
| Bostadsrättsförening Totalt antal medlemmar |
Närvaro i procent av antal röstberättigade |
|
| 6-40 | 48,4 % (47,9 %) | |
| 41-89 | 37,4 % (35,0 %) | |
| 90-165 | 26,1 % (27,9 %) | |
| 166-306 | 22,7 % (17,6 %) | |
| 307-994 | 16,0 % (21,2 %) |
| Bostadsrättsförening | Medlemmar | Närvarande | % | |
| HSB Brf Ida | 738 | 36 | 5 | Certifierad brf |
| HSB Brf Högaholm | 994 | 82 | 8 | |
| HSB Brf Ellstorp | 405 | 32 | 8 | Certifierad brf |
| HSB Brf Fosietorp | 543 | 49 | 9 | Certifierad brf |
| HSB Brf Almhög | 280 | 24 | 9 | |
| HSB Brf Vidar | 166 | 15 | 9 | |
| HSB Brf Dalgården | 127 | 11 | 9 | Certifierad brf |
| HSB Brf Arvid | 324 | 34 | 10 | |
| HSB Brf Hilda | 768 | 82 | 11 | Certifierad brf |
| Bostadsrättsförening | Medl. | Närv. | ||
| HSB Brf Almgården | 17 | 2 | ||
| HSB Brf Igelkotten | 24 | 3 | ||
| HSB Brf Kastanjen | 70 | 9 | ||
| HSB Brf Granen | 72 | 9 | ||
| HSB Brf Ängdala | 92 | 15 | ||
| HSB Brf Stella | 48 | 8 | ||
| HSB Brf Brage | 54 | 10 | ||
| HSB Brf Knutsbo | 96 | 18 | ||
| HSB Brf Midgård | 54 | 11 | ||
| HSB Brf Kaprifolen | 60 | 12 | ||
| HSB Brf Lågan | 39 | 8 | ||
| HSB Brf Norsen | 77 | 16 | ||
| HSB Brf Arildsgården | 32 | 7 | ||
| HSB Brf Kanslern | 58 | 13 | ||
| HSB Brf Siktet | 78 | 17 | ||
| HSB Brf Polaris | 53 | 12 | ||
| HSB Brf Gässlingen | 33 | 8 | ||
| HSB Brf Ribe | 66 | 16 | ||
| HSB Brf Tapperheten 2 | 40 | 10 | ||
| HSB Brf Paulus | 48 | 12 | ||
| HSB Brf Tallen | 48 | 12 | ||
| HSB Brf Kapellmästaren | 56 | 14 | ||
| HSB Brf Ärö | 59 | 15 | ||
| HSB Brf Tuban | 46 | 12 | ||
| HSB Brf Vättern | 52 | 14 | ||
| HSB Brf Hilleröd | 70 | 19 | ||
| HSB Brf Västergård | 18 | 5 | ||
| HSB Brf Rönnen | 32 | 9 | ||
| HSB Brf Sölve | 64 | 18 | ||
| HSB Brf Kyllret | 21 | 6 | ||
| HSB Brf Capella | 48 | 14 | ||
| HSB Brf Nybo | 69 | 20 | ||
| HSB Brf Tapperheten 6 | 40 | 12 | ||
| HSB Brf Oxeln | 64 | 19 | ||
| HSB Brf Torekov | 64 | 19 | ||
| HSB Brf Klas | 32 | 10 | ||
| HSB Brf Pålsgården | 52 | 16 | ||
| Brf | C | Medl. | Närv. | % | Storl. | |
| 1 | Ida | C | 738 | 36 | 5% | 224 |
| 2 | Ellstorp | C | 405 | 32 | 8% | 212 |
| 3 | Högaholm | 994 | 82 | 8% | 226 | |
| 4 | Dalgården | C | 127 | 11 | 9% | 160 |
| 5 | Vidar | 166 | 15 | 9% | 174 | |
| 6 | Almhög | 280 | 24 | 9% | 198 | |
| 7 | Fosietorp | C | 543 | 49 | 9% | 220 |
| 8 | Arvid | 324 | 34 | 10% | 206 | |
| 9 | Hilda | C | 768 | 82 | 11% | 225 |
| 10 | Almgården | 17 | 2 | 12% | 15 | |
| 11 | Igelkotten | 24 | 3 | 13% | 36 | |
| 12 | Kastanjen | 70 | 9 | 13% | 116 | |
| 13 | Granen | 72 | 9 | 13% | 118 | |
| 14 | Ryttmästaren | 131 | 17 | 13% | 164 | |
