Sida: << | 168 | 169 | 170 | 171 | 172 | 173 | 174 | 175 | 176 | >> av 276 sidor.

visa / skriv
Om HSB, Bolina och BoRevision



stephan
Hemsida

Fastighetsägare

Sälja hyresrätter inte bra.

Kamphundar, Stockholms största fastighetsägare förbjuder kamphundar i lägenheterna, vad tycks?

April 23 2007 (2373) e
    Kommentar av Admin

Kamphundar måste förbjudas i hela landet. Men om regeringen inte vill ta sitt ansvar så är det ju fantastiskt bra att fastighetsägarna kan ta detta beslut i stället !

Jag tycker att detta beslut borde tas även i samtliga HSB-föreningar (dvs det skrivs in i stadgarna)!



Martin

Hej Admin! Det finns ju mycket som kan göras bättre i de flesta brf-styrelser och du sätter fingret på ett växande problem men det finns också större problem här i världen. Efter att ha snubblat över din väldigt informativa sida vill jag i all välmening uppmuntra dig lägga brf-frågor åt sidan lite. Du är på god väg att bli en haverist. Byt hobby innan du skadar dig själv och några i din omgivning. Det är vår nu, ge dig ut i naturen! Hoppas det löser sig! Mvh Martin

April 23 2007 (2374) e
    Kommentar av Admin

Tack för dina synpunkter, men jag kommer inte att lägga brf-frågorna åt sidan. Det är alltför viktigt för att medlemmarna ska låta det fortgå som det har gjort under så många år.

Vi har haft diskussionen om termen haverist, eller rättare sagt "rättshaverist" tidigare.
För att väldigt kort sammanfatta vad som då har sagts;
1. Vad innebär ordet rättshaverist, och på vilket sätt är det negativt?
2. Är man rättshaverist bara för att man avslöjar oegentligheter och de fel som begås?
3. Är det bättre att stoppa huvudet i sanden och låtsas som om allt är perfekt?

Hur skulle jag (eller någon annan) kunna skada mig själv eller andra, menar du?
Oavsett vilket så är jag inte rädd av mig. Jag kommer att fortsätta avslöja allt som kommer till min kännedom.

Det finns bara ett sätt stoppa vad jag (och andra) skriver, och det är att systemet förändras och förbättras. Bollen har satts i rullning, och nu är det upp till medlemmarna att börja lära sig vad det innebär att bo i bostadsrätt, och att man som medlem måste engagera sig.

Visst finns det större problem i världen, men jag kan inte lösa svälten i Afrika eller den globala uppvärmingen. Jag håller mig till detta "lilla" delproblem i världen :£



Martin

OK, återstår bara att önska dig lycka till med din kamp Admin. Hoppas du kan släppa den om den börjar tära på dig. Mvh Martin

April 23 2007 (2375) e
    Kommentar av Admin
Naturligtivs tar detta tid och kraft från sådant som jag mycket hellre skulle vilja syssla med. Jag kan tänka mig mycket som är betydligt roligare att ägna sin fritid åt, men samtidigt så är detta viktigt för en så väldigt stor del av Sveriges befolkning.

Så länge jag ser att jag kan göra någon nytta för att föra bostadrättssystemet framåt så är detta motiverande nog för att jag i alla fall inte ska släppa det helt. Jag ser att det redan hänt en hel del, men om jag efter några år till inte ser att drastiska förändringar har skett så kommer jag att lämna det sjunkande skeppet. Denna sajt kommer dock att finnas kvar till dess att det inte finns något behov för den, men jag kommer för egen del att trappa ner... i alla fall till viss del.


Myggan

haverist betyder:"den som vill ha rättvisa"
Dom flesta vill ju ha rättvisa så då är dom flesta haverister...

Nej Martin det är ju nu årsstämmorna börjar så nu är det bara att öka tempo!
Fick kallelse till extrastämma !0/5 då granskningen är klar.
Ordinarie årsstämma 13/5 .
Kallelsen var enbart uppsatt i trappan och motionerna hänger i trappan.
Innan detta så ska det ut 276 infolappar x 2.
Innan detta ska det hittas styrelsekandidater...

Det är ju nu det roliga börjar!
(:


April 23 2007 (2376) e
    Kommentar av Admin

Ja rättvisa vill jag ha, så då är det väl enbart positivt att benämnas haverist?
Tror inte det finns någon egentlig tolkning av ordet "haverist", men rättshaverist betyder bl.a. att man är;
- påstridig
- envis
Men som sagt, ingen kan ge någon entydig och bra förklaring av detta ord, och därför bör man nog vara lite försiktig med att använda sig av detta ord.


Det finns regler för när stämmor får hållas.
Nu kan jag ha fel, men om jag minns rätt så får man inte hålla stämmor med så kort mellanrum... tror det måste passera två veckor (eller möjligtvis 1 vecka) mellan stämmorna. Och var det dessutom inte så att den första stämman måste hållas innan kallelse kan ges till nästa stämma? Vi (G-I, JA, mf.l) har diskuterat detta tidigare i samband med stämmor för stadgarna (inlägg # 1952). Jag har inte allt i huvudet, men det står mer om detta i regelverket.

