| Sida: << | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | >> av 276 sidor.
visa / skriv | ||
| Om HSB, Bolina och BoRevision |
Admin - Vattenledningsskada | ||||||||
(¤ Vattenskada - vem betalar för vad? Jag har nu snabbt sammanställt informationen om HD:s dom och vattenledningsskador. Klicka på den blåa bollen ovan för att gå till denna webbsida.
Länken är alltså Vattenledningsskada
| ||||||||
Admin - Vattenskada | |||||
(¤ Vattenledningsskada Jag har nu uppdaterat informationen om vattenledningsskada. Bl.a. med vad Riksbyggen och SBC säger. Riksbyggen och SBC anser att ansvaret ligger på föreningen. Det roliga är att HSB har (för ungf. ett år sedan) uttalat sig i den specifika frågan om vattenledningsskadan i brf City i Täby. HSB håller nu inte med SBC och Riksbyggen, utan står på föreningens sida (som vanligt). Helt plötsligt motsäger HSB sig själv (dvs sina normalstadgar och den information som HSB på andra sätt gett föreningarna och medlemmarna) och säger att ansvaret ligger på medlemmen för värmeledningar! Klicka på den blåa bollen ovan.
| |||||
JA | ||||||||
Ser att du fått kommentar av Göran Olsson på SBC, han var fram tills nyligen (2006) VD för SBC (tillika jurist). Kuriosa.
Men om inte ens VD:n (som dessutom är jurist) på SBC vet vad som gäller så kanske det är ett tecken så tydligt som något att det är hög tid att börja informera medlemmarna om vilka förutsättningar som gäller i bostadsrätter. Som jag skrivit tidigare så gör egentligen inte domen i HD oss särskilt mycket klokare, men vi har i alla fall kommit ett litet steg närmare att få veta vad som egentligen gäller och vad som krävs av oss som bor i bostadsrätt, samt att vi nu vet att vad bostadsorganisationerna sagt tidigare är fel. Jag har gjort ett litet tillägg i webbsidan om vattenskador som visar på att HD:s dom är ointressant för bl.a. de bostadsrättshavare som domen i HD avsåg; OBS! I den aktuella föreningens stadgar står det att för radiatorer eller "anordningar för värme och vatten som föreningen försett lägenheten med" svarar medlemmen endast för målning. Eftersom det i lagtexten står formuleringen; "om inte något annat bestämts i stadgarna" så innebär detta att det är stadgarna som gäller. Dvs det är föreningen som ansvarar för radiatorer. Ansvarsfördelningen är därmed klarlagd och det blir bostadsrättshavaren som får rätt. Återstår att se om tingsrätten förstår att så är fallet. Det enda som föreningen kan invända mot är om bostadsrättshavarna varit vårdslösa. Men om det bara rör sig om att bostadsrättshavarna varit borta under 12 dagar så vet jag inte hur man skulle komma fram till att de därav varit vårdslösa. I praktiken är det så att eftersom radiatorerna faktiskt är föreningens ansvar så ligger frågan om "försummelse" mer på föreningen, eller hur? | ||||||||
stephan | |||||||||
Bostadsrättsutredningens slutbetänkande Detta säger väl det mesta av vilka som sitter i Bostadsutredningen? Nägra bostadsrättsägare med intresse? Bostadsrättslagen togs ju fram av cheferna på HSB och Riksbyggen. De får nog bestämma ett århundrade till om inget görs. Hur mycket av de 2 miljarder som vattenskador kostar samhäller tillfaller HSB, RB, SBC m.fl.? Samt de entreprenörer som har nära kontakt med bostadsföretagen? För mig ser det ut som man inte vill ha kalarare regler när det gäller vattenskador? Då hade man åstadkommit bättre i utredningen? "I Bostadsrättsutredningens slutbetänkande (SOU 2000:2) konstaterades att det finns oklarheter dels när det gäller vem som skall svara för skador orsakade av vatten, dels beträffande vad som avses med begreppet vattenledning (a.a. s. 156 ff.). Utredningen anförde att varken ordalydelsen eller en tillbakablick på vad som förekommit när bestämmelsen infördes gav ett alldeles säkert svar på frågan om skador till följd av utströmningar från t.ex. avloppsledningar omfattas av ansvarsbegränsningen i 7 kap. 12 § tredje stycket bostadsrättslagen, men en hel del talade enligt utredningen för att sådana skador inte omfattas."
