Sida: << | 191 | 192 | 193 | 194 | 195 | 196 | 197 | 198 | 199 | >> av 276 sidor.

visa / skriv
Om HSB, Bolina och BoRevision



misteln
E-post

Klander av stämma.



”Till dig som styrelseledamot i HSB Malmö.”


Vi har funnit att en del felaktigheter blivit begångna under HSB Malmös stämma den 26 april när det gäller att följa stadgarna och LEF.

Har styrelsen för avsikt att åtgärda dessa felaktigheter ?

Och i så fall på vilket sätt ?

Ovanstående har vi tillskrivit samtliga styrelseledamöter ( 16 maj 2007) i
HSB Malmös styrelse (dvs till var och en av de 7 ledamöterna).
Vi har inte fått något svar från en enda person i styrelsen.
Inte ens en bekräftelse på vår information !!!

På grund av styrelsens ovilja att föra en dialog med medlemmarna så har vi därför inte sett någon annan utväg än att klandra stämman till Malmö Tingsrätt . Vi har nu lämnat in dessa handlingar.

Vi anser att dessa felaktigheter som enligt vårt förmenande skett på stämman och i det efterföljande protokollet och röstlängden var för sig och
tillsammans är av så allvarlig karaktär att vi ser det som vår absoluta skyldighet som medlemmar i en kooperativ medlemsorganisation att påtala
detta och få till stånd en rättelse så att liknande felaktigheter inte upprepas i framtiden.
Detta är helt enkelt vår plikt som ansvarsmedvetna
medlemmar.


Bo Linde / Fredrik Löfvall



June 19 2007 (2641) e
    Kommentar av Admin

Jag skulle gissa att det är första gången i historien som någon klandrat en HSB-stämma.
Men någon gång ska vara den första, och det är knappast rimligt att HSB inte behöver följa regelverket. Vad ska vi då ha stadgar och lagar till?

Som jag skrivit tidigare så kan det inte finnas ett regelverk där HSB kan göra precis hur HSB behagar medan medlemmarna måste rätta sig efter alla möjliga fria och diffusa tolkningar från HSB... som dessutom ofelbart alltid är till medlemmens nackdel.

Det är tråkigt att det ska fungera så här, men om en part bara stänger in sig och totalvägrar att föra en dialog så får man nog vackert ta konsekvenserna av detta.

Jag var på HSB Malmös årsstämma, och jag kan säga att det finns ingen annan möjlighet än att årsstämman måste göras om. Man kan bara hoppas att HSB då inte traditionsenligt börjar kritisera andra i försök att vinna poäng till sig själv och ta fokus från de felaktigheter HSB begått. HSB har inte genomfört stämman på ett korrekt sätt, protokollet har inte skrivits enligt vad som hände och beslutades på stämman, den påstådda röstlängden är inte utformad enligt lag, och justerarna har inte justerat protokollet med tillhörande röstlängd.

Det är helt ofattbart, men när man i nästan 100 år kan göra precis hur man vill utan att någon reagerar så är det ganska naturligt att man också fortsätter att göra precis hur man vill.

Det är tråkigt att det inte finns vakna medlemmar i någon annan region, men man får hoppas att andra HSB-regioner nu tar lärdom av detta.



stephan

5 guldstjärnor till Misteln

:@ :@ :@ :@ :@

Tänk om det funnits fler av er, så skulle demokratin inte hunsas med lika lätt från HSB-organisationen.
Fler skulle behöva tänka, och inte bara tro att "vi är bäst".
Att HSB fortsätter musselmetoden är totalt oförståligt, men inte konstigt med tanke på tidigare agerande.

All heder åt de som törs säga ifrån, tvärtom till alla "soffliggare" som tycker att det får andra sköta, jag bryr mig inte.
Tyvärr skapas väl ett "gäng" nya av den senare varianten på "Båten??????

June 19 2007 (2642) e


stephan

HSB borde synas.

Om några skulle syna HSB:S tvivelaktiga uttag av depositioner, avgifter hit o dit inklusive avgeld skulle det nog bli annorlunda?

Jag tror absolut att det rimmar illa med vad Sverige har skrivit på i EU_avtalet.

Så det är nog där det bör behandlas. Svenska rättvisan har för många nergrävda "uppgörelser" som skulle hamna i fokus. Kanske med början av "miljonprogrammet, där jag är hur säker som helst på att Svenska Regeringen såg mellan fingrarna antalet gånger när HSBoch Riksbyggen "delade" på tomterna för byggnationerna. var det 20% som gick först till dom för "goda samhällsinsatser???
Mycket av det lever kvar än idag i kommunerna.

June 19 2007 (2643) e


koordinator

Inlägg 2639
Det är mindre bra. Att inleda ett samarbete/samverkan, i en ny styrelse. Med en sluten omröstning.

Det sänder ut fel signaler. Avseende den öppenhet,
som skall finnas i en ny styrelse. I styrelser överhuvudtaget.

Utan att veta. Hur många nya som kom in i styrelsen. Och deras bild av dom som hade mandattid kvar. Så kan det redan ha uppstått frågor/funderingar, avseende den slutna omröstningen.

Dessa frågor/funderingar. Bör man ta tag i så snart det är möjligt.

Öppenhet kan vara jobbig. Kräva att man talar om vad man står, och varför. Skapa osämja/osäkerhet.

Resultera i att man känner sig mindre bekväm med dom övriga i styrelsen.

Med öppenhet. Är alltid att föredra, framför slutenhet.

Om man inte kan arbete/verka för öppenhet. Så bör man kanske. Ompröva sin roll i styrelsen.

Att sedan nya ordföranden. Verkar tillhöra dom som enligt inlägget. Hade problem med ansvarsfriheten. Gör inte saken bättre/lättare.

June 19 2007 (2644) e


stephan

kordinator

Tack, att sedan 4 olika ordföranden nu har valts på 5 stämmor inom 4 år kan inte heller sända ut rätt signaler till medlemmarna?
Den enda i vädurens styrelse som nu har mer än 3 års erfarenhet är HSBledamoten Bo widerdal, som suttit med i 11 år. I de flesta av dessa har han en kanpp 50%närvaro.
Men det mest felaktiga är styrelsens uttalande på senaste stämman att varje styrelse har sin eget ansvar. att se bakåt, behöver man inte göra.
Och det har vi inte tid med om vi ska planera framtiden.
Detta har inneburit att föreningen bytt parkeringsbelysning med 5 års intrervall, tvättmaskiner med 6 års intrevall, trapphusarmaturer med 6 års intervall.
Det vill säga storslöseri med föreningens ekonomi.
Tyvärr är det svårt att få gehör av många medlemmar, som har vaggats in att föreningen har bra ekonomi. Det var innan man under drygt ett år nu lånat 35 miljoner utan några stora underhållsarbeten. :? :? :?

June 19 2007 (2645) e


stephan

Mer ekonomi.

På stämman frågades styrelsen om vad som skulle hända om föreningen råkade ut för något stort underhåll.
Kan man då ta föreningens yttre fond och använda. årsredovisningen säger ju att det inte finns några likvida pengar.
Inegn i styrelsen hade något att säga så förvaltarens ditskickade ekonomibiträde tog till orda och sa att då måste föreningen låna dessa pengar för att kunna "lyfta från yttre fonden".
YTTRE FONDEN är hos de flesta bara en bokföringsteknisk skrivning.

June 19 2007 (2646) e


Sven (ledamot)

Här är jämförelsen med privatlivet som jag skrev tidigare. Kanske hjälper dig att förstå:

Ibland kan det vara bra att tänka i analogier till privatlivet - tänk på UH-fonden som en "mental avsättning" till framtida renovering av din lägenhet. Det kanske ligger långt fram i tiden och pengarna du har över nu tycker du att du kan amortera ditt lägenhetslån med. När du väl vill renovera lägenheten har du inga likvida medel utan belånar lägenheten för att få loss pengar. Alternativ kanske du sätter pengarna i en aktiefond eller dyligt - en finansiell anläggningstillgång - och säljer den den dag du vill renovera.

