Deltagare HSB Malmös årsstämma 2008
och andra årsstämmor

        Bostadsrättsförening   Fullmäktigeledamot/Deltagare 2011  
Dag1
Dag2
Dag3
2007   2006
      1 Abboten   Kent West   Lissi Nordström
X
     
    1 2 Adjutanten   (Fredrik Limås)           NEJ    
      3 Aldebaran   Bosse Persson B.P. B.P.
X
     
      4 Almedal   Jan Anderberg J.A.  
X
NEJ    
        Almedal   Patrik Kronvall P.K.  
X
NEJ    
      5 Almen   Jan-Erik Thörnblom   J-E.T.
X
X
X
NEJ    
        Almgården   (Jan Andersson, Vice Ordf. + suppl. Allan Johansson)    
     
      6 Almhög   Margareta Ragnarsson   M.R.
X
X
NEJ    
        Almhög   Leif Svensson Nenad Stevanovic Lars Lindberg
X
X
NEJ    
        Almhög     Jonas Nilsson J.N. (?)
 
     
      7 Almvik   Agne Ohlsson A.O. A.O.
X
     
  1   8 Ankaret   (?)           Ja    
      9 Anneberg   Rolf Hjortsman Bertil Persson B.P.
X
NEJ    
        Anneberg   Ingvar Jakobsson    
X
X
NEJ    
  2   10 Antilopen   (Stig Eriksson, Vice Ordf.)           Ja    
      11 Arildsgården   Håkan Törngård H.T. H.T.
X
X
X
NEJ    
      12 Artisten   Krister Olsson Inger Fagerström  
X
X
NEJ    
      13 Arvid   Gun Thulin   Johan Bäckström
X
     
        Arvid   Henry Nordin    
-
X
     
        Arvid   Nandor Toth   N.T.
X
     
      14 Astern   Peter Lindborg P.L.  
X
     
      15 Atle   Hans-Olof Holmqvist    
X
     
    2 16 Basunen   (Jan Östring, Vice Ordf.)           NEJ    
      17 Bellevue   Leif-Göran Persson    
X
X
X
NEJ    
      18 Berguven   Gert Mårtensson Gertrud Uhlmann Ann-Charlotte Lindberg
X
X
X
     
        Berguven   Roland Persson R.P. Gertrud Uhlmann
X
X
X
     
    3 19 Beritsholm   (Bibbi Lind-Wiberg, Vice Ordf.) Lena Bengtsson         NEJ    
    4 20 Beritta Gurris   (?)           NEJ    
    5 21 Bikupan   (Ingalill Tillgren, HSB)           NEJ    
        Bjärshög   Org.nr 716439-5142 Likvidation avslutad 05-12-01    
     
  3   22 Björken   (Stig Lövgren, Ordf. + Fullmäktig)           Ja    
      23 Björknäs   Tommy Holmquist T.H. T.H.
X
X
     
      24 Blekingsborg   Kaj Kvist   K.K.
X
X
     
        Blekingsborg   Jörgen Magnusson J.M. J.M.
X
X
     
        Blekingsborg   Patrik Ruppel Eva Carmlid Göransson  
-
X
     
    6 25 Blåklinten   (?)           NEJ    
      26 Bollebygd   Fredrik Guldstrand F.G. F.G.
X
X
X
     
    7 27 Borgmästaren   (Jan Lindahl, HSB)           NEJ    
      28 Bornholm   Anders Düberg   Hans Schlött
X
NEJ    
        Bospargruppen   Leif Cruse Sofie Kron  
X
X
X
     
        Bospargruppen   Jan Engman J.E.  
X
X
     
        Bospargruppen   Eva Gawell E.G.  
X
X
X
     
        Bospargruppen   Ingrid Holmberg I.H.  
X
X
     
        Bospargruppen   Sune Hylén S.H.  
X
X
X
     
        Bospargruppen   Barbro Jansson Ingemar Persson  
X
X
     
        Bospargruppen   Sonja Jernström Sofie Skånhamre  
X
X
X
     
        Bospargruppen   Margareta Lidberg    
X
     
        Bospargruppen   Comte Eva Le Kent Staaf  
X
     
        Bospargruppen   Anita Nicklasson    
X
X
     
        Bospargruppen   Agne Lindskog    
X
X
     
        Bospargruppen   Åke Persson Å.P.  
X
X
X
     
        Bospargruppen   Judith Totlin    
X
X
X
     
        Bospargruppen   Karin Wahlund Franck    
X
  NY  
        Bospargruppen   Elvy Westerberg    
X
X
X
     
        Bospargruppen   Jan Wettbo J.W.  
X
X
     
      29 Brage   Agneta Boman   A.B.
X
NEJ    
      30 Brotorp   Ally Hernemyr A.H. A.H.
X
X
X
     
    8 31 Bygården   (Bengt Rosberg, Vice Ordf + Fullmäktige)           NEJ    
    9 32 Båtyxan   (?)           NEJ    
      33 Bärnstenen   Gert Sjunnesson    
X
X
     
    10 34 Capella   (Pär Höglund)           NEJ    
      35 Castor   Viggo Nordqvist Thomas Sonesson V.N.
X
     
      36 Dadeln   Jonas Isgren J.I. J.I.
X
X
X
     
      37 Dalgården   Lennart Karlin    
X
X
X
     
    11 38 Damhälla   (?)           NEJ    
      39 Domaren   Helene Hansson H.H. H.H.
X
X
X
     
