![]() |
Sida: << | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | >> | Nästa av 276 sidor. | ![]() |
||
Startsida, Bolina, BoRevision, Riksbyggen, SBC - Allt om bostadsrätter | ||||
Nytt forum (ersätter gamla forumet) |
Sveriges största forum för alla i bostadsrätt![]()
Tips önskas om bra bostadsrättsföreningar i Malmö! |
![]() |
Forum bostadsrätter |
TÄNKVÄRTDet krävs ett helt nytt sätt att tänkaför att lösa de problem vi skapat med det gamla sättet att tänka. Albert Einstein
|
![]() | ![]() Myggan | ![]() | ![]() | ![]() | |
![]() | ![]() EXTRASTÄMMA. Torsdagen den 10/maj-07 hade vi en extrastämma där Granskningsmannen avlade sin rapport Och på det fick vi 43 närvarande ställa frågor. Kritiken från granskningsmannen gick ut på att styrelsen INTE har ivaratagit medlemmarnas ekonomiska intressen genom att: INTE ta in anbud på inglasning av balkonger.( INTE ta in anbud på byggande av 2 lekplatser (568 00kr) Inte ta in anbud på konsult (621 000kr) Underlaget för stämmobeslut har varit FÖR klent (Stämman måste kunna lita på att styrelsen presenterar ett riktigt underlag) Slentrianmässigt beteende gällande entreprenader. styrelsen har hela tiden vänt sig inåt i HSB. Vid något annat tillfälle har styrelsen provat annan leverantör som inte svarat upp mot kraven. Styrelsen har svarat granskningsmannen på ett väl kortfattat sätt. Vilket har fördyrat granskningsmannens kostnader i både tid och pengar. Framgår inte ur styrelseprotokoll hur styrelsen har tänkt eller resonerat när det gäller inglasning samt varför Balco valdes. Granskningsmannen framför kritik mot styrelserepresentant (sekreterare kan inte föreningens stadgar gällande tillgänglighet av stämmoprotokoll) Styrelsen har försökt att styra vilka fullmakter som gäller vid stämmor. Brev angående anmodan att vidtaga rättelse& ![]() Medlemmen synes ha agerat i enlighet med de demokratiska rättigheter som finns i Sverige. Granskningsmannen kan konstatera att styrelsens agerande har varit starkt och ovanlig samt att det har stor betydelse för den demokratiska processen. Vidare föreslog granskningsmannen att styrelsen behöver en adjungerad ledamot i styrelsen för att värna om demokratin samt visa styrelsen rätt väg. I övrigt gick Extrastämman ovanligt lugnt till förutom att släkting till sekreterare och en annan dam spydde galla över främst mig men även andra medlemmar i intresseföreningen . ![]()
| ![]() | |||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() Mr Br | ![]() | ![]() | ![]() | ||||
![]() | ![]() Det kan bli riktigt otrevligt att bo i bostadsrätt om man råkar i fejd med styrelsen. Det kan även vara riktigt bra att bo i bostadsrätt, om demokratin fungerar. ![]()
| ![]() | ||||||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() JA | ![]() | ![]() | ![]() | ||||
![]() | ![]() GI, låter spännande ;) Jag brukar inte lägga mig i det här med HSB men de måste ju begripa att debatten om uteslutning pga att någon nyttjar sin frågerätt skadar HSB mer än att, åtminstone, forsätta förhala svaren. (även om man tycker att de borde lösa det hela med berörd föreningen) Jag vet inte vad styrelsen i HSB har för professionell bakgrund men det framstår i vart fall som den inte är den önskvärda. ![]()
Detta var ett skrämskott mot Brf Misteln som slog fel. HSB har varit van att som sista steg (när inget annat funkar) i sin strategi skrämmas. Det har fungerat i nästan 90 år. Medlemmar och styrelser har i princip alltid lagt sig på rygg när HSB kommit med sina attacker.
| ![]() | ||||||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() Per (fd ledamot) | ![]() | ![]() | ![]() | |
![]() | ![]() Det är uppenbart att HSB har demokratiproblem och saknar diplomatisk finess. Frågorna som Brf Misteln har ställt hade man enkelt kunnat besvara på ett korrekt sätt. Så hade denna otrevliga affär inte uppstått. HSB har totalt missat själva poängen med att vara medlemsägt. Nu får HSB ledningen dras med denna affär en lång tid framåt och de får nu lägga ner en massa tid och energi på detta. Men, som man sår får man skörda..... ![]()
| ![]() | |||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() misteln | ![]() | ![]() | ![]() | ||||
![]() | ![]() HSB Malmö Först advokaten , sen hot om uteslutning , vi är övertygade om att det kommer mera !! Bo Linde / Fredrik Löfvall ![]()
Om det finns det minsta lilla sunt förnuft inom HSB så erkänner de sig besegrade denna gång, och går ut med en tydlig förklaring att man inte ska behöva bli utesluten från HSB bara för att man ställer frågor.