Undrar vad det är för del som talade för att dylika skador (avlopp) inte omfattades. Det framgår ej. HD tolkar hur andra tolkat regelverket... fast tvärtomDe på Högsta Domstolen kan inte ha varit nyktra när de utredde denna fråga. HD skriver; Enligt utredningen avsågs med undantaget endast skador till följd av utströmning av vatten under tryck och bestämmelsernas utformning gav således inte underlag för bedömningen att alla skador på grund av vatten som kommer från ledningar var undantagna från bostadsrättshavarens ansvar. Är de inte ens läskunniga på HD? Utredningen säger att undantaget endast avser skador till följd av utströmning av vatten under tryck. Vatten i element och ledningar till/från element är exakt just detta, dvs vatten under tryck. Ändå lyckas HD på något obegripligt sätt komma fram till att utströmning från dessa ledningar (under tryck) inte avses i undantaget. Inte nog med detta. HD tar upp vad försäkringsförbundet sagt. Försäkringsförbundet ansåg att det inte förelåg något hållbart skäl till varför begränsningen av bostadsrättshavarens ansvar endast skulle avse ledningar under tryck och inte ledningar som inte var under tryck då det i båda fallen var fråga om en ledning som leder vatten (t.ex. vattenburen värmeslinga) dvs. en vattenledning. Dvs allt talar för att vatten till element och i ledningar till/från element ska höra till undantaget. Men ändå lyckas HD komma fram till motsatsen på något omotiverat sätt. Det enda skäl HD har för att radiatorsystemet inte ska höra till undantaget är att det råder viss tveksamhet om avloppssystemet hör till undantaget. Som avslutning skriver HD; "Att det i 12 (min notering; ska vara 12 §) andra stycket görs en skillnad mellan ledningar för värme och vatten medan det i tredje stycket endast talas om vattenledningsskada, ger närmast vid handen att ledningar för värme inte avses i tredje stycket. Den allmänspråkliga betydelsen av ordet vattenledning torde också i nu aktuellt sammanhang vara s.k. tappvattenledning". Det känns som en rejält korkad slutsats av HD. betydligt troligare måste väl ändå vara att man i tredje stycket sammanfattat alla skador från alla ledningar för vatten med ordet "vattenledningsskada"! Om det inte specifikt uttalats en skillnad någonstans mellan ledningar för olika typer av vatten så kan det heller inte finnas någon skillnad mellan tappvatten, värmevatten, avloppsvatten, och vatten i värmeslingor. Så här illa fungerar rättssystemet i Sverige, när det sitter ett gäng icke logiskt tänkande amatörer och fattar beslut.
