Sida: << | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | >> | Nästa   av 276 sidor.
Bokmärke   Index   [Meny]    / visa    till
Startsida, Bolina, BoRevision, Riksbyggen, SBC - Allt om bostadsrätter

Nytt forum (ersätter gamla forumet)



Sveriges största forum för alla i bostadsrätt

Ett nytt forum för bostadsrätter har startats upp.
Länken till detta forum är http://hotpot.se/forum.

- - - Efterlysning - - -
Tips önskas om bra bostadsrättsföreningar i Malmö!

Skriv till media ! NU !!!

Klicka här för att läsa hotelsebrevet från styrelsen i Myggans förening
Ogiltig stämma                     "Budord för styrelsen"
Vad gäller för ledningarna i din lägenhet?

Klicka här för att se priser för bredband i HSB Bolina-nätet

Utsatt för telefonspam? Tipsa gärna om telefonnummer i detta forum!



TÄNKVÄRT

Det krävs ett helt nytt sätt att tänka
för att lösa de problem vi skapat
med det gamla sättet att tänka.
Albert Einstein


stephan

Com Hem

Vädurens senaste uppgradering från Com Hem har medfört att priset föreningen nu betalar till com hem för 900 abbonenter är/har varit:
2002: 261 000kr
2003: 297 000kr
2004: 472 228kr
2005: 560 390kr


14/02 2007 (1894) e
    Kommentar av Admin

ComHem - Kostnad per år


Min förening: 240 lgh
2002-2003: 82.027
2003-2004: 119.101
2004-2005: 155.095
2005-2006: 157.363






Padde

Hej..
Förtydliga att det är radhuslänga och botten våning och inga trappor samt har certifikat Org nr av massagen "seriös verksamhet" öppnar snart.. Är det lika med att man blir utesluten av föreningen om man startar?
Svar tack!!

14/02 2007 (1893) e
    Kommentar av Admin
Japp, det är en mycket hög sannolikhet att du blir utesluten (= "vräkt") om du startar upp en massageverksamhet i en bostadsrätt avsedd för att bo i.

Kolla gärna med din styrelse, men du lär få samma svar där.

Jag säger inte att det är rätt, men detta styrs av bostadsrättslagen... och lagar är inte flexibla (de är bara otydliga). Så det hjälper tyvärr inte att det är radhus och att detta är på bottenvåningen, för lagen drar alla över en kam.



Bostadsrättslagen

Juridik och lagar för brf:ar - Brl

Allt du behöver veta om lag & rätt

hotpot.se/forum

Hade jag fått bestämma (men det får jag inte) så hade du självklart kunna bedriva massage i din radhuslänga. Jag tycker lagen är orimlig i denna fråga precis som i så många andra frågor!


Utdrag från HSB:s normalstadgar


Förverkandeanledningar
§ 48
Nyttjanderätten till en lägenhet som innehas med bostadsrätt och som tillträtts är förverkad och föreningen således berättigad att säga upp bostadsrättshavaren till avflyttning;
  1. om bostadsrättshavaren dröjer med att betala insats eller
    upplåtelseavgift utöver två veckor från det att föreningen efter
    förfallodagen anmanat honom eller henne att fullgöra
    sin betalningsskyldighet,

  2. om bostadsrättshavaren dröjer med att betala årsavgift, när
    det gäller en bostadslägenhet, mer än en vecka efter förfallodagen
    eller, när det gäller en lokal, mer än två vardagar
    efter förfallodagen,

  3. om bostadsrättshavaren utan behövligt samtycke eller tillstånd
    upplåter lägenheten i andra hand,

  4. om lägenheten används för annat ändamål än det avsedda,

  5. om bostadsrättshavaren inrymmer utomstående personer
    till men för föreningen eller annan medlem,

  6. om bostadsrättshavaren eller den, som lägenheten upplåtits
    till i andra hand, genom vårdslöshet är vållande till att
    det finns ohyra i lägenheten eller om bostadsrättshavaren
    genom att inte utan oskäligt dröjsmål underrätta styrelsen
    om att det finns ohyra i lägenheten bidrar till att ohyran
    sprids i huset,

