Sida: << | 162 | 163 | 164 | 165 | 166 | 167 | 168 | 169 | 170 | >> | Nästa   av 276 sidor.
Bokmärke   Index   [Meny]    / visa    till
Startsida, Bolina, BoRevision, Riksbyggen, SBC - Allt om bostadsrätter

Nytt forum (ersätter gamla forumet)



Sveriges största forum för alla i bostadsrätt

Ett nytt forum för bostadsrätter har startats upp.
Länken till detta forum är http://hotpot.se/forum.

- - - Efterlysning - - -
Tips önskas om bra bostadsrättsföreningar i Malmö!

Skriv till media ! NU !!!

Klicka här för att läsa hotelsebrevet från styrelsen i Myggans förening
Ogiltig stämma                     "Budord för styrelsen"
Vad gäller för ledningarna i din lägenhet?

Klicka här för att se priser för bredband i HSB Bolina-nätet

Utsatt för telefonspam? Tipsa gärna om telefonnummer i detta forum!



TÄNKVÄRT

Det krävs ett helt nytt sätt att tänka
för att lösa de problem vi skapat
med det gamla sättet att tänka.
Albert Einstein


Admin - Bredbandspriser - ALLT OM BREDBAND
Hemsida

BREDBAND

HSB har nu gått ut med priser från de olika leverantörer som inleder i HSB Bolina.

Priserna är preliminära, trots att det bara är 2 veckor kvar till när det skulle dras igång.

Starten är nu framflyttad till slutet av januari i stället.

18/12 2006 (1571) e
    Kommentar av Admin

Priser för bredband i Bolina-nätet


Ganska märkligt att uppgifter saknas i detta läge;
  • Adamo: Kompletta uppgifter

  • Bahnhof: Uppgifter för bindningstid och kundtjänst saknas.

  • Bredband2: Uppgifter om IP-adresser, spamskydd, virusskydd, brandvägg, e-post samt IP-telefoni saknas

  • Tele2: Uppgift om bindningstid och IP-adresser saknas

  • Telia: Uppgift om e-post, hemsida och ip-adresser saknas

  • TDC: Alla uppgifter saknas (men TDC:s nät erbjuds redan via Adamo)
Utöver detta saknas mängder med uppgifter för samtliga leverantörer! Det är bara att hoppas att informationen blir bättre framöver.

Det utlovades guld och gröna skogar av HSB för två år sedan, men nu nämns de speciella tilläggstjänsterna inte med ett ord!

Jag har rätt mycket tips på mina bredbandssidor, men ett spontant tips är att du vid en värdering inte lägger någon vikt på e-posten (den ska du ha från annat håll, dock inte HSB BoLinas katastrofalt dåliga e-post).

Välj aldrig ett alternativ med startavgift (de som idag har ett "speciellt" erbjudande om 0 kr i startavgift kommer att tvingas fortsätta med detta).

Med de uppgifter som finns idag rekommenderar jag tveklöst Adamo med 95/185 kr/månad för 10 mbit/s i bägge riktningarna!!! Jag har god erfarenhet av Adamo.

Telia är det alternativ som enligt min bedömning är sämst.

Tänk på att priserna är opressade. De kan sjunka när systemet väl drar igång en vacker dag.
Och jag ser med spänning fram emot erbjudandet från TDC.

Mer info kommer när HSB vill lämna ut mer info.

PS.
Priserna kan jämföras med bredbandsbolagets 100 Mbit/s, där samtliga i föreningen får betala 150 kr/mån för en gruppanslutning (dvs alla i föreningen delar på 100 Mbit/s, och alla betalar, oavsett om man använder sig av bredbandet eller ej).
Här är det dedicerade mbit/s per lägenhet och ingen kostnad är inbakad i årsavgiften.
Dvs ett avsevärt bättre alternativ!


"Vilket bredband ska jag välja?"

Jag upphör aldrig att förvåna mig över hur det kan gå till. Idag fick HSB-medlemmarna i Malmö med omnejd ett erbjudande från Telia där 10 Mbit-bredbandet (alltså "upp till" 10 Mbit/s) kostar 265 kr/månad via LAN.