| ![]() | ||||||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() stephan | ![]() | ![]() | ![]() | |
![]() | ![]() Ombildning hyresrätt till Bostadsrätt. En eloge än en gång till sydsvenskan som berättar sanningar och bevakar bostadsrätter bäst av de större tidningarna. Såg på plus häromdagen en klok tjej som undrade hur "säljarna" till ombildningarna kan skänka bort så många 100 000tals kronor. Hon sa att informationen som går ut är att försäljarna visar att hyresrättboende har tjänat stora pengar på att bilda bostadsrätter. Ja i Stockholm och storstäders innerområden stämmer detta. Men nu? dolda underhållskostnader samt "dåliga okunniga styrelser" kommer se till att gungorna och karusellerna kommer gå hand i hand? Det vill säga den utlovade prisökningen kommer bli till förlustsiffror i slutändan. Faktorerna är många som talar för det. ![]()
| ![]() | |||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() stephan | ![]() | ![]() | ![]() | ||||
![]() | ![]() HSB Jag är mycket säker på att om misteln skulle utesltas och gå vidare till EUDomstolen skulle varje tidning i Sverige få något att skriva om. HSB skulle vara chanslösa med de texter som finns om HSB:s medlemsakp i föreningarna kontra föreningarnas medlemsakap i HSB. Man kan bara hoppas att framtiden kommer att visa detta. Upp till kamp Misteln med stöd av alla bostadsrättshavare i landet som inte är "HSBTVÄTTADE" ![]()
Det lustiga i denna annars ganska tragiska historia är att den paragraf som HSB försöker vila sitt skäl för uteslutning på inte på något sätt är kopplat till något som Brf. Misteln har gjort.
| ![]() | ||||||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() stephan | ![]() | ![]() | ![]() | ||||
![]() | ![]() HSB Läs artikeln i blå bollen i inlägg 2410. Sen kam man ställa sig frågan. Hur kan det ställas 71 frågor? Som det stod i något på denna sidan publicerat svar "Mistelns frågor sysselsätter Lars Danielsson Birgitta Mårtens och någon till". Räkna en kvart på varje fråga 1000kr i timmen så undrar man om det inte vore bättre av HSB att svara på frågan istället för att hänvisa till sina advokater. Obs jag glömde advokatkostnaderna här ovan. Men som vanligt småfolket betaler. Det vill säga vi stackars HSB-medlemmar. Fy för diktatur. ![]()
Problemet är att om HSB inte vill svara på en fråga så svarar HSB på frågan så att frågeställaren inte får något svar, utan att frågan i stället leder till en eller flera nya frågor.
| ![]() | ||||||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() Myggan | ![]() | ![]() | ![]() | ||||
![]() | ![]() "Frågvis förening kan bli utesluten" Tycker att HSB Malmö ska utesluta samtliga föreningar i malmö- Sen kan ju HSB Malmö irra runt i sin ensamhet och ständigt yra Vi svarar inte, vi svarar inte.... Seriöst-Detta som HSB Malmö sysslar med hör inte hemma på 2000 talet. Klart man som medlem får ställa frågor! styrelseordförande Alf Gustavsson borde ställa sig själv några viktiga frågor och en av dessa frågor barde vara:Vad håller jag på ned?Borde jag avgå? Men det är klart. Han kanske inte ens får ställa frågor till sig själv? 0 ![]()
Alf Gustavsson valdes om med mer eller mindre automatik på årsstämman nyligen. Alf Gustavsson är inte en person som vill ha demokrati inom HSB, och jag tror därför att han är en stor fara för HSB:s framtid. Men han kommer aldrig att avgå frivilligt! | ![]() | ||||||
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() stephan | ![]() | ![]() | ![]() | ||||
![]() | ![]() HSB visar musklerna. ![]()
HSB vill utesluta förening för att de ställer frågor
| ![]() | ||||||
![]() | ![]() | ![]() |
Sök bland detta forums inlägg | Sök bland Admins kommentarer |
Du kan för närvarande enbart söka på en söksträng åt gången (dvs du kan inte söka på ord som inte kommer direkt efter varandra). |