| Sida: << | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> | Nästa av 276 sidor. | ||||
| Startsida, Bolina, BoRevision, Riksbyggen, SBC - Allt om bostadsrätter | ||||
Nytt forum (ersätter gamla forumet) | ||||

Forum bostadsrätter |
TÄNKVÄRTDet krävs ett helt nytt sätt att tänkaför att lösa de problem vi skapat med det gamla sättet att tänka. Albert Einstein
|
stephan | |||||
HSB säljer för att bygga Är det detta medlemmarna vill. kanske dags att dela på HSB i en föreningen för bostadsrättshavarna och en för de som bosparar. Intresset för dessa 2 medlemsdelar kan inte ha samma syn på vad HSB är bra för? Bostadsrättshavarna, som inte spekulerar med att köpa en bostad kan inte tycka det är bra att sälja ut för att skapa kapital för att bygga? Nu hör jag det mumlas på en del håll, "det är väl bra att det byggs nya bostäder"
Ja men vad byggs, i stockholm läser man nu om förslaget att bygga en ny ö vid regeringstillhållet vid Stadshuset, Rosenbad. I malmö vill väl helst HSB bygga en egen ö i Öresund, och slå upp några nya Turning Torso? HSB bygger inte för gemene medlemmarna, Nej det är cheferna som vill kunna tala om för barnbarnen att vi byggde de där lyxlägenheterna? rförvaltar du arvet kanske du kan bo där en gång i tiden? Avundsjuk, bara lite!!!!!
| |||||
| Sök bland detta forums inlägg | Sök bland Admins kommentarer |
| Du kan för närvarande enbart söka på en söksträng åt gången (dvs du kan inte söka på ord som inte kommer direkt efter varandra). | |
1 användare totalt idag -
1 online - Senaste besök: