Var har du motionsrätt?
Svar från HSB:s regionkontor om min inlämnade motion
Del 16 av 32

HSB Arlanda bo.albrektsson@arlanda.hsb.se

Påminnelse skickad 15/5
Hej,
eftersom jag inte fick någon bekräftelse på att ni fått den motion jag skickat in till er, så vill jag bara här kontrollera om ni tagit emot min motion till HSB:s årsstämma?

Svar från HSB:
Hej!
Din motion ankom den 13 maj 2007. För att den ska kunna behandlas på årets stämma hos HSB Arlanda så krävs att motionen kommer in före mars månads utgång. Utdrag ur HSB Arlandas stadgar:
Motionsrätt
§ 17
"Medlem och ombud, som önskar visst ärende behandlat på ordinarie föreningsstämma skall skriftligen anmäla ärendet till styrelsen före mars månads utgång."
Detta innebär att motionen av det skälet inte kan tas upp förrän på nästa års stämma (maj 2008). RÄTT !
Jag har sökt men inte funnit dig som medlem hos oss i HSB Arlanda.
Mvh/
Bo Albrektsson

HSB Arlanda
tel 08-594 510 85 eller 070-648 8770
bo.albrektsson@arlanda.hsb.se


Mitt svar:
Hej,
och tack för svaret.
Jag var kanske lite tidigt ute, men motionen är avsedd för nästa årsstämma (2008), och jag ville vara säker på att motionen inkom i tid.
Vad gäller mitt medlemsskap så är jag förvisso inte medlem i HSB Arlanda, men jag är medlem i HSB, och vad jag kan uttolka från stadgarna ska detta räcka. Det står vad jag kan se inget i stadgarna om att jag måste vara medlem i just HSB Arlanda. Stämmer inte detta?

Svar från HSB:
Hej igen,
Jag kollar med HSBs jurister hur det förhåller sig med medlemsskapsfrågan.
Återkommer.
Mvh/
Bo Albrektsson


Mitt svar:
Tack Bo,
Jag tackar ödmjukast för detta, och hoppas jag inte ställer till med alltför mycket problem.

- Tillägg från mig, 23/5:
Hej Bo.
Jag vet inte om du fått svar från HSB:s jurister ännu, men jag har en liten undran som kommit till på vägen. Jag är nämligen lite nyfiken på hur HSB Arlandas stadgar exakt ser ut. Jag kan inte hitta dem på webben, så jag undrar därför om du kan mejla mig ett exemplar av dessa?



HSB:s verksamhet påstås präglas av kärnvärderingarna ETHOS.

ENGAGEMANG - intresse, kunskap, vilja, självhjälp
TRYGGHET - ekonomisk, social, fysisk
HÅLLBARHET - kvalitet, långsiktighet, miljömedvetenhet
OMTANKE - rättvisa, hänsyn, empati
SAMVERKAN - demokrati, öppenhet, samarbete, kunskapsutbyte, solidaritet.

Hur väl tycker du att HSB:s kärnvärderingar stämmer överens med verkligheten när du här läser hur vissa HSB-regioner svarar på medlemmars frågor?

OBS! Notera att den viktigaste punkten - DEMOKRATI - inte ligger som en huvudpunkt, utan finns bara med som en del av "samverkan".

Ingen konkret definition finns för vad HSB avser med kärnvärderingarna och deras underpunkter, men så här specificerar HSB NVG kärnvärderingarna:

Engagemang
HSB engagerar sig för människors frivilliga arbete gemensamt, för samhällsutvecklingen och internationell kooperation. HSB engagerar sig särskilt för byggande och förvaltning som ger människor ett gott boende.

Trygghet
HSB tänker och agerar alltid långsiktigt. Ett gott boende kräver både fysisk och ekonomisk trygghet. Det uppnås genom gemenskap och samverkan men också genom en långsiktig och hållbar förvaltning.

Hållbarhet
Även hållbarhet kommer av ett långsiktigt agerande. HSB tar ansvar för miljötänkande i alla projekt och boendemiljön i våra områden.

Omtanke
HSB visar omtanke i handling, genom medlemsutbildning, boserviceverksamhet, men även med hjälp till självhjälp för att skapa bostäder i tredje världen.

Samverkan
All verksamhet inom HSB bygger på samverkan. Det är tillsammans HSBs medlemmar kan forma framtiden, utveckla idéer, fatta beslut och skapa förutsättningar för goda bostäder.



E-post adresser, kontaktvägar HSB

HSB Östra Östergötland
info@oostergotland.hsb.se
Yvonne.Olofsson@oostergotland.hsb.se
Rune.Adamsson@oostergotland.hsb.se

HSB Södertälje
info@sodertalje.hsb.se
helene.larsson@sodertalje.hsb.se
Informatör Lisa Olén:
lisa.olen@sodertalje.hsb.se

HSB Skåne
info@skane.hsb.se
Linda.Bjork@skane.hsb.se

HSB Sydost
info@sydost.hsb.se
Lars-Goran.Abrahamsson@sydost.hsb.se

HSB NV Skåne
info@hsbhbg.se

HSB Mölndal
info@molndal.hsb.se
anita.fornell@molndal.hsb.se

HSB Centrala Värmland
info@cvarmland.hsb.se
Annci.Falk@cvarmland.hsb.se

HSB Uppsala
orjan.abrahamsson@uppsala.hsb.se
therese.vassnes@uppsala.hsb.se

HSB Mälardalen
Kerstin.Svensson@malardalen.hsb.se
Kundansvarig Anders Björk:
anders.bjork@malardalen.hsb.se

HSB Landskrona
info@landskrona.hsb.se

HSB Östergötland
info@ostergotland.hsb.se
Susanne.Johansson@ostergotland.HSB.se

HSB Södermanland
info@sodermanland.hsb.se
Kristina.Nilsson@sodermanland.hsb.se
VD:
Kjell.Landstrom@sodermanland.hsb.se

HSB Umeå
Info.ansvarig/Fastighetschef Agneta Andersson:
agneta.andersson@umea.hsb.se

HSB Göta
Medlems- och kommunikationsansvarig:
rolf.lind@gota.hsb.se

HSB Gävleborg
infogavle@gavleborg.hsb.se
petra.widen@gavleborg.hsb.se
Eva.Sjostrom@gavleborg.hsb.se
Sten.Halseth@gavleborg.hsb.se

HSB Arlanda
bo.albrektsson@arlanda.hsb.se

HSB Norr
info@norr.hsb.se
Katrin.Anderberg@norr.hsb.se

HSB Kristinehamn
galina@kristinehamn.hsb.se

HSB Kil
ingmarie.hsb.kil@telia.com

HSB Mitt
info@mitt.hsb.se
Katarina Lundquist:
kattis@mitt.hsb.se
anette.johnsson@mitt.hsb.se

HSB Norra Stor-Stockholm
info@nststhlm.hsb.se
Michael.Wallbom@nststhlm.hsb.se

HSB NV Götaland
info@nvg.hsb.se
Kundtjänst:
maria.nordberg@nvg.hsb.se
Per.Johansson@nvg.hsb.se

HSB Filipstad
hsb.filipstad@telia.com

HSB Sydnärke
kontoret@hallsberg.hsb.se
Info & VD & utb.; Susan Clefjord:
susan.clefjord@hallsberg.hsb.se

HSB Stockholm
info@stockholm.hsb.se
Bjorn.Carlsson@stockholm.hsb.se

HSB Norra Bohuslän
info@nbohuslan.hsb.se
Rolf.Henriksson@nbohuslan.hsb.se

HSB Södertörn
info@sodertorn.hsb.se
pelle.lindgren@sodertorn.hsb.se

HSB Karlskoga
hsb@karlskoga.hsb.se

HSB Karlsborg
hsb@carlsborg.net


Svarar ej på mail från medlemmar:

HSB Göteborg - info@gbg.hsb.se
HSB Dalarna - info@dalarna.hsb.se
HSB Storfors - bengt.stf@telia.com (förvaltning, ekonomi, etc.)




Tipsa en vän

FORUM

Vad fungerar bra/dåligt i din förening?

Om du har några synpunkter om din brf, om din bostadsorganisation (HSB, Riksbyggen, SBC) eller frågor om att bo i bostadsrätt, dela gärna med dig av dessa genom att klicka här!
Senaste inlägg
(rss-reader för Google Chrome)




  " LÄNKAR TILL WEBBSIDOR OM HSB & BRF "  
Huvudsida
HSB:s normalstadgar - enbart för att skydda HSB och styrelse?   Vad innebär det att inte bevilja styrelsen ansvarsfrihet?
Sveriges bästa brf-stadgar   Vad får styrelsen besluta om?
NY FÖRENINGSLAG!   Arbetsordning för styrelse
Länkar till lagar och föreskrifter   Budord för styrelsen
Utträde ur HSB   Vilken kompetens behövs i en styrelse?
Anmälan till hyresnämnden   Valberedning
Andrahandsuthyrning   Hur skriver man en motion?
Överlåtelse av bostadsrätt   Exempel på motioner till ett årsmöte
Försäljning av bostadsrätt   Motioner HSB 2009
Vad gäller avseende vattenledningsskada?   HSB Malmös årsstämma 2009
Utdrag ur lägenhetsregister   Klander HSB årsstämma 2008
Vem ansvarar för vad?   Information till medlemmarna
Vad gäller avseende p-plats?   Offert badrumsrenovering
Vem får närvara på stämman?   Certifiering av bostadsrätt
Stämma, närvarostatistik   Länkar till bostadsrättsföreningar
Årsredovisningen   SDS om bostadsrätter
Arvode brf-styrelse - Per lgh   DN Bostad - Håll koll på styrelsen
Arvode HSB Malmö   DN Bostad - Samarbete är nödvändigt
Vicevärdens uppgifter   SVD - Talibanstyre & maktlösa medlemmar
BoRevision - en fara för din förening   SDS-Föreningar tar ut pengar från HSB
Värme och ventilation   HSB Malmö skandalen
Styrelsen varnar !!!   Frågor till HSB/Riksbyggen
Exempel på hur medlemmar behandlas   Hur HSB i Sverige svarar på frågor
Exempel på protokoll från årsmöte   HSB Riksförbund
Justering av ovanstående protokoll   Vilka är de ansvariga?
Vår Bostad   Vad är HSB bra för?
Dagordning - lagbrott   Föreningar som censurerar bort kritik
Byte av stamrör   Hur en årsstämma kan gå till
 

Om boendet i en brf

Riksbyggen
Se länkar ovan