentliga" för medlemmarna.
I väl fungerande föreningar så får medlemmarna idag läsa styrelseprotokollen.
Det finns ingen anledning att försöka hemlighålla protokollen, mer än om styrelsen gör detta
för att försöka skydda sig själv från att medlemmar ska upptäcka fel som styrelsen begått.


Pingvin

Ja vad ska man säga.. Cirkusen rullar på här borta.

Kikade lite på den ekonomiska planen registrerad i början av 2006. Där står det fastighetsbeteckning Tjoflöjt 4 (under bildande).

I förhandsavtal och upplåtelseavtal som bank fått kopia på står det Tjoflöjt 1.

RB säger att efter fastighetsköpet är klart (som skulle varit klart den 1:a Juni, och därefter i Augusti, men som fortfarande inte är klart) ska den heta Tjoflöjt 2.

Fråga 1
Måste inte korrekt fastighetsbeteckning framgå i den ekonomiska planen för att den ska vara korrekt och giltig? En fundering till följd av sådant är om det då finns andra saker i den ekonomiska planen vilket ej är korrekt.

Fråga 2
Om några dagar ska den byggande föreningen ha styrelsemöte. Jag har för mig att jag läst en diskussion eller liknande någonstans här om att jag som medlem har full rätt att deltaga på styrelsemöte förutom de delar vilket är känsliga (till exempel om någon ej betalat avgiften etc). Stämmer det?

Fråga 3
Så fort det blåser något ute så dunkar det i tak och väggar i vårt sovrum. Jag har varit på dem om den saken nu i nära 6 månader och de har inte löst det. Jag funderar starkt på att börja kräva in skadestånd, med tanke på att jag inte alls kan sova i det dunkandet och fått lov att sova på luftmadrass i annat rum. Jag har varit på dem flera gånger om det och först senare har byggföretag varit hit (dock utan att lyckats fixa det) när jag skickade dem en lång skrivelse med hänvisning till bostadsrättslagar etc. Men nu anser jag att det är dags att kräva kompensation för sådan störande brist. Några tips om hur man ska gå tillväga med sådant?

5/12 2006 (1514) e
    Kommentar av Admin
Vad gäller fråga 3 så är det som JA skriver i efterföljande inlägg.

Som enskild medlem är man mycket utsatt för styrelsen, och man har inte mycket att sätta emot utöver rättsliga åtgärder. Dvs rakt uttryckt en stämning pga att styrelsen inte utför sina skyldigheter. Som alltid annars för rättsliga prövningar så är det viktigt att dina klagomål till styrelsen dokumenterats skriftligt, men det tycks - vad jag förstår - inte vara något problem här.

Sedan är det lite svårt att uttala sig mer specifikt i ditt fall eftersom man måste känna till hela historien och sätta sig in i den.




Köpa bostadsrätt?

Vad gäller för handpenning?

Diskutera förhandsavtal i forumet

hotpot.se/forum



stephan

HSB Certificering

Det har nu gått cirka 5 år sedan HSB tog fram och lanserade århundradets "nya" certificering av föreningarna. Vad hände sen? Detta kan man undra?

Hur mycket kostade kalaset som aldrig fördes fram på ett demokratiskt sätt till medlemmarna?

Resultatet: 100 av 4000 föreningar har nu ett papperpå att styrelserna är duktiga, framförallt på medlemsinformation?

5/12 2006 (1513) e


stephan

kooperation

Allt går i cirklar? Visste Ni att kopperationen startade för nära 200 år sedan i den Engelska staden Hull 1832?.
Varför, jo på grund av att människorna där tyckte mjöket till det dagliga brödet blev för dyrt med alla mellanhänder. Hjulen rullar på och nu anser jag att kooperaionen borde avslutas på grund av för många mellanhänder!!! Tillexempel inom bostadsrättsbranchen där ett arbete för föreningen ofta går från ax till limpa genom HSB:s kooperativa led samt kontrolleras av desamme.

4/12 2006 (1512) e


myggan

Finns det nåt som talar för att man ska bo i brf?
Jo OM du har en styrelse som lyssnar på sina medlemmar!
Om vi alla här flyttar till en hyresrätt och engarerar oss i hyresrättsföreningen-vi skulle ha stora framgångar när det handlar om att kunna yttra sig både i tal och skrift?
Det förhindrar ju inte att vi fortsätter att bry oss om och debattera i ALLA forum.
"kommer aldrig att glömma den gången jag bodde i en brf"
Sattsar på en hyresrätt men kommer ALDRIG att glömma "den gången jag bodde i en skendemokrati"
Efter att jag har flyttat -kan dom fortfarande hindra mig att uttala mig i tal och skrift?
Ett halvår har dom hindrat mig att ens skriva en insändare...
Jag påstår att det är ett brott?
Vad ska jag göra?
Dom har lyckats-Jag är tyst-Fy dalom
Vågar inte -får inte -uttala mig i tal eller skrift. dom har vunnit
Alla lyckliga?
Alla synonymer som inte vågar stå för sina åsikter?
Ä det bra nu?
myggan å tyst
VÃ¥gar inte
Ni har tystat mig-


4/12 2006 (1511) e
    Kommentar av Admin
Inlägg i ämnet har flyttats hit

Myggan - 1693 (10/01 2007)

Vi i myggan ett behöver en ny styrelse
Jag "myggan" får inte uttala mig i tal eller skrift
se brevet som admin har publiserar med mitt samtycke
Vi i myggan ett har en styrelse som inte kan eller vill sköta sitt uppdrag
Om jag påstår att jag hade skött alla uppdrag bättre?
nu kommer det:"jag som vicevärd måste ha förtroende för min styrelse annars avgår jag"
sen reste sig hele styrelsen upp och välsingnade sin vicevärd!
Vem styr styrelsen?
Lämna över allt till vicevärden som har extrem god kontakt med konsulten på HSB?
"vicevärden är styrelsens högra arm"
Säger vice ordf.B.I.L.
Myggan påstår att våran förening har inget med medlemmarnas intresse att göra utan det gynnar en del och medlemmarna får betala
I övrigt vill jag påpeka att den arkitektritningen blev dyr : 79.800 för en ritning som aldrig kommer att ha nån verkan!
Har ni redan beställt?
Skadestånd på det?
Ni kan inte och kommer inte att kunna slinka undan
G C inte ens du är utan ansvar om du trodde det
Vem sitter och strimlar papper på vicevärdsekspediton strax innan granskningsmannen påbörjade sin granskning?
Jo det var C-P-M-P och G-C
Och det betyder?
HSB i trollhättan har välsignat detta annars så har ni makulerat kopier...
Kan HSB nordvästra götaland ingå i detta spel?
Tyvärr är det så påstår jag
bandidos.brödraskapet,HA---Nej jag pratar om HSB en större krimminell org.
Den STORE kriminella org är HSB
Vad handlar det om?
En del betalar millioner för att DISPONERA en lägenhet!
Om du har en lägenhet som är värd mer än ingenting så är mitt råd:FLYTTA!
Granskningsman kostade 128 tusen
Det var billigt sa jag
Påstår
Alla papper över 4 år
Myggans förhoppning är ju att hela styrelsen blir häktade imorron


stephan

Inre underhåll
Hej admin.

Du jämför fortfarande bara gamla med nya stadgar.
Jämför istället nya och gamla lagen?
Var det inte så att rensning av golvbrunn och vattenlås tidigare ingick i fastighetsskötseln, medan med nya stadgarna ska lgh innehavaren fixa detta? samma gäller toastolen som oftast läcker mellan vattenledningen och godset. Tidigare ringde man och fick det fixat, nu skall du görat själv? En stor post av f-skötsel tidigare var väl de elledning och kontakter som är synliga i lgh. Ska inte boende stå för dessa reparationer och inköp av nya kontakter nu?
OCH vem har sett något av följande text bredvid stadgarna?
Ska det finnas i föreningens ordningsregler

Bostadsrättshavaren skall följa de anvisningar som föreningen lämnar beträffande installationer avseende avlopp, värme, gas, el, vatten, ventilation & anordning för informationsöverföring.


Förfrågan

Admins
"Väldigt väldigt unikt att föreningen stått för "mindre elfel" som lossnande kontakter m.m?"

Jag påstår att i minst halva Stockholms föreningar har det ingått i fastighetsskötseln.

Hur har det fungerat i din förening?

1/12 2006 (1506) e
    Kommentar av Admin
Stadgarna speglar lagen, med den skillnaden att HSB (efter eget tycke) utvecklat i normalstadgarna vad som står i lagen.

Det har inte funnits något i de gamla stadgarna - och ej heller i den gamla bostadsrättslagen - om att föreningen ska rensa golvbrunn och vattenlås. Men kanske någon förening åtagit sig detta ändå, av någon märklig anledning.

Vad gäller synliga elledningar och kontakter så har det definitivt inte funnits i några stadgar eller lagar om att föreningen ska ta detta. Denna bit har alltid bostadsrättshavaren stått för (synliga såsom osynliga). Det finns kanske en eller annan förening i Sverige som åtagit sig delar av detta i något läge, men i så fall är det nog väldigt, väldigt unikt.
Föreningen står bara för stammen fram till proppskåpet i lägenheten (likadant förr som idag).

Har aldrig hört talas om läckage mellan vattenledning och godset i toastolen, men där tror jag det varit helt fri tolkning från styrelse till styrelse (och för medlem till medlem) om vem som skulle stå för detta. Känns dock som en mindre grej.

Jag kan fortfarande inte se en enda skillnad jämfört med tidigare, utöver tillfixning av läckande kranar (och denna förändring av HSB är rent ut sagt dåraktig). Se inlägg # 1497.

Ja, vad gälller texten;
"Bostadsrättshavaren skall följa de anvisningar som föreningen lämnar beträffande installationer avseende avlopp, värme, gas, el, vatten, ventilation & anordning för informationsöverföring."
så undrar jag hur många föreningar som har några anvisningar för denna typ av installationer.
Vi har det definitivt inte i vår förening, och av alla andra föreningar jag kikat närmare på så har inte en enda förening haft detta.

I min förening har det alltså aldrig förekommit att föreningen ägnat den minsta lilla tid åt enskilda medlemmars elledningar eller kontakter.



Bostadsrättslagen

Juridik och lagar för brf:ar - Brl

Allt du behöver veta om lag & rätt

hotpot.se/forum



Sven (medlem)

Vi har tidigare diskuterat om tex en fest bara för pensionärer är förenligt med likhetsprincipen. Hur är det då med tex en julfest? Antag att det är många icke-kristna i en förening som inte är det minsta intresserade av att delta i en sådan fest. Ska dom då behöva finansiera en fest som dom inte vill gå på?

Hur är det om ovanstående fest inte kostar medlemmarna något (genom att man tex har ett knytkallas)? Är det då mer förenligt med likhetsprincipen? De som inte är bjudna eller känner sig välkomna kommer ju ändå att känna sig utanför.

Personligen tycker jag att om man ska ordna en fest ska det inte kosta mycket för föreningen, alla ska vara bjudna och alla ska känna sig välkomna!

1/12 2006 (1504) e
    Kommentar av Admin
Instämmer, alla måste vara bjudna och känna sig välkomna.

Ett knytkalas är nog i alla fall ett steg närmare likabehandlingsprincipen.
Om styrelsen bjuder in till ett för föreningen kostnadsfritt partaj så kan dock även det uppfattas som att styrelsen utnyttjar sin position för att värva röster, men det kanske man får acceptera ändå?

Vad gäller icke-kristna så tror jag det blir omöjligt att ta hänsyn till alla religioner och alla åsikter i världen. Jag tror det måste handla om öppenhet i ett demokratiskt land där trots allt inte religionen styr landet som i vissa andra länder. Jag är inte religiös men kan gå på julfest för det. Jag kan även gå på en fest där man firar en buddhistisk högtid... eller en hannukah eller vad det nu kan vara. De flesta högtider i Sverige baseras kanske på den kristna religionen, men hur många utgår från det religiösa ursprunget när dessa helger firas? Det är i alla fall min lilla åsikt om detta.

För att backa lite, så tycker jag att likabehandlingsprincipen behöver respekteras lite bättre, och den enda möjligheten till att så ska ske är nog tyvärr att det blir fler rättsfall i denna fråga.


stephan

julbord

Kul. tänk den som fick en skinkbit inbakad i avgiften 2

1/12 2006 (1503) e
    Kommentar av Admin
Ja, men i alla fall så är tydligen samtliga boende i "fd.ledamot":s förening inviterade till julbordet.
Att bara bjuda in en utvald del av medlemmarna kan ju kännas ju lite surt för de medlemmar som tvingas betala för andras festande. Alldeles speciellt när det inte handlar om att på något sätt premiera de som presterat något för föreningen.

Att en styrelse arrangerar en fest för pensionärerna i föreningen är ett smart drag av styrelsen (även om jag tror jag skulle få rätt i en rättegång om att så ej får ske), eftersom det handlar om att få över så många som möjligt på styrelsens sida, och då brukar denna grupp vara ganska stark i många föreningar (långt över hälften av medlemmarna). Och de som har synpunkter är i regel en mindre grupp av yngre, så det är ingen intressant grupp för styrelsen att ställa in sig hos.

Faktum är att jag inte tycker festande överhuvudtaget ska ligga på medlemmarnas avgifter.

Fester med förtäring (och alkoholhaltiga drycker) bör vara egenfinansierade, men kan kanske sponsras till viss del av föreningen (t.ex. genom att föreningens lokal används, eller med en symbolisk summa i form av rabatt, eller vad det nu kan vara).

Det föreningen ska bekosta är t.ex. utbildning av medlemmar eller fritidsaktiviteter arrangerade på ett sådant sätt att i princip alla medlemmar i föreningen har en del av fritidsaktiviteterna som passar dem.


Fd. ledamot i brf

Ja, idag ska jag o äta julbord med andra brf-medlemmar. Föreningen har som tradition för 6:e året i rad att bjuda alla boende på julbord.

Alla är bjudna. Det delas ut en lapp där man skall uppge antal vuxna,antal barn, om man vill gå på fredag eller söndag. Restaurangen vi går till rymmer inte alla så det delas upp på 2 sittningar. O det har funkat bra.

1/12 2006 (1502) e


stephan

Fastighetsskötaravtal

Det verkar lite förvirrat det som skrivs om fastighetsskötsel, nya o gamla stadgar!

Jag inledde för några dagar sedan att skriva något om avtal, där jag nämnde att f-avtalet kunde minskas med 25%. Den jämförelsen gäller om en förening ersätter gamla stdgarna med lagens riktmärkning från den 1 juli år 2003. Att sedan HSB insåg detta och kom med förslag om nya stadgar efter mycket om och men, innebär att HSB laborerade och gjorde som vanligt. (bästa möjliga ekonomiska förutsättningat för sig själva) (det vill säga inte bästa möjliga för föreningarna och medlemmarna) (måste väl också förtydligas att föreningarna i detta fall inte är HSB-föreningarna utan varje enskild bostadsrättsförening)
Krångligt, ja, men det är ju så HSB vill ha det med att även kalla sina avdelningar för HSBfäreningar från Arlanda till Norra norrland.

Många bostadsrättsföreningar gör det för lätt för sig att lägga ut den kanske tråkiga och ibland svåra hanteringen att ta nya stadgar åt HSB. Då får man nog detta mellanting jag nu påstår. Som troligen ligger mittemellan dessa 3. Lagen, nya stadgar, gamla stadgar. Här tror jag på 12,5% billigare för vart steg man tar.


Ytterligare förtydliganden avseende fastighetsskötsel.

Många föreningar kanske skriver om stadgar utan att tänka sig för. Exempel om en förening ersätter sina stadgar med lagens riktmärken, men nyligen har installerat ballofixer hos samtliga, då har ju föreningen fortfarande underhållet på dessa. Men för hur länge??? Garantitiden??

30/11 2006 (1498) e
    Kommentar av Admin
Ja, att HSB:s lokala avdelningar kallas för HSB-föreningar känns lika ogenomtänkt som att ingen egentligen vet om HSB-representanten ska ha titeln HSB-representant eller HSB-ledamot... eller något annat... HSB-spion... eller HSB-kollaboratör... eller HSB-infiltratör, kanske ? 2

Samma problem gäller bostadsrätter, som normalt sett av alla (inte minst HSB) kallas för lägenheter.

Vad gäller fastighetsskötaravtalet så vill jag envist hävda att det i normalfallet inte finns någon koppling mellan nya stadgar och ett billigare avtal (förutom minimalt, för de som gör misstaget att lägga tillfixning av läckande kranar på enskilda medlemmar). Se fg. inlägg.

Men om någon kan hitta - eller har hittat - vad som kan exkluderas från ett fastighetsskötaravtal pga de nya normalstadgarna så är jag mycket nyfiken på att höra vad detta är.


Sven (medlem)

Admin skrev:

"Men det ni säger om att nya stadgar i HSB:s utformning skulle ha någon inverkan på kostnaderna för föreningen är jag inte riktigt med på. Vad är det ni menar skulle ha förändrats avseende inre underhåll jämfört med tidigare (utöver kranarna) som har inverkan på föreningens kostnader?"

Jag är inte helt insatt i vad det beror på att föreningens kostnadern för underhållet har minskat, men faktum är att de har minskat en del. Det kan tex bero på trasiga kranar, brandvarnare och toastolar som tidigare betalades av föreningen nu betalas av de boende.

Admin skrev:

"Undrar också hur fastighetskötaravtalet på något sätt kan kopplas till föreningens stadgar? Är inte detta två från varandra helt skilda saker?"

Faktum är att de som sköter fastighetsskötseln nu tar en hel del mindre i betalt. Det är bara att tacka och ta emot. Jag antar att det har att göra med att de får mindre jobb i lägenheterna när de boende i större utsträckning fixar saker själva eller anlitar någon annan firma för att fixa tex läckande kranar.

30/11 2006 (1497) e
    Kommentar av Admin
Ursäkta om jag är tjatig, men jag kan inte se hur vissa kostnadsbitar (utöver kranar) har flyttats från föreningen till de enskilda medlemmarna.

Bostadsrättshavarens rättigheter och skyldigheter
HSB:s normalstadgar - jämförelse







GAMLA STADGAR

Bostadsrättshavarens rättigheter och skyldigheter § 34

Bostadsrättshavaren skall på egen bekostnad till det inre hålla lägenheten med tillhörande övriga utrymmen i gott skick. Med ansvaret följer såväl underhålls- som reparationsskyldighet. Bostadsrättshavarens ansvar avser även mark, om sådan ingår i upplåtelsen. Han är också skyldig att följa de anvisningar som meddelats rörande skötseln av marken. Föreningen svarar i övrigt för att huset är väl underhållet och hålls i förstklassigt skick.
Till det inre räknas:

– rummens väggar, golv och tak,

– inredning i kök, badrum och i övriga utrymmen tillhörande lägenheten,

– glas i fönster och dörrar, – lägenhetens ytter- och innerdörrar.

Bostadsrättshavaren svarar för målning av innersidor av fönstrens bågar och karm, men inte för målning av utfrån synliga delar av yttersidorna av ytterdörrar och ytterfönster och inte heller för annat underhåll än målning av radiatorer och vattenarmaturer eller av de anordningar för avlopp, värme, gas, elektricitet, ventilation och vatten som föreningen försett lägenheten med.
Bostadsrättshavaren svarar inte för reparationer av de stamledningar för avlopp, värme, gas, elektricitet och vatten som föreningen försett lägenheten med. För reparationer på grund av brand- och vattenledningsskada svarar bostadsrättshavaren endast om skadan uppkommit genom eget vållande eller genomvårdslöshet eller försummelse av någon som hör till hans hushåll eller gästar honom eller av någon annan som han inrymt i lägenheten eller som där utför arbete för hans räkning. Ifråga om brandskada som bostadsrättshavaren själv inte vållat gäller vad som sagts nu endast om bostadsrättshavaren brustit i den omsorg och tillsyn som han bort iaktta.

Tredje stycket andra meningen gäller i tillämpliga delar om det finns ohyra i lägenheten.

Bostadsrättsföreningen får åta sig att utföra sådan underhållsåtgärd, som enligt vad ovan sagts bostadsrättshavaren skall svara för. Beslut härom skall fattas på föreningsstämma och får endast avse åtgärder som företas i samband med omfattande underhåll eller ombyggnad av föreningens hus, som berör bostadsrättshavarens lägenhet

NYA STADGAR

Bostadsrättshavarens rättigheter och skyldigheter § 36

Bostadsrättshavaren skall på egen bekostnad hålla lägenheten i gott skick. Det innebär att bostadsrättshavaren ansvarar för att såväl underhålla som reparera lägenheten och att bekosta åtgärderna. Föreningen svarar för att huset och föreningens fasta egendom i övrigt är väl underhållet och hålls i gott skick.

Bostadsrättshavaren bör teckna försäkring som omfattar det underhålls- och reparationsansvar som följer av lag och dessa stadgar.

Bostadsrättshavaren skall följa de anvisningar som föreningen lämnar beträffande installationer avseende avlopp, värme, gas, el, vatten, ventilation & anordning för informationsöverföring. Ändringar i sådana installationer som föreningen försett lägenheten med skall i förväg godkännas av bostadsrättsföreningen i den mån de inte omfattas av bestämmelsen i § 41 om förändring av lägenhet. Åtgärderna skall alltid utföras fackmässigt.



Bostadsrättshavarens underhålls- och reparationsansvar för lägenheten omfattar bland annat:

• ytskikt på rummens väggar, golv och tak jämte den underliggande behandling som krävs för att anbringa ytskiktet på ett fackmässigt sätt, bostadsrättshavaren ansvarar också för fuktisolerande skikt i badrum och våtrum,

• icke bärande innerväggar, stuckatur,

• inredning i lägenheten och övriga utrymmen tillhörande lägenheten, exempelvis: sanitetsporslin, köksinredning, vitvaror såsom kyl/frys och tvättmaskin; bostadsrättshavaren svarar också för el- och vattenledningar, avstängningsventiler och i förekommande fall anslutningskopplingar på vattenledning till denna inredning,

• lägenhetens ytter- och innerdörrar med tillhörande lister, foder, karm, tätningslister, lås inklusive nycklar mm; bostadsrättsföreningen svarar dock för målning av ytterdörrens yttersida. Vid byte av lägenhetens ytterdörr skall den nya dörren motsvara de normer som vid utbytet gäller för brandklassning och ljuddämpning,

• glas i fönster och dörrar samt spröjs på fönster,

• till fönster och fönsterdörr hörande beslag, handtag, gångjärn, tätningslister mm samt målning;

bostadsrättsföreningen svarar dock för målning av utifrån synliga delar av fönster/fönsterdörr,

• målning av radiatorer och värmeledningar,

• ledningar för avlopp, gas, elektricitet, vatten och anordningar för informationsöverföring till de delar är synliga i lägenheten och betjänar endast den aktuella lägenheten,

• armaturer för vatten (blandare, duschmunstycke mm) inklusive packning, avstängningsventiler och anslutningskopplingar på vattenledning,

• klämringen runt golvbrunnen, rensning av golvbrunn och vattenlås,

• eldstäder och braskaminer,

• köksfläkt, kolfilterfläkt, spiskåpa, ventilationsdon och ventilationsfläkt, med undantag för bostadsrättsföreningens underhållsansvar enlig sista stycket. Installation av anordning som påverkar husets ventilation kräver styrelsens tillstånd,

• gruppcentral/säkringsskåp och därifrån utgående synliga elledningar i lägenheten, brytare, eluttag och fasta armaturer,

• brandvarnare,

• elektrisk golvvärme, som bostadsrättshavaren försett lägenheten med,

• handdukstork; om bostadsrättsföreningen försett lägenheten med vattenburen handdukstork som en del av lägenhetens värmeförsörjning ansvarar bostadsrättsföreningen för underhållet,

• egna installationer


För reparation på grund av brandskada eller vattenledningsskada (skada på grund av utströmmande tappvatten) svarar bostadsrättshavaren endast i begränsad omfattning i enlighet med bostadsrättslagen. Detta gäller även i tillämpliga delar om det finns ohyra i lägenheten.

Ingår i upplåtelsen förråd, garage eller annat lägenhetskomplement har bostadsrättshavaren samma underhålls- och reparationsansvar för dessa utrymmen som för lägenheten enligt denna bestämmelse.

Om lägenheten är utrustad med balkong, altan eller hör till lägenheten mark/uteplats som är upplåten med bostadsrätt svarar bostadsrättshavaren för renhållning och snöskottning. För balkong/altan svarar bostadsrättshavaren för målning av insida av balkongfront/altanfront samt golv. Målning utförs enligt bostadsrättsföreningens instruktioner. Om lägenheten är utrustad med takterrass skall bostadsrättshavaren därutöver se till att avrinning för dagvatten inte hindras. Vad avser mark/uteplats är bostadsrättshavaren skyldig att följa föreningens anvisningar gällande skötsel av marken/uteplatsen.

Bostadsrättshavaren är skyldig att till föreningen anmäla fel och brister i sådan lägenhetsutrustning/ledningar som föreningen svarar för enligt denna stadgebestämmelse eller enligt lag.



Bostadsrättsföreningen svarar för reparationer av ledningar för avlopp, värme, gas, elektricitet och vatten, om föreningen har försett lägenheten med ledningarna och dessa tjänar fler än en lägenhet. Detsamma gäller för ventilationskanaler.

Föreningen har därutöver underhållsansvaret för ledningar för avlopp, gas, elektricitet, vatten och anordningar för informationsöverföring som föreningen försett lägenheten med och som inte är synliga i lägenheten. Bostadsrättsföreningen ansvarar vidare för underhåll av radiatorer och värmeledningar i lägenheten som föreningen försett lägenheten med. Föreningen svarar också för rökgångar (ej rökgångar i kakelugnar) och ventilationskanaler som föreningen försett lägenheten med samt även för spiskåpa/köksfläkt som utgör del av husets ventilation.