        Domaren   Kjell Inge Olsson K.I.O. K.I.O.
X
X
X
     
      40 Drivhuset   Håkan Dahlberg H.D. H.D.
X
X
X
     
      41 Duvhöken   Thord Fransson T.F. T.F.
X
X
X
     
        Duvhöken   Gunnel Fridh G.F. G.F.
X
X
X
     
      42 Dådet   Stefan Olsson   S.O.
X
X
X
     
      43 Eken   Johan Reuterhäll Daniel Christiansson D.C.
X
X
     
      44 Elisetorp   Anita Danielsson A.D. (A.D.)
-
X
     
        Elisetorp   Lars Brorsson L.B. Oläsligt
X
X
     
        Elisetorp   Arne Zander   Oläsligt
X
X
     
      45 Ellstorp   Daniel Ljung   Oläsligt
X
     
        Ellstorp   Cecilia Welander   Oläsligt
X
X
     
    12 46 Enskifteshagen   (Börje Mile)           NEJ    
      47 Eriksdal   Hans-Åke Krantz Tage Lilja  
X
X
     
      48 Eriksfält   Tord Lind Izet Omanovic  
X
X
X
     
        Eriksfält   Jan Olsson Asko Pälviö  
X
X
X
     
      49 Erikslust   Sven-Erik Eliasson   S-E.E.
X
X
X
     
      50 Erikstorp   Birger Lövquist Heinz Heize Oläsligt
X
     
      -- Flädern      
    13 51 Fosiedal   (Inger Löfquist)           NEJ    
      52 Fosietorp   Lennarth Andersson Krister Sjöström K.S.
X
X
X
     
        Fosietorp   Preben Karlsson P.K. P.K.
X
X
X
     
        Fosietorp   Krister Sjöström    
X
X
X
     
      53 Friheten   Alve Persson Claus Lütgebaucks C.L.
X
     
      54 Furen   Åke Magnusson Eva Hallberg E.H.
X
X
     
    14 55 Gamban   (Jan Östring)           NEJ    
      56 Ganbo   Johan Wahlström   Ingela Dahlberg
X
X
X
     
    15 57 Gertrud   (Susanna Brattnor)           NEJ    
      58 Gläntan   Sven Thern S.T. S.T.
X
     
      59 Godheten   Jörg Jönsson Nedzad Curic J.J.
X
X
X
     
  4   60 Granen   (Ann-Britt Blixt) Ingela Persson I.P.       Ja    
    Gullvik    
      61 Gunnebo   Kurt Inge Nielsen Tomislav Kostic T.K.
X
X
     
        Gunnebo       (Kurt-Inge Nielsen)            
      62 Gåsen   Arne Sandell Göran Ryd  
X
     
      63 Gässlingen   Gunilla Stöhr   G.S.
X
     
  5   64 Hackspetten   (Lena Hemby tom 1/9)           Ja    
      65 Hagalund   Lars Jonsson Börje Jönsson  
X
X
     
        Hagalund   Leif Larsson   L.L.
X
X
     
        Hagalund   Mikael Karlsson M.K. M.K.
-
-
X
     
      66 Hallabacken   Vita Åstrand V.Å.  
X
X
     
      67 Hallamöllan   Mona Westford    
X
X
X
NEJ    
      68 Hammarshus   Martin Asker    
X
     
    16 69 Hansgården   (Paul Johansson)           NEJ    
    17 70 Hedgården   (Jan Lindahl)           NEJ    
        Hemmestorp                    
      71 Henriksdal   Lars Inge Lundberg L.I.L. Lena Andersson
X
X
X
     
        Henriksdal   Kay Poul Wellendorph Ronny Petersson R.P.
X
X
     
        Henriksdal       Lars Inge Lundberg            
  6   72 Henriksgården   (Inger Dahlgren)           Ja    
      73 Hilda   Emanuel Martyris Giovanna Brancovic  
X
     
        Hilda   Ivan Morovic Nancy Mashoun N.M.
X
     
        Hilda     Joachim Pier J.P.            
      74 Hilleröd   Thomas Hörstedt Mikael Ström Remin M.S.
X
X
X
     
      75 Huggaren   Iréne Svensson I.S. I.S.
X
X
X
     
      76 Högaholm   Thomas Engström T.E. Oläsligt
X
X
X
     
        Högaholm   Berit Schöller Lillemor Olofsson Tomas Engström
X
X
X
     
                Oläsligt            
      77 Ida   Jan Erik Pettersson   L.O. (oläsligt)
X
     
        Ida   Rolf Schreiber    
X
     
  7   78 Idogheten   (Mikael Wahlström, HSB) Göran Denker G.D.       Ja    
    18 79 Igelkotten   (Jan Andersson, Ord + Fullmäktigef)           NEJ    
    19 80 Ingelsgården   (Maria Bengtsson, HSB)           NEJ    
        Jacob                    
      81 Jacob Persgården   Ove Christersson O.C. O.C.
X
     
        Jordholmen                    
    20 82 Judit   (Bengt Skånhamre, HSB + Lena Nilsson, HSB)           NEJ    
        Jämlikheten                    
      83 Järven   Kjell Lövgren K.L. Oläsligt
X
     
        Järven   Lars Åke Malmberg Åsa-Lena Simonsson Å-L.S.
X
     
      84 Kalkbrännaren   Mats Persson    
X
NEJ    
  8   85 Kallan   (Bengt Skånhamre)           Ja    
      86 Kanslern   Inger Bäcklin I.B.  
X
     
      87 Kanten   Mikael Lagerstedt   M.L.
X
X
NEJ    
        Kanten       Johan Jeppsson            
    21 88 Kapellmästaren   (Sven-Olof Nilsson, Vice Ordf.)           NEJ    
      89 Kaplanen   Mona Lill Påhlzon    
X
     
      90 Kaprifolen   Håkan Herrström Sven-Gunnar Månsson Oläsligt
X
NEJ    
    22 92 Kasper   (?) Lämnade HSB Malmö 2004           NEJ    
  9   91 Kastanjen   (?) Gertie Andersson G.A.       Ja    
      93 Klas   Britt Marie Johansson   Oläsligt
X
NEJ    
  10   94 Klockaren   (Harald Runge, Vice Ordf.)           Ja    
    23 95 Klostret   (Arne Axrup, Vice Ordf.)           NEJ    
    24 96 Knutsbo   (Bengt Rosberg, Vice Ordf.) B.R. B.R.       NEJ    
      97 Konstnären   Ingemar Nyström Ingrid Hansson I.H.
X
     
  11   98 Kraften   (Bengt Rosberg, Vice Ordf. + Fullmäktig) Marianne Falck M.F.       Ja    
    25 99 Kroksbäck   (?) Ronni Hylander R.H.       NEJ    
        Kroksbäck     Silva Bresgren Oläsligt            
      100 Kronotorp   Börje Risberg B.R. B.R.
X
X
X
     
      101 Kvadraten   Mimmi Zetterman   M.Z.
X
X
X
NEJ    
  12   102 Kyllret   (Börje Risberg, Vice Ordf.)           Ja    
      103 Lagmannen   Peter Smolek    
X
X
     
        Langeland                    
      104 Leoparden 1   Inge Nilsson    
X
NEJ    
    26 105 Leoparden 2   (???)   Tobias Wikström       NEJ    
      106 Lessö   Hans Åke Svensson    
X
     
    27 107 Lillevång   (???)           NEJ    
      108 Lindeborg   Krister Rosberg Robert Andersson Pia Hellsten
X
X
     
        Lindeborg     Tommy Persson              
      109 Ljungbyhus 9   Stig Ericsson   Stig Ericsson
X
     
  13   110 Ljungen   (Richard Dahlberg, Vice Ordf. + Fullmäktig)           Ja    
    28 111 Loke   (Bengt Rosberg, Vice Ordf.) Gunnel Persson         NEJ    
    29 112 Lotsvakten   (???)           NEJ    
      113 Luftvärnet   Thomas Wallenberg Hans-Göran Olsson Rune Esbjörnsson
X
     
      114 Lugnet   Rolf Nilsson   Ildiko Lang
X
X
     
      115 Lundagården   Jan Sivnert   J.S.
X
X
     
    30 116 Lutan   (Maj-Britt Thulin, HSB)           NEJ    
    31 117 Lågan   (Magnus Lindskog, Vice Ordf.) Wendel Weberg W.W.       NEJ    
      118 Länsmansgården   Milena Kolar    
X
     
      119 Magistern   Siv Holgersson S.H. S.H.
X
NEJ    
      120 Magne   Nils-Gustaf Bornlid N-G.B. N-G.B.
X
X
X
     
      121 Magnolia   Tommy Leijon Leif Nilsson  
X
NEJ    
      122 Manligheten   Håkan Jönsson Samuel Albertsson  
X
NEJ    
    32 123 Mannhem   (Sven Nilsson)           NEJ    
        Marietorp                    
    33 124 Marbäck   (Allan Johansson)           NEJ    
    34 125 Midgård   (Bengt Rosberg Vice Ordf.)           NEJ    
      126 Misteln   Fredrik Löfvall F.L.  
X
X
     
      127 Munken   Jan Liljevall    
X
     
      128 Munkhättan   Lars Jirhamn   L.J.
X
X
X
NEJ    
        Munkhättan   Christer Molin   Jonas Carlsson
X
X
X
NEJ    
      129 Musköten   Anders Olsson    
X
     
    35 130 Myrstacken               NEJ    
      131 Månsgården   Ivar Jönsson I.J. I.J.
X
X
     
        Möllan                    
        Nibelungen   Org.nr 716439-4384 Likviderad    
     
      132 Norsen   Bert Borgström Jim Samuelsson J.S.
X
X
X
     
    36 133 Notarien       Oläsligt       NEJ    
      134 Nunnan   Bengt Persson      
X
       
    37 136 Nybo               NEJ    
      135 Nydala   Göran Djokic G.D. G.D.            
        Nydala     Sven-Erik Nordén S-E.N.            
      137 Näset   Claes Caroli   Inga (oläsligt)
X
X
X
     
    38 138 Odlaren   (Jan Andersson Vice Ordf.)           NEJ    
    39 139 Olga 4   (???)           NEJ    
    40 140 Olga 8 (Sturegatan)   (???)           NEJ    
      141 Organisten   Eva-Britt Johansson   E-B.J.
X
X
     
      142 Oshögavången   Göran Ahlquist    
X
NEJ    
      143 Ovalen   Maria Bengtsson M.B.  
X
X
X
     
    41 144 Oxeln   (Ann-Britt Blixt)           NEJ    
    42 145 Oxiegården   (Börje Mile)           NEJ    
        Oxievång                    
    43 146 Paulus   (Emma Thörnquist)           NEJ    
      147 Per Albins Hem   Bengt Ericsson Evert Bengtsson E.B.
X
X
     
        Per Albins Hem   Andreas Lundh A.L. Oläsligt
X
     
        Per Albins Hem   Helén Persson H.P. Oläsligt
X
X
     
        ?       Oläsligt            
      148 Pildammen   Per Svensson    
X
     
      149 Polaris   Stig Eriksson S.E. S.E.
X
X
X
     
    44 150 Pollux               NEJ    
      151 Priorn   Olle Sandram Pontus Åkesson Oläsligt
X
     
      152 Pukan   Andreas Ollén A.O.  
X
X
     
        Pukan   Elisabeth Haag   E.H.
X
X
X
     
      153 Pålsgården   Knut Boij   K.B.
X
X
X
     
      154 Ranberga   Sven Nivestam   S.N.
X
X
     
    45 155 Randers   (Bibbi Lind-Wiberg + Fullmäktig) Marika Wennberg         NEJ    
    46 156 Renen   (F.d. Barbro Molin)           NEJ    
  14   157 Reveln   (Robert Schultz)           Ja    
    47 158 Ribe   (???) Bibbi Wiberg         NEJ    
      159 Ringsted(t)   Monica Bermsten Fredrik Rakar  
X
X
X
     
      160 Rishälla   Esbjörn Hovler    
X
X
     
      161 Rodret   Anders Lundh   A.L.
X
X
     
      162 Rosenvång 1   Jill Ek    
X
NEJ    
      163 Rosenvång 2   Joakim Freij    
X
NEJ    
      164 Rosenvång 3   Gunilla Fagerfäldt G.F. G.F.
X
X
X
     
      165 Roskilde   Ingrid Petersson    
X
     
      165 Roskilde   Bengt Liljenberg   B.L.
X
X
     
      166 Roxen   Henning Andersson   Mårten Olsson (oläsligt)
-
X
X
     
        Roxen   Rolf Brandt R.B.  
X
     
      167 Ryttmästaren   Fredrik Nyman    
-
X
     
        Ryttmästaren   Cecilia Bothén C.B. C.B.
X
X
     
  15   168 Rådmannen   (Arne Axrup, Vice Ordf.)           Ja    
      169 Rödvenen   Catharina (?) Svensson    
X
X
X
NEJ    
    48 170 Rönnen   (Agne Ohlsson Vice Ordf. + Vicevärd)           NEJ    
    49 171 Rönnstigen   (Annika Wicktor-Ohlsson Vice Ordf. + Sekr)           NEJ    
  16   172 Rörsjön   (Agneta Boman)           Ja    
  17   173 Samarbete   (Agne Ohlsson Vice Ordf.)           Ja    
    50 174 Sandbacken   (Börje Risberg - Ordf., Vicevärd och Fullmäktig Jan Östring)           NEJ    
    51 175 Sandmöllan   (Maria Bengtsson, HSB)           NEJ    
      176 Sandstenen   Tommy Johansson T.J. T.J.
X
X
     
      177 Segevång   Anders Larsson    
X
X
     
        Sigge                    
  18   178 Sigrid   (Sven Nivestam, Vice Ordf.)           Ja    
    52 179 Siktet   (Börje Mile)           NEJ    
    53 180 Silversmeden   (Lars-Göran Angelin, HSB)   Anders Ljungdahl       NEJ    
    54 181 Sjöhem   (Inger Dahlgren)           NEJ    
      182 Skansen   Guntram Olofsson Olle Kylborn O.K.
X
X
     
      183 Skogsmården   Sickan Ridell S.R. S.R.
X
X
X
     
    55 184 Skutskeppare(n)   (???)           NEJ    
    56 185 Sköldbågen   (Lena Wismar Vice Ordf.)           NEJ    
  19   186 Skölden   (Anders Persson /
Eva Sandström, Fullmäktig)
Admir Begovic         Ja    
      187 Sofieholm   Monica Nilsson    
X
X
X
     
      188 Solbacken   Ulla-Britt Lilja    
X
NEJ    
        Solhus                    
      189 Sorgenfri   Kristina Nilsson Beth Leeb-Lundberg B.L-L.
X
X
     
      190 Sparvhöken   Börje Grönvall Staffan Fareld S.F.
X
     
    57 191 Spelmannen   (Monica Nilsson Vice Ordf.)           NEJ    
      192 Spjutet   Bengt Rosberg    
X
X
     
    58 193 Steglitsen (Arlöv)   (Ingela Persson) Farid Dawaigher         NEJ    
    59 194 Stella   (Eva Ulfshagen Vice Ordf.)           NEJ    
      195 Stenbocken   Ingela Bäckström   Inge Andersson
X
     
        Stenbocken   Ingemar Larsson    
X
X
     
      196 Stenmården   Christer Karlsson C.K. C.K.
X
X
     
      197 Stettin   Björn Klefbohm B.K B.K.
X
NEJ    
    60 198 Strandbaden (=HSB?)   (Jörgen Andersson Vice Ordf.)           NEJ    
      199 Sundsterrassen   Leif Christoffersson L.C. L.C.
X
     
