SVT använder sig av det av vänstern bannlysta ordet zigenare

Når Uppdrag Granskning visade sitt senaste program om hur tiggarbossar från Bulgarien använder sina landsmän/familj/släktingar som slavar i Sverige så kunde vi flera gånger läsa ordet ”zigenare” i undertexterna, t ex här;Zigenare, Uppdrag Granskning/SVT

Zigenare, Uppdrag granskning/SVT
Sverige är det enda land i världen där ordet zigenare bytts ut. Denna ”språkjustering” har skett i ett samarbete mellan vänsterextremister och det vänsterstyrda media. Vänstern, alldeles särskilt Fi, är ju glada för att ändra det svenska språket till ord som enligt deras mening gör samhället mer jämställt och som fördunklar vad det handlar om.

Se:
Ordet EU-migrant tolkas av Institutet för språk och folkminnen och SVT
Fi vill inte ha ord som tiggare eller EU-migrant för tiggare
Åsa Romson kallar romer för zigenare, vad är fel med ordet zigenare?

Det politiskt korrekta Sverige

Vänstern – som ofta vill försöka ta fokus från de verkliga problemen – lyckades konvertera ordet zigenare till EU-migranter – via ordet romer. Men efter ett tag upptäckte Vänstern att det inte var så bra. När de såg att det fortfarande gick att identifiera ”EU-migranterna” som zigenare drog de igång en ny kampanj. Idag kämpar de hårt för att ordet ”EU-migranter” ska ersättas med ”utsatta EU-medborgare” (eller ”fattiga EU-medborgare” eller ”fattiga EES-medborgare”). Men nu får det vara stopp. När t ex uttrycket ”utsatta EU-medborgare” används för att mörka vem det handlar om måste vi reagera och visa att vi inte accepterar dessa ständiga försök till censur som kännetecknar Vänstern.

Svår fråga för public service: Förvanska översättning eller vara ärlig?

Det blir lite knivigt för det vänsterstyrda public service att översätta från andra språk eftersom t o m zigenare kallar sig själva för zigenare. Hur skulle SVT agera? Skulle de förvanska översättningen till ”romer”, ”EU-migranter” eller ”utsatta EU-medborgare”? SVT diskuterade säkert denna fråga mycket innan programmet sändes. Till slut insåg SVT att det skulle vara pinsamt för public service att försöka låtsas som att de sa något annat än zigenare.

SVT’s listor på vilka ord som får sägas och vilka som inte får sägas, där t ex ordet ”förort” ska ersättas med ”socioekonomiskt utsatta områden” sprider ett löjes skimmer över det vänsterstyrda media.

Se även bl a;
Hans Caldaras: Människohandel med EU-migranter ska döljas – Uppdrag Granskning

Unikt i Public Service: Kritik mot Hans Caldaras tillåts


EU-migranter bosätter sig på skolgårdar, kallas ”hemlösa” av SVT


Anders Forss (S): Etnisk profilering, rasism & främlingsfientligt att diskutera EU-migranter


Volontär i Sundsvall hotad av ”unga män” med vapen, dvs EU-migranter


Reportage om tiggare i Rumänien som åker till Sverige för att begå brott

Propagandaprogrammet ”Vi kallas tiggare… som tycker om att ligga”


EU-migranter hotar ockupera gator om de avhyses från Malmös kåkstad
Jag är kvinnan som säger att ”vi är inga zigenare, vi är romer från Rumänien


Vänsterorganisationers propaganda om EU-migranter vilseleder barnen


Soraya Post är pinsam för Sverige – kräver särlösningar för EU-migranter


För övriga sidor om EU-migranter se innehållsregistret (tidigare register) eller använd sökfunktionen här.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *