Forum för alla i bostadsrätt
 

Backa   Forum för alla i bostadsrätt > Huvudforum > Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF
Registrera FAQ Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa

Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF
Tolkningar av lagar och stadgar, Likabehandlingsprincipen, Lagen om ekonomiska föreningar (LEF), Bostadsrättslagen (BrL), vårdplikt, lydnadsplikt, lojalitetsplikt, informationsplikt, jäv (styrelse/stämma, för revisorer, HSB-representant, ledamöter, mötesordförande, m.fl.), trivselföreskrifter. Faktabanken innehåller många viktiga tips! Faktabanken RSS-feed för juridikforumet som du kan prenumerera på, utöver den möjlighet till prenumeration på ämnen som ges i forumet!

Fler nyheter Mer nyheter Webbradio

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #11  
Gammal 2012-06-13, 13:19
Gusten Gusten är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Nov 2008
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 3 534
Standard

Citat:
Ursprungligen skrivet av clabbe Visa inlägg
Kan en bostadsrättsförening verkligen köpa en bostadsrätt i föreningen? Eller är det inlösen det skulle vara fråga om?
Ja inlösen måste det förstås bli i föreningens fall. Till marknadspris efter att föreningen vunnit budgivningen i konkurrens med andra spekulanter.
Svara med citat
  #12  
Gammal 2012-06-13, 15:19
Admins avatar
Admin Admin är inte inloggad
Systemadministratör
 
Reg.datum: Feb 2008
Ort: Malmö
Inlägg: 6 423
Glad Inlösen av bostadsrätt

Citat:
Ursprungligen skrivet av Harald Visa inlägg
Citat:
Ursprungligen skrivet av Admin Visa inlägg
Du har inte berättat omständigheterna, men nej, det är inte möjligt att lägga in i stadgarna att föreningen har förköpsrätt på enskild medlems bostadsrätt.
Detta tror jag är fel, jag tror styrelsen gör helt rätt och att de har stöd i BRL.
Mjae, jag vet inte...
BRL kap 6 §9 beskriver ju inlösen (som det nu sagts att det handlar om) för övergång från bostadsrätt till specifikt lokal. Och inte ens efter förtydligandet framgår det väl att det är detta som det handlar om... eller minns jag fel?

Sedan tror jag det blir väldigt svårt att lägga in i stadgar att en minoritet ska kunna missgynnas.

Men oavsett vilket så är det ju som du säger att det krävs bostadsrättshavarens medgivande, vilket gör att det faller på detta.

Den där respiten på 30 dagar som styrelsen skulle få ställer jag mig också ytterst tveksam till.

I övrigt ser jag det som en stor nackdel om det inte sker som Gusten skrivit...


Och som någon påpekade (Ford P?) så är det klart att intresset för att buda på en bostadsrätt där man har särskilt små möjligheter att få igenom sin önskan kan göra att försäljningspriset sjunker en hel del... och det kanske inte är så bra... för bostadsrättshavaren.
__________________
DET KRÄVS ETT HELT NYTT SÄTT ATT TÄNKA FÖR ATT LÖSA DE PROBLEM VI SKAPAT MED DET GAMLA SÄTTET ATT TÄNKA Think outside the box
Demokrati/rättvisa - öppenhet - insyn - information - engagemang - medlemsinflytande - medlemskontroll - ärlighet - moral - etik - ansvar - respekt - civilkurage... ETHOS, vad tusan är det?
Faktabanken - Sveriges bästa och mest heltäckande stadgar - Index - Visitkort för Forum För Alla i Bostadsrätt - Hyresnämnden!
För den trötta samhällskroppen vore kanske bästa boten ifall tankarna i toppen kom från roten.
Makten ska utgå från folket enligt grundlagen, men hur fungerar det i en brf?
Är HSB till för medlemmarna eller är medlemmarna till för HSB? - Avveckla HSB-ledamoten !!! - Engagera dig i din investering i ditt boende idag, i morgon kan det vara för sent!
Varje HSB-medlem har motionsrätt till HSB:s stämmor. Utnyttja dina rättigheter och skriv motioner till HSB (exempel).
Med retorik och härskartekniker undviker HSB att svara på frågor! - Fler Whistleblowers efterlyses!
6:13, 7:16 LEF (generalklausuler): Föreningsstämman, styrelsen eller ställföreträdare för föreningen (t.ex. mötesordförande) får inte ta beslut/företa en åtgärd som är ägnad att bereda en otillbörlig fördel åt en medlem eller någon annan till nackdel för föreningen eller annan medlem.
13 kap 1§ LEF: Om en styrelseledamot uppsåtligen eller av oaktsamhet skadar föreningen då han fullgör sitt uppdrag, skall han ersätta skadan. Detsamma gäller när skadan tillfogas en föreningsmedlem eller någon annan genom överträdelse av denna lag eller tillämplig årsredovisningslag eller genom överträdelse av stadgarna.
Kärnproblemen: 1. Protokoll (ska vara offentliga), 2. Stadgar 3. Revisorer, 4. Valberedning - Vi ska inte ha roller och regler som inte kan kontrolleras!
VEM SOM FÅR VARA OMBUD/BITRÄDE PÅ STÄMMA SKA INTE VARA BEGRÄNSAD!
UNDERHÅLLSPLANER I BRF & BUDGET MÅSTE OVILLKORLIGEN VARA OFFENTLIGA FÖR ALLA MEDLEMMAR & KÖPARE
Svara med citat
  #13  
Gammal 2012-06-13, 15:55
Gusten Gusten är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Nov 2008
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 3 534
Standard

I BRL 6 kap 9§ står det övergång av bostadsrätt till lokal.
Detta tolkar jag så att inte handlar om en bostad som ska göras om till lokal, utan med "övergång" avses överlåtelse av något som
redan före överlåtelsen är en lokal (övergång=överlåtelse). Det som överlåtes är alltså bostadsrätten till en lokal.

BRL 6 kap 9§ är alltså inte överhuvudtaget tillämplig om det inte är en lokal redan före överlåtelsen.
Svara med citat
  #14  
Gammal 2012-06-13, 19:54
Harald Harald är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Mar 2008
Ort: Göteborg
Inlägg: 3 119
Standard

Jag såg givetvis också att paragrafen avsåg "till lokal". Men jag såg det endast som en "omväg".

Vill föreningen nyttja denna möjlighet, för att bygga fler lägenheter, så kan de ju göra:

1) Stadgeändringen
2) Köpa via förköpsrätten
3) Bilda lokal
4) Ombilda till lägenheter.

Stadgeändringen är i mina ögon till för att säkerställa att föreningen inte MISSAR en fösäljning, alltså att föreningen måste underättas om att lgh är till salu. Högsta pris lär ju gälla ändå.

Vad jag vill ha sagt är alltså att jag tror inte det är relevant huruvida det är eller blir en lokal, utan jag tror klon är att detta sätt säkerställer underrättelsen.

Och i normala fall är man ju fri att sälja till vem man vill, alltså behöver man inte ta det högsta budet. Med denna stadgeskrivning tolkar jag det som att man MÅSTE sälja till föreningen, FÖRUTSATT att de bjuder högst.

Mer initierad kunskap behövs, jag saknar tyvärr erfarenhet av att praktiskt tillämpa denna paragraf.
Svara med citat
  #15  
Gammal 2012-06-13, 21:15
Gusten Gusten är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Nov 2008
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 3 534
Standard

Även du Harald verkar ju vara med på att en stadgebestämmelse av detta slag kräver den berörda bostadsrättshavarens samtycke. Något styrelsen förmodligen inte hade räknat med.

Stadgebestämmelsen innebär ju att - sedan ett köpeavtal har upprättats - har föreningen 30 dagar på sig att hindra köparen från att tillträda bostadsrätten.
Föreningen slipper alltså på så sätt att själv delta i budgivningen.

Att det är osäkert om köparen kan tillträda måste spekulanterna naturligtvis upplysas om, vilket kommer att skrämma bort spekulanter och inverka negativt på budgivningen.
Så en stadgebestämmelse av detta slag är något man som bostadsrättshavare absolut inte ska gå med på frivilligt.
Svara med citat
  #16  
Gammal 2012-10-03, 21:46
Borättexperten Borättexperten är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Jan 2010
Ort: Lund
Inlägg: 519
Fråga

Varför har ingen tittat på BRL 2kap.2§ ?

"Sådana stadgevillkor för medlemskap är utan verkan som innebär
...
2. att den till vilken en bostadsrätt övergår skall utses av någon annan än bostadsrättshavaren...."


Som jag ser det utesluter det möjligheten till förköpsrätt för styrelsen.
Svara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att skriva inlägg
Du får inte skriva nytt inlägg
Du får inte besvara inlägg
Du får inte bifoga filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Gå direkt till;

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Stadgeändring bostadsrättsförening Admin Faktabanken 0 2009-03-24 01:53
Föreningen står för yt- och tätskikt vid underhåll - Motion om stadgeändring Admin Badrum/badrumsrenovering, Stamrör/stamrörsbyte, Rör/ledningar 0 2009-03-04 14:05



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:36.


vBuletin® Version 3.6.8 Copyright ©2000 - 2021.
Allt om bostadsrätt - Sveriges största sajt om bostadsrätter - Köpa bostadsrätt privat utan mäklare