    61 200 Sälgen   (???)           NEJ    
      201 Söderkulla   Arne Jönsson A.J. A.J.
X
X
X
     
        Söderkulla   Conny Lindberg C.L. C.L.
X
X
X
     
        Söderkulla     Bo-Göran Parmvi              
      202 Södermanland   Henric Lellky H.L. H.L.
X
X
X
NEJ    
      203 Södertorp   Rolf Bergeryd R.B. R.B.
X
X
NEJ    
        Södertorp   Ingvar Ekelund Kent Bengtsson (?) I.E.
X
X
NEJ    
    62 204 Sölve   (Lennart Persson)           NEJ    
    63 205 Tallen   (Fredrik Limås)           NEJ    
      206 Tapperheten 2   Bengt Jönsson B.J. B.J.
X
X
X
     
        Tapperheten 3   (Barbro Molin HSB (+ Vice Ordf i Brf Furen + Brf Renen) / Michaela Sjöberg)    
     
      207 Tapperheten 4   Ingela Persson Åke Elofsson Å.E.
X
X
X
     
      208 Tapperheten 5   Tina Sundin    
X
NEJ    
    64 209 Tapperheten 6   (Ingela Persson)   Håkan Ahlström       NEJ    
    65 210 Tapperheten 7   (Alve Persson Vice Ordf.)           NEJ    
      211 Tofta   Jessika Forsberg    
X
NEJ    
      212 Torbjörn   Richard Roos    
X
X
X
NEJ    
      213 Torekov   Berth Hammarlund    
X
NEJ    
    66 214 Tornfalken   (Lars-Göran Angelin, HSB) Kristian Svensson Sanja Buzuk       NEJ    
      215 Tornfalken       Claes Gannfelt
 
     
      215 Trumman   Sven-Erik Alhem Uno Hansen  
X
     
    67 216 Trädgården   (Kent Staaf Vice Ordf.)           NEJ    
  20   217 Tuban   (Christer Andersson Vice Ordf.)           Ja    
    68 218 Tärningholm   (Bibbi Lind-Wiberg + Fullmäktig)           NEJ    
      219 Utanverket   (Claes Mortin?)           NEJ    
      220 Vadsbro (?)   Sven-Olof Dahl    
X
NEJ    
      221 Valby   Peder Kristiansson Ingela Hultén Nesci P.K.
X
X
X
     
      222 Valnöten   Annika Harlegård A.H. A.H.
X
     
    69 223 Vapensmeden   (???)           NEJ    
      224 Vega   Stig Larsson   Göran Andersson (?)
X
     
    70 225 Vesslan   (Arne Axrup (+ Vice Ordf.) (+ Brf Järven + Vice Ordf+Fullmäktig i Brf Munken + Vice Ordf i Brf Nunnan + Vice Ordf. i Brf Rådmannen + Vice Ordf. i Brf Åsunden + Vice Ordf. i Brf Klostret + Ordf i Brf Renen)           NEJ    
      226 Vidar   Marie Widell M.W. M.W.
X
X
     
      227 Vindrosen   Christer Bengtsson    
X
X
X
     
    71 228 Visenten   (Ingrid Holmberg)   Oläsligt       NEJ    
    72 229 Väbeln   (Jan Östring)           NEJ    
  21   230 Väktaren   (Allan Johansson)           Ja    
        Vänern     Bo Fredin              
    73 231 Värby   (Stig Lövgren Vice Ordf.)           NEJ    
    74 232 Värjan   (Martin Svensson) Katrin Prölss Oläsligt       NEJ    
      233 Västergård   Tobias Chylenski Erik Jennby  
X
NEJ    
      234 Västkusten   Jan Allan Johansson Birgitta Johansson J.A.J.
X
X
     
    75 235 Västra Ingelstad   (???)           NEJ    
      236 Vättern   Markus Andersson   M.A.
X
X
NEJ    
      237 Ymer   Jonas Bengtsson Stefan Blomquist S.B.
X
X
X
     
      238 Åsunden   Åke Blomsterberg    
X
X
X
     
    76 239 Ängdala   (Cecilia Bothén) Tommy Elfgren Oläsligt       NEJ    
      240 Änghög   Leif Göransson   Oläsligt
X
     
      241 Ärlan   Marianne Larsson   M.L.
X
     
    77 242 Ärö   (Bibbi Lind-Wiberg) Oläsbart (A.M.) Oläsligt       NEJ    
  22   243 Östra Torp   (Bo Westerlund)           Ja    
                             
        Fullmäktige totalt:     133 141
183
116
71
165    
            Namn inom parantes uppger HSB-ledamot om namn på fullmäktig ej hittats.    
181?
     