Är detta ännu en hemlig deal mellan HSB och Telia, att Telia ska komma ut före alla konkurrenter med erbjudande på bredband inför nästa år då Telia äntligen utsätts för konkurrens?

Som alltid annars innehåller Telias erbjudande många fällor, och alla dessa fällor har styrts till det finstilta och mer svårlästa i informationsmaterialet.

OBS!!!
När de andra operatörerna tillåts komma ut med information om hur deras bredbandspaket ser ut så kommer jag att jämföra de olika alternativen och lägga ut all information på ett sådant sätt att valet blir betydligt lättare.

Till dess, låt dig under inga omständigheter luras in i Telias erbjudande om bredband förrän du analyserat alla övriga alternativ från alla andra leverantörer.


stephan

Ventilation

Du säger att du får svar från förvaltningen?
Det du skall göra är att skriva till styrelsen. Annars uppstår ofta detta att förvaltning skyller på entreprenören och vice versa. Det är styrelsen som är ansvarig för föreningens köpta tjänster. Ställ krav, och får man ingen bättring eller respons från styrelsen låter man nästa brev gå för kännedom till kommunen. Kommunen är den instans där alla kan få reda på om föreningen följer lagen och har en godkänd OVK.beiktning. OVK= Obligatorisk ventilationskontroll. Det ska finnas. Fråga styrelsen i brev ett om föreningen har en godkänd OVK, ska uppdateras vart 5:e år i flerfamiljshus. Ventilation har alla rätt till.

18/12 2006 (1570) e


Hjälp
E-post

Hej,

Jag undrar ifall någon kan tipsa mig på hur jag kan lösa mitt problem. Det är nämnligen så att för ett år sedan gjordes ett ventilationsprojekt i min förening. Det fungerade bra tills de skulle göra ett återbesök i november. Då installaerade de ngt som ströp luften i ventilationen för jag hade felanmält ljudproblem (vilket jag inte hade gjort ) Det blev ordentligt med undertryck i lägenheten och då fick jag ordentliga ljudproblem då luft strömmade genom fönster och ytterdörren. Jag påpekade det för min förvaltning och de skulle ordna det. De insåg att de inte borde ha strypt luften och därför en månad senare kom de och tog bort det som ströp, men jag märkte att ljud problemen blev värre utav det. JAg hade talat med företaget som skulle ordnat det och förstår iten varför de itne avslutade jobbet ordentligt när de låter så mycket. Problemet nu är att jag känner mig nonchalerad. JAg hade inga problem innan de kom och nu har jag haft ljudproblem och undertryck i mer än en månad. Företaget som går på entrepenad hålle rmed om att problemet finns men de har så mycket anant jobb så de inte kan se hur de skall åtgärda problemet snart och jag bad förvaltningen att komma o kontrollera ljudproblemen. Har någon tips på hur jag skall gå vidare. Jag brukar inte vara den som klagar över minsta ljud men jag kan inte sova på nätterna nu pga det höga ljudet.

18/12 2006 (1569) e
    Kommentar av Admin
Om luften strypts i ventilationen (dvs frånluften) så får du ett minskat undertryck i lägenheten.

Om någon däremot dragit igång ventilationen utan att det kommer in tillräckligt mycket luft från var det nu är i din lägenhet som det är gjort att luft ska dras in så blir resultatet ett undertryck.
Det innebär att luft sugs in i lägenheten från var luft kan sugas in, dvs fönsterspringor och dörrspringor.
Det kan då ge upphov till obehagliga störninggsljud.

Frågan är hur ventilationssystemet byggts upp?
Var går luften in någonstans?

Det låter inte som du har "två hål i väggen" eftersom du säger att luft strömmar genom fönster och ytterdörr.

Men som Stephan säger här ovan så är det inte ditt problem.
Det är styrelsen i din förening som är skyldig att lösa detta problem för dig.


JA

Verkar bättre att bjuda på glögg och pepparkakor vid något tillfälle istället. Om man nu känner att man vill göra något.

Min åsikt

18/12 2006 (1568) e
    Kommentar av Admin
Håller med till

ETTHUNDRA

procent !!!


stephan

julklapp till medlemmar?

Jag skulle gärna vilja höra hur det fungerar i din förening i dessa jultider.
"Delar" styrelsen ut någon julklapp?
I så fall vad, en blomma ett presentkort? eller annat?

I väduren har man de senaste åren get en blomma till varje lgh. Kostnad cirka 50-75kr st, tillsammans med den administration detta medför har uppskattningsvis kostnade dragit ivär till en totalkostnad ur föreningskassan av 120 000kr. I år fick vi ett presentkort hos en blomsterkedja. värde 100kr st, och här blir väl bara administartiva kostnaderna några kronor stycket så kostnaden för julklappen till 900 lgh kostar då cirka 100 000kr.

Är detta väl använda medlemspengar?

Hoppas ledamot m.fl. inser att detta inlägg är en fråga och inte en negativ syn på styrelsearbete. Men det kan bli, fick jag det sagt också.

Blomma

Ja ifjol handlade det om en julgrupp.

Ni kan tänka Er distribution av en julgrupp i jultider. Jag såg 5-7 man som sprang runt och knackade på dörrar där en del var hemma en del var bortresta, därav tog jag i att utdelningen gick på stora kostnader. många fick ingen blomma/julgrupp alls. en del fick flera stycken(styrelsen vad vet jag) några fick en torr f.d. fräsch julgrupp då blommorna stod flera dagar i ett svart rum.

18/12 2006 (1566) e
    Kommentar av Admin
Då står jag gärna för den negativa kommentaren.

Styrelsen ger "julklappar" till medlemmarna?
Det var det dummaste jag hört !!!
Så först betalar jag in en medlemsavgift ("årsavgift"),
som sedan förbrukas av någon annan till att köpa mig en present (alltså med mina egna pengar),
som jag dessutom inte vill ha.

Helt absurt! Man vill inte tro att det är sant.

Kan inte tänka mig att detta idiotiska påfund med att styrelsen använder medlemmarnas pengar för att köpa dem presenter är särskilt vanligt förekommande.

Styrelsen försöker alltså ställa sig in hos medlemmarna genom att spendera medlemmarnas egna pengar!
Jag förstår inte varför medlemmarna i din förening inte satt stopp för detta.

PS.
Om blomman kostar ca. 50-75 kr styck så gissar jag att det är mer än en "blomma".


JA

Ja, ni har berättigade frågor båda två. Jag kan inte gå in närmare i detta med hänsyn till medlemmen ifråga. Jag tror att tidigare styrelser inte mäktat med att "löpa linan ut", som ni förstår finns det mer information.

Men jag tror föreningen får fortsätta på inslagen väg, som ni föreslagit, en ny påminnelse efter helgerna sedan får man besluta om det blir "extraordinära" medel.

Bra idé med ett stämmobeslut/stadgar på huruvida vi skall följa endast lag o praxis eller om föreningen skall vara mer generösa i andrahandsuthyrningar. Skulle hjälpa styrelsen mycket så vi kan ägna tid åt mer väsentliga saker.

17/12 2006 (1565) e
    Kommentar av Admin
Ja, du kan ju lagbiten så du vet att den inte precis underlättar bedömningar, varken för styrelse eller för medlem. Något som bara skapar onödiga konflikter och något som de flesta styrelser säkert inte tycker är så roligt att ta tag i.

Om då bara lagarna konkretiseras i föreningens stadgar så skullde det onekligen underlätta för alla parter.

Vet inte hur SBC:s stadgar ser ut, men vad gäller HSB så tycks det inte ligga i HSB:s intresse att underlätta för styrelse och medlemmar, eftersom det i HSB:s normalstadgar inte finns något som ger stöd i frågor som t.ex. andrahandsuthyrningar, precis som för väldigt många andra lite mer komplicerade frågor. HSB:s normalstadgar är tyvärr inte mycket annat än patetiska och jag kan inte förstå hur dessa kunnat vara så otillräckliga under så många år.


stephan

styrelseagerande 2:a hand

Om det är som du säger undrar man vad styrelsen egentligen gjort. Om de inte gjort mer än att skriva ett eller 2 brev tror jag de får svårt att göra något efter så lång tid. framförallt ska de få problem att göra något åt andra som hyr ut i 2:ahand.