TILLÄGG: HD är så ensam, så ensam om sin bedömning av vattenledningar.Så här skriver Konsumenternas Försäkringsbyrå VATTENLEDNINGSSKADAExempel 3: En varmvattenledning har rostat sönder. Du har inte varit vårdslös. Golv, väggar och några möbler har skadats. Trossbotten är fuktskadad. Alla skador på byggnaden ska ersättas ur föreningens fastighetsförsäkring, eftersom föreningen ansvarar för vattenledningsskador enligt bostadsrättslagen. Fastighetsförsäkringen täcker i detta fall alla skador på ytskikten i din lägenhet, dvs även egendomsskador som du själv ansvarar för enligt lag och stadgar. Föreningen ska återställa den skadade egendomen. I fastighetsförsäkringen görs avdrag - åldersavdrag – på både material och arbetskostnad. Föreningen får stå för eventuella åldersavdrag. Dina skadade möbler ersätts från din hemförsäkring. Det finns ingen någonstans som håller med Högsta Domstolen (förutom HSB som ändrat lite åsikt i samband med domen mot bostadsrättshavarna i Täby). Tips om en intressant artikelHåller domstolsväsendets kvalitet måttet? | |||||||||
stephan | |||||
Vem är det egentligen som styr i en bostadsrättsförening? Styrelsen skulle man svara för att få ett rödfärgat R, enligt skolboken? Eftersom jag är ganska säker på att det Rätta svaret MEDLEMMARNA KAN INTE MÅNGAQ TRO PÅ? Hur är det då om man svarar ordföranden? Ja det ska inte vara R, för ordförandens tilläggs mandat är ju att han skall se till att möten hålls när så erfodras, annars har han/hon inte mera befogenheter/SKYLDIGHETER än övriga ledamöter? Om man nu går till hur det är i de flesta föreningar, så håller nog en del med om att det är förvaltaren som styr mycket? Egentligen är det ganska logiskt, då han utövar en proffision, det vill säga har detta som yrke. Arbetar kanske i snitt, 6 timmar om dagen i en normalstor förening. Nu säger nog en del att så är det inte i min förening, men att göra en analys hur mycket, vad han gör etc, blir i detta fall något som kan liknas, ett medelsnitt. F.styr oftast fastighetsskötaren. F arbetar nära den ekonomiska förvaltningen, då han är den som ser till att fakturor stämmer som handlar om entreprenader, tar emot post och mycket annat. F.har den mesta kontakten med medlemmarna. F.skriver eller tar oftast fram kallelsen, kanske i samråd med ordföranden. Jag vet att det arbetas på andra sätt i olika föreningar men ändå är detta en verklighetsbeskrivning för det stor flertalet, i allla fall i HSB och Riksbyggen där jag har erfarenhet från alla led. Skall det då vara så här? Nej självklart inte styrelsen har i de bästa fall en del koll på vad som händer i föreningen, men långt ifrån den koll som oftast skulle behövas. Lösning på detta? den finns i historien. Alla styrelser borde ha arbetat fram arbetsbeskrivningar hur "sin" förening skall skötas. Arbetsordningar gällande alla inblandade med ständig uppdatering. Med andra ord skall en förening kunna fungera framåt genom att se bakåt. Förvaltare av alla de slag skall lätt kunna läsa in sig hur det ska fungera, tillika nya styrelseledamöter, entreprenörer m.fl. BRF:r ska inte behöva starta om hela tiden det väljs in ny arbetskraft?. En sista syn på detta för nu. Hur många styrelser påverkar vilka entreprenörer som ska arbeta i föreningen. Med det menar jag inte att i en slutända styrelsen beslutar att anta a,b,ellerC:s anbud. Jag menar innan det kommit så långt?
| |||||
stephan | ||||||||
Att vara medlem i en TYST förening. Det är inte lätt kan jag konstatera, följande skrivelse är bara ren "så känner jag idag för styrelsen", och kanske lite svårt att hänga med i om man inte känner till på det sätt medlemmar behandlas i Väduren. Men jag delger Er det ändå, något kanske kan förstås hur det går till i "mussel o smusselbutiken" ){ "Bredband, IP-telefoni. Alla talar om det, utom styrelsen i Väduren. Sedan Bredbandet skulle varit igångkört 1 maj 2005 (bidde inte, som skräddaren säger) har det inte stått ett ord information till medlemmarna. Det skulle ju bli så bra och billigare när fler anslöt sig. Hur många idag? Men vad gör väl det, resonerar väl styrelsen. eller med "egna ord, vad vi gör mellan årsstämmorna har ni inte med att göra"? Ni är en skam för all utveckling framåt i allt. Det är bättre att lägga ut att "om det börjar brinna kan det vara farligt" i infobladet. Hur mycket "tjänar" Adex på att skriva tidningen åt styrelsen. Tips. Ni borde få lite rabatt, då samma texter finns i alla ADEX:s föreningar. Men samarbete har aldrig varit denna styrelses starka sida. Utom i ett avseende, att ge fritidsledamoten, HSB:s Bo W. extra reklam för Midgårds.(soppa på torsdagar, på samma tid som Vädurens) Bedrövligt att det skall kosta Vädurens medlemmar tryck och utdelningskostnader. Möjligen då att Axel och Nils skall ha lite fritidssysselsättning. Tänk Er den dagen då det kommer fram allt negativt Ni åstadskommit senaste åren, året för Er som är nya. Tänk också på hur Ni bör bemötas den dag ni "åker ur styrelsen". Som boskap. Skall verkligen bli intressant att se vems stadgar styrelsen nu har kopierat upp och skall gå till beslut med. För jag tror inte för fem öre på att arbetsgruppen med Nils, Torben har kommit på en enda rad mer än sist det refererades. Då efter 2 års arbete, med uttaget arvode. Men Torben kör väl fortfarande med att "jag kan inte ta ut arvode för jag är arbetslös, och då behöver jag väl inte göra nåt"? Men att gå på möten och bräka "att det kan jag göra, för det kan jag" (Säger han som ordnade högertrafikens övergång så smärtfri) kommer den "ensamme eremiten aldrig att erkänna". Medlem i en av Sveriges sämst styrda bostadsrättsförening" Väduren Sista gången jag hörde något svar på skrivelse till Vädurens styrelse mer än 1,5 år sedan. Om Ni inte kommer ihåg (styrelsen) var det då Ni letade med ljus och lykta för att hitta något om mina 12 år i styrelsen, Hur gick det sen kan man fråga??. "Ordf. Nils till HSB:s ledamot BO: "Jag vill lämna lite information om vad som hänt under din semester. När det gäller Stephan, så fortsätter han att "gräva i det gamla". Han vill ha ordning, reda och rättvisa. Vi träffade revisorn Jonny den 15/7 X, Y och jag. Han bekräftade att Stephan hade talat med honom om stämman, konstitueringen samt förlägningen av ADEX:s avtal.Jonny kunde inte se att det som hänt på stämman, konstitueringen, samt ADEX hade gått fel tillväga, den enda synpunkt han hade var att man kanske skulle röstat 4 gånger, istället för en gång, nör det gällde ordförande, vice ordförande, sekreterare, studieorganisatör. I övrigt rekomenderade han oss att via majoritetsbeslut, som skulle vara väldigt klara att fortsätta på den inslagna vägen." Svar Bo till Nils: "Jag tycker det är utmärkt att ni nu stämt av med revisorerna och fått de beskeden. Som du vet har jag under hand stämt av på olika sätt när jag lämnat besked i dessa frågor till dig, samt när jag varit med och beslutat, så att allt skall vara oantastbart. Det här känns oerhört viktigt även för mig att hjälpa till med. Jag har också pratat med Torben under semestern angående hjälp av revisorerna för att granska Stephans förehavanden bakåt i tiden så vi i styrelsen är säkra på att inte riskera att bli ansvariga för något vi borde tagit reda på. Jag stödjer dig helt och hållet och tycker att man skall formulera uppdraget till revisorerna på så sätt att "hela styrelsens granskas" Svaret då Hej Stephan Styrelsen bekräftar att man mottagit din skrivelse och lagt den till handlingarna. På uppdrag av styrelsen i Brf Väduren Förvaltningen Brf Väduren Jag vet inte vad det kallas som HSB:s ledamot enkom "talar" med ordföranden om. Det jag vet är att det inte var första gången. Med alla "hemliga möten på HSB med berörda här kan jag bara konstatera att jag inte under mina år gjort något som liknar dessa "maffiametoder". Ej heller något utav det som hänt under den tid som förflutit sedan sommaren 2005.
