| Titel | Författare | Tryckt | Övrigt | Förlag | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Blandat: | ||||||
| Sveriges samtliga folksagor i ord och bild | Waldemar Liungman | 1951 | 600s. Inb. Andra upplagan. Pris 75 kr. | Förlagsaktiebolaget Vald Litteratur Djursholm | ||
| Ord med historia | Gösta Bergman | 1977 | Inb. Femte utökade upplagan. ISBN 91-518-1142-1. Pris 150 kr. | Prisma | ||
| Fenomen som skakat världen | Von Däniken | 1974 | 274s. ISBN 91-502-0087-9. Fotoill. Inb. m skyddsomslag. Nr. 7470. Pris 95 kr. | Berghs Förlag AB | ||
| Lustgårdens drakar, den mänskliga intelligensens utveckling | Carl Sagan | 1979 | 267s. Inb. ISBN 91 7008 987-6. Ill. Format: 8:o. Svensk originalupplaga. Boken är antikvarisk. Språk: Svenska. Pris 150 kr. | Askild & Kärnekull | ||
| Länken | Mattew Manning | 1975 | 248s. ISBN 91 7228 086-7. Trdhft. 21x14cm, 400g. Rikt illustrerad. Fint skick. "Inom parapsykologin är fallet Matthew Manning enastående och fascinerande; denna uppmärksammade bok är ett väsentligt bidrag till den parapsykologiska forskningen.". Pris 500 kr. | Delta Förlags AB | ||
| Lycklig resa | Frans G. Bengtsson | 1960 | 254s. Inb. Pris 70 kr. | Esselte AB | ||
| Ge er själv en chans | Gordon Byron | 1947 | 240s. Inb. Hur man utnyttjar sina anlag. Pris 60 kr. | Bokförlaget Natur och kultur | ||
| Farliga drömmar | Maria Lang | 1958 | 212s. Inb. Pris 80 kr. | P.A. Norstedt & söners förlag | ||
| Den gyllene skalbaggen | Edgar Allan Poe | 1954 | 312s. Inb. Pris 80 kr. | Bonniers folkbibliotek | ||
| Honung och Malört | W. Somerset Maugham | 1952 | 242s. Inb. Halvklotband. Pris 70 kr. | Forumbiblioteket nummer 14 | ||
| Det tysta vittnet | Rex Stout | 1959 | 256s. Inb. | B. Wahlströms förlag | ||
| Vägen till klockrike | Harry Martinson | 1955 | 280s. Inb. Roman. Nobelpriset 1974. Pris 55 kr. | Albert Bonniers förlag | ||
| Vägen till bokrike, en antologi | 1957 | 278s. 8:o, inbunden, av flera olika författare. Pris 65 kr. |
Albert Bonniers förlag | |||
| - | ||||||
| Den röda nejlikan | Baronessan Orczy | 1942 | 287s. Inb. 80 kr. | Saxon & Lindströms förlags tryckeri | ||
| Du tysta källa | Sven Edvin Salje | 1956 | 284s. Inb. Pris 70 kr. | Folket i Bilds förlag | ||
| - | ||||||
| Barabbas | Pär Lagerkvist | 1951 | 206s. Inb. Nobelpris 1951. Pris 100 kr. |
Svalan, Albert Bonniers förlag | ||
| Svenska berättare | 1952 | 332s. Inb. En antologi. Fint skick. Dessa berättare ingår; A Lundkvist, A Stridberg, S Lagerlöf, Hj Söderberg, L Nordström, Hj Bergman, S Siwertz, A von Krusenstjerna, F Nilsson Piraten, H Martinson, V Moberg, E Johnson, I Lo-Johansson Brenner, Ahlin, Jonsson, Arnér. Pris 110 kr. | Svalan, Albert Bonniers förlag | |||
| Avskedsgåvan | Aage Dons | 1953 | 240s. Inb. Pris 60 kr. | Svalan, Albert Bonniers förlag | ||
| Jag | Carl Larsson | 1953 | 286s. Inb. Illustrerad i färg och svartvitt. 70 kr. | Svalan, Albert Bonniers förlag | ||
