Sida: << | 212 | 213 | 214 | 215 | 216 | 217 | 218 | 219 | 220 | >> av 276 sidor.

visa / skriv
Om HSB, Bolina och BoRevision



Admin

(¤ HSB RIKSFÖRBUND VÄGRAR LÄMNA UT STÄMMOPROTOKOLL

Efter en vecka och en påminnelse fick jag idag svar från HSB Riksförbund där de på ett onödigt omständigt sätt förklarar för mig att de inte har för avsikt att låta medlemmarna få se HSB Riksförbunds offentliga stämmoprotokoll !!!

De är hemligstämplade !!!

September 21 2007 (2910) e
    Kommentar av Admin
Så här svarar HSB Riksförbunds jurist samt HSB Riksförbunds ordförande Kent-Olof Stigh.

Angående Ditt önskemål om kopior på stämmoprotokoll

Jag får härmed återkomma i sak beträffande Ditt önskemål om att erhålla kopior på HSB Riksförbunds stämmoprotokoll.

På HSB Riksförbunds stämma i maj i år antogs HSBs kod för föreningsstyrning som börjar gälla den 1 januari 2008. I HSBs kod för föreningsstyrning anges att protokoll från stämma ska återfinnas på föreningens hemsida senast tre veckor efter stämman. Röstlängden från stämman kommer inte att behöva redovisas. HSB Riksförbund arbetar för närvarande med att anpassa verksamheten efter HSBs kod för föreningsstyrning. HSB Riksförbunds medlemmar är de 33 HSB-föreningarna vilket formellt sett innebär att det endast är dessa 33 HSB-föreningar som har tillgång till handlingarna i dagsläget. HSB Riksförbunds målsättning är naturligtvis att redovisa för alla medlemmar inom HSB-rörelsen de beslut som fattas på nationell nivå. Formerna för hur detta ska gå till är ännu inte slutligt fastställda. Vi kommer att göra det i tid till kodens ikraftträdande.

Med vänlig hälsning
HSB Riksförbund
Juridik
Charlotte Carlsson


Trots att t.o.m. HSB Riksförbunds nya kod för föreningsstyrning säger att stämmoprotokollen ska läggas ut på föreningens webbplats så blåvägrar HSB Riksförbund att följa den kod som HSB Riksförbund själv initierat.

Om det var någon som hade det minsta förtroende för HSB Riksförbund tidigare så lär det inte finnas någon kvar efter detta som har den minsta tillit till denna högst odemokratiska del av HSB-organisationen.

HSB Riksförbund tar fram en kod (även om det bara är en kopia av Svensk kod för bolagsstyrning) för öppenhet och insyn, men HSB Riksförbund vägrar själv att förändra sin organisation mot ett i alla fall något mer demokratiskt tänkande!

Ett standarduttalande från HSB är i stil med;
"Formerna för hur detta ska gå till är ännu inte slutligt fastställda. Vi kommer att göra det i tid till kodens ikraftträdande.".
I stället för att bara ägna några minuter åt att peta ut protokollen på sin webbplats så hänvisar ett fegt HSB Riksförbund till att de först måste ta fram "former" för hur de ska lägga ut protokollen på webbplatsen. Ska man skratta eller gråta?

Det är bara löjligt att ens hänvisa till koden för föreningsstyrning. Det ska inte behövas riktlinjer för en så här självklar sak som att medlemmarna ska kunna se vad det är som beslutas över våra huvuden! De borde skämmas rejält över sitt beteende, och mitt förtroende för den nya ordföranden Kent-Olof Stigh är nu milt uttryckt i botten!

HSB Riksförbund väljer att försöka gömma sig bakom den kod som är till för att försöka skapa någon liten form av öppenhet inom organisationen, när HSB Riksförbund vägrar att ge medlemmarna någon som helst insyn i denna organisation. Hur motsägelsefullt är inte detta?

Vad tror du HSB Riksförbund är rädd för ska hända?

Vad är det HSB Riksförbund är så måna om att försöka dölja?

Jag är delägare i HSB och jag betalar lönen till den nytillsatta VD:n Kent-Olof Stigh samt till den nytillsatta VD-tjänsten med Eva Nordström, m.fl. Men trots att jag är delägare och arbetsgivare till de som arbetar inom HSB Riksförbund så får jag inte se vad som händer inom denna slutna del av organisationen!

Anledningen till att HSB:s diktatoriska struktur kunnat överleva är nog till stor del pga det stöd som hela organisationen haft från HSB Riksförbund. Om HSB ska kunna bli lite mer demokratiskt så är det kanske hög tid att fundera på hur HSB Riksförbund ska avvecklas snarast möjligt. De fyller ingen funktion, och vi kan tydligt se att de inte fört något gott med sig för HSB.
HSB Riksförbund är en administrativ, byråkratisk, ineffektiv apparat som bara är ett svart pengahål för medlemmarna. Våra pengar kan användas till något meningsfullare!


Mitt svar till HSB Riksförbund efter ovanstående skrivelse:
Du skriver;
"HSB Riksförbunds medlemmar är de 33 HSB-föreningarna vilket formellt sett innebär att det endast är dessa 33 HSB-föreningar som har tillgång till handlingarna i dagsläget."

Det ger osökt tre följdfrågor.
1. Eftersom jag är medlem såväl som delägare i en av dessa 33 HSB-föreningar så måste jag som sådan ha rätten att se protokollen, eller hur?
Något annat framgår i alla fall inte vad jag kan se av stadgar, lagar eller annat regelverk, men om du kan peka på något i regelverket som motsäger min tolkning skulle jag vara tacksam för informatiomn om var detta står.
2. Vem exakt i dessa 33 HSB-föreningar menar du kan få se stämmoprotokollen?
3. Sedan är det faktiskt så att eftersom jag är delägare i HSB Malmö så är jag också delägare i HSB Riksförbund. Är det inte på detta vis? Annars skulle jag vara tacksam över en förklaring om hur det ligger till.



stephan
Hemsida

Se klicken.
Kan man vänta sig något av HSB, där "bossarna" verkar gilla bäst av allt att fortfarande klä ut sig och leka i sandlådan?



September 21 2007 (2911) e


Micke

Nu är det precis som du skriver att det är upp till fullmäktigeledamöterna ute i föreningarna att reagera.
Är man tyst så köper man läget och vill inte rätta till fel och brister inom HSB.
Finns där någon möjlighet till återbetalning av arvodena i senare skede.
Tänkte på att stämman gick fel till och blir omgjord går det inte att fastställa besluten?
Är en fundering jag grubblar på.

September 21 2007 (2912) e
    Kommentar av Admin
Ja, beslutar rättsväsendet att stämman var ogiltig (att Tingsrätten skulle kunna komma till något annat beslut är knappast troligt med tanke på att det är solklara lag- och stadgebrott som begåtts) så blir besluten ogiltiga, och stämman måste göras om, med nya beslut.

Det enda sättet för HSB Malmö att komma undan är om det blir en förlikning mellan HSB Malmö och Brf Misteln genom att HSB Malmö lyckas skrämma Brf Misteln på olika sätt.

Det känns dock helt galet att det är en brf mot HSB Malmö.
Brf Misteln borde ha fått stöd från minst majoriteten av de 250 brf:arna i Malmö.
Varför ska Brf Misteln kämpa ensam, i samtliga Malmö-brf:ars intresse, mot HSB Malmös styrelse?

HSB Malmös styrelse använder allas pengar för att att komma undan sitt ansvar.
De har anlitat Blanka Kruljak från en säkert väldigt dyr advokatfirma för att försöka hitta kryphål.
Jag kan redan nu utlova att de inte kommer att lyckas med detta, så dessa pengar är bara bortkastade, men vad bryr sig HSB Malmös styrelse om detta? När det handlar om att skydda sig själv (= styrelsen) så finns det inga kostnader för oss medlemmar som är för stora!

I motsats till HSB Malmö så ser Brf Misteln till allas vårt bästa, och Brf Misteln borde verkligen ha fullt stöd bland fullmäktigeledamöterna för detta. Jag vet inte om det är så, men jag har i alla fall inte hört fullmäktige ryta till och tydligt tala om för HSB Malmös styrelse att nu får det vara nog med dumheterna.

Därav ställer jag mig tveksam till om det finns något som kan få fullmäktige att reagera.

Om ca 26 fullmäktigeledamöter skriver under en begäran om extrastämma (som HSB Malmö försöker göra allt för att undvika) så kan nog en hel del problem lösas upp på denna extrastämma.

Någon borde gå ut med en namninsamling bland fullmäktige. Då skulle man också få svart på vitt vilka fullmäktigeledamöter som står på medlemmarnas sida, och vilka som håller HSB Malmös styrelse om ryggen. Det skulle vara ganska värdefull information!

Som det är idag så kan alla fullmäktigeledamöter gömma sig bakom varandra, men en namninsamling skulle visa var ledamöterna egentligen står i sakfrågorna.


stephan

REA i HSB
"Kostnaden för HSB Certifiering för bostadsrättsföreningarna har fastställts av styrelsen till 5 000 kronor/år om medlemsantalet överstiger 100 och 2 000 kronor/år om medlemsantalet i bostadsrättsföreningen understiger 100"

Priset för att certificera sig som bostadsrättsförening har sjunkit kraftigt, varför tror ni?

September 21 2007 (2913) e
    Kommentar av Admin
Om certifiering


stephan
Hemsida

HSB en folkrörelse, med egna regler?

HSB anklagas för att främja svarthandel

HSB köpte tio centralt belägna fastigheter med 326 små hyreslägenheter. Föra att kunna göra detta gick man förbi de nuvarande hyresgästernas förköpsrätt. Däremot skrev man under på att 18 av dessa fritt får förfoga över sina kontrakt, vilket öppnar för svarta affärer. Kritiken är svidande, bland annat från Fastighetsägarna Stockholm.

September 22 2007 (2914) e
    Kommentar av Admin
Bostadsrättsorganisationen HSB har sedan en tid tillbaka börjat köpa fastigheter med små hyreslägenheter. Tanken är att dessa sedan, i den mån de blir lediga, ska erbjudas bosparare som inte kan eller vill köpa en bostadsrätt.

Som ett led i denna strategi tog man nyligen över tio centralt belägna fastigheter i Stockholm med sammanlagt 236 lägenheter. Och i går berättade SVT:s undersökande magasin Uppdrag Granskning om affären.

I tv-programmet hävdar Charlotte Axelsson att lagen som ger hyresgäster förköpsrätt borde ändras och lovar att HSB, trots den ifrågasatta klausulen, kommer att se till att inga svarta lägenhetsaffärer kommer till stånd. HSB anser att man genom affären tar ansvar för sina medlemmar, samtidigt som man genom att förhindra en omvandling till bostadsrätt motverkar den tilltagande segregationen i Stockholm.


stephan
Hemsida

Jämför Hemma i HSB nedan, med artikeln om hushållstjänster i sydsvenskan.
NÃ…GON HAR FEL?????

2) # 2884, stephan, 2007-09-13
HSN räknar??? Citat från senaste tidningen Hemma i HSB, sid 48. ([ ([ ([ Vilka tjänster vill medlemmarna ha? "HSB har frågat sina medlemmar vad de köper för hushållstjänster och vad de skulle vilja köpa framöver. Fler än hälften av HSB medlemmarna skulle kunna tänka sig att betala för såväl städning (52%) som fönsterputsning (62%). Störst andel skulle vara beredda att betala mellan 100 och 200 kronor i timmen. De tre vanligaste tjänsterna man köper idag är reparations- och servicetjänster (26%), fönsterputsning (11%) och städning 85%). De är främst äldre personer och höginkomsttagare som köper tjänsterna. Fler än hälften är intresserade av bl.a. trädgårdsskötsel, flyttstädning, flytthjälp och snöskottning. Däremot är bara drygt var tionde intresserad av barnpassning. Det är också ett måttligt intresse för tvätt och strykning (15%), men nästan dubbelt så stort intresse för städning (29%) och ännu större intresse för fönsterputsning (44%)."

----------------------------------------------------- ---------------------------
Kommentar från Admin till inlägg # 2884
"De är främst äldre personer och höginkomsttagare som köper tjänsterna."? HSB hade sluppit göra denna undersökning om de frågat mig!


September 22 2007 (2915) e


Myggan
Hemsida

Öppenhet.dialog och demokrati kommar att införas virituellt?
Det var det man skulle ha "HSB koden" till?
Sluta leka HSB lyssna på medlemmarna!
Klättra ner från tornet och sätt fötterna på jorden.

Klicka i bollen

September 22 2007 (2916) e


Myggan
Hemsida

Klicka i bollen

HSB använder detta företag.
Låt aldrig skanska vara med att lägga anbud.
Gör en markering där HSB!



September 22 2007 (2917) e


G-I

Att Skanska arbetar i Sydameriak för oljeindustri var en nyhet för mig. Men det är olja som är orsaken till problemet. Kör mindre och bara bensinsnålla fordon, köp lokala varor, mm. Det blir mindre pengar till oljeindustri.

September 22 2007 (2918) e


Myggan

Att skanska grisar ner sig genom att göra "affärer"
på detta sätt.

Måste innebära att HSB inte vill ha med SKANSKA att göra?

September 22 2007 (2919) e
    Kommentar av Admin
HSB säger ju sig vara noga med vem de väljer som samarbetspartners med tanke på bl.a. miljö etc, så då bör Skanska inte vara en samarbetspartner som HSB kan välja framöver.


Tips till dig som är förtroendevald i brf i Malmö-regionen
Enligt besked jag fått så är brf-mässan den 19-20 oktober öppen inte bara för styrelseledamöter, utan även för alla som är förtroendevalda inom HSB (tydligen även för dem inom Riksbyggen, SBC, etc).

Där finns en del matnyttigt, t.ex.;
Styrelsens ansvar som fastighetsägare
Aktivt styrelsearbete

Plats: Hotell Hilton, Malmö


Nästa sida




    Inlägg i omvänd ordning - Upp
Sida 1
Sida 2
Sida 3
Sida 4
Sida 5
Sida 6
Sida 7
Sida 8
Sida 9
Sida 10
Sida 11
Sida 12
Sida 13
Sida 14
Sida 15
Sida 16
Sida 17
Sida 18
Sida 19
Sida 20
Sida 21
Sida 22
Sida 23
Sida 24
Sida 25
Sida 26
Sida 27
Sida 28
Sida 29
Sida 30