Det är ingen hemlighet att romernas samhälle är patriarkaliskt, och därför är det också ytterst sällan man ser några romska män som tigger i Malmö.
De romska kvinnorna i Malmös kåkstad är helt enkelt vår tids slavar. Romerna har de facto infört slaveri i Sverige. Dessa kvinnor är dessutom ofta, för att uttrycka det snällt, inte vid bästa psykiska hälsa och därför lätta för de romska männen att utnyttja.
Men vad sysslar männen med under sin tid i Sverige, som för vissa EU-migranter sträcker sig över flera år?
Är t ex nedanstående romer från Malmös kåkstad tiggare eller tiggarbossar?

Mannen med ”Täta tak”-mössan ville inte vara med i bild.
Mannen till vänster här var extremt aggressiv.

Se: Kalmar kommuns bosättning för EU-migranter fortsätter trots planerad nedstängning
Nu kommer ovanstående romer att befinna sig någon annanstans nästa vecka (förhoppningsvis i sitt hem i Rumänien), men finns det någon som sett männen i ovanstående bilder tigga? Eller hur drar de in pengar till hushållet?

Ibland kan man se romska män som tigger. Denna tiggare vid Lilla Torg i Malmö fekjar sitt handikapp.
EU migranter – Bilder du inte får se i media
För övriga sidor om EU-migranter se innehållsregistret.





























