Forum för alla i bostadsrätt
 

Backa   Forum för alla i bostadsrätt > Huvudforum > Motioner, årsredovisning, årsstämma, extrastämma
Registrera FAQ Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa

Motioner, årsredovisning, årsstämma, extrastämma
Valberedning, mötesordförande, dagordning, "omedelbart justerat", ansvarsfrihet, klander/ogiltigförklaring av stämma, votering, rösträtt, röstningsordning, fullmakt, röstlängd, medlemsförteckning, tolka årsredovisning, o.dyl. RSS-feed för detta forum om stämmor, motioner, etc som du kan prenumerera på, utöver den möjlighet till prenumeration på ämnen som ges i forumet!
Berätta gärna hur stämmorna går till i din brf. Vad fungerar bra/dåligt?

Fler nyheter Mer nyheter Webbradio

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2009-03-18, 09:51
Figaro Figaro är inte inloggad
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2009
Inlägg: 5
Standard Vem får vara ombud på extrastämma i brf?

Vår förening ska ha en x-stämma och en medlem kan inte medverka och har då lämnat fullmakt till en mycket nära vän (icke medlem). Denne mycket nära vän har hjälpt oss andra medlemmar att lämna in en motion p g a att styrelsen inte sköter sina åtaganden. Vi misstänker att styrelsen är "rädd" för denna person.
Nu utkom kallelsen där styrelsen har skrivit i klartext;
/Ombud (enligt lagen om ekonomisk förening 7 kap § 2) Om du själv inte kan närvara kan du be ett ombud föra din talan men ombudet måste vara annan medlem, maka eller sambo./

Så här säger BRL

2 § En medlems rätt vid föreningsstämman utövas av medlemmen personligen eller den som är medlemmens ställföreträdare enligt lag eller genom ombud med skriftlig, dagtecknad fullmakt.
Endast medlemmens make eller sambo eller annan medlem får vara ombud, om inte annat anges i stadgarna. Är medlemmen en juridisk person får denne företrädas av ombud som inte är medlem, om inte annat anges i stadgarna. Ingen får som ombud företräda mer än en medlem, om inte annat anges i stadgarna. Fullmakten gäller högst ett år från utfärdandet.
En medlem kan vid föreningsstämman medföra högst ett biträde. Endast medlemmens make eller sambo eller annan medlem får vara biträde, om inte annat anges i stadgarna.

Och i våra stadgar finns inga andra tillägg.

Är det så att denne person inte får delta på vår X-stämma? (han behövs där nämligen)

Tacksam för svar
Figaro i Skåneföreningen
Svara med citat
  #2  
Gammal 2009-03-18, 10:04
Mackis Mackis är inte inloggad
Duktig medlem
 
Reg.datum: Dec 2008
Ort: Järfälla
Inlägg: 22
Standard Kontrollera stadgar om ombud

Se vad som exakt står i stadgarna, i vår förening får även nära släkting företräda en medlem, dvs far, mor, syster eller bror oavsett om de är medlemmar eller inte.

Det kanske inte hjälper dig i detta fall om inte personen faller under ovanstående. Någon annan av er "gruppering kanske har en nära släkting som är väl bevandrad i juridik eller ekonomi som möjligtvis kan biträda er.

Senast redigerad av Admin: 2010-11-29 klockan 01:40.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2009-03-18, 10:08
totiki totiki är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Aug 2008
Ort: sthlm
Inlägg: 2 204
Standard

Såvitt jag förstår så får han inte det. Inte personligen.
Men det finns inget som hindrar att han medverkar per telefon och någon medlem kan stå i kontakt med honom och framföra de åsikter och framställanden som han vill göra. Fullmakten kan skrivas om till någon av er andra som lämnat in motionen.

Omständligt. Ja. Men genomförbart ifall ni anser det nödvändigt.

