Visa ett inlägg
  #4  
Gammal 2013-12-03, 10:04
clabbe clabbe är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Sep 2008
Inlägg: 2 599
Standard

Citat:
Ursprungligen skrivet av anco Visa inlägg
är det bara den ang poströstningen som ordförande hänvisade till?

isf är det:
§ 8 För att medlem ska ha rösträtt vid föreningsmöten ska medlemsavgift för innevarande år vara betald. Medlemmen ska också ha fyllt 15 år
§ 9 Rösträtt får utövas med skriftlig och undertecknad fullmakt - dock maximalt 3 fullmakter per mötesdeltagare, eller genom skriftlig och undertecknad poströst.
Om det är allt som står i era stadgar så gäller väl inte det som du hittat på andra sidor. Det rör nog andra föreningar än din förening.
Rent generellt så brukar det vara så att även de som valberedningen inte nominerat är valbara till föreningens poster (förutom om stadgarna begränsar vilka som fär väljas till olika poster).
Svara med citat