Jag tycker det verkar vara slappt av styrelsen att inte statuera exempel, men vet för lite om detta fall.

Men någonstans finns texten att om styrelsen har vetat om tillexempel en 2:a handsuthyrning i mer än 2 år och inte vidtagit åtgärder har de försuttit sin "chans" i detta fall.


17/12 2006 (1564) e


JA

Vad sägs om detta,

En medlem har en lägenhet som denne aldrig själv bott i, den hyrs ut i andra hand med ett tillstånd som gick ut för 3år sedan. Har både talat med medlemmen och lämnat en ansökan. Medlemmen har dessutom fått ett brev om att rätta sig. Trots detta fortgår uthyrningen.
Som jag ser det har föreningen ingen annan utväg än att använda tvångsmedel i detta läge. Eller har någon en bättre idé?

17/12 2006 (1563) e
    Kommentar av Admin
Andrahandsupplåtelse, del I

Hur har medlemmen förklarat sitt beteende? Har medlemmen "lovat bättring"? Är det en och samma person lägenheten varit upplåten till i andra hand? Har intyg kommit in från medlemmen (och har detta begärts av styrelsen)? Finns andrahandskontrakt, har styrelsen fått se detta och vad står det i så fall i detta? Hur lång tid har passerat sedan medlemmen blev tillsagd?

Man bör alltid pröva alla andra medel först innan man går till kronofogdemyndigheten för handräckning eller överlåter till hyresnämnden/domstol att fälla ett avgörande.

I "alla andra medel" ingår också att man klargör tydligt vilka tvångsmedel som kommer att tas till och vid vilket tillfälle.

Ett tydligt skriftligt brev med vad som gäller och vad som kan komma att ske om rättelse ej sker inom utsatt tid ("Nyttjanderätten till en lägenhet som innehas med bostadsrätt och som tillträtts är förverkad och föreningen således berättigad att säga upp bostadsrättshavaren till avflyttning om..."), följt av en eller två påminnelser.

Efter detta är det bara tvångsmedel som gäller.

PS.
Att tillståndet för andrahandsuthyrning gått ut för så lång tid sedan som för tre år sedan gör att det inte finns någon anledning att vara generös med att ge medlemmen tid att reagera.

Sedan är det dessutom så att om medlemmen aldrig bott i lägenheten själv så är problemet lite större än bara frågan om andrahandsuthyrning. Denna medlem bör knappast få förnyat tillstånd för andrahandsuthyrning, oavsett vilket.



Hyresnämnden

Stöd till bostadsrättshavare

Vad gör hyresnämnden för mig?

hotpot.se/forum


Andrahandsupplåtelse, del II

Detta med andrahandsuthyrning regleras i bostadsrättslagen, och där skedde några förändringar avseende uthyrning i andra hand i samband med lagförändringarna den 1 april 2003 (t.ex. tillkom möjligheten att hyra ut lägenheten under sex månader för provboende med en partner, se exempel), men jag har inget minne av att det finns en tid innan styrelsen försuttit sin chans att reagera.
Dock, det finns så mycket att hålla reda på så jag har kanske glömt bort just denna bit.

Se Bostadsrättslagen 7 kap. 10-11 §§ om andrahandsuthyrning.

Om uthyrning sker utan styrelsens godkännande kan nyttjanderätten till lägenheten anses förverkad och styrelsen har då rätt att säga upp medlemmen för avflyttning.

Vad som är intressant är också vilka skäl medlemmen uppgivit en gång i tiden för att hyra ut sin lägenhet, i kombination med vilka skäl medlemmen vill hävda idag, så många år efter.
Man brukar ju säga att det krävs s.k. "beaktansvärda skäl" (t.ex. studier eller arbete på annan ort).
Det krävs att medlemmen är i en situation där denne inte kan använda lägenheten under en viss tid.

Tillstånd ges normalt för en period av ett halvår upp till ett år innan det måste förnyas.

PS.
Med tanke på bristerna som finns i lagarna så kan det underlätta en hel del om föreningen för in i stadgarna kompletterade regler om vad som gäller.

PS 2.
Här ser vi också ett exempel på hur "offentliga" styrelseprotokoll hade kunnat hjälpa styrelsen i att hålla koll på andrahandsupplåtelser med stöd av input från medlemmarna.


stephan

Vision för HSB-medlemmar

" HSB har nu insett att det är medlemmarnas pengar som gjort att HSB har status i samhället. Med detta nytänkande har HSB beslutat att inte utdela någon bonus till chefer, administrativat peronal etc. Istället bör medlemmarna få tillbaka en del av deras surt fövärvade medlemsavgifter. Tillika Avgelder, depositioner. Medlemmarna har nu sponsrat HSB med medel övertigande 20 miljarder. av denna anledning är HSB beredda att ge något tillbaka. Alla HSB-medlemmar är från och med nu hedersmedlemmar i en organisation som tänker på sina medlemmar och ger de 10 års gratis medlemskap"

16/12 2006 (1562) e


stephan

Förvaltarfiffel.

Jag har nu gjort en stor utvärdering av vad som hänt i Väduren senaste åren. Jag reviderar mina anklagelser med ett uns mot styrelsen. Jag har kommit fram till at förvaltningen i föreningen har nisslett styrelsen. även om de har har varit enormt "lättlurade" och inte bevakat medlemmarnas intressen, står de ändå till största delen av allt "shit" som hänt i föreningen. Förvaltaren skall ju vara en som styrelsen ska lita på eller hur? Men om förvaltningen som håller i alla utbetalningar vill kan de dra de flesta styrelser vid näsan, eller?.

Inte mot en vaken kompetent styrelse, men de är få tror jag. Tips till alla styrelser, lita inte blint på förvaltarna, för de är ju företag. och vad vill företag? Jo tjäna pengar, ju lättare och snabbare desto bättre?

15/12 2006 (1561) e

Upp - Nästa sida




   

Sveriges enda forum för alla brf-medlemmar

Sveriges största forum för alla i bostadsrätt (HSB, Riksbyggen, SBC).
Här diskuteras allt som hör till bostadsrätter;
demokrati, öppenhet, insyn, information, medbestämmande,
rättigheter, lagar, styrelsens ansvar, stamrörsbyte, etc.
Startsidan om bostadsrättsföreningar

Riksbyggen

Länka gärna till detta forum


Sök bland detta forums inlägg
Sök bland Admins kommentarer
Du kan för närvarande enbart söka på en söksträng åt gången (dvs du kan inte söka på ord som inte kommer direkt efter varandra).



Det kan vara intressant att se vem som hittar till
detta forum, så fyll gärna i vilken kategori du tillhör.

Sida 1
Sida 2
Sida 3
Sida 4
Sida 5
Sida 6
Sida 7
Sida 8
Sida 9
Sida 10 Sida 11
Sida 12
Sida 13
Sida 14
Sida 15
Sida 16
Sida 17
Sida 18
Sida 19
Sida 20 Sida 21
Sida 22
Sida 23
Sida 24
Sida 25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
101
102
103
104
105
106
107
108
109
110
111
112
113
114
115
116
117
118
119
120
121
122
123
124
125
126
127
128
129
130
131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143
144
145
146
147
148
149
150
151
152
153
154
155
156
157
158
159
160
161
162
163
164
165
166
167
168
169
170
171
172
173
174
175
176
177
178
179
180
181
182
183
184
185
186
187
188
189
190
191
192
193
194
195
196
197
198
199
200
201
202
203
204
205
206
207
208
209
210
211
212
213
214
215
216
217
218
219
220
221
222
223
224
225
226
227
228
229
230
231
232
233
234
235
236
237
238
239
240
241
242
243
244
245
246
247
248
249
250
251
252
253
254
255
256
257
258
259
260
261
262
263
264
265
266
267
268
269
270
271


Tid: 21/03-2023 05:08:43 GMT (UTC+2 sista sön i mars - sista lör i okt, annars UTC+1)

1 användare totalt idag - 1 online - Senaste besök: