Vid ingången till Handelshögskolan i Stockholm satt det på onsdagen en skylt som illustrerade ett tiggeriförbud.

Handelshögskolan – Svenska kapitalismens högborg
Mårten Schultz, professor i civilrätt och skribent i bl a SvD, tog en bild av förbudsskylten och lade upp den på Twitter.
– Kontrasten blir så tydlig när det är Handelshögskolan som är svenska kapitalismens högborg, så ser man den där bilden. Det var en anmärkningsvärd kontrast mellan det riktigt rika och det riktigt fattiga, säger Mårten Schultz.
Red’s kom:
Jag tyckte att detta var en rolig gimmick, men Mårten Schultz verkar inte ha särskilt mycket humor. Liksom hans frände Elza Dunkels, och några till.
Mårten Schultz engagerar sig för EU-migranter och försöker lobba för att välkomna alla tiggare som kommer till Sverige. Det han skriver handlar lite eller inget om juridik och är – i alla fall för mig – i princip genomgående obegripligt. Det saknas röda trådar i hans resonemang, liksom logik.
Har vi inte rätt rent juridiskt att informera om att vi inte önskar tiggeri i och vid t ex våra arbetsplatser, läroplatser och bostäder?
Det finns idag t.o.m tiggare vid kyrkor där de sitter vid bröllop och begravningar.
Notera att det finns ingen lag som ger alla rätt att tigga var som helst!
Rektorn hade ingen vetskap om skylten och svär sig fri från ansvar
– Det är absolut inte vi som har satt upp den, vi har rivit ner den direkt, säger Lars Strannegård, rektor på Handelshögskolan.
Red’s kom:
Men är det verkligen så allvarligt med en tiggeri-förbjudet-skylt – skämt eller ej?
I många år var det vanligt med en bettleri-förbjudet-skylt vid dörren till bostadslägenheter. Skyltarna finns säkert kvar på många ställen än idag.
Ska vi nu känna oss skyldiga om vi inte önskar provoceras av tiggare i och vid våra hem?
Är en skylt om att vi undanber oss tiggeri, som t ex följande;

och

Nu cerșetoriei
NO BEGGING
TIGGERIFÖRBUD
värre än andra skyltar som;

eller;

eller;

eller;

eller kanske;


Se även bl a;
Mårten Schultz (SvD) menar att allemansrätten ger tiggare rätt att bosätta sig var de vill
EU-migranters bosättningar har inget med allemansrätten att göra
Mårten Schultz förstår inte varför hans svammel om tiggare och allemansrätten väcker reaktioner
Mårten Schultz vill byta ut ordet tiggare mot arbetare
Boom för staket mot EU-migranter
EU migranter – Bilder du inte får se i media
För övriga sidor om EU-migranter se innehållsregistret.



