 |  Klicka på länken

| September 24 2006 (1223) e | Kommentar av Admin Intressant;
Forskare: Ledningen kör över sina medlemmar
Maktmissbruk i styrelser är vanligt.
Det hävdar sociologen Gun Jonsson.
Ladda ner avhandlingen "Tanter och representanter: Dilemman i frivilliga organisationer: en fråga om oligarki eller demokrati?" här:
Fulltext - PDF
Se även;
Han fick inte hjälpa Maj, 83.
"Maj Holmblad, 83, blev i fredags muntligen lovad att lägenheten inte ska säljas.
Men det var ett falskspel från HSB-ordföranden Berit Jonsson".
Den styrelseledamot (tydligen den enda) som var emot vräkningen av Maj blev - fullständigt lagstridigt - inte ens insläppt till det styrelsemöte som han kallats till för att diskutera ifall vräkningen av Maj Holmlund skulle dras tillbaka.
"Rutiner för bostadsrättsföreningar inom HSB Malmö
Följande rutin rekommenderas att bostadsrättsföreningen följer när man har för avsikt att föreslå stämman utse annan revisor än Borevision.
1. För att erhålla förhandsbesked om föreslagen revisor kan bli godkänd, före det att stämman hålls, tar bostadsrättsföreningens styrelse kontakt med HSB Malmös styrelse via e-post eller brev (ställda till Lena Hammarström). Ange vilket förslag till annan extern revisor än Borevision man har för avsikt att föreslå stämman.
2. Bostadsrättsföreningen erhåller förhandsbesked.
3. På ordinarie föreningsstämma föreslår styrelsen stämman besluta att utse den föreslagna revisorn – stämman tar beslut.
4. Efter stämman och protokollsjustering lämnar styrelsen in via brev eller e-post begäran att utsedd revisor skall godkännas.
5. HSB Malmö vidarebefordrar föreningens begäran till Riksförbundet
6. Föreningen erhåller besked via HSB Malmö om godkännande eller ej.
Dessa rutiner gäller tills vidare."
HSB vill göra det så svårt som möjligt för föreningarna att fungera ordentligt.
Kan tillägga att av någon anledning tycks bostadsrättsföreningarna i Malmö vara lite mer vakna än i övriga delar av landet. Det finns faktiskt föreningar som vågar ifrågasätta, och det finns föreningar som vågar ställa krav på HSB.
Man kan bara hoppas att även föreningar i andra landsändar vaknar till liv någon gång. |  |