June 19 2007 (2648) e


babsan

Tack Misteln :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@
Instämmer helt med Stephan 19/6 (2642) Det visar att HSB Malmö börjar inse att det inte längre gå med fjanteri.Alf Gustavssons direkt kommentar på stämmningen " Många av de frågor Misteln har tagit upp tror jag vi kan lösa vid ett personligt möte" Det är ju sådant kontakt Misteln efterlyst
Med tanke på verksamheten i HSB Malmö´s UNDER JORDISKA KVINNO RÖRELEN finns i Styrelsen,Valberedningen och topen Så stå på



June 19 2007 (2649) e
    Kommentar av Admin

Till HSB Malmö och speciellt Alf Gustavsson.

Snälla, om ni på HSB Malmö inte vet vad "klander av stämma" är så kan ni väl fråga mig, Brf Misteln eller någon annan som har lite hum om detta.

Ni kan inte gå ut på er webbplats och rabbla upp en massa saker som inte har det minsta med saken att göra!

HSB Malmö skriver så här;


Brf Misteln klandrar HSB Malmös årsstämma

Bostadsrättsföreningen Misteln klandrar HSB Malmös årsstämma och kräver att den skall göras om

HSB Bostadsrättsföreningen Misteln i Malmö har via ordföranden Bo Linde och sekreteraren Fredrik Löfvall ingett stämningsansökan vid Malmö tingsrätt den 18 juni med begäran om att årsstämman av den 26 april skall göras om.

Bostadsrättsföreningen anför i sin ansökan bland annat att mötet inte kunde fatta beslut om att vara öppet för andra personer än de som anges i stadgarna samt att ordföranden Alf Gustavsson inte valdes in i styrelsen. Vidare skriver bostadsrättsföreningen i sin ansökan att en sluten omröstning i anslutning till en av motionerna avstyrdes.
Ansökan om klander innefattar 13 sidor.

Det är naturligtvis oerhört tråkigt att bostadsrättsföreningen har valt denna väg säger Alf Gustavsson, ordförande i en direkt kommentar. Många av de frågor Misteln har tagit upp tror jag vi kan lösa vid ett personligt möte. Frågan blir nu om bostadsrättsföreningen hellre ser att detta skall ske vid Malmö tingsrätt, avslutar Alf Gustavsson.

HSB Malmö kommer nu att informera sina bostadsrättsföreningar om den uppkomna situationen och inväntar den förhandling som torde bli resultatet av bostadsrättsföreningen Mistelns ansökan vid Malmö tingsrätt.

För mer information, kontakta:
Alf Gustavsson, styrelsens ordförande, HSB Malmö
0705-45 43 53

Bengt Skånhamre, informationschef, HSB Malmö
0708-70 55 35

2007-06-19


1. Brf Misteln kräver inte att HSB Malmös årsstämma ska göras om, men Tingsrätten kommer kanske att göra detta.

Brf Misteln har inte ställt några krav alls. Denna förening har bara, som representant för HSB Malmös cirka 41.000 (eller 42.000, ingen - inte ens HSB - verkar veta säkert) medlemmar och 260 (eller 270, ingen verkar veta säkert) bostadsrättsföreningar i Malmö, Vellinge, Svedala, Lomma och Trelleborg, med drygt 30.000 bostadsrätter och 1.614 hyresrätter, lämnat till rättssystemet att avgöra om lagar och stadgar följts, och om så ej är fallet så är det upp till Tingsrätten att avgöra vem som ska stå till svars för detta och vad resultatet ska bli.

Två gånger skriver Alf Gustavsson felaktigt att Brf Misteln krävt att stämman ska göras om.

Vad var det jag nu skrev i mitt föregående inlägg (2641), innan HSB Malmö gick ut med en kommentar?
Skrev jag kanske inte där att jag hoppades att HSB Malmö nu inte skulle göra enligt tradition och försöka lägga skuld på någon annan och försöka flytta fokus till något annat?

Det hann inte gå lång stund efter min kommentar förrän Alf Gustavsson gör exakt detta.
I stället för att erkänna att man begått felaktigheter så försöker HSB vända medlemmarna till att tycka illa om Brf Misteln för att stämman nu måste göras om pga HSB Malmös begångna felaktigheter.

Att ni inte skäms, Alf Gustavsson och Bengt Skånhamre, som undertecknat detta!

2. "Frågan blir nu om bostadsrättsföreningen hellre ser att detta skall ske vid Malmö tingsrätt, avslutar Alf Gustavsson".

Men jösses! Hur okunniga är ni på HSB Malmö?

För det första så är det inte en fråga för Brf Misteln. Klander är inlämnat till Tingsrätten.

För det andra så har inte bara Misteln, utan även jag, i mail efter mail efter mail sedan årsstämman bett om kommentarer på de felaktigheter som begåtts och där vi frågat vad HSB Malmö avser att göra åt saken. Det enda svar jag fått på detta (och då inte från den styrelse som fullt ut totalvägrar att svara på några frågor) är att frågan ska "föras vidare i organisationen". Tydligen har Brf Misteln fått lika lite respons som jag på detta.

Nu försöker HSB Malmö skyla över detta faktum att HSB Malmö inte anser sig behöva följa lagar och stadgar.

3. "Det är naturligtvis oerhört tråkigt att bostadsrättsföreningen har valt denna väg säger Alf Gustavsson"

Ibland blir man bara så trött...
Det är ju inte Misteln som valt denna väg, det är ju HSB Malmö!

Sedan kan man ju undra varför HSB Malmö anser att det är "oerhört tråkigt" att medlemmar tycker att lagar och stadgar ska följas ???

Om något är "oerhört tråkigt" så är det väl HSB Malmös inställning att det är ok att HSB Malmö bryter mot lagar och stadgar?

4. "Många av de frågor Misteln har tagit upp tror jag vi kan lösa vid ett personligt möte."

Här har Brf. Misteln, jag och andra under två månader vid nästan ett oräkneligt antal gånger (se exempel på detta i extraforumet) försökt få till en dialog med HSB Malmö, främst Alf Gustavsson och Maj-Britt Thulin. Nu försöker Alf Gustavsson ge sken av att Brf Misteln skulle kunna valt att diskutera med HSB Malmö i stället för att klandra stämman.

Vad är det för frågor som Alf Gustavsson tror att de skulle kunnat lösas vid ett personligt möte?
Menar HSB Malmö att de brott mot lagar och stadgar som HSB Malmö begått på stämman skulle kunna göras ogjorda vid ett personligt möte?

5. "HSB Malmö kommer nu att informera sina bostadsrättsföreningar om den uppkomna situationen"

Man kan bara hoppas att HSB Malmö denna gång kan göra detta utan att kränka någon så som HSB Malmö gjort till medlemmar mot mig.
HSB Malmö har redan en vilande stämning från mig om ärekränkning (förbundsordföranden på HSB Riksförbund, Kent-Olof Stigh, har utlovat ett möte mellan mig och HSB Malmös styrelse, och min förhoppning är att detta då kan lösas smärtfritt). Om HSB nu backar på tidigare kränkningar i den kommande informationen till brf:arna så kommer det inte precis att vara till HSB Malmös fördel.

6. "...inväntar den förhandling som torde bli resultatet av bostadsrättsföreningen Mistelns ansökan"

Ledsen Alf Gustavsson, resten av HSB Malmös styrelse och Bengt, men det blir ingen förhandling. Ni får nog läsa på lite vad "klander av stämma" är för något. Vill ni deala i denna fråga så får ni deala med rättsväsendet. Inte med de som klandrat stämman.

