Flera av husvagnarna som flyttats från Salve har ställts upp på Svinö. Ingen bra lösning, menar Kalmar kommun som kan tänka sig att stänga den parkeringen också.
På torsdagen hade Kalmar kommun ett avstämningsmöte med polisen om vart husvagnarna som tidigare stod uppställda på Salve tagit vägen.
I nuläget har man lokaliserat 13 vagnar i olika delar av Kalmar. Åtta av dem är i nuläget uppställda på Svinö.
24Kalmar kompletterar informationen:
– Sedan har tre husvagnar stått på Karlssons Äng, någon vid återvinningsstationen i Lindsdal och någon i Kalmarsundsparken, säger Benny Wennberg som är chef på serviceförvaltningen.
Red’s kom:
Inga EU-migranter kvar vid Skällby parkering och Norra Kyrkogården?
Kommunen har ett kontaktcenter där man samlar adresser från folk som ringer in. Hittills har det ringt en del, men Benny Wennberg vill inte kalla det för någon anstormning.
– Det kan vara rena nedskräpningsärenden och ibland polisiärt om någon parkeringsregel eller uppställningsregel.
EU-migranter fått info om vad de redan vet men inte bryr sig om
De som parkerat husvagnarna där det inte är tillåtet, eller på annat sätt brutit mot regler och lagstiftning, har fått information om detta på sitt eget språk.
– Vi är tydliga med vad som gäller: De får stå på campingplatser eller hos privata markägare. Ingen annanstans, om de står mer än det dygn som lagen medger säger Benny Wennberg.
Kommunen måste visa att det inte lönar sig att bryta mot lagen
Serviceförvaltningens chef Benny Wennberg kan bara konstatera att kommunen måste fortsätta på den inslagna linjen för att inte riskera att historiens upprepar sig.
– Vi måste fortsätta vara tuffa här. Ytan är kommunens avstjälpningsplats för snö och snart kommer byggbarackerna med anledning av kommande broreparationer. Då kan vi inte ha folk boendes där.
– Vi får hålla ett öga på Svinö så att det inte går oss ur händerna, annars kan det hända att vi får göra som på Salve och stänga av där också.
Red’s kom:
”Hålla ett öga på Svinö”? Vad är det för trams? EU-migranterna måste avhysas direkt efter 24 timmar på varje plats de ockuperar. Det är polisens uppgift samt skyldighet.
POLISEN VÄGRAR UPPRÄTTHÅLLA LAG OCH ORDNING
HAR POLISEN LAGT NER SIN VERKSAMHET?
Varför vill polisen inte sköta sina arbetsuppgifter?
Varför ställer ingen krav på polisen att sköta sina arbetsuppgifter?
Varför gör polisen inget åt EU-migranternas nu bekräftat olagliga målvaktsbilar och husvagnar som rullar på vägarna?
Se: EU-migranternas bilar/husvagnar som rullar i Kalmar olagliga!
VARFÖR JO-ANMÄLS INTE POLISEN AV MEDBORGARNA?
Varför JO-anmäler ingen Kalmarpolisen?
DAGS FÖR MEDIA ATT VAKNA!!!
Varför finns det inga media som ens frågar polisen varför de tycker det är ok att EU-migranternas olagliga bilar och husvagnar rullar på vägarna till fara för alla?
Kvarlämnade bilar och husvagnar skrotas
De ekipage som fortfarande finns kvar på Salve ska skrotas så fort det juridiska är klart.
Ingen kommunalt ansvarig på plats vid stängning av EU-migranternas bosättning i Salve
Jan-Ingemar Lundström (M), upprörd över hur otacksamma EU-migranterna är, skriver:
Stängningsdagens förmiddag, var jag ute i Salvebyn, för att på plats uppleva hur kommunen skulle agera, för att tömma lägret på illegala tiggare. Det som med all tydlighet visade sig, var det inte fanns en enda kommunalt ansvarig på plats.
Utan det som hände var att de boende en efter varandra, körde fram med egen bil och kopplar på sin husvagn för vidare färd, till annan uppställningsplats.
Det som hänt efter stängningen, är att Kalmar kommun numera har fått tre små nya uppställningsplatser i form av Svinö, Lorensbergskyrkans parkering och vid norra kyrkogården.
När jag dagen efter återvände till Salve kunde följande konstateras:
• Det fanns tio husvagnar kvar, som var såväl in- som utvändigt vandaliserade.
• Det fanns tio bilar kvar, som såväl motormässigt som invändigt var vandaliserade.
• Det fanns också kvar tre cyklar, mikrovågsugnar, tvättmaskiner, kylskåp, bildäck och massvis med slängda kläder.
Red’s kom:
Varför ställs inga krav på ägarna till bilarna och husvagnarna att betala för bortforsling och skrotning? Varför ska skattebetalarna stå för deras kostnad?
Kommunen ställde inga krav på EU-migranter att städa upp efter sig
I samband med tömningen, hade undertecknad förutsatt att kommunen i god tid kört ut containrar, spadar och räfsor med krav på de boende, att innan de lämnar lägret, städa upp efter sig.
Som framgår så fanns inte en enda kommunal representant närvarande. Utan det är med all tydlighet serviceförvaltningens personal, som nu ska åläggas att sanera och städa upp området.
EU-migranter tackar för att de blivit försörjda genom att vandalisera området
Här kan man verkligen tala om kommunal flathet. Det som undertecknad vidare känner starkt ilska och vrede mot, är att här har de boende i lägret gratis kunnat leva och bo i uppställda husvagnar. Vagnar som när de lämnar lägret väljer att vandalisera, samma med vandaliserandet av kvarlämnade bilar.
– Vi blev överraskade när man tog bort allt för då kom skräpet fram, säger Benny Wennberg, chef på serviceförvaltningen.
Ge inte pengar till EU-migranter!
Utifrån ovan redovisat förutsätter undertecknad, att du som kommuninvånare fortsatt inte lägger några pengar, i dessa personers muggar.
Bilen i bilden ovan är besiktigad 2016-04-29, giltig till 2016-05-30. Nu körförbud.
Se även bl a;
Kalmar bygger baracker åt EU-migranter, gratis boende med toalett, dusch och kök
21 maj: Salve öppnas för tiggare (Barometern)
EU-migranter tjuvrider och skrämmer hästar i Salvestaden
Tjänstemän i Kalmar kommun bygger upp läger för EU-migranter utan bygglov
Kalmar kommun sanktionerar EU-migranters brottsliga verksamhet
Kalmar kommun JO-anmäld för EU-migranters läger
21 juli: Hästar flyttas efter oro vid Salvelägret (Barometern)
24 juli: Tiggarna: ”Vi är inte farliga” (Barometern)
25 juli: Tiggare väcker starka känslor i Kalmar (Barometern)
28 juli: Svårt att lösa problem med tiggare i Kalmar (Barometern)
29 juli ”Varför vill inte Persson att tiggarna ska diskuteras?” (Barometern)
Kalmar kommun öppnar ny gratis camping för EU-migranter, i strid med lagen
Länsstyrelsen: Bygglov för Kalmars svart-camping för EU-migranter ok, men…
Kalmar kommuns bosättning för EU-migranter fortsätter trots planerad nedstängning
Kalmar förlänger bygglov för EU-migranters bosättning utan politiska beslut
Kalmar stadsmission vill starta Crossroads för EU-migranter för att få mer pengar/mindre kritik
EU-migranter i Salvestaden stal och totalförstörde husvagn
EU-migranternas kåkstad i Salve (Kalmar) kan permanentas av S+C+V
Kalmars kåkstad för EU-migranter stängs pga säkerhetsrisk
EU-migranternas skattefinansierade boende i Salve stängs
Oro, gråt & tårar när media beskriver stängning av EU-migranters bosättning i Salve
Avvisade EU-migranter i Salve flyttade tillbaka till Svinö
EU-migranter i Kalmar polisanmälda för nedskräpning
Känd präst åtalad för häleri i samband med EU-migranters stöldturné
Motion om tillståndsplikt för att tigga avslogs i Kalmar
Bajamajor för EU-migranter, vad löser det?
Ytterligare två rastplatser som förstörts av EU-migranter tvingas stängas
Är Sverige lösningen för alla romer? – Vad är antiziganism?
Organiserat tiggeri bland EU-migranter, människohandel och tiggeriförbud
Rika romer åker till Sverige för att tigga – Romer är inte som andra, menar Liv och Ljus
Ammunition, prostitution, stöldgods, stulen husvagn, etc i EU-migranternas kåkstad i Malmö
Lista över svenska kommuner som försörjer EU-migranter och finansierar tiggeri
För övriga sidor om EU-migranter se innehållsregistret (tidigare register) eller använd sökfunktionen här.



