Forum för alla i bostadsrätt
 

Backa   Forum för alla i bostadsrätt > Huvudforum > Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF
Registrera FAQ Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa

Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF
Tolkningar av lagar och stadgar, Likabehandlingsprincipen, Lagen om ekonomiska föreningar (LEF), Bostadsrättslagen (BrL), vårdplikt, lydnadsplikt, lojalitetsplikt, informationsplikt, jäv (styrelse/stämma, för revisorer, HSB-representant, ledamöter, mötesordförande, m.fl.), trivselföreskrifter. Faktabanken innehåller många viktiga tips! Faktabanken RSS-feed för juridikforumet som du kan prenumerera på, utöver den möjlighet till prenumeration på ämnen som ges i forumet!

Nyheter Mer nyheter Webbradio

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2014-06-03, 17:33
Bettie Bettie är inte inloggad
Duktig medlem
 
Reg.datum: Nov 2013
Ort: Göteborg
Inlägg: 17
Standard Stadgeändring nödvändig ?

Hej !
Vi är en HSB förening, som har normalstadgarna från 2003 !
I § 38 så "ärver" medlemmen ansvaret för fel o brister som tidigare innehavare åstadkommit.

Enligt ett rättsfall, så har numera den klausulen inte längre någon gilltighet , efter vad jag förstått. Måste man då som förening inte på något sätt meddela medlemmarna att stadgarna är ändrade på just den paragrafen ?


Vidare, om en bostdsrättshavare gjort egna elkopplingar , som ej är utförda på ett "fackmannamässigt sätt" , så kan ju teoretiskt han utsätta sina grannar för fara genom brand eller liknande. Får föreningen gå in och åtgärda detta , och fakturera medlemmen för den kostnaden ?

Enligt juristerna så säger BrL 7:14 vilka avgifter som föreningen kan ta ut av medlemmen, och "föreningen får i övrigt inte ta ut särskilda avgifter för åtgärder som föreningen skall vidta med anledning av lag eller författning".

Detta använder man som stöd för att INTE debitera bostadsrättshavare för dessa felaktigheter han själv åstadkommit , utan i stället debitera föreningen.

Jag hävdar att detta är fel, främst beroende på att det står i stadgarna att bostadsättshavare ÄR ansvarig för den typen av fel, samt att detta INTE är något som är påtvingat av lag eller författning !

Är jag ute o cyklar..... ?
Svara med citat
  #2  
Gammal 2014-06-03, 18:06
Harald Harald är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Mar 2008
Ort: Göteborg
Inlägg: 3 250
Standard

Ärver fel: Ny medlem "ärver" fel inom den egna lägenheten, men ej utanför sitt underhållsansvar.

Gå in och åtgärda ej fackmässig el: Nej, det får ni inte i första läget. Ni måste göra i denna ordningen:

1) Ni måste kunna visa på att elen är farlig för andra, d v s ta dit en elbesiktningsman som går igenom lägenhetens anläggning. (föreningen betalar besiktningen).

2) Visar det sig att elen är felaktig, anmodar ni er medlem att på egen bekostnad åtgärda anläggningen inom en viss tid, te x 3 månader.

3) Antingen ny besiktning, eller så ett intyg från auktoriserad entreprenör att allt är ok.

4) Felavhjälper inte medlemmen, först då har ni rätt att göra detta på medlemmens bekostnad.

Allt förutsätter att elanläggningen är medlems ansvar enl. stadga.

Vad som står i stadga rörande "avgifter" som föreninge får ta ut, så avses inte denna typ av kostnadsersättningar, då detta inte är avgifter.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2014-06-03, 19:06
Gusten Gusten är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Nov 2008
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 3 558
Standard

Egentligen borde väl medlemmen självmant beställa en elbesiktning och bekosta besiktningen själv.
Det kan väl inte vara meningen att föreningen ska få extra kostnader för att medlemmen har utfört elinstallationer som inte är tillåtna för privatpersoner att utföra.

Senast redigerad av Gusten: 2014-06-03 klockan 19:26.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2014-06-03, 22:11
pilatuskukk pilatuskukk är inte inloggad
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2014
Inlägg: 9
Standard Stadgeändring nödvändig ?

Citat:
Ursprungligen skrivet av Bettie Visa inlägg
Hej !
Vi är en HSB förening, som har normalstadgarna från 2003 !
I § 38 så "ärver" medlemmen ansvaret för fel o brister som tidigare innehavare åstadkommit.