För mer information om vilka brott mot lag och stadgar som HSB Malmö begått klicka här.

PS.
Jag hörde att det kommer mer om detta i radion i morgon bitti. Ska bli intressant att höra vad Alf Gustavsson har för kommentarer där.


stephan

yttre fonden

Jag förstår men om inte styrelsen gör det är det värre vilket det är i detta fall.
oim du läst mina inlägg har styrelsen lånat 35 senaste året. Väduren som nu är snart 40 år har lån långt över byggkostnaderna, och styrelsen fortsätter att låna till allt, samtidigt som de skriver upp yttre fonden. dset förstår väl du också sven att snart säger bankerna nej. då spelar det ingen roll hur mycket det finns i fonden. för att kunna "använda" dessa pengar har du bara en 30%avgiftshöjning som utväg, när bankerna tycker att föreningen är lånad över skorstenen.

June 19 2007 (2650) e


stephan

HSB Fega...

Annat kan jag inte kommenteradet jag vet om detta ärende.
Att nu gå ut på hemsidan och försöka sin vanliga strategi att "skylla på Misteln" är så dj..a uselt så man får dårnippran.
I alla fall om allt stämmer att de inte har varit speciellt mottagliga själva för att göra "upp i godo".
Strategin som denna totalt odemokratiska organisation använder är att icke insatta medlemmar i ärendet ska tycka att det är Misteln som nu kostar pengar för HSB, och gör så att "deras semestrar får ställas in".
Det senare är väl vad man kan vänta sig att "snacket kommer att gå på båten"???????
ÄN EN GÅNG ALL HEDER ÅT MISTELN OCH DERAS SÄTT ATT SÄTTA FÖTTERNA I MARKEN NÅGON GÅNG MOT KOLOSSEN PÅ LERFÖTTER.

June 19 2007 (2651) e
    Kommentar av Admin

"Bostadsrättsföreningen Misteln klandrar HSB Malmös årsstämma och kräver att den skall göras om".
(Pressmeddelande från HSB Malmö, 2007-06-19 16:52).

HSB Malmö klandras av egen bostadsrättsförening
(Aftonbladet 2007-06-19 17:27)

HSB Malmö stäms av egen förening
(Sveriges Radio 2007-06-20 06:38)

Misteln stämmer HSB Malmö
(City Malmö-Lund - Expressen/Kvp, 2007-06-20)

Bostadsrättsförening i Malmö kräver att HSB-stämma görs om
(Fastighetstidningen, 2007-06-20)

SDS 2007-06-21 (ej på nätet... i alla fall inte ännu)


Tyvärr har ingen av dessa tidningar någon djupare analys av situationen.

Lite lustigt i det hela är att Stellan Håkansson på HSB Malmö skriver;
"Du kan klandra ett stämmobeslut om det inte tillkommit i behörig ordning. Ärenden som behandlas vid stämman skall framgå av kallelsen. Är inte ärendet uppsatt i kallelsen, kan inte stämman fatta något beslut. Om du vill klaga på ett beslut, ska du vända dig till tingsrätten, vanligtvis inom tre månader från den dag beslutet fattades."
Ändå så respekterar HSB Malmö själv inte detta regelverk.

Stellan Håkansson har till Brf Misteln i stället sagt tvärtom, dvs att beslut som tas på stämman inte behöver finnas med i dagordningen. Hur står det till med kompetensen här egentligen?


Nsta sida




    Inlgg i omvnd ordning - Upp
Sida 1
Sida 2
Sida 3
Sida 4
Sida 5
Sida 6
Sida 7
Sida 8
Sida 9
Sida 10
Sida 11
Sida 12
Sida 13
Sida 14
Sida 15
Sida 16
Sida 17
Sida 18
Sida 19
Sida 20
Sida 21
Sida 22
Sida 23
Sida 24
Sida 25
Sida 26
Sida 27
Sida 28
Sida 29
Sida 30