      1 HSB Riksförbund   Kent-Olof Stigh    
X
X
X
     
      2 HSB Riksförbund   Charlotte Carlsson    
X
X
X
     
      3 HSB Malmö   Peter Sjöberg (ext. revisor)    
X
X
X
     
      4 HSB Malmö/t.f. VD   Michael Carlsson    
X
X
X
     
      5 HSB Malmö   Mikael Gustafsson    
X
X
X
     
      6 HSB Malmö   Sandra Leth    
X
X
X
     
      7 HSB Malmö   Jörgen Lev(e)que (?)    
X
X
X
     
      8 HSB Malmö   Mats Ohlsson    
X
X
X
     
      9 HSB Malmö   Mattias Wedeberg    
X
X
X
     
      10 HSB Malmö   Benny Ahnelöv    
X
X
     
      11 HSB Malmö   Klas Andersson    
X
X
     
      12 HSB Malmö   Rose-Marie He(j)dedal (?)    
X
X
     
      13 HSB Malmö   Magnus Knutsson    
X
X
     
      14 HSB Malmö   Olivet (Oliver?) Kurovic    
X
X
     
      15 HSB Malmö   Johnny Samuelsson    
X
X
     
      16 HSB Malmö   Saeed Sarvioskovey ?    
X
X
     
      17 HSB Malmö   Tommy Schumann    
X
X
     
      18 HSB Malmö   Ingalill Tillgren    
X
X
     
      19 HSB Malmö   Anders Andersson    
X
X
     
      20 HSB Malmö   Ingrid Jonsson    
X
X
     
      21 HSB Malmö   Josefine Persson    
X
X
     
      22 HSB Malmö   Ilja Gavrilovski    
X
     
      23 HSB Malmö   Linda Hasselgren    
X
     
      24 HSB Malmö   Malin Kjellson    
X
     
      25 HSB Malmö   Camilla Larsson    
X
     
      26 HSB Malmö   Anita Nilsson    
X
     
      27 HSB Malmö   Theo Paraskevas    
X
     
      28 HSB Malmö   Afrim Vlashi    
X
     
      29 HSB Malmö   Jonas Örbäck    
X
     
      30 HSB Malmö   Anders Lönnhagen    
X
     
      31 HSB Malmö   Anita Nilsson    
X
     
      32 HSB Malmö - revisor   Berth Rasmusson    
X
     
    1 33 HSB-ledamot/HSB   Bengt Skånhamre (Brf Almvik, Brf Eriksdal, Brf Pukan, Brf Judit, Brf Notarien)    
X
X
X
     
    2 34 HSB-ledamot/HSB   Stellan Håkansson (Brf Erikstorp, Brf Lessö, Brf Bellevue, Brf Bornholm)    
X
X
X
     
    3 35 HSB-ledamot/HSB   Jan Lindau (Brf Roskilde, Ordf i Brf Leoparden 2, Vice Ordf i Brf Munkhättan)    
X
X
X
     
    4 36 HSB-ledamot/HSB   Christian Lindgren (adm chef)    
X
X
X
     
    5 37 HSB-ledamot/HSB   Akbar Malekpour (IT-chef/IT-strateg)    
X
X
X
     
    6 38 HSB-ledamot/HSB   Tom Wilkinson (Sundsfastigheter)    
X
X
X
     
    7 39 HSB-ledamot/HSB   Unni Solbe (Chef Adm. Förvaltning i HSB Malmö,
f.d. fastighetschef MKB tillsammans med t.f. VD Michael Carlsson)
   
X
X
X
     
    8 40 HSB-ledamot/HSB   Börje Nilsson (Brf Fosietorp, Brf Ganbo)    
X
X
X
     
    9 41 HSB-ledamot/HSB   Lars Svensson (F.d. Borevision) Brf Hallabacken    
X
 
     
    10 42 HSB-ledamot/HSB   Mikael Wahlström (Brf Bollebygd, Brf Idogheten)    
X
 
     
    11 43 HSB-ledamot/HSB   Nils-Lennart Gustafson (Personalchef 040-357750)    
X
 X
 
     
    12 44 HSB-ledamot/HSB   Lena Hammarström (Brf Dådet, Brf Hilda)    
X
X
     
    13 45 HSB-ledamot/HSB   Barbro Molin (Brf Furen + Vice Ordf, Brf Tapperheten 3, Brf Renen)    
X
X
     
    14 46 HSB-ledamot/HSB   Lena Nilsson (Brf Judit, Brf Västergård sekreterare)    
X
X
     
    15 47 HSB-ledamot/HSB   Maria Strandh    
X
X
     
    16 48 HSB-ledamot/HSB   Kenneth Kalläne (070-220 51 03)    
X
 
 
     
    17 49 HSB-ledamot/HSB   Eva Nordbeck (Ekonom)    
X
 
 
     
    18 50 HSB-ledamot   Arne Axrup (HSB-ledamot och vice ordförande i Brf Vesslan)    
X
X
X
     
    19 51 HSB-ledamot   Martin Kristoffersson    
X
X
X
     
    20 52 HSB-ledamot   Wivian Petersson    
X
X
X
     
    21 53 HSB-ledamot   Inger Löfquist (Brf Almhög)    
X
 X
 
     
    22 54 HSB-ledamot   Börje Mile    
X
 X
 
     
    23 55 HSB-ledamot   Martin Svensson (Brf Värjan, Brf Misteln)    
X
 
     
    24 56 HSB-ledamot   Leif Norling (Brf Kaplanen, Brf Ringsted)    
X
 
     
    25 57 HSB-ledamot   Per Larsson (ledamot i Brf Vesslan)    
X
X
     
    26 58 HSB-ledamot   Johan Broman    
X
X
     
    27 59 HSB-ledamot   Sven-Olof Nilsson (Brf Kapellmästaren, Vice Ordf)    
X
 
 
     
