Forum för alla i bostadsrätt
 

Backa   Forum för alla i bostadsrätt > Huvudforum > Bostadsrättsforum
Registrera FAQ Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa

Bostadsrättsforum
Sveriges största och bästa samlingsplats för bostadsrättshavare! Syftet med detta forum är att värna om bostadsrättshavarnas intressen och utveckla/förbättra bostadsförhållanden för dem som bor i bostadsrätt, öka engagemanget samt att fungera som styrelsestöd och bistå med hjälp till övriga förtroendevalda i föreningen. Hur fungerar det i din brf? Vad är bra/dåligt? Vilken information önskar du? Vad behöver du hjälp med? Genom att uppmärksamma de problem och frågeställningar som finns i brf:ar kan vi alla påverka i riktning mot en bättre boendemiljö. Dela med dig av Dina kunskaper och erfarenheter! Läs FAQ för att lära dig mer om alla funktioner/finesser i detta forum! De 10 senaste inläggen. Frågor om forumets användning; Brf gästbok RSS-feed för detta forum med de senaste trådarna som du kan prenumerera på, utöver den möjlighet till prenumeration på ämnen som ges i forumet!
                            Skriv motioner!

Nyheter Mer nyheter Webbradio

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2013-11-26, 13:41
yvonne.fredriksson yvonne.fredriksson är inte inloggad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2011
Inlägg: 9
Fråga Avgifter

Kan styrelsen ta ut avgift efter så kallad "förbrukningsmodellen"?

Vår styrelse tänker ta en separat avgift för vägföreningsavgift.
enligt förbrukningsmodellen.(vår brf är med i en vägsamfällighet)

Vi är 47 st bostadsrättshavare med olika typer av boende.
De flesta är fritidsboende vi är två som bor permanent.

Nu har vägföreningen haft en ny förrättning där andelstalet ändrades
för att det finns permanentboende i vår förening dels för att stadgarna i vägföreningen var uråldriga och även att det hade kommit till fler fastigheter.

Vi som är permanentboeede ska, enligt styrelsen, betala en högre avgift än
de som endast nyttjar sin bostad som fritidsbostad.

Det ska påpekas att det inte står något i upplåtelseavtalet hur man får nyttja sin bostadsrätt

Styrelsen ska även ta ut sotningsavgift enligt förbrukningsmodellen trots att det står i våra stadgar att föreningen ansvarar att sotning sker. Dessutom så betalar vi det högsta andelstalet.

Min fråga blir således: Kan styrelsen ta ut avgifter enligt "förbrukningsmodellen"
__________________
pantertant
Svara med citat
  #2  
Gammal 2013-11-26, 15:40
Harald Harald är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Mar 2008
Ort: Göteborg
Inlägg: 3 264
Standard

Jag påstår att man kan det, ifall det enkelt går att visa på förbrukningen, att den är mätbar.

Användandet av en väg kan knappast räknas som en sådan nyttighet. Skulle ju låsa fast medlemmar i ett nuläge, alltså att de sommarboende te x inte längre har rätt att komma åkandes utanför säsong.

Skulle dessutom avgiften omfördelas/göras om varje gång någon medlem ändrar användningen av sin bostadsrätt?

Intressant vore att se § 1 i er stadga, där det står vad meningen med föreningen är, är det att "upplåta bostadsrätt för fritidsboende maj-aug"???
Svara med citat
  #3  
Gammal 2013-11-26, 18:48
Gusten Gusten är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Nov 2008
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 3 560
Standard

Jag håller med Harald. Det finns ingen anledning att ha olika avgift beroende på om en bostadsrätt används som permanentbostad eller för fritidsbruk.
Och dessutom är det olagligt att frångå den avgiftsfördelning som är fastställd i stadgarna.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2013-11-26, 19:35
Gusten Gusten är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Nov 2008
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 3 560
Standard

Citat:
Ursprungligen skrivet av yvonne.fredriksson Visa inlägg

Styrelsen ska även ta ut sotningsavgift enligt förbrukningsmodellen trots att det står i våra stadgar att föreningen ansvarar att sotning sker. Dessutom så betalar vi det högsta andelstalet.
Samma sak här. Föreningen måste ta ut allt via den vanliga årsavgiften.
Det är inte tillåtet att ta ut en separat "sotningsavgift" vid sidan av årsavgiften.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2013-11-26, 23:20
yvonne.fredriksson yvonne.fredriksson är inte inloggad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2011
Inlägg: 9
Standard

Tack för svaret

Men hur ska man få styrelsen att förstå!!
__________________
pantertant
Svara med citat
  #6  
Gammal 2013-11-26, 23:23
Harald Harald är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Mar 2008
Ort: Göteborg
Inlägg: 3 264
Standard

Citat:
Men hur ska man få styrelsen att förstå!!
Montera en bom över vägen, kopplad till en kortläsare. Utanför "säsong" kostar det 1 000 kr att få bommen öppnad...
Svara med citat
  #7  
Gammal 2013-12-08, 18:13
yvonne.fredriksson yvonne.fredriksson är inte inloggad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2011
Inlägg: 9
Standard

Citat:
Ursprungligen skrivet av Harald Visa inlägg
Jag påstår att man kan det, ifall det enkelt går att visa på förbrukningen, att den är mätbar.

