Forum för alla i bostadsrätt
 

Backa   Forum för alla i bostadsrätt > Huvudforum > Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF
Registrera FAQ Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa

Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF
Tolkningar av lagar och stadgar, Likabehandlingsprincipen, Lagen om ekonomiska föreningar (LEF), Bostadsrättslagen (BrL), vårdplikt, lydnadsplikt, lojalitetsplikt, informationsplikt, jäv (styrelse/stämma, för revisorer, HSB-representant, ledamöter, mötesordförande, m.fl.), trivselföreskrifter. Faktabanken innehåller många viktiga tips! Faktabanken RSS-feed för juridikforumet som du kan prenumerera på, utöver den möjlighet till prenumeration på ämnen som ges i forumet!

Fler nyheter Mer nyheter Webbradio

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2020-11-10, 20:14
laglydig laglydig är inte inloggad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2020
Ort: Stockholm
Inlägg: 1
Fråga Kan en stämmoordförande anses ha 'Tolkningsföretäde' i en årsstämma?

Jag har en fråga om en stämmoordförande vid en ordinarie årsstämma kan anses ha någon form av 'tolkningsföreträde' ifråga om tolkning av årsstämmans beslut? I detta fall har årsstämman genomförts i form av 'poströstning' där utfallet ifråga om val av styrelseledamöter inte blev entydigt. Genom röstningsunderlagets utformning kunde olika tolkningar av utfallet göras. I protokollet har båda rösträknarna/justeringsmännen reserverat sig mot stämmoordförandens beslut eftersom rösträknarna ansett att "det inte föreligger en entydigt utfall av poströstningen och därför föreslagit "omval genom extra årsstämma".
Stämmoordföranden som "extern" (inte medlem) har hävdat att denna har tolkningsföreträde.

Jag har granskat såväl föreningens stadgar som tillämplig lagstiftning (Bostadsrättslagen - BRL och Lag om Ekonomiska förening - EOL) och har inte kunnat hitta något stöd för att stämmoordföranden skulle kunna anses ha någon form av tolkningsföreträde.
Föreningens stadgar lämnar inget stöd för att stämmoordföranden har utslagsröst vid lika röstetal eller någon form av tolkningsföreträde.

Föreningens stadgar beskriver i § 27 att styrelsens ordförande har utslagsröst vid lika röstetal i styrelsens arbete MEN detta gäller inte för årsstämman. Såvitt kan kunna tolka stadgar och lagstiftning gäller att
- Om Stämmoordförande är medlem gäller det röstetal som följer av föreningens stadgar.
- Om Stämmoordförande inte är medlem har denne varken utslagsröst eller tolkningsföreträde.
[Ref: BRL 9.14.2 Föreningsstämmans befogenheter får inte överlämnas åt utsedda fullmäktige.]

Tacksam för råd och vägledning!
Svara med citat
  #2  
Gammal 2020-11-11, 01:36
Harald Harald är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Mar 2008
Ort: Göteborg
Inlägg: 3 136
Standard

Stämmoordförande har utslagsröst. Spelar ingen roll att det var en extern.
Svara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att skriva inlägg
Du får inte skriva nytt inlägg
Du får inte besvara inlägg
Du får inte bifoga filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Gå direkt till;

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Beslut enligt stämmoordförande förslag! Evlys Motioner, årsredovisning, årsstämma, extrastämma 3 2013-05-20 12:34
Valberedningen bör föreslå stämmoordförande Tomas Motioner, årsredovisning, årsstämma, extrastämma 5 2013-03-19 20:55
Var hitta extern stämmoordförande? tulipana Motioner, årsredovisning, årsstämma, extrastämma 0 2010-04-12 17:08



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:23.


vBuletin® Version 3.6.8 Copyright ©2000 - 2021.
Allt om bostadsrätt - Sveriges största sajt om bostadsrätter - Köpa bostadsrätt privat utan mäklare