Kommunstyrelsen i Uppsala har beslutat att ge ökat ekonomiskt stöd till tillfälliga boenden för hemlösa EU-migranter, rapporterar Socialdemokraterna i Uppsala.
Red’s kom:
Hemlösa? EU-migranterna i fråga har i regel två hem, ett i sitt hemland och dessutom sin ”semesterbostad” i Sverige.
Socialdemokraterna skriver vidare;
– Socialdemokraterna välkomnar dagens beslut i kommunstyrelsen om ökat ekonomiskt stöd till tillfälliga boenden för hemlösa EU-migranter. Det är en fråga som vi har varit pådrivande i och det har nu gett resultat. Men dagens beslut är en akutlösning och kommunen behöver en mer långsiktig plan snarast, säger Marlene Burwick, kommunalråd (S).
Red’s kom:
Återigen felaktigt att definiera EU-migranterna kollektivt som ”hemlösa”. Jag blir inte hemlös bara för att jag åker till Bukarest och slår upp ett tält i en park eller bor i en husvagn.
I övrigt rör det sig inte om ”tillfälliga boenden” när dessa permanentas.
Socialdemokraterna skriver vidare;
– Nästa steg är att snabbt se över vilka möjligheter som finns att få medfinansiering via EU:s socialfond till en Crossroadsverksamhet, som bedrivs med goda resultat i bland annat Stockholm och Göteborg.
Red’s kom:
Ännu en åtgärd som bara leder till fler EU-migranter och som inte gör annat än att befästa tiggarna i sin utsatta situation.
Vad som avses med ”goda resultat” är okänt. Några sådana har inte redovisats.
En hållbar långsiktig plan lyser som vanligt med sin frånvaro.
Socialdemokraterna skriver vidare;
Vi behöver också lyfta frågan nationellt och se hur vi gemensamt kan bidra till en bättre situation för de hemlösa EU-migranterna, avslutar Marlene Burwick (S).
Red’s kom:
Socialdemokraterna upprepar den felaktiga beteckningen ”hemlösa”.
Ovanstående är politikerretorik och betyder absolut ingenting.
Kontaktpersoner är;
Marlene Burwick (S) och Rasmus Lenefors, politisk sekreterare (S)
Vilken ”hemlöshetsfråga”? Varför tycker socialdemokraterna att det bara finns hemlösa EU-migranter i motsats till de svenskar som är hemlösa på riktigt?
Se även bl a;
Uppsala m fl subventionerar vård till EU-migranter i strid med regelverket
Hemlösa svenskar glöms bort när romer prioriteras – Friggebodar åt EU-migranter
Runt 35 000 hemlösa i Sverige, varför prioritera EU-migranter?
Protest mot att EU-migranter inte får bostäder, vänsterorganisationen Allt åt alla
Kommunledning i Göteborg och Stockholm önskar fler tiggare
Stockholm erbjuder gratis härbärge till EU-migranter under minst resten av året
Eskilstuna kommun startar gratis året-runt boende för EU-migranter
Migrationsforskare Ioana Bunescus icke-lösningar på EU-migranter – Förbjuda fattigdom?
Förbjud tiggeri, skriver fem moderata riksdagsledamöter
Förbud mot tiggeri minskar fattigdom och EU-migranter
Sverige och Finland enda länder utan förbud mot tiggeri
Riksdagsledamöter emot förbud mot tiggeri
Endast 36% av svenskarna emot att lagstifta mot tiggeri
Vad är kostnaden för Sveriges 5.000 EU-migranter idag? 6 miljarder kr/år?
EU migranter – Bilder du inte får se i media
För övriga sidor om EU-migranter se innehållsregistret.