Enligt ett rättsfall, så har numera den klausulen inte längre någon gilltighet , efter vad jag förstått. Måste man då som förening inte på något sätt meddela medlemmarna att stadgarna är ändrade på just den paragrafen ?


Vidare, om en bostdsrättshavare gjort egna elkopplingar , som ej är utförda på ett "fackmannamässigt sätt" , så kan ju teoretiskt han utsätta sina grannar för fara genom brand eller liknande. Får föreningen gå in och åtgärda detta , och fakturera medlemmen för den kostnaden ?

Enligt juristerna så säger BrL 7:14 vilka avgifter som föreningen kan ta ut av medlemmen, och "föreningen får i övrigt inte ta ut särskilda avgifter för åtgärder som föreningen skall vidta med anledning av lag eller författning".

Detta använder man som stöd för att INTE debitera bostadsrättshavare för dessa felaktigheter han själv åstadkommit , utan i stället debitera föreningen.

Jag hävdar att detta är fel, främst beroende på att det står i stadgarna att bostadsättshavare ÄR ansvarig för den typen av fel, samt att detta INTE är något som är påtvingat av lag eller författning !

Är jag ute o cyklar..... ?
Du kanske har nytta av att läsa lagar, stadgar, "brfporkala.com" Lycka till
Svara med citat
  #5  
Gammal 2014-06-03, 22:57
Gusten Gusten är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Nov 2008
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 3 558
Standard

BRF Porkala verkar också ha kvar §38 om att nuvarande ägare ansvarar gentemot föreningen för skador pga åtgärder som vidtagits av tidigare ägare.

Efter HD-avgörandet är således den bestämmelsen ogiltig och i HSB:s nuvarande normalstadgar är bestämmelsen borttagen.
Svara med citat
  #6  
Gammal 2014-06-04, 00:18
Borättexperten Borättexperten är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Jan 2010
Ort: Lund
Inlägg: 519
Standard Skilj på underhållsansvar och skadeståndsansvar

Det är ju fortfarande så att en köpare "ärver" de installationer och åtgärder som en tidigare ägare gjort i lägenheten, och får stå för alla kostnader, om något behöver rättas till. Lägenheten köps ju i befintligt skick.

Det är först om någon felaktig gammal installation orsakar skada på föreningens eller en grannes område, då kan inte nya ägaren hållas ansvarig. Nya ägaren kan inte ärva skadeståndskyldigheten.
__________________
Mer information om bostadsrättsfrågor hittar du på Borättupplysning.se
Svara med citat
  #7  
Gammal 2014-06-04, 06:52
Gusten Gusten är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Nov 2008
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 3 558
Standard

Det konstiga är att BRF Porkala behöll §38 även i sina senaste stadgar som registrerades 2012.

HSB:s avsikt med bestämmelsen var ju att nuvarande ägare skulle bli ansvarig för skador utanför lägenheten
pga åtgärder som vidtagits av tidigare ägare. Detta även om nuvarande ägare inte varit vårdslös.

Efter HD-avgörandet har HSB tagit bort bestämmelsen från sina normalstadgar, men BRF Porkala valde att ha den
kvar även vid senaste stadgeändringen. Man kan undra vad Porkalas avsikt har varit med att behålla bestämmelsen?
Svara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att skriva inlägg
Du får inte skriva nytt inlägg
Du får inte besvara inlägg
Du får inte bifoga filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Gå direkt till;

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Stadgeändring yvonne.fredriksson Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF 15 2012-10-03 21:46
Stadgeändring äldreboende, olaglig oyvinds Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF 24 2012-10-02 14:49
Stadgeändring bostadsrättsförening Admin Faktabanken 0 2009-03-24 01:53
Blocköverskridande bostadspolitik nödvändig Admin Bostadspolitik, bostadsbyggande, priser, utveckling 0 2009-03-20 07:31
Blocköverskridande bostadspolitik nödvändig Admin Bostadspolitik, bostadsbyggande, priser, utveckling 0 2009-03-10 23:43



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:48.


vBuletin® Version 3.6.8 Copyright ©2000 - 2022.
Allt om bostadsrätt - Sveriges största sajt om bostadsrätter - Köpa bostadsrätt privat utan mäklare