![]() |
Sida: << | 231 | 232 | 233 | 234 | 235 | 236 | 237 | 238 | 239 | >> | Nästa av 276 sidor. | ![]() |
||
Startsida, Bolina, BoRevision, Riksbyggen, SBC - Allt om bostadsrätter | ||||
Nytt forum (ersätter gamla forumet) |
Sveriges största forum för alla i bostadsrätt![]()
Tips önskas om bra bostadsrättsföreningar i Malmö! |
![]() |
Forum bostadsrätter |
TÄNKVÄRTDet krävs ett helt nytt sätt att tänkaför att lösa de problem vi skapat med det gamla sättet att tänka. Albert Einstein
|
![]() | ![]() Stephan | ![]() | ![]() | ![]() | ||||
![]() | ![]() Årsredovisningsdebatt. Någon som har erfarenhet om styrelsensernas sätt att sköta inventarielistor? I "min" förening är det lite si och så med det. Två gånger i föreningens historia har det "förvunnit" värden för tillsammans cirka 2 miljoner. Båda gångerna har det varit vid tillfällen då de flesta i styrelsens "bytts ut". Svår hantering då det oftast kommer sanningar längre fram i tiden. ![]()
I och med att inventariebok saknas är det mycket svårt att veta hur mycket som "försvunnit" i vår förening. Ingen styrelse vill ta tag i denna bit. Jag tror inte de förstår att de begår ett straffbart lagbrott här. | ![]() | ||||||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() Stephan | ![]() | ![]() | ![]() | |
![]() | ![]() Tackar för tidningsartiklarna. 2 reflektioner från dessa. Är det inte mycket hög tid att HSB tar bort det i sina stadgar som tills inte för så länge sedan stod SKA, och som nu ändrats hos en del föreningar till bör "anlita HSB i allt". För så fort de ställs mot väggen låter det; "det är ju fri konkurrens". Lilla bostadsrättsföreningspriset vill jag ge till ADMIN för denna sida. Motiveringen få bli ett citat ur Trollhätte o Vänersborgstidningen: "NYLIGEN uppdagades det att det är HSB:sdotterbolag BoRevision som granskar HSB, och att de inte är auktoriserade revisorer. 2 februari 2006. P.S HSB:s VD för Nordvästra Götaland Per Sundequists uttalande i samma tidning "Att HSB nu väljer att sälja BORev. är en förtroendehöjande åtgärd" Trot den som vill!!!! ![]()
| ![]() | |||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() Sven (medlem) | ![]() | ![]() | ![]() | |
![]() | ![]() Tydligen så finns det ett billigare, men långsammare alternativ till 100Mbit/s från BBB, nämligen 2Mbit/s. Enligt BBB's hemsida kostar det 229kr/mån, men det varierar väl lite från förening till förening antar jag. ![]()
| ![]() | |||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() Sven (medlem) | ![]() | ![]() | ![]() | ||||
![]() | ![]() 10Mbit/s kommer väl inte att finnas kvar om några månader. BBB håller ju på att uppgradera till 100Mbit/s. Det är redan klart där vi bor och vi betalar lika mycket som vi gjorde tidigare för 10Mbit/s, dvs 289kr/mån. ![]()
| ![]() | ||||||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() Stephan | ![]() | ![]() | ![]() | ||||
![]() | ![]() Bredbandspriser. Jag ställde frågan hur grannföreningen kan ha halva kostnaden gentemot "min" dubbelt så stora förening. Och vilket pris jag skulle få om jag uppgraderade till 100 MB. Svar: Priset skiljer sig från brf till brf. Beror bla hur stor brf är, var den ligger etc etc. Vilken brf bor Du i? Hör av Dig med besked så får Du svar. Det gjorde jag och fick till svar: I brf V.. kostar 100 Mbps fn 499 kr/mån. Det är ungf det dubbla mot Din nuvarande kostnad för 10 Mbps om 219 kr. Men Du får bandbredd för det tio-dubbla. Skillnaden är den att då får Du inga bredbandskostnader på Din månadshyra. Istället får Du direktfaktura från oss för 3 månader i förskott. Betr brf V.. så har V.. tecknat flerårigt avtal med Ownit. Avtalet baseras på en mängd olika faktorer, inklusive finansiering av bredbandsnätets byggnad i Vädurens fastigheter samt gräv- och byggkostnader för fiberoptiska kablarna. Avtalet är ingånget och ligger fast. Vare sig Du eller jag kan göra något åt avtalet så länge det gäller. Däremot har Du alltid möjlighet påverka Din styrelse inför framtiden. Lars Nelson Chef, Kundtjänst Grannföreningen betalar 115kr/mån för 10MB, och 225kr/mån för 100MB. "Min förening" har inte låtit Ownit finansiera bredbandet, vilket det ljugs om härovan. ![]()