| 15 | Manligheten | 181 | 24 | 13% | 179 | |
| 16 | Almedal | 391 | 53 | 13% | 209 | |
| 17 | Artisten | 186 | 26 | 14% | 181 | |
| 18 | Godheten | 259 | 37 | 14% | 193 | |
| 19 | Stenbocken | C | 410 | 58 | 14% | 214 |
| 20 | Per Albins hem | C | 692 | 95 | 14% | 223 |
| 21 | Huggaren | C | 254 | 37 | 15% | 192 |
| 22 | Ängdala | 92 | 15 | 16% | 134 | |
| 23 | Kronotorp | 199 | 32 | 16% | 185 | |
| 24 | Söderkulla | 596 | 93 | 16% | 222 | |
| 25 | Stella | 48 | 8 | 17% | 81 | |
| 26 | Odlaren | 129 | 22 | 17% | 163 | |
| 27 | Magnolia | 183 | 32 | 17% | 180 | |
| 28 | Duvhöken | 307 | 53 | 17% | 202 | |
| 29 | Munkhättan | 313 | 54 | 17% | 203 | |
| 30 | Magne | C | 122 | 22 | 18% | 157 |
| 31 | Västkusten | 199 | 36 | 18% | 186 | |
| 32 | Tornfalken | 295 | 52 | 18% | 201 | |
| 33 | Samarbete | 43 | 8 | 19% | 78 | |
| 34 | Brage | 54 | 10 | 19% | 94 | |
| 35 | Knutsbo | 96 | 18 | 19% | 139 | |
| 36 | Oshögavången | C | 189 | 36 | 19% | 183 |
| 37 | Trumman | C | 397 | 75 | 19% | 211 |
| 38 | Erikslust | 407 | 78 | 19% | 213 | |
| 39 | Midgård | 54 | 11 | 20% | 95 | |
| 40 | Kaprifolen | 60 | 12 | 20% | 106 | |
| 41 | Hammarhus | 101 | 20 | 20% | 143 | |
| 42 | Idogheten | 127 | 26 | 20% | 161 | |
| 43 | Spelmannen | 171 | 35 | 20% | 176 | |
| 44 | Ganbo | 240 | 48 | 20% | 190 | |
| 45 | Hagalund | 276 | 54 | 20% | 196 | |
| 46 | Eriksfält | C | 294 | 60 | 20% | 200 |
| 47 | Henriksdal | 412 | 81 | 20% | 215 | |
| 48 | Lågan | 39 | 8 | 21% | 67 | |
| 49 | Norsen | C | 77 | 16 | 21% | 120 |
| 50 | Randers | 94 | 20 | 21% | 136 | |
| 51 | Skogsmården | C | 95 | 20 | 21% | 138 |
| 52 | Kanten | 128 | 27 | 21% | 162 | |
| 53 | Silversmeden | 289 | 61 | 21% | 199 | |
| 54 | Lindeborg | 385 | 81 | 21% | 207 | |
| 55 | Arildsgården | 32 | 7 | 22% | 53 | |
| 56 | Kanslern | 58 | 13 | 22% | 103 | |
| 57 | Siktet | 78 | 17 | 22% | 122 | |
| 58 | Atle | 139 | 31 | 22% | 167 | |
| 59 | Åsunden | 269 | 59 | 22% | 194 | |
| 60 | Ringsted | C | 273 | 59 | 22% | 195 |
| 61 | Blekingeborg | C | 276 | 60 | 22% | 197 |
| 62 | Polaris | 53 | 12 | 23% | 93 | |
| 63 | Friheten | 96 | 22 | 23% | 140 | |
| 64 | Henriksgården | 104 | 24 | 23% | 146 | |
| 65 | Väktaren | 108 | 25 | 23% | 151 | |
| 66 | Skansen | C | 147 | 34 | 23% | 168 |
| 67 | Gunnebo | 188 | 43 | 23% | 182 | |
| 68 | Kraften | 192 | 45 | 23% | 184 | |
| 69 | Lugnet | 225 | 52 | 23% | 187 | |
| 70 | Sofieholm | 573 | 134 | 23% | 221 | |
| 71 | Gässlingen | 33 | 8 | 24% | 59 | |
| 72 | Ribe | 66 | 16 | 24% | 113 | |
| 73 | Vega | 90 | 22 | 24% | 132 | |
| 74 | Sandstenen | 101 | 24 | 24% | 144 | |