| Uppfinningarna | "Uppfinningarnas" redaktion | 1930 | Under medverkan av många fackmän. 1. Byggnadskonsten och samfärdsmedlen. 2. Vapen och instrument samt skriv- och räknekonsten. 3. Järnindustrien, kraftmaskiner och kraftöverföring. 4. Vårt klots rikedomar. 5. Samfärdsmedlen. 6. Papperstillverkning och tryckkonst. Pris 700 kr. | Folkböckernas förlag - Malmö | ||
| Esther och Albert | Waldemar Hammenhög | 1945 | 312s. Roman. Pris 100 kr. | Tidens förlag | ||
| De rikas hunger II | Bengt Berg | 1918 | Berättelser från den nya tiden. Del II (start från sidan 294). Pris 25 kr. | Åhlen & Åkerlunds förlags A-B | ||
| Egil | Sivar Arnér | 1950 | 235s. Pris 70 kr. | Bokklubben Svalan, Albert Engströms förlag | ||
| Teater | W. Somerset Maugham | 1952 | 280s. Pris 50 kr. | Bokklubben Svalan, Albert Engströms förlag | ||
| Stampen | Gösta Gustaf-Janson | 1951 | 255s. 100 kr. | Albert Bonniers förlag | ||
| Körkarlen samt Bannlyst | Selma Lagerlöf | 1940 | 222s. Pris 65 kr. | Albert Bonniers förlag | ||
| I dödens väntrum | Sven Stolpe | 1953 | 254s. Pris 50 kr. | Albert Bonniers förlag | ||
| - | ||||||
| I morgon är åter en dag | Sylvia Thompson | 1935 | 360s. | Åhlen & söners förlag | ||
| Sabine | Walter Bauer | 1952 | 296s | Folket i bilds förlag | ||
| - | ||||||
| Ett sekel med Ystads Allehanda i stad och bygd | Nils Olsson | 1973 | Pris 150 kr. | |||
| Händelser man minns | Nils Olsson | 1968 | En krönika i ord och bild. 1918-1968. Maffigt skinnband med guldtryck på rygg och front | Smverkande bokförlags försäljningsorganisation AB. Tryck: Stenström & Bartelson boktryckeri AB, Malmö, 1968. | ||
| Djur vi möta | Torsten Pehrson | 1950 | 506s varav 105 helsidesplanscher över fågelarter och i övrigt rikt illustr.. Fjärde upplagan. Svensk litteratur. Stort format. Dek. hfrbd. Övre guldsnitt. Pris 200 kr. |
AB Svensk Litteratur | ||
| Regional atlas of the world | John Bartholomew | 1948 | 160 sidor kartor + register. 180 kr. | Edinburgh, The Geographical Institute 1948 | ||
| - | ||||||
| Press & TV-nytt 1960-1965 | 6 band. Inbunden. Rikt illustrerad. Pris 700 kr. | |||||
| - | ||||||
| Olympen eller Hellernes och romarnas mytologi | A.H. Petiscus | 1878 | 344s. Andra upplagan. Olympen eller hellenernes och romarnes mytologi jemte egypternes, hinduernes och de fornnordiska folkens gudalära. Om gudar och gudomligheter som Zeus Pluto, Ares , Mars, Apollon, Proteus, Psyke och många många fler samt fornnordiska folkens gudalära, illustrerad. Bearbetad öfversättning från tyskan af S. G. Dahl. Med 90 i texten tryckta afbildningar. Hjalmar Linnströms förlag, Stockholm 1878. [2],344 A. H. Petiscus, född 1780. Pris 250 kr. |
Hjalmar Linnströms förlag | ||
| En bok om Skåne | Ernst Thysell | 1916 | 210s. Gleerups böcker för hembygdsundervisning N:r 3. | C.W.K. Gleerups förlag | ||
| - | ||||||
| 1 | En astrologisk handbok | Derek och Julia Parker | 1982? | 256s. 91-7058-170-3. Pris 150 kr. | ||