Jo, det finns nog fler än HSB BoLina/Telia som utnyttjar föreningarnas okunskap om vad bredbandspriserna egentligen ska ligga på. 115 kr för 10 Mbit är en mer rimlig nivå (att jämföra med t.ex. HSB BoLina/Telia som tar 275 kr för 10 Mbit). Kan sedan bara kort tillägga att Ownit har mycket fördelaktiga priser ("prutbara" sådana), för den som funderar på att byta leverantör. | ![]() | ||||||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() myggan | ![]() | ![]() | ![]() | |
![]() | ![]() Fin artikel i trollhättetidningen nya föreningar involverade en del sänkte sina kostnader med 50% genom att ta in anbud. alla föreningar ska ta in anbud för att sänka medlemmarnas kostnader. Den som vill ha hela artikeln i trollhättetidningen maila mej ![]()
| ![]() | |||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() Mats Medlem | ![]() | ![]() | ![]() | ||||
![]() | ![]() HSB-medlemmen kommer alltid att vara dominerad, kontrollerad och exploaterad, demokratin den serveras i paket med oåtkomligt innehåll, suck... ![]()
Ju fler medlemmar som höjer sin röst, och säger att nu får det vara nog, desto större sannolikhet att HSB tvingas lyssna på kritiken. | ![]() | ||||||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() Sven (medlem) | ![]() | ![]() | ![]() | |
![]() | ![]() Någon som har någon erfarenhet av bostadsrättsnämnden? Se länk i bollen uppe till höger. ![]()
| ![]() | |||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() Stephan | ![]() | ![]() | ![]() | |
![]() | ![]() Läsa årsredovisningar är ett mycket intressant ämne. De flesta som går på en stämma undrar över varför ex. telefonkostnader ökat med från 1000kr till 2000kr, det är ju 100%. Däremot om transaktioner gjorts i balansräkningen bryr/kan de flesta inte ta till sig. Det är där det "viktigaste" finns. I väntan på att jag tar fram gammal statistik jag gjort tidigare, vill jag säga att de viktigaste uppgifterna handlar om föreningens lån kontra när föreningen byggdes. Bäst tycker jag när man jämför kostnader är att jämföra med antal kvadratmeter boyta. ex. "min" förening har 90 000 000kr i fastighetslån på 63 000kvm boyta, vilket gör cirka 1400kr/kvm eller för en normaltrea 112 000kr. Taxvärdet på min 3:a är 300 000kr, ganska bra. Föreningen byggd 1970. ![]()
| ![]() | |||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() Erik (medlem) | ![]() | ![]() | ![]() | ||||
![]() | ![]() Jag är av den åsikten att det är ganska viktigt att få en inblick i föreningen på ett eller annat sätt. När jag köpte min bostadsrätt så begärde jag att få en kopia av föreningens årsredovisning för de tre senaste åren. Jag är dock ingen ekonom så jag kan inte säga att jag visste riktigt hur jag skulle tolka alla siffror. Visst hade det varit bra med en standardmall, men det är väl ändå så att det bara är några få generella värden som är av vikt för att bedömma föreningens ekonomi? Finns det någon här som vet vilka siffror som är viktigast att titta på, och hur dessa värden ska ligga för att klassificera föreningens ekonomi som usel, okej, bra, utmärkt? I stället för att det ska finnas en standardmall för årsredovisningen (de flesta ser väl ganska lika ut redan idag) så borde det i stället finnas en mall för hur man ska utläsa en årsredovisning så effektivt som möjligt. Jag vill helst inte förlita mig till varken mäklarens, säljarens eller föreningens ord, utan jag vill (med stöd av någon "mall") gärna själv kunna göra denna analys. ![]()
Med anledning av dina synpunkter har jag påbörjat en övergripande beskrivning om årsredovisningen. Du hittar informationen på denna länk. Kanske läsarna av detta forum har tips att komma med här om vad som är viktigt att studera i en årsredovisning och hur alla siffror ska tolkas och jämföras med varandra för att få en bra bild av föreningens ekonomi? | ![]() | ||||||
![]() | ![]() | ![]() |
Sök bland detta forums inlägg | Sök bland Admins kommentarer |
Du kan för närvarande enbart söka på en söksträng åt gången (dvs du kan inte söka på ord som inte kommer direkt efter varandra). |