| Sida: << | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | >> av 138 sidor.
visa / skriv | ||
| Om HSB, Bolina och BoRevision |
Fredde | |||||
Ja, om styrelsestolarna är till salu så borde nog den första platsen som säljs vara ordförandens. Arvodet till styrelsens ordförande är på nästan 200.000 kr om jag minns rätt från SDS. Wow!!! En nätt extrainkomst, så man kan kanske ha viss förståelse för att han biter sig fast och vägrar avgå trots att alla andra vill bli av med honom. Men det måste lätt vara värt 200.000 att få honom utbytt! )]
| |||||
Myggan | ||||||||
NV Götaland håller på och bygger bostäder. Vart vänder man sig för att få reda på totalpriset för detta bygget? Medlemmar har rätt att få veta eller?
SENASTE NYTT !!!
| ||||||||
Goran | ||||||||
"Övriga styrelsen hade för avsikt att bland annat ta ifrån mig min rätt att kommunicera utåt säger Alf Gustavsson till Sydsvenskan." Kvarvarande styrelseledamöter Maj-Britt Thulin , Maria Bengtsson, Anders Lundberg, Olle Strand, Henric Lellky hade samtliga sina mobiler avstängda och hemma hos Giovanna Brankovic svarade en anhörig, som snabbt förklarade att hon inte vill prata med Sydsvenskan. Tystnaden breder ut sig i HSB Malmö ! När kommer anledningen till krisen i styrelsen och vem berättar ?
Styrelsen har tydligen tagit sig sovmorgon idag.
| ||||||||
Myggan | ||||||||
Interna strider i styrelsen har lett till att ordföranden för HSB Malmö, Alf Gustafsson, nu lämnar sin post eftersom han inte längre har styrelsens förtroende. Ordförandeskapet tas nu över av viceordföranden Maj-Britt Thulin. Klicka i bollen. Lyssna på Maj Britt om varför Alf avgick.
Och nu kom det äntligen ett litet livstecken från HSB Malmö.
| ||||||||
Siamak | ||||||||
Hej! Finns det någon som känner till duktiga jurister i Malmöområdet som kan hjälpa oss med tvist som uppstått med styrelsen? Detta har redan uppmärksammats i media (svt Plus och Sydnytt) dock utan positiva resultat. Tacksam för hjälp
Är det historien om vattenskadan? Jag har en lista med advokater (som i alla fall arbetar inom området) på min webbplats. Se inlägg 3295. | ||||||||
Myggan | |||||
klicka i den blå bollen Siamak. Dom borde ha koll och rekommendera dig nån som kan Brf.
| |||||
Goran | |||||||||
HSB-Styrelsens sönderfall. Ett rykte säger att Lars Danielsson fortfarande VD i HSB Malmö och före detta ordföranden Alf Gustavsson är medlemmar i samma rotaryförening.Kan detta ha betydelse i sammanhanget ?
MALMÖ-VÄSTRA HAMNEN Rotaryklubb
| |||||||||
|
Turning Torso HSB Malmös högkvarter Byggt av medlemmarnas pengar hotpot.se/forum |
stephan sundling | |||||
Tack till dessa medier som verkar bry sig om vanliga medlemmar i HSB-organisationen Skånska Dagbladet, Newsdesk Sveriges Radio Malmö, Helsingborgs Dagblad, Sydsvenskan, Men resten av drevet, bland annat de största morgon- kvällstidningar verkar göra som HSB själva, det vill säga mussel, och strutsmetoden. Varför? ){ ){ ){ ){ ){
| |||||
G-I | ||||||||
I vår förening finns 3 valberedare, 1 sammankallande och 2 till. Han som är sammankallande flyttar. Hur gör man då? Kan de två andra bestämma själva att den ena blir sammankallande?
Försvinner den som är sammankallande så utser de två andra sammankallande inom sig. Det är inget som är stadgat någonstans, utan det är att btrakta som praxis. Normalt utses sammankallande på stämman, men det finns faktiskt inget som helst som hindrar att detta sedan förändras. Att det ska finnas en sammankallande är ju mest en intern grej inom valberedningsgruppen så att det inte uppstår förvirring om vem som ska kalla till möte. Det är inget som är av intresse för resten av medlemmarna vem som är sammankallande. | ||||||||
stephan | ||||||||
"Alf Gustavsson blev omvald för andra gången på HSB-stämman i april 2007. Mandattiden gällde ett år, men så blir det inte. – Jag hade gärna fullföljt uppdraget, säger han." Vad är det för svin som är chefer i detta land (speciellt i HSB). Dessutom kooperativa chefer. Skriva egna avtal utan styrelsens vetskap och ändå säga att man skall fullfölja uppdraget????? Du Lars får vänta tills du får skriva nya avtal med han där nere. Hoppas de blir varma. )+)+)+
Förtroendet för HSB Malmös fifflande VD Lars Danielsson torde vara mer än förbrukat vid det här laget.