    28 60 HSB-ledamot   Allan Johansson (Brf Väktaren)    
X
 
 
     
    29 61 HSB-ledamot   Lennart Larsson    
X
 
 
     
    30 62 HSB-ledamot   Tomas Rosén (Brf Astern)    
X
 
 
     
    31 63 HSB-ledamot   Robert Schultz (Brf Reveln)    
X
 
 
     
      64 HSB-ledamot   Sofie Kron    
X
     
      65 Press   Susanne Björkenheim    
X
     
      66 Press   Lars-Erik Gille    
X
     
      67 Brf Lutan - styrelse   Maj-Britt Thulin    
X
X
X
     
      68 Brf Gåsen - styrelse   Anders Lundberg (?)    
X
X
     
      69 Brf Lindeborg   Birgitta Nilsson    
X
X
     
        Brf Sofieholm   Birgitta Nilsson    
X
     
      70 Brf Valby   Björn Andersson    
X
X
     
      71 Brf Lugnet   Olle Strand    
X
     
      72 Jag        
X
X
X
     
      73 Bosse        
X
X
X
     
        Deltagare enl bil.        
97
64
38
     
        Enligt protokoll:   (anmärkt på av justerare)    
91
63
-
     
                 
     
                 
     
Till dag 1 av HSB Malmös årsstämma 2008 kom det 183 fullmäktige utav 311 stycken (dvs 58 %). Att det kom såpass många fullmäktige som det kom till HSB Malmös årsstämma är unikt (förmodligen för hela HSB), men antalet fullmäktige är ändå klart underkänt. Till årsstämman 2008 kom det ca. 20 fler fullmäktige jämfört med föregående år.

Notera att det är antalet registrerade fullmäktige som räknas. Ju längre tid som går desto fler avviker. Vid avslutandet av stämman varje dag kan därför en stor del av fullmäktigeledamöterna ha lämnat. Det finns ingen kontroll på vilka som avviker eller när de avviker. Därför är det fler brf:ar som är orepresenterade på stämmorna än vad som framgår av protokoll och röstlängder!

På årsstämman 2008 var det totalt 99 brf:ar av 243 som inte hade någon representant från sin brf på någon av de tre dagarna av stämman. Dvs 40 % av HSB Malmös föreningar var orepresenterade på stämman.

Följande 77 bostadsrättsföreningar (av 243, dvs 31 % av HSB Malmös brf:ar) har inte haft någon representant på HSB Malmös stämmor under minst de 2-4 senaste åren;
02. Brf Adjutanten
16. Brf Basunen
19. Brf Beritsholm
20. Brf Beritta Gurris
21. Brf Bikupan
25. Brf Blåklinten
27. Brf Borgmästaren
31. Brf Bygården
32. Brf Båtyxan
34. Brf Capella
38. Brf Damhälla
46. Brf Enskifteshagen
51. Brf Fosiedal
55. Brf Gamban
57. Brf Gertrud
69. Brf Hansgården
70. Brf Hedgården
79. Brf Igelkotten
80. Brf Ingelsgården
82. Brf Judit
88. Brf Kapellmästaren
92. Brf Kasper
95. Brf Klostret
96. Brf Knutsbo
99. Brf Kroksbäck
105 Brf Leoparden 2
107 Brf Lillevång
111 Brf Loke
112 Brf Lotsvakten
116 Brf Lutan
117 Brf Lågan
123 Brf Mannhem
124 Brf Marbäck
125 Brf Midgård
130 Brf Myrstacken (ekobyn)
133 Brf Notarien
136 Brf Nybo
138 Brf Odlaren
139 Brf Olga 4
140 Brf Olga 8
144 Brf Oxeln
145 Brf Oxiegården
146 Brf Paulus
150 Brf Pollux
155 Brf Randers
156 Brf Renen
158 Brf Ribe
170 Brf Rönnen
171 Brf Rönnstigen
174 Brf Sandbacken
175 Brf Sandmöllan
179 Brf Siktet
180 Brf Silversmeden
181 Brf Sjöhem
184 Brf Skutskeppare
185 Brf Sköldbågen
191 Brf Spelmannen
193 Brf Steglitsen
194 Brf Stella
198 Brf Strandbaden
200 Brf Sälgen
204 Brf Sölve
205 Brf Tallen
209 Brf Tapperheten 6
210 Brf Tapperheten 7
214 Brf Tornfalken
216 Brf Trädgården
218 Brf Tärningholm
219 Brf Utanverket
223 Brf Vapensmeden
225 Brf Vesslan
228 Brf Visenten
229 Brf Väbeln
231 Brf Värby
232 Brf Värjan
235 Brf Västra Ingelstad
239 Brf Ängdala
242 Brf Ärö

Medlemmarna i ovanstående föreningar har därmed ingen som representerar dem på de stämmor som på olika sätt påverkar medlemmarna ekonomiskt!

Om dessa brf:ar fortfarande är med i HSB... varför är de det?

Not. Om du är med i denna lista, men är rädd för att visa att du är ledamot så går det bra att kontakta mig för att be mig ta bort ditt namn från listan.


Styrelsearvoden för bostadsrättsföreningar i Malmö


Antal deltagare på föreningsstämma per brf
Deltagare på stämma, statistik uppdelat på brf storlek
Hur många går på bostadsrättsföreningens stämma?

Fullmäktigeledamöter på HSB Malmös årsstämma 2007
Bostadsrättsföreningar Malmö och årsredovisningar



HSB-ledamöter i HSB Malmö


Bostadsrättsföreningar i Malmö (Sid. 1)
Bostadsrättsföreningar i Malmö (Sid. 2)

Brf:ar inom HSB Malmö, per kommun

Bostadsrättsföreningar i Malmö fastigheter

Bostadsrättsföreningar i Malmö

Anställda i HSB Malmö

HSB Malmös styrelse

Hur föreningarna placerar medlemmarnas pengar





FAKTABANKEN - FORUM FÖR ALLA I BOSTADSRÄTT
Störningar i BRF A 01
Avgifter i BRF A 02
Underhåll bostadsrätt, Ansvarsfördelning, Förändring av lägenhet A 03
El, Värme och Vatten i BRF A 04
Balkong och Uteplats, Utemiljö, Parkering & Garage i BRF A 05
Styrelse, Styrelsemöte, Protokoll, Tystnadsplikt, Dagordning A 06
Bostadsorganisation - Förvaltare A 07
Likhetsprincipen - Likabehandlingsprincipen A 08
Jäv A 09
Särskild granskning, Medrevisor, Revisor & Revisorssuppleant A 10
Hyresnämnden - Bostadsrätt A 11
Regelverk för bostadsrätt A 12
Avhysning, Uppsägning, Förverkande, Avsägelse, Tillträde bostadsrätt A 13
Andrahandsuthyrning i BRF B 01
Andelstal och Mätning bostadsyta B 02
Kapitaltillskott, Insatshöjning, Förändring av insats bostadsrätt B 03
Överlåtelse, Köp av bostadsrätt, Mäklare, Medlemskap B 04
Vattenledningsskada och Vattenskada i bostadsrätt B 05
Ekonomisk plan bostadsrättsförening B 06
Lägenhetsförteckning, Medlemsförteckning B 07
Föreningsstämma, Röstning, Ansvarsfrihet, Motioner i BRF & Arvoden B 08
Valberedning i BRF B 09
Ändring av stadgar i BRF B 10
Självförvaltning i BRF B 11
Sambolag bostadsrätt B 12
PUL BRF B 13
Väsentlig förändring av fastighet B 14
Likvidering av bostadsrättsförening, Fusion, Överlåtelse av hus i BRF B 15
Utvidgning av verksamhet i BRF B 16
Statistik bostadsrätter B 17
   FAKTABANKEN
   Gå direkt till Faktabanken i Forum för alla i bostadsrätt



  " LÄNKAR TILL WEBBSIDOR OM HSB & BRF "  
Huvudsida
HSB:s normalstadgar - enbart för att skydda HSB och styrelse?   Vad innebär det att inte bevilja styrelsen ansvarsfrihet?
Sveriges bästa brf-stadgar   Vad får styrelsen besluta om?
NY FÖRENINGSLAG!   Arbetsordning för styrelse
Länkar till lagar och föreskrifter   Budord för styrelsen
Utträde ur HSB   Vilken kompetens behövs i en styrelse?
Anmälan till hyresnämnden   Valberedning
Andrahandsuthyrning   Hur skriver man en motion?
Överlåtelse av bostadsrätt   Exempel på motioner till ett årsmöte
Försäljning av bostadsrätt   Motioner HSB 2009
Vad gäller avseende vattenledningsskada?   HSB Malmös årsstämma 2009
Utdrag ur lägenhetsregister   Klander HSB årsstämma 2008
Vem ansvarar för vad?   Information till medlemmarna
Vad gäller avseende p-plats?   Offert badrumsrenovering
Vem får närvara på stämman?   Certifiering av bostadsrätt
Stämma, närvarostatistik   Länkar till bostadsrättsföreningar
Årsredovisningen   SDS om bostadsrätter
Arvode brf-styrelse - Per lgh   Håll koll på styrelsen - DN Bostad
Arvode HSB Malmö   Samarbete är nödvändigt - DN Bostad
Vicevärdens uppgifter   Talibanstyre & maktlösa medlemmar - SvD
BoRevision - en fara för din förening   Föreningar tar ut pengar från HSB - SDS
Värme och ventilation   HSB Malmö skandalen
Styrelsen varnar !!!   Frågor till HSB/Riksbyggen
Exempel på hur medlemmar behandlas   Hur HSB i Sverige svarar på frågor
Exempel på protokoll från årsmöte   HSB Riksförbund
Justering av ovanstående protokoll   Vilka är de ansvariga?
Vår Bostad   Vad är HSB bra för?
Dagordning - lagbrott   Föreningar som censurerar bort kritik
Byte av stamrör   Hur en årsstämma kan gå till
 

Om boendet i en brf   -   Bo i brf

Riksbyggen
Se länkar ovan


FORUM

Vad fungerar bra/dåligt i din förening?

Om du har några synpunkter om din brf, om din bostadsorganisation (HSB, Riksbyggen, SBC) eller frågor om att bo i bostadsrätt, dela gärna med dig av dessa genom att klicka här!
Forum för alla i bostadsrättSenaste inlägg
(rss-reader för Google Chrome)


Forum för alla i bostadsrätt Tipsa en vän


© 2009 - Uppdaterad 2018-01-27 Malmö / Skåne