| 2 | Vem är du | Maya Pilkington | 1988 | 156s. Tolka drömmar, astrologi, självförverkligande, relationsfrågor. ISBN 91-7890-018-2. Illustrerad. Inbunden. 9178900182. Den här boken är en samling tester som sammantaget ger en bild av hela din personlighet. Pris 250 kr. |
Idéförlaget | |
| - | ||||||
| 1 | Allers familj-journal | 1901 | Inbunden. Unikt exemplar av inbundna utgåvor av Allers Familj-journal 1901. Pris = högstbjudande ! | |||
| 2 | Allers familj-journal | 1902 | Inbunden. Unikt exemplar av inbundna utgåvor av Allers Familj-journal 1902. Pris = högstbjudande ! | |||
| - | ||||||
| 1 | Medicinsk uppslagsbok, Svenska röda korset | 1940 | 1140s + färgplanscher, sjätte upplagan. Utgiven av professor Gunnar Dahlberg och J. Vilh Hultkrantz. Pris 100 kr. | Kungl. boktryckeriet P.A. Norstedt & söner | ||
| 2 | Boccaccio Decameron | 1954 | 713s med 250 svartillustrationer av Jacaues Wagrez och 6 färgplanscher av Einar Norelius. Femte upplagan. | B. Wahlströms bokförlag | ||
| 3 | Vilmorins illustrierte Blumen gärtnerei | 1873 | Band 1 = 1364s från 1873. Band 2 = 498s från 1874. Band 3 = 890s från 1875 (supplement). | |||
| 4 | Levande svensk prosa | Christer Topelius | 1961 | Antologi. Band 1 = 480s. Band 2 = 498s (från 1962). ill. i färg o. sv/v. 2 vol. blå, gulddekorerade skinnband med helt guldsnitt runt om o. inre denteller. Pris 500 kr. | Christofers bokförlag, Ronzo boktryckeri | |
| 5 | Kunskapens bok | 1937 - 1939 | Sju band. Natur och Kulturs illustrerade uppslagsverk för hem och skola. Halvfranska band med skinnrygg och guldtryck. KB är organiserat i längre temaartiklar. Pris 700 kr. | Natur och kultur | ||
| 1 | Horisont 83 | KG Bertmark | 1983 | 320s. ISSN 0349-2907. Pris 150 kr. | KG Bertmarks förlag | |
| 2 | Horisont 85 | KG Bertmark | 1985 | 320s. ISSN 0349-2907. Pris 150 kr. | KG Bertmarks förlag | |
| 3 | Horisont 86 | KG Bertmark | 1986 | 320s. ISSN 0349-2907. Pris 150 kr. | KG Bertmarks förlag | |
| - | ||||||
| 1 | Legenden om julrosorna och andra berättelser | Selma Lagerlöf | 1970 | 121s. Inb. Gula ramen. | Alb. Bonniers förlag | |
| 2 | Gösta Berlings saga | Selma Lagerlöf | 1961 | 407s. Häftad. Selma Lagerlöfs debutroman. 200 kr. |
Albert Bonniers förlag | |
| 3 | Gösta Berlings saga | Selma Lagerlöf | 1956 | Inbunden. Selma Lagerlöfs debutroman. |
Albert Bonniers förlag | |
| 4 | Gösta Berlings saga | Selma Lagerlöf | 1941 | Två band. 406s. Inb. | Åhlen & Åkerlunds förlag | |
| 5 | Jerusalem | Selma Lagerlöf | 1958 | 489s. Inb. Pris 75 kr. | Albert Bonniers förlag | |
| - | ||||||
| 1 | Sänkt sedebetyg | Vilhelm Moberg | 1941 | Totalt 441 sidor. Inb. Pris 50 kr. | Åhlen & Åkerlunds förlag | |
| 2 | Rid i natt | Vilhelm Moberg | 1958 | 480s. Häft. Pris 80 kr. | Esselte AB | |
| - | ||||||
| 1 | Kulturhistoriska studier | August Strindberg | 1922 | 271s. Fjärde delen | Albert Bonniers förlag | |
| 2 | Tidiga 80-talsdramer | August Strindberg | 1923 | 414s. Nionde delen. Gillets hemlighet. Herr Bengts hustru. Lycko-Pers resa. | Albert Bonniers förlag | |