| ||||||||
stephan | ||||||||
Jag skrev för några dagar sedan och undrade, varför de stora morgon o dagstidningarna inte har ett ord om HSB Malmö och deras chefers agerande. Första svaret från från dessa tidningars synpunkt på HSB Bostad här nedan tyder på det jag trodde. Liknande händelser är så vanliga numera att det inte är något att skriva om. Vart är vi på väg. Chefssvin får bete sig hursomhelst. Medlemmar och "Svensson" skall inte få veta något? "Varför nyhetsredaktionerna på DN inte har tagit upp fallet känner jag inte till, kanske har man bedömt att det är en lokal konflikt som inte har större allmänintresse. Har du information i ärendet bör du kontakta ekonomiredaktionen eller Sverigeredaktionen på DN, tel vx 08-738 10 00. Med vänlig hälsning Bo Westmar Redaktör, DN " Inga journalister som läser dessa sidor? Mot en egenkostnad av kopiering får ni allt i detalj av det jag skrivit om Väduren på dessa sidor. En och annan bra atikel om hur det går till i HSB-föreningar kunde det bli? Och kanske framförallt hur revisorer arbetar inom branchen.
Kan något beröra hela Sverige mer än konflikten i HSB Malmö? HSB finns ju faktiskt på några fler ställen än i Malmö. Det som hänt i HSB Malmö kommer oundvikligen att få effekter på HSB i hela Sverige, från Ystad i söder till Haparanda i norr (eller var nu den nordligaste HSB-föreningen finns). Det kommer det att göra även om HSB Riksförbund försöker dölja vad som hänt, och även om DN inte har kompetens att bedöma vad som är av allmänt intresse. Men jag tror att resultatet hade blivit så mycket bättre om media hade varit lite mer vaken. Fifflande ordföranden och VD som i hemlighet har en klubb ihop (en uppenbar jävsituation), styrelsekonflikt, hemliga avtal, lamslagen styrelse, alla lägger locket på, krav från brf:ar på styrelsens avgång, en mycket dåligt skött förening, en kommande kaotisk årsstämma, etc, etc. Skulle denna dokusåpa i en nationell förening inte vara av allmänt intresse? Jag tror media behöver väckas lite, och hade jag bara haft tid för det så hade jag skrivit till all media i hela landet. Här hade media kunnat göra en god sak för hela Sverige och uppnå bra förändringar inom branschen bostadsrätter, och vad gör de? Ingenting! Journalister kan vara svårväckta ibland, speciellt om det rör sig om mer komplicerade historier som i ditt fall. Svårt att sammanfatta det i en artikel som ryms i tidningen. Men om du gör deras arbete lite och gör en tillräckligt bra sammanfattning så är jag säker på att det fins journalister som nappar. | ||||||||
stephan | ||||||||
Bättre förr? Då fanns i alla fall proggmusiken som talade om hur det var. Nationalteterns text. "miljonärerna och skattefifflarna går fria" stämmer än idag. Men tidningarnas sätt att skriva om de enskilda fifflarna, de som "myglar" med sjukpenning etc det är tydligen stort? Men att utbildade fifflare stödjer varandra och på så sätt gör de enskilda till "jkan de kan jag" det ska det talas tyst om? Nej bättre upp media. Börja i rätt ände med att avslöja på chefsnivå så blir samhället bättre.
Ska berätta mer i detalj senare, men kan bara kort nämna lite om dagens årsstämma.
| ||||||||
Goran | ||||||||
En före detta ordförande i HSB Malmö som avslutade sin sejour med att inte själv få ansvarsfrihet försöker nu att få till stånd en extrastämma för att fälla den nuvarande styrelsen. Vad kan hans syfte vara ? Kanske ett HSB Malmö utan styrelse ? Egen revansch ?
I helgen (fredag kväll-lördag) är det fest för HSB Malmö.
| ||||||||
Micke1 | ||||||||
Kan hålla med dig Göran om ditt inlägg. Han blev uträknad av fullmäktige pga av olika saker och nu ger han sig in i "leken" igen. Sen fråga 17 i admins inlägg finns informationen på HSB Malmös hemsida gällande frågestund. Så man kan säga att informationen är ute. Skall själv deltaga i Köpenhamn vilket medlemmarna i min förening står för. Anmälningsavgiften är rätt hög för att deltaga. Hoppas på att det skall bli givande så att föreningens medlemmar skall få tillbaka det i långa loppet.
"Michael Carlsson ny tf VD i HSB Malmö
| ||||||||
Bengt H. | ||||||||
Om man inte klarar av att ta tuffa beslut så platsar man inte i en styrelse! Styrelsens suppleant är bara en pojkvasker och har väl aldrig varit ute i arbetslivet förut, så styrelsens beslut kan naturligtvis vara en lite känslig sak för honom. En uppsägning är sällan vacker. När någon varslas så tror jag det är rätt sällsynt att denne utbrister i glädjetjut. Jag vet inte vilken annan väg styrelsen kunde välja i detta läge, så heder till styrelsen som nu följde majoriteten av medlemmarnas önskan.
Hmm... om styrelsen tar ett majoritetsbeslut att avsätta VD:n, hur kan de känna sig överkörda för att de med beslutsrätt tagit detta beslut? Här är så väldigt många frågor nu att man blir helt förvirrad över vad 17 det är som händer? I SKD står det; "– Han har fått rätsida på verksamheten och har inte några brister i arbetet gentemot föreningarna och medlemmarna, säger Tommy Schumann." Jo, han har alldeles säkert haft sina kvaliteter, men från vad vi har läst i media och den info vi fått från HSB Malmö så har han inte varit ärlig mot varken styrelsen eller medlemmarna, och ska man då inte behöva stå sitt kast när detta nu har upptäckts? Som fackliga representanter borde de i stället för att ta oärligt beteende i försvar, ha gått ut och sagt att sådant agerande är oacceptabelt! Att VD:n, som han säger, handlat i god tro, undrar jag om det är någon enda som litar på. Han är mer intelligent än så, och man ska veta att VD-lönen var exceptionellt hög redan innan det hemliga avtalet. Historien upprepar sig. I SDS kunde vi läsa följande om f.d. f.d. VD:n Johnny Örbäck; "1999 undertecknades ett avtal som gav HSB:s dåvarande vd Johnny Örbäck 88 000 kronor i månaden. Vid en uppsägning hade avtalet kostat HSB drygt tre miljoner kronor. När kostnaderna för Turning Torso sköt i höjden hamnade initiativtagaren Örbäck i öppen konflikt med styrelsen. Innan han sparkades omförhandlade styrelsen Örbäcks lönevilkor - bakom ryggen på HSB:s medlemmar - till 125 000 kronor i månaden. Ett avtal som kostade HSB över fem miljoner kronor extra jämfört med det tidigare avtalet." I en kooperativ organisation måste medlemmarna komma i första hand, och man måste ge tydliga signaler om att man inte accepterar vad som helst, annars tror alla att det är fritt fram att bete sig hur som helst utan att det får några konsekvenser. Styrelsen har visat på en styrka i att ta detta beslut. Det är nog svårt för en styrelse att bereda alla ärenden tillsammans med alla de fyra fackliga representanterna i styrelsen. Om styrelsen skulle göra detta så skulle styrelsearbetet bli lidande. Vad gäller avgångsvederlaget för den f.d. VD:n så vet vi inte så mycket mer om hans fallskärmsavtal än att han har två års uppsägningstid. Alltså 2 årslöner. Nästan 4 miljoner kronor. Sedan tillkommer gissningsvis 1,5 miljon kronor, så en uppskattning är att det landar på 5,5 mkr. | ||||||||
Goran | ||||||||
Hej o hopp ! Jag tänker i detta nu på alla HSB:are som festar loss i Köpenhamn. Tänk så fantastiskt att kunna äta och dricka gott på andras bekostnad. Det är klart att det finns skäl att festa-ingen ordförande, ingen VD, inga fackliga styrelserepresentanter inga suppleanter och inget förtroende någonstans. Skål för f..n !