  7. om lägenheten på annat sätt vanvårdas eller om bostadsrättshavaren
    åsidosätter sina skyldigheter enligt § 42 vid användning
    av lägenheten eller om den som lägenheten upplåtits
    till i andra hand vid användning av denna åsidosätter
    de skyldigheter som enligt samma paragraf åligger en bostadsrättshavare,

  8. om bostadsrättshavaren inte lämnar tillträde till lägenheten
    enligt § 43 och han inte kan visa en giltig ursäkt för
    detta,

  9. om bostadsrättshavaren inte fullgör skyldighet som går utöver
    det han skall göra enligt bostadsrättslagen och det
    måste anses vara av synnerlig vikt för föreningen att skyldigheten
    fullgörs, samt

  10. om lägenheten helt eller till väsentlig del används för näringsverksamhet
    eller därmed likartad verksamhet, vilken
    utgör eller i vilken till en inte oväsentlig del ingår brottsligt
    förfarande eller om lägenheten används för tillfälliga sexuella
    förbindelser mot ersättning.


Kanske du kan ställa upp en friggebod utanför din bostadsrätt och praktisera massage där ?


myggan

Du har rätt Thomas det skall vara 222 balkonger.
Men det var inte det primära utan att börjar det brinna så vill jag att brannförsvaret ska veta vart det finns gasoltuber och inte.
Och brannkåren har inte gett tillstånd för vare sig gasol eller fotogen som styrelsen påstår.
Åter igen förmedlar dom ett budskap från nått ljushuvud på HSB och styrelsen blir ansvarig.


14/02 2007 (1892) e


Thomas

300 balkonger?? Det finns 276 lägnheter varav 54 utan balkong. Rätt ska va rätt. Vem ljuger nu myggan?

14/02 2007 (1891) e


myggan

Efter samråd med försäkringsbolag
och brandskyddsmyndigheter har
framkommit att det inte finns några
hinder att värma sin balkong med
gasol eller fotogen. Om något av
dessa skall rekommenderas framfördet andra är det fotogen eftersom
det lättare går att se spår av utläckt
fotogen än av gasol.
Observera att det råder totalt förbud
mot att värma balkongen med el!
Om det finns gas eller fotgen på 300 balkonger borde brandförsvaret veta om detta?
Jag vet efter kontakt med brandansvaig i trollhättan att styrelsen ljuger!
Styrelsen rekomenderar fotogen trotts att medlemmarna blev rekomenderade eluttag för 2.850 kr
Om alla kommer att elda med fotogen så vill jag att brandförsvaret vet om det-
Om alla eldar med gas så vill jag att brandförsvaret vet om det

14/02 2007 (1890) e
    Kommentar av Admin
Är det verkligen förbjudet att värma balkong med el?

Om man har inglasad balkong så kan man alltså inte värma upp den med ett el-element?

Jag tror många inglasade balkonger värms upp med el i någon form.

Gasol och fotogen låter betydligt farligare att använda sig av i flerfamiljshus.


Warning: include() [function.include]: http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_include=0 in /var/www/hotpot.se/public_html/php/gbhsb/index.php on line 1455

Warning: include(http://hotpot.se/ad/adrotate.php) [function.include]: failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /var/www/hotpot.se/public_html/php/gbhsb/index.php on line 1455

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'http://hotpot.se/ad/adrotate.php' for inclusion (include_path='.') in /var/www/hotpot.se/public_html/php/gbhsb/index.php on line 1455

G-I

Har också kollat i avtalet med ComHem. Bekräftar vad JA säger, finns en liten "Sekretess" paragraf där det står att vi inte får avslöja priset. Jag var helt omedveten om det. Är det lagligt att göra så?
Bäst att du ta bort mina inlägg med pris i forumet, Admin. Även om jag inte tycker om denna paragraf, kan jag inte utsätta min förening för eventuella problem.

JA, jag ville kontakta dig, för att jag hade fått för mig att du bodde i Stockholms regionen (hur jag fått mig denna idé ver jag inte). På måndag ska jag träffa 2 andar föreningar, och jag tänkte att du kanske ville vara med.


13/02 2007 (1889) e
    Kommentar av Admin
G-I, JA,
tänk på att ni är anonyma här!
Det är alltså fritt fram att riskfritt avslöja vilka priser som helst

Sedan vet jag inte om ComHem vet vad det innebär med brf:ar.
Kostnader redovisas i föreningens årsredovisning, och det kan inga avtal stoppa.
I brf:ar har medlemmarna rätt till svar från styrelsen på alla frågor, och avtal där styrelsen inte får avslöja priserna står i konflikt med lagar/stadgar.
Vidare, hur ska ComHem kunna hålla koll på styrelser där ledamöter lämnar då och då?

Vad ComHem skrivit i sitt avtal kan man bara glömma! Det är bara en ren desperat chansning att ledamöterna pga av detta inte ska vara alltför tydliga om priserna.

Föreningarna bör dra nytta av att det finns duktiga förhandlare i vissa föreningar och i vissa frågor, så därför bör styrelserna lägga ut priser på så mycket som möjligt!

Men jag censurerar ComHem-priserna ändå.

Någon annan kan sedan lägga in priserna i forumet

PS.
Något att tänka på inför framtiden är att styrelser inte accepterar avtal med tystnadsplikt om kostnader! Det funkar inte i brf:ar.


JA

Jo jag vet, men avtalet innebär också en tystnadsplikt och sekretess om priset. Så det är ett avtalsbrott vilket inte är så bra. Finns särskild klausul om detta i deras standardavtal, vilket man kan förstå.

13/02 2007 (1888) e


JA

Man bör egentligen inte nämna siffororna, iofs går de ändå att ta reda på genom bokslutet. Så det räcker nog att ta bort dem. Jag kanske är överdrivet försiktig.

13/02 2007 (1887) e
    Kommentar av Admin
Ja, det är bara leverantörerna som inte vill att informationen ska spridas. Det finns inte något förbud att nämna vad man betalat. För kunderna är det däremot bara en fördel om man vet vilken nivå man ska lägga sig på.

Om alla styrelser hade redovisat vad man betalat för varje tjänst/produkt så skulle livet bli mycket lättare för alla styrelser.


myggan

Hittad i Hemma i HSB

"Min förhoppning är att dialogen inom HSB
Nordvästra Götaland även i fortsättningen
skall ske på samma fina sätt som idag. Det är
genom att prata med varandra som vi lär oss
att förstå och inse vilka behov som finns.
Sköt om er!"
Fakta
Namn: Per Sundequist
Ålder: 39 år
VD HSB Nordvästra Götaland
Mitt motto: Gör rätt saker. Rätt!

Ska man gråta eller skratta?

13/02 2007 (1886) e
    Kommentar av Admin
He, he.

Ja, jag vet ju inte om HSB Nordvästra Götaland är unik på något sätt, men det känns lite som ett märkligt konstaterande.

Per Sundeqvist har ju till hundra procent rätt i att det är genom att prata med varandra som vi lär oss att förstå och inse vilka behov som finns, men det skulle vara himla intressant att få reda på hur detta sker inom HSB Nordvästra Götaland !!!

Om nu HSB Nordvästra Götaland verkligen vill lära sig förstå och inse vilka behov som finns, hur mycket tar de då åt sig av det som står på dessa sidor? Jag har i alla fall inte blivit kontaktad av HSB någon gång.


Vad gäller VD:n för HSB Nordvästra Götaland så låter det som ett bra motto som han har.
Jag skulle vilja veta vad VD:n för HSB Nordvästra Götaland anser att "rätt saker" är?
Och hur gör man då dessa saker "rätt"?

Jättenyfiken är jag !!!


myggan

Till Padde:
Svaret är nej!

13/02 2007 (1885) e
    Kommentar av Admin
Mjae, märkligt nog så kan man kanske det... under vissa speciella omständigheter.
Ska fundera lite på detta svar, och återkommer med ett mer konkret svar.

Upp - Nästa sida




   

Sveriges enda forum för alla brf-medlemmar

Sveriges största forum för alla i bostadsrätt (HSB, Riksbyggen, SBC).
Här diskuteras allt som hör till bostadsrätter;
demokrati, öppenhet, insyn, information, medbestämmande,
rättigheter, lagar, styrelsens ansvar, stamrörsbyte, etc.
Startsidan om bostadsrättsföreningar

Riksbyggen

Länka gärna till detta forum


Sök bland detta forums inlägg
Sök bland Admins kommentarer
Du kan för närvarande enbart söka på en söksträng åt gången (dvs du kan inte söka på ord som inte kommer direkt efter varandra).


Databas hittas ej.