Var har du motionsrätt?
Svar från HSB:s regionkontor om min inlämnade motion
Del 20 av 32

HSB Mitt - info@mitt.hsb.se

Påminnelse skickad 15/5
Hej, eftersom jag inte fick någon bekräftelse på att ni fått den motion jag skickat in till er, så vill jag bara här kontrollera om ni tagit emot min motion till HSB:s årsstämma?

Svar från HSB:
2007-05-16 08:06
Hej
Vi har emottagit ditt mail
Jag har skickat det vidare till VD och sekreteraren.
Dessa är dock bortresta denna vecka.
*******************************************************
Med vänlig hälsning
Katarina Lundquist

HSB Mitt, Box 269, 851 04 Sundsvall
Tel 060-138208, Mobil 070-5334183, Fax 060-176025
Hemsida, www.hsbmitt.se
E-post, kattis@mitt.hsb.se


Min kommentar: Är det VD som ska ta emot, registrera och behandla motioner... är det inte styrelsen?

- Tillägg från mig 23/5:
Till: kattis@mitt.hsb.se
Hej igen Katarina,
jag vill bara höra hur det går med den motion som jag skickade den 14/5, och som gick vidare till VD samt sekreterare.
Eftersom jag är lite nyfiken på hur HSB Mitts stadgar ser ut så vill jag passa på att fråga om du kan mejla mig ett exemplar av dessa.

Svar från HSB:
From: "Katarina Lundquist" katarina.lundquist@mitt.hsb.se
CC: "Anette Johnsson" anette.johnsson@mitt.hsb.se
Subject: SV: Stadgar
Date: Wed, 23 May 2007 18:02:57 +0200
Jag ber att Anette svarar dig på detta.
Hon han även skicka stadgarna till dig.
Med vänlig hälsning
HSB Mitt
Katarina Lundquist

Torggatan 14, Box 269, 851 04 Sundsvall
060-138208, 070-5334183


Mitt svar:
Jättefint Katarina, då avvaktar jag svar från Anette.



HSB:s verksamhet påstås präglas av kärnvärderingarna ETHOS.

ENGAGEMANG - intresse, kunskap, vilja, självhjälp
TRYGGHET - ekonomisk, social, fysisk
HÅLLBARHET - kvalitet, långsiktighet, miljömedvetenhet
OMTANKE - rättvisa, hänsyn, empati
SAMVERKAN - demokrati, öppenhet, samarbete, kunskapsutbyte, solidaritet.

Hur väl tycker du att HSB:s kärnvärderingar stämmer överens med verkligheten när du här läser hur vissa HSB-regioner svarar på medlemmars frågor?

OBS! Notera att den viktigaste punkten - DEMOKRATI - inte ligger som en huvudpunkt, utan finns bara med som en del av "samverkan".

Ingen konkret definition finns för vad HSB avser med kärnvärderingarna och deras underpunkter, men så här specificerar HSB NVG kärnvärderingarna:

Engagemang
HSB engagerar sig för människors frivilliga arbete gemensamt, för samhällsutvecklingen och internationell kooperation. HSB engagerar sig särskilt för byggande och förvaltning som ger människor ett gott boende.

Trygghet
HSB tänker och agerar alltid långsiktigt. Ett gott boende kräver både fysisk och ekonomisk trygghet. Det uppnås genom gemenskap och samverkan men också genom en långsiktig och hållbar förvaltning.

Hållbarhet
Även hållbarhet kommer av ett långsiktigt agerande. HSB tar ansvar för miljötänkande i alla projekt och boendemiljön i våra områden.

Omtanke
HSB visar omtanke i handling, genom medlemsutbildning, boserviceverksamhet, men även med hjälp till självhjälp för att skapa bostäder i tredje världen.

Samverkan
All verksamhet inom HSB bygger på samverkan. Det är tillsammans HSBs medlemmar kan forma framtiden, utveckla idéer, fatta beslut och skapa förutsättningar för goda bostäder.



E-post adresser, kontaktvägar HSB

HSB Östra Östergötland
info@oostergotland.hsb.se
Yvonne.Olofsson@oostergotland.hsb.se
Rune.Adamsson@oostergotland.hsb.se

HSB Södertälje
info@sodertalje.hsb.se
helene.larsson@sodertalje.hsb.se
Informatör Lisa Olén:
lisa.olen@sodertalje.hsb.se

HSB Skåne
info@skane.hsb.se
Linda.Bjork@skane.hsb.se

HSB Sydost
info@sydost.hsb.se
Lars-Goran.Abrahamsson@sydost.hsb.se

HSB NV Skåne
info@hsbhbg.se

HSB Mölndal
info@molndal.hsb.se
anita.fornell@molndal.hsb.se

HSB Centrala Värmland
info@cvarmland.hsb.se
Annci.Falk@cvarmland.hsb.se

HSB Uppsala
orjan.abrahamsson@uppsala.hsb.se
therese.vassnes@uppsala.hsb.se

HSB Mälardalen
Kerstin.Svensson@malardalen.hsb.se
Kundansvarig Anders Björk:
anders.bjork@malardalen.hsb.se