§ 37 Bostadsrättsföreningen får åta sig att utföra sådan reparation och byte av inredning och utrustning vilken bostadsrättshavaren enligt § 36 skall svara för. Beslut härom skall fattas på föreningsstämma och får endast avse åtgärd som företas i samband med omfattande underhåll eller ombyggnad av föreningens hus och som berör bostadsrättshavarens lägenhet. Föreningens åtgärder enligt denna bestämmelse skall ske till sedvanlig standard.

§ 38 Bostadsrättshavaren ansvarar gentemot föreningen för sådana åtgärder i lägenheten som har vidtagits av tidigare innehavare av bostadsrätten, såsom reparationer, underhåll och installationer som denne utfört.

§ 39 Om föreningen vid inträffad skada blir ersättningsskyldig gentemot bostadsrättshavare för lägenhetsutrustning eller personligt lösöre skall ersättningen beräknas utifrån gällande försäkringsvillkor.

§ 40 Om bostadsrättshavaren försummar sitt ansvar för lägenhetens skick enligt § 36 i sådan utsträckning att annans säkerhet äventyras eller det finns risk för omfattande skador på annans egendom och inte efter uppmaning avhjälper bristen i lägenhetens skick så snart som möjligt, får föreningen avhjälpa bristen på bostadsrättshavarens bekostnad.


I alla fall i min förening så är det som står i de nya stadgarna samma som det har fungerat tidigare.
Det kan i och för sig kanske till någon liten del variera mellan föreningar hur de hanterat olika bitar, men rent lagmässigt/stadgemässigt kan jag inte se annat än att förändringen i stadgarna mest består i en specifikation av hur de gamla stadgarna har tolkats.

Vad gäller brandvarnare så tillkom för några år sedan en specifik lag om att alla bostadsrätter skulle ha en dylik. Jag vill minnas att det då specificerades att föreningen hade ansvaret för dessa, men oavsett vilket så tror jag de flesta (alla?) föreningar tog kostnaden för att installera dessa. Underhållsansvaret blev sedan oklart.

Toastolar tror jag aldrig att någon förening betalat, däremot så har föreningen fixat läckande toastolar, och jag kan bara hoppas att föreningar inte har antagit HSB:s normalstadgar där det står att detta ska ligga på bostadsrättshavaren.

Om kostnader för underhåll minskat i din förening så kanske det beror på andra parametrar?
Vilken styrelse som helst kan säkert med olika åtgärder minska underhållskostnaderna om de bara anstränger sig lite (oavsett hur stadgarna är utformade).

Men om det är så att kostnaderna för fastighetsskötseln minskat så borde medlemmarna i din förening kräva att få reda på av styrelsen om och i så fall vilka bitar som plockats bort från fastighetsskötaravtalet i er förening.



Bostadsrättslagen

Juridik och lagar för brf:ar - Brl

Allt du behöver veta om lag & rätt

hotpot.se/forum


Sven (medlem)

Om en förenings kostnader minskar när de nya normalstadgarna antas är säkert olika från fall till fall. I vår förening blev dock resultatet att vi fick ett nytt billigare fastighetsskötaravtal samt att kostnaderna för föreningens underhåll sjönk en del eftersom de boende själva får betala fler typer av reparationer i sina lägenheter.

Problemet är så klart att en del boende kanske struntar i att låta någon laga en droppande kran (som de får betala) vilket gör att vattenkostnaderna (som normalt föreningen betalar) ökar.

30/11 2006 (1496) e
    Kommentar av Admin
Om en förenings kostnader ökar eller minskar beror på ett antal parametrar... där nog styrelsens kompetens och agerande är den ojämförbart viktigaste parametern (i kombination med medlemmarnas engagemang att hålla koll på att styrelsen sköter sina uppgifter).

Men det ni säger om att nya stadgar i HSB:s utformning skulle ha någon inverkan på kostnaderna för föreningen är jag inte riktigt med på. Vad är det ni menar skulle ha förändrats avseende inre underhåll jämfört med tidigare (utöver kranarna) som har inverkan på föreningens kostnader?

Jag har detaljstuderat stadgarna (de nya såväl som de gamla normalstadgarna), se här, men det var ju ett tag sedan så jag har kanske glömt något där?

Undrar också hur fastighetskötaravtalet på något sätt kan kopplas till föreningens stadgar? Är inte detta två från varandra helt skilda saker?

Sedan vill jag också understryka att det i vissa fall kan vara så att medlemmarna - rätt hanterat - kan spara pengar på att föreningen tar vissa kostnader, i stället för att de läggs ut på enskilda medlemmar. Det får ej glömmas bort... det är alltså inte alltid bara av godo att enskilda medlemmar får stå för "sina egna" kostnader.

Man måste alltså tänka rätt, och inte resonera som att "föreningen" ska få mindre utgifter.
Det som är det viktiga är att medlemmarna (majoriteten) får de lägsta möjliga utgifterna.


myggan

Om medlemmarna tar över allt underhåll inne-då ska ju "hyran" sänkas?
Eller så minskas ju i vart fall föreningens kostnader?
Höjningen skulle kunna vart högre ifall vi inte hade tagit över allt inre menar du.
Påstår fortfarande att vi har tagit "dom nya stadgarna" i HSB anda-tyvärr-
Istället för 5% så hade det kunnat bli 8% menar du?
Lägg då över på medlemmarna:gräsklippning,trappstädning,mm
Utan att sänka "avgiften"
VI BLIR UPPÄTNA!
HSB/RB ska bort i en marknadsekonomi
ODUGLIG-ONYTTIG-SAMHÄLLFARLIG-INFLATIONSHÖJANDE-
Mot alla direktiv från våran fader EU hehe
2

29/11 2006 (1495) e
    Kommentar av Admin
Jag kan naturligtvis ha fel, men det enda jag känner till som förändrats i detta avseende är just det som inte borde förändras, dvs att var en själv fixar sina kranar och dylikt.

Denna förändring ska man ej göra, i alla fall inte så som HSB på ett så inkompetent sätt lagt in i sina normalstadgar, som sedan så många föreningar blint antar utan att ifrågasätta något. Så länge alla delar på kostnaden för vatten så måste det till att föreningen på något sätt i någon form "centralt" står för att fixa läckande kranar och toastolar.

I övrigt tror jag det rent kostnadsmässigt är i princip likadant med de nya "normalstadgarna" som de gamla stadgarna (det handlar mest om några få "förtydligande" i stadgarna... som nog mer komplicerat situationen än förtydligat något), och därför har de nya stadgarna ingen påverkan åt varken det ena eller andra hållet i just detta avseende.