Vad kan man göra om styrelsen ignorerar frågor från medlemmarna? Bara några snabba tips från mig (ej i prioritetsordning). 1. Skriv brev/e-post till styrelsens representant från bostadsorganisationen. 2. Skriv brev/e-post till den logala bostadsorganisationen och klaga (gärna till VD/styrelse). 3. Informera styrelsen om att du kommer att ställa dina frågor i öppna forum (med namn på förening såväl som med namn på ledamöterna i styrelsen). 4. Skriv motioner. 5. Ring ledamöterna i styrelsen i stället för att skriva till dem (det är lättare att ignorera e-post/brev än telefonsamtal). 6. Gå ihop med grannar och ställ frågor i grupp. 7. Samla ihop 10 % av medlemmarna och kräv en extrastämma i frågorna. Fler tips? | ||||||||
Admin - Det nya bredbandet | ||||||||
(¤ HSB BoLina drar igång nu, men en liten varning... Den sammanställning som HSB gjort på de olika abonnemangen stämmer inte, och samtliga operatörer hemlighåller vissa uppgifter. Jag ska se om jag kan tvinga fram korrekt information och mer information, och kommer då att informera här om vad som egentligen gäller.
OBS !!! OBS!!! OBS!!!Beställ inte bredband från någon leverantör i BoLina-nätet innan TDC gått ut med sitt erbjudande !!!!Håller på att så sakta fylla på med uppgifter angående leverantörerna i HSB BoLina-nätet. Klicka härDet tycks finnas något hemligt problem med fasta IP-adresser inom HSB BoLina. | ||||||||
stephan | ||||||||
Hemförsäkring Vilka ben ska man stå på?? Ibland ska det vara eget försäkringsbolag i HSB, några dagar efter samarbete, dagen efter samarbete med annan. HSB skriver avtal med If HSB har tecknat ett nytt avtal med försäkringsbolaget If om ett mycket förmånligt erbjudande på hemförsäkring. HSB har drygt 530 000 medlemmar. Avtalet, som börjar gälla från 1 januari, 2007 avser en mycket förmånlig premie på hemförsäkring och tilläggsförsäkringar. – HSB kan nu erbjuda medlemmarna större medlemsnytta genom en bra hemförsäkring till ett mycket lågt pris. Vi ser fram mot ett gott samarbete med If, säger HSB Försäkrings VD Bo Nilsson. – Vi är mycket glada över samarbetet med HSB. Det här avtalet har stor potential för If. HSB är Sveriges största bostadskooperation och det känns bra att kunna erbjuda alla HSB-medlemmar förmånliga och enkla avtal – utan att tumma på innehållet i hemförsäkringen, säger Frida Billing, ansvarig för Alliansavtal på If. Hemförsäkringen kommer att marknadsföras via HSB Försäkring samt HSBs regionala föreningar men säljas, administreras och skaderegleras av If. Försäkringstagare och försäkrade är tecknande HSB-medlemmar. För mer information, kontakta: Bo Nilsson, VD HSB Försäkring, 08-785 30 00 HSB Försäkring AB, Fleminggatan 41, Box 8310, 104 20 Stockholm, Tel: 08-785 30 00,
För att se vad priset blir för dig med HSB:s hemförsäkring Klicka härJag har aldrig sett något erbjudande från HSB som varit bättre än vad jag kunnat fixa på egen hand. Så tycks fallet ej heller vara denna gång.
| ||||||||
stephan | |||||
Ditt medlemskap i HSB ger dig många fördelar. Genom HSBs medlemsservice kan du utnyttja en rad förmånliga erbjudanden. Du kan bospara och få förtur till nya bostadsrätter. Inte minst viktigt är att du kan rösta och påverka ditt eget boende i det kooperativa HSB. Hej vad jag varit med och beslutat att jag ska ha valfrihet att hemförsäkra mig i IF. HSB= Hela Sveriges Bluffbolag
| |||||
Undrar | |||||
Jag har skrivit brev till styrelsen i slutdagarna av förra året och undrar vad är rimligt tid för att få svar. Hur brukar det vara för er? Brukar svaren skrivas efter styrelsemöten?
| |||||