ABF Sörmland har beslutat att ge ett bidrag på 50 000 kronor till föreningen En bättre chans, som engagerar sig specifikt för hemlösa EU-migranter i Eskilstuna.
Red’s kom:
Jag har tidigare skrivit om ABF och föreningen En bättre chans;
Föreningar i Eskilstuna avslöjar hur de vill lura till sig pengar för EU-migranter
Jag finner föreningen En bättre chans vara en tämligen obskyr organisation och med tanke på samarbetet mellan En bättre chans och ABF Sörmland/ABF Eskilstuna undrar jag vilka kopplingar som finns dem emellan.
En bättre chans bildades så sent som 2015-02-19, vilket ger intryck av att föreningen En bättre chans bildats just för detta syfte och för att få stats- och kommunfinansierade bidrag via ABF utöver de bidrag föreningen redan erhåller.
Bidrag används inte för sitt syfte
Pengarna ska kunna användas till samhällsinformation, filmvisningar och matlagningscirklar där kursdeltagarna sedan kan äta maten de har lagat.
Red’s kom:
Finansiering ABF:
ABFs verksamhet finansieras till största delen med bidrag från stat, landsting och kommun.
Dvs bidrag som givits till ABF för fortbildning av landets medborgare används nu för meningslöst bistånd till utländska medborgare, där detta bidrag inte på något sätt kommer att lyfta EU-migranterna ur sin fattigdom. Om något endast befästa deras utsatthet. Pengarna riskerar också användas för att vänstergrupper ska indoktrinera en svag grupp av EU-medborgare. Dessutom riskerar detta leda till en stridare ström av EU-migranter som luras till Sverige i tron att Sverige är lösningen på alla deras problem.
Synd att kasta mat
Vad gäller de pengar som ska gå till matlagning försvarar Hans Rosengren, ombudsman på ABF Sörmland, detta enligt följande;
– Det vore ju skämmigt att kasta bort den, så absolut får man äta upp den. Däremot köper man ingen mat och delar ut, utan det måste vara i ett sammanhang.
Red’s kom:
Det är exakt samma strategi som om de får EU-bidrag (från EU-fonden FEAD), där EU-pengarna då kommer att användas till annat än det är avsett för. ABF och En bättre chans försöker fullt medvetet lura systemet.
Alla begriper naturligtvis att matlagningen bara är ett svepskäl för att använda pengarna till något de inte är avsedda för.
Duschar till EU-migranter
ABF funderar också på att upplåta duschar i ABF’s klokaler för EU-migranterna
”Extrasatsning” på 50.000 kr?
SR skriver;
Men det här bidraget kommer direkt från ABF Sörmland.
– Det är ett komplement till det kan man säga, de här 50 000 är en extrasatsning, säger Hans Rosengren.
Pengarna redan utbetalade
SR skriver;
När kommer pengarna betalas ut?
– De kan komma ut hyfsat fort, vartefter de jobbar och har utlägg för kostnader så ropar de av de här 50 000 kronorna.
Red’s kom:
Ett par timmar efter att SR avslöjat att ABF kommer att ge skänka pengar till organisationen för EU-migranter så uppger En bättre chans att de fått 50.000 kr från ABF.
Varför hjälper ABF icke-hemlösa medborgare från andra länder?
SR frågar:
ABF är ett studieförbund, hur hänger det ihop med att hjälpa hemlösa EU-medborgare?
– Det ingår som samhällsinformation, det är alltså folkbildning att bilda och informera allmänheten. Och ABF har i sina statuter att ge mest till dem som får minst, säger Hans Rosengren på ABF.
Red’s kom:
Sedan när började ABF prioritera utländska medborgare?
Om det i ABF’s statuter står att de som får minst ska ges mest (???) varför ges då inte mest till de som får minst, dvs de svenska hemlösa (35 000 i Sverige)?
Kan stat och kommun efter detta bidra med pengar till ABF för att finansiera en verksamhet som går till utländska medborgare utan att det ens hjälper dem på något sätt, istället för att pengarna används till sitt syfte, dvs fortbildning för svenska medborgare?
En bättre chans
ORG.NR: 802493-4336
BOLAGSFORM: Ideell förening
Registreringsdatum: 2015-02-19
ADRESS
GILLBERGAVÄGEN 58
632 30 Eskilstuna
Södermanlands län
Styrelsen:
Ordförande – Therese Lekander, Fi
Vice ordförande – Marie Volkevics – Marie Volkevics, aktivist, Nätverket Tillsammans för Eskilstuna. Koppling till vänstergruppen ”Stiftelsen Expo”.
Kassör – Emma Boxner
Ledamot – Johan Wetterlund
Ledamot – Karem Beltran
ABF Sörmland
ORG.NR: 802416-2011
BOLAGSFORM: Ideell förening
Registreringsår: 2004
Telefon: 016-166700
ADRESS
KUNGSGATAN 14
632 20 Eskilstuna
Södermanlands län
Verksamhetsansvarig Aino Blomgren (S-politiker)
Se även bl a;
Hemlösa svenskar glöms bort när romer prioriteras – Friggebodar åt EU-migranter
EU-migranter gör att ingen bryr sig om hemlösa svenskar
Runt 35 000 hemlösa i Sverige, varför prioritera EU-migranter?
Långt mer än en fördubbling av antalet tiggande EU-migranter i Sverige på ett år
Sverige satsar 87 miljoner kr på samhällsinfo till 700 tiggare
Projekt startas för att informera EU-migranter om deras rättigheter i Sverige
Migrationsforskare Ioana Bunescus icke-lösningar på EU-migranter – Förbjuda fattigdom?
Hans Swärd och Per Eriksson i Lund har fel om EU-migranter och tiggeriförbud – Pinsamt okunniga professorer
Samtliga frågor lämnas obesvarade
Forskare pratar som politiker istället för att hänvisa till forskning
Hans Swärd och Per Eriksson försöker luras med retorik
LUF visar upp sin okunskap om tiggeriförbud
Tiggeriförbud för att inte permanenta fattigdom och utanförskap
Förbud mot tiggeri minskar fattigdom och EU-migranter
Förbjud tiggeri, skriver fem moderata riksdagsledamöter
S+MP-regeringens nationella samordnare för EU-migranter utesluter tiggeriförbud
Riksdagsledamöter emot förbud mot tiggeri
Endast 36% av svenskarna emot att lagstifta mot tiggeri
Sverige och Finland enda länder utan förbud mot tiggeri
Förbud mot tiggeri av EU-migranter införs i allt fler städer i Europa
Danmark vill med sitt tiggeriförbud styra om EU-migranter till Sverige
Majoritet i Norge för förbud mot tiggeri
Politiker i Finland vill registrera tiggare
I Finland irriterar sig hälften på tiggare
Namninsamling om lokalt tiggeriförbud i Visby – Argument mot förbud att tigga tveksamma
Vad är kostnaden för Sveriges 5 000-6 000 EU-migranter idag? 6 miljarder kr/år?
Smittsam sjukdom bland EU-migranter i Stockholm, TBC
EU migranter – Bilder du inte får se i media
För övriga sidor om EU-migranter se innehållsregistret.