| 75 | Torbjörn | 138 | 33 | 24% | 166 | |
| 76 | Domaren | C | 463 | 112 | 24% | 217 |
| 77 | Södertorp | C | 486 | 115 | 24% | 218 |
| 78 | Tapperheten 2 | 40 | 10 | 25% | 69 | |
| 79 | Paulus | 48 | 12 | 25% | 82 | |
| 80 | Tallen | 48 | 12 | 25% | 83 | |
| 81 | Kapellmästaren | 56 | 14 | 25% | 100 | |
| 82 | Ärö | 59 | 15 | 25% | 105 | |
| 83 | Rosenvång 1 | 105 | 26 | 25% | 148 | |
| 84 | Segevång | 147 | 37 | 25% | 169 | |
| 85 | Lundagården | 177 | 44 | 25% | 178 | |
| 86 | Pukan | 395 | 97 | 25% | 210 | |
| 87 | Tuban | 46 | 12 | 26% | 80 | |
| 88 | Sandmöllan | 90 | 23 | 26% | 133 | |
| 89 | Castor | 96 | 25 | 26% | 141 | |
| 90 | Valby | 116 | 30 | 26% | 154 | |
| 91 | Stenmården | 235 | 60 | 26% | 189 | |
| 92 | Elisetorp | 390 | 100 | 26% | 208 | |
| 93 | Vättern | 52 | 14 | 27% | 91 | |
| 94 | Hilleröd | 70 | 19 | 27% | 117 | |
| 95 | Ankaret | 96 | 26 | 27% | 142 | |
| 96 | Jämlikheten | 158 | 30 | 27% | 173 | |
| 97 | Priorn | 116 | 31 | 27% | 155 | |
| 98 | Lessö | 123 | 33 | 27% | 158 | |
| 99 | Vesslan | 134 | 36 | 27% | 165 | |
| 100 | Ljungen | 149 | 40 | 27% | 170 | |
| 101 | Fosiedal | 232 | 63 | 27% | 188 | |
| 102 | Västergård | 18 | 5 | 28% | 19 | |
| 103 | Rönnen | 32 | 9 | 28% | 54 | |
| 104 | Sölve | 64 | 18 | 28% | 109 | |
| 105 | Jacob Persgården | 87 | 24 | 28% | 131 | |
| 106 | Skölden | C | 94 | 26 | 28% | 137 |
| 107 | Oxiegården | 123 | 35 | 28% | 159 | |
| 108 | Järven | C | 323 | 90 | 28% | 205 |
| 109 | Kyllret | 21 | 6 | 29% | 30 | |
| 110 | Capella | 48 | 14 | 29% | 84 | |
| 111 | Nybo | 69 | 20 | 29% | 115 | |
| 112 | Kasper | 78 | 23 | 29% | 123 | |
| 113 | Tapperheten 6 | 40 | 12 | 30% | 70 | |
| 114 | Oxeln | 64 | 19 | 30% | 110 | |
| 115 | Torekov | 64 | 19 | 30% | 111 | |
| 116 | Bollebygd | 105 | 31 | 30% | 149 | |
| 117 | Vadsbo | 121 | 36 | 30% | 156 | |
| 118 | Lagmannen | C | 489 | 147 | 30% | 219 |
| 119 | Klas | 32 | 10 | 31% | 55 | |
| 120 | Pålsgården | 52 | 16 | 31% | 92 | |
| 121 | Valnöten | 64 | 20 | 31% | 112 | |
| 122 | Erikstorp | C | 105 | 33 | 31% | 150 |
| 123 | Musköten | C | 155 | 48 | 31% | 171 |
| 124 | Organisten | C | 75 | 24 | 32% | 119 |
| 125 | Kroksbäck | 459 | 149 | 32% | 216 | |
| 126 | Dådet | 36 | 12 | 33% | 61 | |
| 127 | Adjutanten | 42 | 14 | 33% | 77 | |
| 128 | Gamban | 54 | 18 | 33% | 96 | |
| 129 | Loke | 54 | 18 | 33% | 97 | |
| 130 | Dadeln | 58 | 19 | 33% | 104 | |
| 131 | Gertrud | 50 | 17 | 34% | 86 | |
| 132 | Reveln | 77 | 26 | 34% | 121 | |
| 133 | Roskilde | 155 | 53 | 34% | 172 | |
| 134 | Vindrosen | 167 | 57 | 34% | 175 | |