Att lägga över gräsklippning, trappstädning och dylikt låter sig inte göras enligt lag, eftersom en förening inte kan tvinga någon att göra dessa uppgifter.


myggan

stephan
Vi har dom nya stadgarna och vi medlemmar trodde på en sänkning av avgiften med ca 3%.
Har frågat Ordföranden om denna förmodade sänkning men fick et svar som var:"kommer kanske att påverka på lång sikt"
Pratade med våran internrevisor om höjningen på 5% och fick till svar att: "Den höjningen kommer för att ivarata medlemmarnas ekonomiska intressen"
Medelemmarna har tagit "HSB paketet" som stadgar och det innebär ett betydande medlemmsansvar som vi tycker skulle generera en SÄNKNING.
Vi får nog drömma om det 2


29/11 2006 (1493) e
    Kommentar av Admin
Jag vet inte riktigt på vilket konkret sätt de nya stadgarna skulle leda till minskade kostnader för föreningen. Jag måste ha missat något där... men om det nu skulle finnas något i de nya stadgarna som påverkar föreningens utgifter så kan det kanske vara så att höjningen av årsavgiften hade blivit högre med de gamla stadgarna?

Vissa saker är svåra att påverka av föreningens utgifter, men faktum är att ingen post i föreningens utgifter är opåverkbar, även om det nog är vanligt förekommande att man tror att visa poster inte går att påverka.

Det är enkel matematik. Med en styrelse som inte aktivt arbetar för att minska kostnaderna så kommer medlemmarna oundvikligen att få onödiga höjningar av årsavgiften ("årsavgift" är termen som används inom "branschen", även om jag personligen föredrar att kalla den för det mer lättförståliga "månadsavgift").

Vad gäller stadgarna tycker jag att ni ska skriva en motion om att skriva om dem, i stället för att luras in i HSB:s extremt dåliga normalstadgar (gör som t.ex. Brf Dalen).

Exempel på motion.



stephan

Avtalsdags

Nu stundar nytt årsskifte snart och med det nya avtal för många föreningar. Skulle vara kul att veta hur mycket fastighetsskötselavtalen minskat för de som numera följer lagen om ändrat underhåll av lägenheterna? Jag gissar med god erfarenhet att de föreningar som antaget stdagar enligt lagen som trädde i kraft den 1 juli år 2003, där boende har större möjlighter att renovera, men också större underhållsansvar för sin lägenhet, borde ha sänkt fastighetsskötseln med cirka 25%.

Något som HSB varit mycket duktiga på att inte tala om, att det ska vara kontentan av det hela. Jag har skrivit om detta förut, och medger att jag inte tycker man skall följa lagen som styrelsen, däremot modernisera stadgarna efter nya lagarna. Ompackning av kranar som tillexempel bör nog ligga kvar, eller moderniseras på något sätt.


Avtal Väduren

Gör bara inte som det talas om i "min" förening bara Ni som är med att påverka avtal avseende fastighetsskötsel, förvaltning och andra avtal.

"Anlita HSB för att ta fram underlag, sedan ska de vara med själva och lämna anbud, och i många fall "erövrar de avtalen för att de vet hur man senare tar ut överdebiteringar utöver avtal".

Om nu HSB kommer in igen i Väduren efter 12 år med intjänat en miljon per år, är det ju svårt för en boende att klaga? I slutändan är det revisorer som skall se till att upphandlingar sker i "god anda", tyvärr är det ju så att de flesta föreningar har HSB genom BORevison som revisorer också? Säger som Hasse Ekman sa till Lena Nyman i sportaffären för långe sedan "veta fa-an hur det går till, men totte skall inte ha några kulor Totte ska ha en banan.

29/11 2006 (1490) e
    Kommentar av Admin
Där är det viktigt, oavsett om det är HSB som levererar eller någon annan, att avtal utformas på ett sådant sätt att höjningar av de avtalade kostnaderna inte kan göras hur som helst.

Det förekommer nog ofta att företag i upphandlingar uppger ett pris som man vet att man kan höja i ett senare skede, för att därför fuska sig till att bli den utvalda leverantören.


stephan

Vädurens styrelse

Jaså Ni har hittat hit och är så upprörda att Ni ska använda medlemmarnas pengar att "sätta dit mig", nya rön idag. Tänk så lätt det varit att besvara några av mina brev istället, så hade Ni inte behövt bli så upprörda över sanningen.

Förtal kan man nog straffas för men om det bara står rena rama sanningar är det nog svårare?

Tills Ni behagar ta upp mina skrivningar på styrelsemöten och svara, får Ni nog räkna med att bli refererade både här och i massmedia.



28/11 2006 (1487) e
    Kommentar av Admin
Har din styrelse hotat att sätta dit dig för vad du skrivit här?
Tror det blir väldigt svårt.
Din styrelse får nog i så fall anmäla mig i stället, eftersom det är jag som är ansvarig för denna sajt.

Till din förenings styrelse:
Har ni några klagomål så går det utmärkt att specificera dessa i detta forum.


myggan

â€HSB har inte för avsikt att Ã¥terigen skriftligen svara pÃ¥ frÃ¥gorna.Ytterligare skriftväxling eller agerande frÃ¥n Er sida kommer endast att bemötas rättsligen och av undertecknad."
Det är helt otroligt att dom vågar skriva ner detta på papper!
Detta borde bli lika stort som vräkningen av Maj.
Dessa nötter som har plitat ner detta brev borde skämmas,avgå,samt gå å gömma sig nånstans i skogen.
Hoppas bara att misteln går vidare för dom kan inte förlora eller vad tror ni?

28/11 2006 (1483) e
    Kommentar av Admin
Vad är det värsta som kan hända om brf Misteln går vidare i rättsprocessen?
Jo, mycket enkelt, ingenting!
Det absolut värsta som kan hända är att Brf. Misteln inte får svar på sin fråga.

Med andra ord så skulle det vara rätt fint om Brf. Misteln antog HSB:s utmaning.

I och för sig kan precis vem som helst stämma HSB för att få ut information (hade jag haft tid så hade jag gjort det själv), men det ger lite mer legitimitet åt ärendet om nu Brf. Misteln, som påbörjat denna process, gör detta.

Jag gissar att HSB:s styrelse just i denna stund är mycket, mycket nervös över att någon ska komma på hur enkelt och riskfritt det är att lämna in en stämning för att få ut informationen. HSB kan inte ens göra en motstämning. HSB har ju då bara två alternativ. Antingen att snabbt som ögat lämna ut informationen om Turning Torso, eller att genomlida en i media mycket uppmärksammad rättsprocess, som HSB bara kan förlora, oavsett hur det går.

Ta smällen på de totalt 450 kr det kostar att lämna in en stämning mot HSB, så får domstolen avgöra saken i stället. Inte minst viktigt är att detta "enkla", lilla ärende skulle kunna tvinga HSB att öppna upp sig i framtiden, i stället för att HSB försöker hålla allting hemligt för medlemmarna.



Turning Torso

HSB Malmös högkvarter

Byggt av medlemmarnas pengar

hotpot.se/forum



PS.
Jag skulle gissa att enda anledningen till att HSB inte gjort likadant med mig som med brf. Misteln, och bussat sina advokater på mig för denna sajt om bostadsrätter, är att HSB vet att jag inte är den som backar, och att det säkert skulle bli en i media mycket uppmärksammad rättsprocess.

Att HSB inte vill bemöta kritik som riktas mot dem, utan kör med strutstekniken i stället, visar med all önskvärd tydlighet att HSB har mycket att dölja. Hade HSB velat diskutera med medlemmarna, svara på frågor och vara öppna så hade nog snabbt de flesta av de väldigt många problem som finns idag försvunnit.


stephan

Medlemspengar.

Vart man än vänder sig är det medlemspengar som gör HSB starka. En del medlemmar får betala flera gånger för samma sak. Tänk alla Ni HSBmedlemmar som tiger hur mycket av "våra" medlemspengar HSB villigt gör av med för att få rätt? Kollektivet HSB på högre tjänstemannanivå är banne mig sämre än andra mygelföretag, då alla kostnader tas ut av medlemspengar, avgäld, eller depositionsmedel som nya medlemmar gladeligen betalar in. Är det möjligen golfsporten och hSB som tar ut deponimedel för att man ska bli medlem, dessutom tvångsmedlem. (finns förtås ett sätt att slippa tvånget, men många vill bo!!!)

28/11 2006 (1482) e
    Kommentar av Admin

Ja, bara det faktum att medlemmarna betalar in pengar för att HSB (men även vissa styrelser) sedan ska kunna använda de pengar man betalat in mot en själv känns inte så kul.


Inte nog med att dina egna pengar används mot dig själv, du får sedan dessutom själv helt bekosta ditt eget försvar.

I fallet Brf. Misteln hoppas jag dock att styrelsen anlitar advokat och går i clinch med HSB och deras advokater. Det känns säkert inte så kul för många att behöva dras in i en rättstvist. Jag vet att styrelsen i brf Misteln upplever situationen som mycket obehaglig där HSB angriper dem på detta hemska sätt, men det finna i kråksången här är att styrelsen faktiskt inte har något att frukta. HSB kan inget göra mot denna bostadsrättsförening. Det är bara en ren skrämseltaktik (helt i HSB:s anda).


myggan
Hemsida

Vansinnigt!
se länk

28/11 2006 (1481) e
    Kommentar av Admin

Ekonomin i Turning Torso är en företagshemlighet, jämförbar med receptet på Coca-Cola. Detta budskap spred HSB Malmös informationschef Bengt Skånhamre i går på HSB Malmös hemsida.



Bengt Skånhamre (Informationschef, tillika HSB-representant i min förenings styrelse, tillika stark motståndare till information och öppenhet) plockade tydligen snabbt (efter att detta gick ut i media) tillbaka vad han skrivit, för det har redan försvunnit (HSB måste till och med ha manipulerat med historikfunktionen, för Bengt Skånhamres synnerligen märkliga uttalande finns inte ens kvar där).

"HSB:s styrelseordförande Alf Gustavsson ville i går inte kommentera informationschefens inlägg på hemsidan.
– Jag har inte läst det här materialet tidigare. Jag väljer att inte kommentera det.

Hur lyckad är jämförelsen mellan Turning Torso och Coca-Cola?
–Jag säger ingenting så har jag ingenting sagt, säger Alf Gustavsson."



Tja, vad säger man?
"Jag säger ingenting så har jag ingenting sagt" !!!

HSB i ett nötskal !!!





Turning Torso

HSB Malmös högkvarter

Byggt av medlemmarnas pengar

hotpot.se/forum






Fakta om Turning Torso, HSB Malmö

Försäljning av Turning Torso och Turning Torso Gallery! (2008)

Försäljning av Turning Torso och Turning Torso Gallery! (2012)

Information om när Turning Torso kan börja gå med vinst(2012)

Information om Turning Torso (2012)

Kompletta kalkyler över TT (2012)

Försäljning Turning Torso och Turning Torso Gallery - En medlemsfråga (2009)

Den ekonomiska verkligheten i Turning Torso (2010)

HSB Malmö riskerar ännu stor skattesmäll pga Turning Torso - Skånskan.se (2011)

När kostnaderna för Turning Torso skenade... (2011)

Sålde tolv fastigheter för att rädda Turning Torso, skattesmäll (2010)

Nya budet på Torson - över två miljarder (2008) - Kvp

HSB kan sälja Turning Torso - Skånskan.se (2010)

Sanningen om försäljning av Turning Torso (2008)

HSB-medlemmar får betala dyrt för att se sin egendom, Turning Torso (2008)

Hel våning outhyrd i Turning Torso (2011)

BRF bildad i Turning Torso, Malmö (2009)

HSB Turning Torso får ny färg (2009)

Turning Torso läcker - Sydsvenskan (2010)

Turning Torso tål inte regn (2010)

Elfel slog ut hela Turning Torso - Expressen (2011)

Leka med LEGO (Turning Torso). Senaste infallet från seriösa HSB Malmö (2011)

Turning Torso som pepparkaka (2010)

HSB Malmös Underverk... Turning Torso, Malmö (2008)

HSB Malmös prioritering på sin hemsida, Turning Torso (2009)

Turning Torso istället för nytt torg - Sydsvenskan (2009)

Turning Torso, ett skrytbygge tills de fick se räkningen (2009)


Allt om hur HSB lurade av medlemmarna 50 miljoner kronor

Urkundsförfalskning av HSB Malmös styrelse?

Pengar ger förtur till HSB-lägenheter (2011)

Vad händer i Turning Torso?




Sven (medlem)

Turning Torso i ny konflikt. Klicka på bollen uppe till höger för att läsa artikeln i Vår Bostad.

28/11 2006 (1480) e
    Kommentar av Admin

HSB = Hemlig organisation


Kanske dags att ändra betydelsen av akronymen "HSB"? Det känns inte som denna förkortning för "Hyresgästernas sparkasse- och byggnadsförening" är relevant längre. På något sätt. "H" står idag för "Hemlig"... men vad står "S" och "B" för ?

Det är ju tragiskt att HSB Malmö ser verksamheten som hemlig för sin arbetsgivare, men det visar tydligt vilket förhållande HSB har till medlemmarna!