Användandet av en väg kan knappast räknas som en sådan nyttighet. Skulle ju låsa fast medlemmar i ett nuläge, alltså att de sommarboende te x inte längre har rätt att komma åkandes utanför säsong.

Skulle dessutom avgiften omfördelas/göras om varje gång någon medlem ändrar användningen av sin bostadsrätt?

Intressant vore att se § 1 i er stadga, där det står vad meningen med föreningen är, är det att "upplåta bostadsrätt för fritidsboende maj-aug"???


Så här ser föreningens stadgar ut


Ändamål och verksamhet
§2
Föreningen har till ändamål att främja medlemmarnas ekonomiska intresse, genom att i
föreningen upplåta lägenheter åt medlemmarna till nyttjande utan begränsning i tiden. Medlems rätt i föreningen på grund av sådan upplåtelse kallas bostadsrätt. Medlem som innehar bostadsrätt kallas bostadsrättshavare. Föreningen har att bevaka det kulturarv som tidigare invånare lämnat, Övriga byggnader, tvättstuga, mangelbod, förråd, vedbodar och liknande, som idag inte används som bostäder skall ej i framtiden heller upplåtas som bostäder.


Insats och avgifter
§5
Insats årsavgift och i förekommande fall upplåtelseavgift fastställs av styrelsen. Ändring av
insats skall dock alltid beslutas av föreningsstämman, Årsavgiften skall betalas senast sista vardagen före varje kalendermånads början om inte styrelsen beslutat annat.
Föreningens löpande kostnader och utgifter samt avsättning till fonder skall finansieras genom att bostadsrättshavarna betalar årsavgift till föreningen. Årsavgiften fördelas på bostadsrättslägenheterna i förhållande till lägenheternas insatser. I årsavgiften ingående konsumtionsavgifter kan beräknas efter ror brukning eller ytenhet.
Om inte årsavgiften betalas i rätt tid enligt första stycket utgår dröjsmålsränta enligt räntelagen på den obetalda avgiften från förfallodagen till dess full betalningen sker. Upplåtelseavgift, överlåtelseavgift och pantsättningsavgift får tas ut efter beslut av styrelsen. Överlåtelseavgiften får uppgå till högst 2,5% och pantsättningsavgift till högst 1% av det basbelopp som gäller för tidpunkten rör underrättelse om pantsättning.


Hoppas någon kan bringa klarhet i detta skulle bli jättetacksam för det
__________________
pantertant
Svara med citat
  #8  
Gammal 2013-12-08, 20:07
Pannrummets avatar
Pannrummet Pannrummet är inte inloggad
Zetta-medlem
 
Reg.datum: Feb 2013
Ort: Växjö
Inlägg: 196
Blink, blink Ironi

Minst hälften av de som bor i min BRF har låtit installera tvättmaskin i sina badrum.
Man ser dessa medlemmar ytters sällan i tvättstugan, jag är själv en bland dessa!
Jag undrar vad reaktionen skulle bli om styrelsen föreslår ändring av andelstalet efter vilka som nyttjat tvättstugan!?
Det är väl mer än rätt, varför skall jag pröjsa drift och reparation av maskiner som jag inte nyttjar!
Svara med citat
  #9  
Gammal 2013-12-08, 20:18
tette tette är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Jan 2010
Ort: uppland
Inlägg: 1 895
Standard risk för problem

Med det tänket är det risk att de på nedre botten undrar varför de skall betala för hiss, trappstädning etc.?
Svara med citat
  #10  
Gammal 2013-12-08, 21:53
Gusten Gusten är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Nov 2008
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 3 560
Standard

Citat:
Ursprungligen skrivet av yvonne.fredriksson Visa inlägg
I årsavgiften ingående konsumtionsavgifter kan beräknas efter ror brukning eller ytenhet.
Konsumsionsavgift verkar alltså vara tillåtet att ta ut enbart efter förbrukning eller ytenhet enligt stadgarna.

Detta tolkar jag så att enbart det förhållandet att en lägenhet används som permanentbostad inte ger föreningen rätt att ta ut någon extra avgift.
Svara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att skriva inlägg
Du får inte skriva nytt inlägg
Du får inte besvara inlägg
Du får inte bifoga filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Gå direkt till;

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Nya tillkommande avgifter i brf? tette El, Uppvärmning/inneklimat, V&V, Vatten - Bredband, telefon, TV 2 2011-10-29 22:57
Fundersam angående avgifter i brf Emgu Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF 8 2011-04-07 09:58
Andra avgifter än månadsavgiften i brf tette Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF 10 2011-03-24 08:46



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:37.


vBuletin® Version 3.6.8 Copyright ©2000 - 2022.
Allt om bostadsrätt - Sveriges största sajt om bostadsrätter - Köpa bostadsrätt privat utan mäklare