HSB Landskrona
info@landskrona.hsb.se

HSB Östergötland
info@ostergotland.hsb.se
Susanne.Johansson@ostergotland.HSB.se

HSB Södermanland
info@sodermanland.hsb.se
Kristina.Nilsson@sodermanland.hsb.se
VD:
Kjell.Landstrom@sodermanland.hsb.se

HSB Umeå
Info.ansvarig/Fastighetschef Agneta Andersson:
agneta.andersson@umea.hsb.se

HSB Göta
Medlems- och kommunikationsansvarig:
rolf.lind@gota.hsb.se

HSB Gävleborg
infogavle@gavleborg.hsb.se
petra.widen@gavleborg.hsb.se
Eva.Sjostrom@gavleborg.hsb.se
Sten.Halseth@gavleborg.hsb.se

HSB Arlanda
bo.albrektsson@arlanda.hsb.se

HSB Norr
info@norr.hsb.se
Katrin.Anderberg@norr.hsb.se

HSB Kristinehamn
galina@kristinehamn.hsb.se

HSB Kil
ingmarie.hsb.kil@telia.com

HSB Mitt
info@mitt.hsb.se
Katarina Lundquist:
kattis@mitt.hsb.se
anette.johnsson@mitt.hsb.se

HSB Norra Stor-Stockholm
info@nststhlm.hsb.se
Michael.Wallbom@nststhlm.hsb.se

HSB NV Götaland
info@nvg.hsb.se
Kundtjänst:
maria.nordberg@nvg.hsb.se
Per.Johansson@nvg.hsb.se

HSB Filipstad
hsb.filipstad@telia.com

HSB Sydnärke
kontoret@hallsberg.hsb.se
Info & VD & utb.; Susan Clefjord:
susan.clefjord@hallsberg.hsb.se

HSB Stockholm
info@stockholm.hsb.se
Bjorn.Carlsson@stockholm.hsb.se

HSB Norra Bohuslän
info@nbohuslan.hsb.se
Rolf.Henriksson@nbohuslan.hsb.se

HSB Södertörn
info@sodertorn.hsb.se
pelle.lindgren@sodertorn.hsb.se

HSB Karlskoga
hsb@karlskoga.hsb.se

HSB Karlsborg
hsb@carlsborg.net


Svarar ej på mail från medlemmar:

HSB Göteborg - info@gbg.hsb.se
HSB Dalarna - info@dalarna.hsb.se
HSB Storfors - bengt.stf@telia.com (förvaltning, ekonomi, etc.)




Tipsa en vän

FORUM

Vad fungerar bra/dåligt i din förening?

Hur fungerar det med motioner i din förening?

Om du har förslag på motioner, dela gärna med dig av dessa.

Om du har några synpunkter om din brf, om din bostadsorganisation (HSB, Riksbyggen, SBC) eller frågor om att bo i bostadsrätt, dela gärna med dig av dessa genom att klicka här!
Senaste inlägg
(rss-reader för Google Chrome)


  " LÄNKAR TILL WEBBSIDOR OM HSB & BRF "  
Huvudsida
HSB:s normalstadgar - enbart för att skydda HSB och styrelse?   Vad innebär det att inte bevilja styrelsen ansvarsfrihet?
Sveriges bästa brf-stadgar   Vad får styrelsen besluta om?
NY FÖRENINGSLAG!   Arbetsordning för styrelse
Länkar till lagar och föreskrifter   Budord för styrelsen
Utträde ur HSB   Vilken kompetens behövs i en styrelse?
Anmälan till hyresnämnden   Valberedning
Andrahandsuthyrning   Hur skriver man en motion?
Överlåtelse av bostadsrätt   Exempel på motioner till ett årsmöte
Försäljning av bostadsrätt   Motioner HSB 2009
Vad gäller avseende vattenledningsskada?   HSB Malmös årsstämma 2009
Utdrag ur lägenhetsregister   Klander HSB årsstämma 2008
Vem ansvarar för vad?   Information till medlemmarna
Vad gäller avseende p-plats?   Offert badrumsrenovering
Vem får närvara på stämman?   Certifiering av bostadsrätt
Stämma, närvarostatistik   Länkar till bostadsrättsföreningar
Årsredovisningen   SDS om bostadsrätter
Arvode brf-styrelse - Per lgh   DN Bostad - Håll koll på styrelsen
Arvode HSB Malmö   DN Bostad - Samarbete är nödvändigt
Vicevärdens uppgifter   SVD - Talibanstyre & maktlösa medlemmar
BoRevision - en fara för din förening   SDS-Föreningar tar ut pengar från HSB
Värme och ventilation   HSB Malmö skandalen
Styrelsen varnar !!!   Frågor till HSB/Riksbyggen
Exempel på hur medlemmar behandlas   Hur HSB i Sverige svarar på frågor
Exempel på protokoll från årsmöte   HSB Riksförbund
Justering av ovanstående protokoll   Vilka är de ansvariga?
Vår Bostad   Vad är HSB bra för?
Dagordning - lagbrott   Föreningar som censurerar bort kritik
Byte av stamrör   Hur en årsstämma kan gå till
 

Om boendet i en brf

Riksbyggen
Se länkar ovan