Ytterliggare ett sätt att sätta press på styrelsen och dess förhållningssätt är att göra som Admin rekommenderar. Spela in stämman. Det går att göra antingen enbart med ljud, exempelvis med telefonen. Eller med video.
__________________
STÄMMAN JUBLAR!! FANTASTISKT!! TROLLERI!! GÖR DET IGEN!!
Och När tycker Man? Att Evigheten Ska gå och Lägga sig?
Grottekvarnen ett Levande Slukhål!
Svara med citat
  #4  
Gammal 2009-03-18, 10:31
stephan stephan är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Feb 2008
Ort: stockholm
Inlägg: 861
Standard gäst på stämman

Här diskuteras ombud och biträden på stämmor, men hur är det med "gäster".

Styrelserna tar ju ofta med sig "gäster" till stämmorna i form av förvaltare, föreläsare etc. Jag har ännu aldrig upplevt att de begärt tillstånd från stämman för att göra på så sätt. En medlem som är handikappad och behöver hjälp kan väl inte nekas att en "gäst" hjälper medlemmen så han kan delta på stämman?

HSB har ibland några utomstående med för att "bevaka sina intressen".

Finns det någon reglering av "gäster" på stämmor?
Svara med citat
  #5  
Gammal 2009-03-18, 11:11
Figaro Figaro är inte inloggad
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2009
Inlägg: 5
Standard Följdfråga; Vem får vara ombud på X-stämma?

Tack för alla svar, kan vi då göra på följande sätt?

Att vi röstar NEJ på förslag av ordförande på X-stämman och väljer en ny
ordförande, då vi kommer att välja "den som inte fick vara med p g a att han eller hon inte var make/sambo annan medlem"? Är det fullt möjligt??
Svara med citat
  #6  
Gammal 2009-03-18, 11:38
totiki totiki är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Aug 2008
Ort: sthlm
Inlägg: 2 204
Standard

Det är absolut möjligt. Mycket bra lösning.
__________________
STÄMMAN JUBLAR!! FANTASTISKT!! TROLLERI!! GÖR DET IGEN!!
Och När tycker Man? Att Evigheten Ska gå och Lägga sig?
Grottekvarnen ett Levande Slukhål!
Svara med citat
  #7  
Gammal 2009-06-03, 23:49
stephan stephan är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Feb 2008
Ort: stockholm
Inlägg: 861
Standard ombud som justerare och rösträknare

Är det lämpligt att ett ombud för någon på en stämma väljs som protokolljusterare tillika rösträknare?
Svara med citat
  #8  
Gammal 2009-06-04, 01:12
MikHo MikHo är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Mar 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 690
Skicka ett meddelande via MSN till MikHo
Standard

Citat:
Ursprungligen skrivet av Figaro Visa inlägg
Tack för alla svar, kan vi då göra på följande sätt?

Att vi röstar NEJ på förslag av ordförande på X-stämman och väljer en ny
ordförande, då vi kommer att välja "den som inte fick vara med p g a att han eller hon inte var make/sambo annan medlem"? Är det fullt möjligt??
Tror egentligen inte det är möjligt, mötesordförande skall väljas av närvarande på stämman. "Ombudet" får inte vara med på x-stämman, därför faller det på dess orimlighet.

EDIT-
Såg nu att tråden började i mars, stämman har troligtvis redan hållts, skulle vara kul att höra hur det gick

Senast redigerad av MikHo: 2009-06-04 klockan 01:14. Anledning: lagt till text
Svara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att skriva inlägg
Du får inte skriva nytt inlägg
Du får inte besvara inlägg
Du får inte bifoga filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Gå direkt till;

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Ombud och biträde vid stämman i bostadsrättsförening Admin Faktabanken 0 2009-03-24 01:57
Fullmakt för ombud - mall Admin Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF 3 2008-08-16 13:55
Märkliga val av hemliga ombud inom HSB Admin Bostadsorganisationerna HSB, Riksbyggen, SBC - Fullmäktige 0 2008-08-01 22:18
HSB har hemliga ombud för medlemmarna ! Admin Bostadsorganisationerna HSB, Riksbyggen, SBC - Fullmäktige 5 2008-07-09 18:28
Regler för ombud på stämma i brf Investigator Motioner, årsredovisning, årsstämma, extrastämma 5 2008-06-08 19:30



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:04.


vBuletin® Version 3.6.8 Copyright ©2000 - 2021.
Allt om bostadsrätt - Sveriges största sajt om bostadsrätter - Köpa bostadsrätt privat utan mäklare