Lite kort tid ni har på er att hitta kandidater, men jag hoppas verkligen ni lyckas få ihop till en vettig styrelse innan årsstämman.


stephan

stämmor

Det verkar inte vara speciellt smart att förlägga en extra stämma 3 dagar innan ordinarie stämma?

Man kan ju hoppas på att det är av tvång styrelsen har blivit tvungna att lägga "granskningsstämman" vid ett speciellt datum.

Som jag ser det har styrelsen planerat ordinarie stämma, sen sker då detta?.



April 24 2007 (2377) e


nike, medlem i frist brf, SBC

Ämne: Cymko Förvaltning AB

Vill att brf-medlemmar, som har erfarenhet av Cymko Förvaltning AB hör av sig här.

Vill gärna ha era uppfattningar om hur samarbetet med dem fungerar. Gäller dels ekonomisk förvaltning, dels fastighetsförvaltning.

Låt höra era synpunkter.

nike

April 25 2007 (2378) e


Holger

Rättshaverist

Ordet rättshaverist användes som ett skällsord av överheten när man möter aktiva och engagerade medlemmar med åsikter som inte passar in i etablissemanget.
Detta är ett välkänt knep för att få människor ”att lägga locket på”.
):

April 26 2007 (2379) e
    Kommentar av Admin

Rättshaverist


Ja, det är nog en bra sammanfattning av hur ordet "rättshaverist" används.
En rättshaverist är helt enkelt en enskild person som utnyttjar lagar och regler för att hävda sin o/e andras rätt. Om ett företag eller en organisation gör exakt samma sak så finns det inget negativt överhuvudtaget i detta (eller motsvarande ord).

Det finns alltså ingen bra tolkning av själva ordet "rättshaverist". Jag har en drös med olika lexikon. I en del av dessa finns ordet inte alls med. I de övriga finns endast vaga tolkningar. Dessutom överensstämmer tolkningen inte någonstans mellan två lexikon.


Myggan
Hemsida

Klicka i bollen

April 26 2007 (2380) e
    Kommentar av Admin

ETHOS


Vad som kanske är speciellt viktigt i årsredovisningen 2006 för HSB ProjektPartner AB är HSBs värderingar.

HSB:s verksamhet präglas av kärnvärderingarna ETHOS.
ENGAGEMANG - intresse, kunskap, vilja, självhjälp
TRYGGHET - ekonomisk, fysisk, social
HÅLLBARHET - långsiktighet, miljömedvetenhet, kvalitet
OMTANKE - hänsyn, empati, rättvisa
SAMVERKAN - demokrati, öppenhet, samarbete, solidaritet, kunskapsutbyte

Det är naturligtvis jättebra med dessa kärnvärderingar, men hur väl stämmer de egentligen överens med verkligheten?

Det kan vara bra att ha dessa kärnvärderingar i bakhuvudet varje gång vi funderar på eller diskuterar något inom området bostadsrätter.

OBS! Notera att den viktigaste punkten - DEMOKRATI - inte ligger som en huvudpunkt, utan finns bara med som en del av "samverkan".



stephan

Martins inlägg

människor bryr sig inte om varandra, är väl fastslaget? Här dyker då "Martinn" upp och "bryr" sig om admin. Lämnar goda tips hur han skall använda sin fritid, istället för att bli en haverist. Mycket egendomligt tycker jag.
Eller finns det andra orskaker till det beteendet? Det dyker då och då upp några fler "signaturer" som ifrågasätter de som skriver här och "klagar på HSB, Rb". Tycker vi är orättvisa m.m. Samtidigt som "vi uppmanar att komma med positiva saker om desamme.
Jag tror det hela handlar om "ömma fötter", kanske HSB med sin taktik uppmanar, eller agerar i "stundom"?

April 26 2007 (2381) e
    Kommentar av Admin
Ja, det var kanske snällt att tänka på mitt välmående, men samtidigt så är det väl trist om alla bara ska tänka på sig själv och sitt eget bästa. Tycker speciellt att detta sätt att tänka inte hör hemma i en kooperativ organisation... om det nu är så att man vill göra gällande att HSB är en sådan.

Nej, ju fler som står upp mot förtryck, orättvisor och odemokratiskt tänkande desto bättre för alla... enligt min mening i alla fall.


Myggan

Ansvarsfrihet

När det skall röstas om ansvarsfrihet får ju inte styrelsen rösta.Det är ju självklart.
Får styrelsen vara ombud på stämma och rösta "ja" för ansvarsfrihet?

Jag vet svaret vet du?
(;

April 26 2007 (2382) e
    Kommentar av Admin
Det finns inget klart uttalat om detta, mig veterligen.
Därmed skulle man kunna se det som att det var tillåtet att en ledamot som är ombud för en medlem utnyttjar denna medlems röst för att rösta för ansvarsfrihet för styrelsen.

Men det faller på en sak. Jäv-frågan.

Nsta sida




    Inlgg i omvnd ordning - Upp
Sida 1
Sida 2
Sida 3
Sida 4
Sida 5
Sida 6
Sida 7
Sida 8
Sida 9
Sida 10
Sida 11
Sida 12
Sida 13
Sida 14
Sida 15
Sida 16
Sida 17
Sida 18
Sida 19
Sida 20
Sida 21
Sida 22
Sida 23
Sida 24
Sida 25
Sida 26
Sida 27
Sida 28
Sida 29
Sida 30