HSB har antingen fel i att det är en affärshemlighet eller så håller HSB på med fel uppgifter, eftersom det knappast ingår i en kooperations grundtankar att hålla verksamheten hemlig för medlemmarna.
Eller kanske både och?

Vad kan det egentligen finnas för skäl till att styrelsen i brf. Misteln inte kan få reda på vad Turning Torso kostar medlemmarna... alltså utöver att HSB vill dölja sina tabbar för medlemmarna?

VD:n på HSB Malmö kanske ska ägna sig åt något annat om han tycker det är någon logik i att driftskostnadskalkylen (sammanfattning av en driftsnettokalkylen) kan visas upp på HSB Malmös stämma, men att den sedan inte kan delges medlemmarna på andra sätt.
Eller är det för att det som visades på stämman inte var sanningen, och nu vill man inte att det ska finnas bevis på att HSB ljugit för medlemmarna? Jag törs sätta en rätt stor peng på att det är exakt så det ligger till!

"Den skulle kunna hamna i orätta händer, säger Lars D." ??? ??? ???

"Kalkylen skulle kunna gynna HSB:s konkurrenter" ???

"till exempel eventuella köpare" ???
Så HSB avväger att sälja "twisted torso"?

Men Lars D. har i alla fall rätt i en sak, och det är att "det är ett väldigt dyrt hus för medlemmarna".
Att tornet är ett landmärke för regionen är förvisso också sant, men att det betytt mycket för regionen får stå för HSB. Det tror jag inte ett ögonblick på, och det skulle vara intressant att höra HSB utveckla sin teori här.

Ligger det i HSB:s grundtankar att på medlemmarnas bekostnad se till så att det uppförs lyxfastigheter och annat som är "av värde för regionen"? Jag måste ha missförstått detta, eftersom jag trodde att HSB:s syfte var att "främja medlemmarnas ekonomiska intressen".

Lars D. framför sedan en lögn som är så fantastisk att man bara häpnar !!!

"...som 99 procent av våra medlemmar är nöjda med"

Denna man har då inte den minsta kontakt med verkligheten, om han tror detta !!!

"Tyvärr har de valt att gå den massmediala vägen", beklagar sig Lars D.
Ja, tror HSB verkligen att det går att fortsätta i öststatsanda med hemligheter och förtryck i all evighet? Jag tror att allt fler börjar förstå hur det egentligen ligger till, och att medlemmarna börjar bli allvarligt trötta på HSB:s nonchalans för medlemmarna.

Den advokat som HSB anlitat mot brf. Misteln (dvs för medlemmarnas pengar mot medlemmarna) skriver;

"HSB har inte för avsikt att återigen skriftligen svara på frågorna.Ytterligare skriftväxling eller agerande från Er sida kommer endast att bemötas rättsligen och av undertecknad."


I HSB:s hotbrev (via advokat Fredrik Bogren) står det att HSB kommer att stämma bostadsrättsföreningen nästa gång de ställer en fråga till HSB !!!

HSB väljer nu alltså att framföra direkta hot mot styrelsen, för att försöka tysta dem!


Är detta Sverige på 2000-talet... eller har vi på något sätt transporterats 100 år tillbaka i tiden?
Jag kan bara hoppas att HSB:s skrämseltaktik inte lyckas, utan att brf. Misteln står på sig.
Och att denna bostadsrättsförening får stöd från andra! Det både behöver och förtjänar de !!!
Det är i princip alla HSB-medlemmars skyldighet att ge brf misteln sitt stöd.

HSB vill sända ut signaler till medlemmarna här att om ifall någon har fräckheten att ställa frågor till HSB så bussar HSB omedelbart sina advokater på dessa medlemmar!





Turning Torso

HSB Malmös högkvarter

Byggt av medlemmarnas pengar

hotpot.se/forum



stephan

Inlägg i eldebattspriser

Spotmarknaden som styr elkostnadernas förbrukningsavgifter har i år ökat från 27,30 öre per KWH till 46,30öre. Detta gör cirka 65% höjning.

Detta innebär att tidigare sa man att förbrukningsavgifterna står för cirka en tredjedel av alla elavgifter. En sanning man nu får redigera då den fasta avgiften inte ökar lika mycket.





28/11 2006 (1479) e
    Kommentar av Admin
Stephan, hoppas du fortsätter med dina övriga inlägg i el-frågan, som du utlovade.


Sven (medlem)

Hur kan ni ha en höjning på 50% för elen?

28/11 2006 (1478) e

Upp - Nästa sida




   

Sveriges enda forum för alla brf-medlemmar

Sveriges största forum för alla i bostadsrätt (HSB, Riksbyggen, SBC).
Här diskuteras allt som hör till bostadsrätter;
demokrati, öppenhet, insyn, information, medbestämmande,
rättigheter, lagar, styrelsens ansvar, stamrörsbyte, etc.
Startsidan om bostadsrättsföreningar

Riksbyggen

Länka gärna till detta forum


Sök bland detta forums inlägg
Sök bland Admins kommentarer
Du kan för närvarande enbart söka på en söksträng åt gången (dvs du kan inte söka på ord som inte kommer direkt efter varandra).



Det kan vara intressant att se vem som hittar till
detta forum, så fyll gärna i vilken kategori du tillhör.

Sida 1
Sida 2
Sida 3
Sida 4
Sida 5
Sida 6
Sida 7
Sida 8
Sida 9
Sida 10 Sida 11
Sida 12
Sida 13
Sida 14
Sida 15
Sida 16
Sida 17
Sida 18
Sida 19
Sida 20 Sida 21
Sida 22
Sida 23
Sida 24
Sida 25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
101
102
103
104
105
106
107
108
109
110
111
112
113
114
115
116
117
118
119
120
121
122
123
124
125
126
127
128
129
130
131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143
144
145
146
147
148
149
150
151
152
153
154
155
156
157
158
159
160
161
162
163
164
165
166
167
168
169
170
171
172
173
174
175
176
177
178
179
180
181
182
183
184
185
186
187
188
189
190
191
192
193
194
195
196
197
198
199
200
201
202
203
204
205
206
207
208
209
210
211
212
213
214
215
216
217
218
219
220
221
222
223
224
225
226
227
228
229
230
231
232
233
234
235
236
237
238
239
240
241
242
243
244
245
246
247
248
249
250
251
252
253
254
255
256
257
258
259
260
261
262
263
264
265
266
267
268
269
270
271


Tid: 20/08-2026 12:35:01 GMT (UTC+2 sista sön i mars - sista lör i okt, annars UTC+1)

1 användare totalt idag - 1 online - Senaste besök: