 |  En före detta ordförande i HSB Malmö som avslutade sin sejour med att inte själv få ansvarsfrihet försöker nu att få till stånd en extrastämma för att fälla den nuvarande styrelsen. Vad kan hans syfte vara ? Kanske ett HSB Malmö utan styrelse ?
Egen revansch ?
 Kommentar av Admin
 |  |
I helgen (fredag kväll-lördag) är det fest för HSB Malmö.
Då åker HSB Malmö över till Köpenhamn. Det var meningen att det skulle vara ett seminarium för hur HSB skulle få ett bättre anseende. Ytterst få anmälde sig till detta. Nu har tydligen HSB Malmö gått ut till bostadsrättsföreningarnas styrelser och sagt att HSB Malmös styrelse kommer att svara på frågor, och vips blev det 160 stycken som nu drar över till Köpenhamn.
Bara att hoppas att rätt frågor ställs.
Jag ska sammanfatta ett antal frågor, men den viktigaste frågan är kanske varför styrelsen gjort allt för att dölja avtalet mellan Lars och Alf?
Förstår inte styrelsen att utan offentliggörandet av detta avtal så är styrelsen stekt?
Detta avtal som i förlängningen ledde till att Alf Gustavsson hoppade av måste naturligtvis alla medlemmar få ta del av i sin helhet för att kunna få en inblick i vad som egentligen hänt!
En fråga är, hur får 42.000 undrandes medlemmar en objektiv redovisning över vad som kom fram under denna frågestund?
En annan fråga är varför HSB Malmö försöker hemlighålla för medlemmarna att styrelsen nu plötsligt beslutat sig för att den kommer att svara på frågor? Se HSB Malmös webbplats med den nyinlagda informationen om Köpenhamsresan, men helt befriad från den viktigaste informationen!
Frågor till styrelsen till HSB:s Köpenhamnstripp i helgen.
- Vi vill se exakt hur avtalet mellan Alf och Lars såg ut !!!
- Varför har inte detta avtal presenterats trots att det var det som var avgörande för att Alf Gustavsson gick?
Det kanske var ett bra avtal?
- Styrelsen påstår att de framfört klagomål både enskilt och i grupp hela tiden på Alf Gustavssons ledarskap. Vad exakt har detta rört för frågor?
- Vad är skälet till att styrelsen inte varit öppen och redogjort för detta till medlemmarna, varken före eller efter att Alf Gustavsson avgick? Håller alla varandra om ryggen in i det längsta?
- Hur länge har detta förhållande med att Alf förhandlat sin lön med Lars pågått?
- Är detta skälet till att Lars Danielsson har en så ofattbart och oförtjänt hög lön och höga förmåner idag?
- Vilka rutiner finns det egentligen i styrelsen (om några) när det kan gå till på det här sättet?
- Vad är skälet till att styrelsen inte informerat någon, inte ens revisorerna, om vad som pågått, när styrelsen haft sina åsikter om Alf Gustavssons dåliga ledarskap så här länge?
- Vad är skälet till att styrelsen inte informerade revisorerna ens efter att avtalet mellan Lars och Alf kom till styrelsens kännedeom?
- Revisorerna fick i stället sin information via media. Tycker styrelsen att det är så det ska gå till?
- Hur kan styrelsen låta Lars och Alf förhandla med varandra trots att styrelsen visste om att de var president och vice president i samma Rotary-klubb?
- Hur mycket har Alf och Lars betalat för att ha sin Rotary-klubb i medlemmarnas lokaler?
- Tycker styrelsen att det är rätt mot medlemmarna att de skulle luras att det fanns en ordförande i styrelsen, och ingen skulle veta att denna ordförande tagits ifrån sin yttrande- och attesträtt?
- Tycker inte styrelsen det hade varit bättre om styrelsen själv gått ut med information till medlemmarna i de olika frågorna i stället för att media i precis varje fråga gått ut med information innan styrelsen (i bästa fall) informerat medlemmarna?
- Vad finns det mer för hemligheter som medlemmarna inte fått reda på?
- Finns HSB Malmös valberedning kvar, och om så är fallet, varför är det så otroligt tyst från dem?
- Varför har varken styrelser eller övriga medlemmar informerats om att planeringen för Köpenhamnsresan justerats så att styrelsen skulle börja svara på de många frågor som medlemmarna har?
- Hur kommer alla frågor och svar redovisas för alla de som inte kan, får eller har möjlighet att närvara på frågestunden i Köpenhamn (ska det som vanligt vara media som informerar om vad som händer i HSB Malmö)?
- Hur mycket får medlemmarna betala för festandet i Köpenhamn? Vad ligger budgeten på?
|  |