| 135 | Väbeln | 23 | 8 | 35% | 34 | |
| 136 | Tapperheten 7 | 40 | 14 | 35% | 71 | |
| 137 | Drivhuset | 54 | 19 | 35% | 98 | |
| 138 | Marbäck | 84 | 29 | 35% | 128 | |
| 139 | Almvik | C | 110 | 38 | 35% | 152 |
| 140 | Lillevång | 67 | 24 | 36% | 114 | |
| 141 | Rosenvång 2 | C | 115 | 42 | 36% | 153 |
| 142 | Värjan | 30 | 11 | 37% | 48 | |
| 143 | Änghög | 51 | 19 | 37% | 88 | |
| 144 | Almen | C | 32 | 12 | 38% | 56 |
| 145 | Kaplanen | 50 | 19 | 38% | 87 | |
| 146 | Anneberg | 315 | 119 | 38% | 204 | |
| 147 | Rosenvång 3 | 28 | 11 | 39% | 44 | |
| 148 | Utanverket | 104 | 41 | 39% | 147 | |
| 149 | Visenten | 63 | 25 | 40% | 108 | |
| 150 | Lutan | 80 | 32 | 40% | 125 | |
| 151 | Länsmansgården | 29 | 12 | 41% | 46 | |
| 152 | Mannhem | 39 | 16 | 41% | 68 | |
| 153 | Sälgen | 54 | 22 | 41% | 99 | |
| 154 | Rödvenen | 24 | 10 | 42% | 37 | |
| 155 | Klockaren | C | 45 | 19 | 42% | 79 |
| 156 | Beritta Gurris | 81 | 34 | 42% | 126 | |
| 157 | Bornholm | 102 | 43 | 42% | 145 | |
| 158 | Eriksdal | 240 | 101 | 42% | 191 | |
| 159 | Abboten | 28 | 12 | 43% | 45 | |
| 160 | Myrstacken | 37 | 16 | 43% | 63 | |
| 161 | Tapperheten 5 | 40 | 17 | 43% | 72 | |
| 162 | Antilopen | 18 | 8 | 44% | 20 | |
| 163 | Södermanland | 18 | 8 | 44% | 21 | |
| 164 | Roxen | 171 | 76 | 44% | 177 | |
| 165 | Hansgården | 20 | 9 | 45% | 26 | |
| 166 | Bellevue | 40 | 18 | 45% | 73 | |
| 167 | Sigrid | 51 | 23 | 45% | 89 | |
| 168 | Lotsvakten | 51 | 23 | 45% | 90 | |
| 169 | Tofta | 56 | 25 | 45% | 101 | |
| 170 | Bikupan | 17 | 8 | 47% | 16 | |
| 171 | Hallamöllan | 30 | 14 | 47% | 49 | |
| 172 | Nunnan | 32 | 15 | 47% | 57 | |
| 173 | Basunen | 36 | 17 | 47% | 62 | |
| 174 | Brotorp | 38 | 18 | 47% | 65 | |
| 175 | Rörsjön | 21 | 10 | 48% | 31 | |
| 176 | Rådmannen | 27 | 13 | 48% | 42 | |
| 177 | Rishälla | 29 | 14 | 48% | 47 | |
| 178 | Munken | 33 | 16 | 48% | 60 | |
| 179 | Hallabacken | 84 | 41 | 49% | 129 | |
| 180 | Leoparden 1 | 6 | 3 | 50% | 1 | |
| 181 | Leoparden 2 | 12 | 6 | 50% | 6 | |
| 182 | Ingelsgården | 18 | 9 | 50% | 22 | |
| 183 | Stettin | 24 | 12 | 50% | 38 | |
| 184 | Ovalen | 32 | 16 | 50% | 58 | |
| 185 | Kalkbrännaren | C | 92 | 46 | 50% | 135 |
| 186 | Sorgenfri | 17 | 9 | 53% | 17 | |
| 187 | Värby | 40 | 21 | 53% | 74 | |
| 188 | Rodret | 24 | 13 | 54% | 39 | |
| 189 | Hedgården | 24 | 13 | 54% | 40 | |
| 190 | Gåsen | 38 | 21 | 55% | 66 | |
| 191 | Luftvärnet | 40 | 22 | 55% | 75 | |
| 192 | Aldebaran | 18 | 10 | 56% | 23 | |
| 193 | Beritsholm | 18 | 10 | 56% | 24 | |
| 194 | Enskifteshagen | 84 | 47 | 56% | 130 | |
| 195 | Västra Ingelstad | 14 | 8 | 57% | 9 | |
| 196 | Hackspetten | 23 | 13 | 57% | 35 | |
| 197 | Ranberga | C | 30 | 17 | 57% | 50 |
| 198 | Pollux | C | 30 | 17 | 57% | 51 |
| 199 | Renen | 22 | 13 | 59% | 33 | |
| 200 | Kvadraten | 15 | 9 | 60% | 10 | |
| 201 | Bygården | 20 | 12 | 60% | 27 | |
| 202 | Östra Torp | 13 | 8 | 62% | 7 | |
| 203 | Sjöhem | 21 | 13 | 62% | 32 | |
| 204 | Månsgården | 16 | 10 | 63% | 13 | |
| 205 | Tapperheten 3 | C | 40 | 25 | 63% | 76 |
| 206 | Steglitsen | 17 | 11 | 65% | 18 | |
| 207 | Rönnstigen | 20 | 13 | 65% | 28 | |
| 208 | Sundsterassen | 48 | 31 | 65% | 85 | |
| 209 | Furen | 15 | 10 | 67% | 11 | |
| 210 | Olga 8 | 10 | 7 | 70% | 5 | |
| 211 | Magistern | 27 | 19 | 70% | 43 | |
| 212 | Borgmästaren | 30 | 21 | 70% | 52 | |
| 213 | Notarien | 56 | 39 | 70% | 102 | |
| 214 | Damhälla | 18 | 13 | 72% | 25 | |
| 215 | Solbacken | C | 37 | 27 | 73% | 64 |
| 216 | Björken | 8 | 6 | 75% | 2 | |
| 217 | Trädgården | 20 | 15 | 75% | 29 | |
| 218 | Tärningholm | 24 | 18 | 75% | 41 | |
| 219 | Strandbaden | 81 | 61 | 75% | 127 | |
| 220 | Kallan | 60 | 46 | 77% | 107 | |
| 221 | Ljungbyhus | 78 | 62 | 79% | 124 | |
| 222 | Olga 4 | 15 | 12 | 80% | 12 | |
| 223 | Gläntan | 16 | 13 | 81% | 14 | |
| 224 | Klostret | 13 | 11 | 85% | 8 | |
| 225 | Judit | 9 | 8 | 89% | 3 | |
| 226 | Sköldbågen | 9 | 9 | 100% | 4 | |
Brf Almgården (2) och brf Igelkotten (3) utmärker sig genom att det är fler i styrelsen än antalet deltagare på årsstämman. Dvs det är bara styrelseledamöter på årsstämman, men inte ens alla ledamöter kommer till stämman. Brf Ida har det tredje sämsta deltagarantalet av alla 226 kollade brf:ar. Vad gör styrelsen för fel i denna brf? Bl.a. brf Stella, Brage, Knutsbo, Midgård, Lågan, Randers, Siktet, Arildsgården, Paulus, Tallen och Kapellmästaren är alla mindre föreningar, men har ändå samma låga deltagarantal som de största föreningarna. |
| 1 | Näset - Nästan enda brf utan uppgifter om närvaro |
26 | ? | ? | ||
| 2 | Astern | Thomas Rosén | 86 | ? | ? | ? |
| 3 | Björknäs | Bo Westerlund | 41 | ? | ? | ? |
| 4 | Blåklinten | Arne Axrup | 26 | ? | ? | ? |
| 5 | Båtyxan | Maria Bengtsson | 60 | ? | ? | ? |
| 6 | Jacob | Marcus Johansson | 12 | ? | ? | ? |
| 7 | Marietorp | Lennarth Andersson | 210 | |||
| 8 | Nydala | Bengt Wissing | 373 | ? | ? | |
| 9 | Pildammen | Jan Östring | 104 | ? | ? | ? |
| 10 | Sandbacken, SBC-förv. | Börje Risberg | 115/117 | ? | ? | |
| 11 | Tapperheten 4 | Nisse Gustafson | 64 | ? | ? | ? |
| 12 | Vapensmeden | Jan Östring | 44 | ? | ? | ? |
| 13 | Ärlan | Ingela Persson | 35 | ? | ? | ? |
| 14 | Berguven, anonym | Preben Karlsson | ? | |||
| 15 | Bärnstenen, anonym | Jörgen Andersson | ? | |||
| 16 | Eken | Martin Svensson | ||||
| 17 | Konstnären, anonym | Sven Nivestam | ? | |||
| 18 | Sparvhöken, anonym | Akbar Malekpour | ? | |||
| 19 | Ymer, anonym | Maria Strandh | ? | |||
| Det finns mycket att göra här. Vem tar ansvar? |
| LÄNKAR TILL WEBBSIDOR OM HSB & BRF |
| Huvudsida | ||
| HSB:s normalstadgar - enbart för att skydda HSB och styrelse? | Vad innebär det att inte bevilja styrelsen ansvarsfrihet? | |
| Sveriges bästa brf-stadgar | Vad får styrelsen besluta om? | |
| NY FÖRENINGSLAG! | Arbetsordning för styrelse | |
| Länkar till lagar och föreskrifter | Budord för styrelsen | |
| Utträde ur HSB | Vilken kompetens behövs i en styrelse? | |
| Anmälan till hyresnämnden | Valberedning | |
| Andrahandsuthyrning | Hur skriver man en motion? | |
| Överlåtelse av bostadsrätt | Exempel på motioner till ett årsmöte | |
| Försäljning av bostadsrätt | Motioner HSB 2009 | |
| Vad gäller avseende vattenledningsskada? | HSB Malmös årsstämma 2009 | |
| Utdrag ur lägenhetsregister | Klander HSB årsstämma 2008 | |
| Vem ansvarar för vad? | Information till medlemmarna | |
| Vad gäller avseende p-plats? | Offert badrumsrenovering | |
| Vem får närvara på stämman? | Certifiering av bostadsrätt | |
| Stämma, närvarostatistik | Länkar till bostadsrättsföreningar | |
| Årsredovisningen | SDS om bostadsrätter | |
| Arvode brf-styrelse - Per lgh | Håll koll på styrelsen - DN Bostad | |
| Arvode HSB Malmö | Samarbete är nödvändigt - DN Bostad | |
| Vicevärdens uppgifter | Talibanstyre & maktlösa medlemmar - SvD | |
| BoRevision - en fara för din förening | Föreningar tar ut pengar från HSB - SDS | |
| Värme och ventilation | HSB Malmö skandalen | |
| Styrelsen varnar !!! | Frågor till HSB/Riksbyggen | |
| Exempel på hur medlemmar behandlas | Hur HSB i Sverige svarar på frågor | |
| Exempel på protokoll från årsmöte | HSB Riksförbund | |
| Justering av ovanstående protokoll | Vilka är de ansvariga? | |
| Vår Bostad | Vad är HSB bra för? | |
| Dagordning - lagbrott | Föreningar som censurerar bort kritik | |
| Byte av stamrör | Hur en årsstämma kan gå till | |
|
|
||
| Om boendet i en brf - Bo i brf | ||
|
|
||
| Riksbyggen | ||
| Se länkar ovan |
FORUMHur ser deltagande på stämmor ut i din brf?Skriv i forumet om stämmodeltagande (HSB, Riksbyggen, SBC eller privat) så kan vi jämföra mellan föreningar i hela Sverige. Klicka här! (rss-reader för Google Chrome) |
|
|
| © 2009 - Uppdaterad 2018-01-27 | Malmö / Skåne • Göteborg • Stockholm |