 |  Malmöstämman
Fråga till admin. Fanns det några journalister på stämman?
 Kommentar av Admin
 |  | Nej, tyvärr. Endast HSB-fotograf... och lilla jag.
Man återkom med jämna mellanrum till den senaste tidens skriverier i media om bristen på demokrati inom HSB.
Men HSB-stämman var i sig ett hån mot demokratin.
HSB:s styrelse kommer att tillsätta två projektgrupper;
- Miljögrupp
- Energigrupp
Men vad HSB ännu inte förstått är att man måste (det finns inget annat sätt) tillsätta en Demokratigrupp. För varje dag som HSB väntar med att tillsätta en dylik projektgrupp så kommer HSB bara att gräva ner sig djupare i sin odemokratiska miljö.
Kan passa på att nämna att ingen i fullmäktige förstod det orimliga i att de två projektgrupperna arvoderas utan att fullmäktige/medlemmarna får bestämma nivån på arvodet. Det bryter mot grundläggande regler. Så var det med den demokratin inom HSB.
HSB har förvisso just precis tagit fram ett (hemligt) dokument med s.k. koder som HSB ska arbeta efter. Trots att detta är ett omfattande dokument så är dessa koder på tok för ofullständiga, och lär inte göra någon större skillnad. Detta dokument som HSB inte vill offentliggöra kommer jag att redogöra mer om senare.
Till HSB !
Ett tips. Till extrastämman i september, se till att utnyttja denna möjlighet att då tillsätta en särskild demokratigrupp. Tänk då bara på att det i denna demokratigrupp måste finnas demokratiskt tänkande medlemmar, annars blir resultatet lika med noll.
Det lär inte bli lätt att få ihop ledamöter till en demokratigrupp inom fullmäktige, så detta är något HSB måste gå ut till alla medlemmar med en förfrågan om. Jag kan ställa upp som projektledare!
I samband med att HSB (som HSB nu utlovat) går ut till samtliga medlemmar och informerar om att alla medlemmar kan skriva motioner till HSB så kan det vara lämpligt att skicka med en förfrågan om vilka som vill vara med i en demokratiprojektgrupp.
Not.
HSB:s verksamhet ska präglas av kärnvärderingarna "ETHOS".
ENGAGEMANG - intresse, kunskap, vilja, självhjälp
TRYGGHET - ekonomisk, fysisk, social
HÅLLBARHET - långsiktighet, miljömedvetenhet, kvalitet
OMTANKE - hänsyn, empati, rättvisa
SAMVERKAN - demokrati, öppenhet, samarbete, solidaritet, kunskapsutbyte |  |