Jo, det känns som ett hån mot medlemmarna att de ska behöva betala för att deras förtroendevalda ska festa ihop med HSB Malmö i detta läge. Hur många av dessa representanter för medlemmarna kommer hem på lördag och genast börjar informera de som valt dem om allt som hänt, vad de lärt sig och vilka stora förändringar de snarast kommer att dra igång för att förbätta verksamheten i föreningen? De fackliga styrelserepresentanterna kanske avgick för att de inte fick vara med och festa i Köpenhamn? (; En intressant fråga här är vad som fick dessa representanter för facket att vakna till just nu? De har inte sagt ett ljud under hela den långa tid problemen i styrelsen pågått! De har låtit en styrelseordförande härja fritt (enl. vad som framgår från vad resten av styrelsen framfört), och inte tillfört något för att det skulle bli bättre. Jag skulle kunna nämna hundratals saker bara sedan förra årsstämman där fackrepresentanterna borde ha reagerat. Men inte ett dugg har de gjort! De har inte ens tagit avstånd från Alf Gustavssons hemliga avtal Skrämmande! I stället så går de nu ut i media och försvarar ett oärligt beteende. Har de ingen skam i kroppen? Det känns som att det blev ett stort extra plus för HSB Malmö att de blev av med sina fackrepresentanter på köpet. Det kanske bästa av allt i denna historia?Så här skriver Sydnytt; "HSB Malmö:s VD tvingas avgå Turbulensen i HSB Malmö fortsätter. På fredagen stod det klart att också vd:n Lars Danielsson avgår. I förra veckan avgick styrelseordföranden Alf Gustavsson på grund svåra konflikter inom styrelsen. Sedan dess har sammanlagt fem ledamöter lämnat styrelsen. VD:n för HSB Malmö, Lars Danielsson, lämnar företaget efter uppmaning från styrelsen. Lars Danielsson säger till Sydnytt att han satt effektivitet och lönsamhet i första rummet. Styrelsen vill nu, enligt Lars Danielsson, satsa på mjuka värden som medlemsfrågor och kooperationen. Danielsson är 55 år och lämnar HSB med två årslöner." Det är inte fem ledamöter som lämnat styrelsen efter Alf Gustavssons avhopp. Det är 2 arbetstagarrepresentanter och två suppleanter till dessa, plus en styrelsesuppleant. Med andra ord noll styrelseledamöter. Är det ingen som har den minsta koll på någonting? Sydnytt borde ta och försöka sätta sig in lite i det som de rapporterar om. Varför går inte HSB Malmö ut och informerar sina medlemmar om sanningen, när nu media förvränger den på detta allvarliga sätt? | ||||||||
stephan | ||||||||
Kl 09.40 HSB Malmös styrelse svarar på frågor Kl. 10.30 Bensträckare Det är nog bra för HSB att frågestunden är det första som sker i Köpenhamn. (innan man tar "den lille"?) resten av programmet ställer jag mig också undrande över USA-problemen tillexempel. Jag tror det blir svårt att referera det som sägs om detta till medlemmarna. för det är väl det som är meningen? De är i alla fall de som betalar. HSB borde iställer "bjuda" föreningarnsledamöterna på information hur fastighetsskatten påverkar föreningen, och kanske ett tips om att styrelserna skall använda "vinsten" på fastighetsskatten till att minska en avgiftshöjning.
Dags att vi får börja höra lite om vad som hänt (utöver kvällens festande). Och så kanske HSB Malmö kan börja uppdatera sina webbsidor och ge någon förbannad form av information, så att inte precis all information om vad som händer i HSB Malmö enbart kommer från olika media. Läs HSB-styrelsen vill ha annan sorts direktör SKD
| ||||||||
micke | ||||||||
Styrelsen för HSB Malmö berättade att medlemskapet är viktigt nu. De sa inget negativt om någon. Daniel Ljung hade med sin brud ): på medlemmarnas bekostnad... det kommer han säkert att få schavottera för liksom att han inte tagit sitt ansvar utan försöker berätta att han inte har vetat något? (¤ (¤
Så får det väl aldrig gå till ??? Hur har HSB Malmö ens kunnat acceptera att en fullmäktigeledamot tar med sig utomstående på en fest och låter denna förenings medlemmar stå för fiolerna? Är detta verkligen sant? HSB Malmö kan inte alltid skylla ifrån sig, utan de måste faktiskt ta lite ansvar själva! Jag har informerats av HSB Malmös styrelse att suppleanten alltid är med på styrelsemötena. Självklart att Daniel Ljung vetat vad alla andra vetat! Dylika lögner, som att han inte känt till något, är skrämmande. Jo, medlemskapet är självklart viktigt, men sådana luddiga uttalanden från styrelsen kanske inte ger så mycket just nu? Styrelsen borde vara mer konkret. Jag kan förstå att ingen i styrelsen säger något negativt om någon. Jag gissar att det väl är rätt av dem att gå. | ||||||||
Micke1 | ||||||||
Min syn på HSB avhopp etc är följande: Fackliga representanterna hoppar av för att personalen vill att Lars Danielsson är omtyckt och ger arbetsro. Annars hade de inte hoppat av. Vad jag har läst så har inte de som hoppat av fått deltaga i beslutet eftersom de ej "varit kallade". Detta är ett stort fel från styrelsens sida och så skall det inte gå till. Jag hade själv hoppat av om jag ej fått insyn i beslutstagningen. Sen kan de vänta med att ta bort Lars om man nu vill ha en annan inriktning på arbetet tex ta det på årsstämman.Är det inte styrelsens roll att styra VD på rätt spår? Vi hade sparat en del pengar med på det sättet med. Bengt H, ditt påhopp på Daniel hör inte hemma här. Ta reda på informationen varför han ställde sin plats till förfogande istället för kalla han en pojkvasker. Kul att se att någon i styrelsen har moral att stå på sig och följa sin övertygelse. Goran, jagh var en av dem som var med i helgen och festade som du kallade det på andras bekostnad. Medlemmarna i "min" förening fick stå för kostnaden men man måste också tänka på att jag kanske lärde mig något under resan med som gör att man kan se det som en investering. Avis eller? Stephan, att blanda in USA-problemet när det gäller ekonomin är helt rätt erftersom de är en bidragande faktor till hur tex räntebilden blir för våra inlåningar. Vet inte om du är hemma på ekonomi men även vi kan bli påverkade i lilla sverige om stora usa går dåligt finansiellt. Anser att styrelsen skall sätta sina platser till förfogande vid årsstämman och där kanske bli invalda igen eller delar av den. Är ett valberedningsarbete som bestämmer det.
Vilka de två andra var som ville ha kvar VD:n framgår inte, men eftersom Daniel Ljung i egenskap av suppleant inte har rösträtt så kan han i alla fall inte ha varit en av dessa (om inte styrelsen särskilt gett honom rösträtt i denna fråga). Det finns inget som säger att de fackliga representanterna hoppade av för att personalen anser att han var omtyckt och gav arbetsro (jag har hört motsatsen, men rykten är rykten, och inget annat). De ska representera de anställda, men de kan precis lika gärna ha representerat sig själva. Så om detta vet vi ingenting (ännu). Att arbetstagarrepresentanterna går ut i media med att de känner sig överkörda var för att de inte fick sin vilja igenom i den demokratiskt genomförda röstningen. Inget annat. Men det viktigaste här är att alla fått vara med och ta ett beslut i frågan, precis som det självklart ska fungera. Styrelsen har inte gjort fel här. Visst hade de kunnat vänta med att plocka bort VD:n om det var för att de ville ha en annan riktning på arbetet. Men det är den offentliga versionen. Styrelsen vill förmodligen inte gå ut med några anklagelser, men visst hade det varit bättre om förklaringen varit lite mer tydlig. Håller helt med dig om att det är styrelsens uppgift att styra in VD:n på rätt spår. Men kanske det inte var så lätt, vad vet jag? När det gäller den före detta styrelsesuppleanten så framgår väl skälet till hans avhopp med all önskvärd tydlighet. Han gillade inte att VD:n kickades. Och det måste han naturligtvis vara fri att tycka. Om det sedan var det enda skälet kan man undra. Jag vet att han läser vad som skrivs i detta forum, så vi kanske kan få svar direkt från hästens mun? Jag ska inte svara för Goran, men han kanske mest avsåg att det inte kändes som riktigt läge för att festa just nu... mer än kanske för att dränka alla bekymmer? (; Dessutom så är det ju tyvärr många som inte informerar vidare till sina medlemmar om vad som kommit fram, och då ska inte medlemmarna behöva bekosta detta. För de brf:ar där medlemmarna informeras om lärdomarna från Köpenhamsresan kan det säkert ha varit en bra investering. Det är väl troligt att styrelsen kommer att ställa sina platser till förfogande på årsstämman för att se om de sedan blir invalda igen. Men jag tycker vi nu ska ge dem en chans att visa vad de går för, under den relativt korta tid som är kvar till årsstämman. Jag tycker inte att det ska kallas till en extrastämma för att röra till det ännu mer i detta läge! | ||||||||
micke | |||||
Håller med admin. Men Micke1, styrelsen berättade att facket var med i beslutet? Och i demokratisk ordning följer man majoritetens beslut. Vad de har för känslor är ointressant. Menar facket att HSB Malmö inte skall arbeta som en medlemsorganisation? Här håller jag också med admin. Facket borde inte suttit där från början och när det gäller inriktning är det väl de som medlemmarna har valt som skall bestämma. Har man arbetat 40 år på HSB Malmö och inte fattar det bör man nog söka nytt arbete. )] )] )] )]
| |||||