| 3 | Samlade skrifter, Likt och olikt | August Strindberg | 1922 | 2 band. 372s + 331s. Sextonde och sjuttonde delen. | Albert Bonniers förlag | |
| 4 | Samlade skrifter | August Strindberg | 1921 | 329s. Prosabitar från 1880-talet. 22:a delen. | Albert Bonniers förlag | |
| 5 | Samlade skrifter | August Strindberg | 1921 | 465s. Folkungasagan Gustav Vasa - Erik XIV. 31:a delen. | Albert Bonniers förlag | |
| 6 | Samlade skrifter | August Strindberg | 1923 | 381s. Fagervik och Skamsund. Ordalek och småkonst.37:e delen. | Albert Bonniers förlag | |
| 7 | Samlade skrifter | August Strindberg | 1920 | 437s. Näktergalen i Wittenberg. Kristina - Gustav III. 39:e delen. | Albert Bonniers förlag | |
| 8 | Samlade skrifter | August Strindberg | 1925 | 295s. Svarta fanor. 41:a delen, | Albert Bonniers förlag | |
| 9 | Samlade skrifter | August Strindberg | 1923 | 328s. Historiska miniatyrer. 42:a delen. | Albert Bonniers förlag | |
| 10 | Samlade skrifter | August Strindberg | 1923 | 351s. Kammarspel. 45:e delen. Oväder. Brända tomten. Spöksonaten. Pelikanen. Svarta handsken. | Albert Bonniers förlag | |
| 11 | Han och hon (en själs utvecklingshistoria 1875-76) | August Strindberg | 1925 | 237s. 55:e delen | Albert Bonniers förlag | |
| 12 | Samlade skrifter | August Strindberg | 1924 | Tal till svenska nationen (om olust i landet, levernet, litteraturen och lärdomen) samt andra tidningsartiklar 1910-1912. | Albert Bonniers förlag | |
| 13 | En dåres försvarstal | August Strindberg | 1925 | Översättning från det franska originalet av John Landqvist och Erik Staaff, | Albert Bonniers förlag | |
Bild på följande böcker |
||||||
| 1 | Louis Hérman | Maria Chapdelaine | 1934 | 231s. Inb. | Åhlen & söners förlag | |
| 2 | San Luis' Bro | Thornton Wilder | 1933 | 199s. Inb. | Åhlen & söners förlag | |
| 3 | Livets tärningspel | Ernst Zahn | 1934 | 296s. Inb. | Åhlen & söners förlag | |
| 4 | Herr Lewisham och kärleken | H.G. Wells | 1934 | 279s. Inb. | Åhlen & söners förlag | |
| 5 | Tunneln | Bernhard Kellerman | 1933 | 377s. Inb. | Åhlen & söners förlag | |
| 6 | Där banden lossas | E.L. Grant Watson | 1934 | 276s. Inb. | Åhlen & söners förlag | |
| 7 | Ulvings hus | Cecile Tormay | 1934 | 287s. Inb. | Åhlen & söners förlag | |
| 8 | Skepp på himlen | Gunnar Gunnarsson | 1934 | 274s. Inb. | Åhlen & söners förlag | |
| 9 | Systrarna | Arnold Bennett | 1934 | 2 band. Band 1 = 354s. Band 2 = 363s. Inb. | Åhlen & söners förlag | |
| En boksamling av frisk, fängslande förströelselitteratur för de svenska hemmen; | ||||||
| 1 | Döden i Tigerdalen | Reginald Campbell | 1932 | 357s. Inb. En spännande skildring från djungeln. | Åhlen & söners förlag | |
| 2 | Vi två | Philip Hughes | 1932 | 341s. Inb.En berättelse om kärlek. | Åhlen & söners förlag | |
| 3 | Ett stumt vittne | Austin Freeman | 1932 | 397s. Inb. Detektivroman | Åhlen & söners förlag | |
| 4 | Flykten från Kreml | Sven Adelon | 1932 | 303s. Inb. Äventyrsroman | Åhlen & söners förlag | |
| 5 | En lek med hjärtan | Jean Barre | 1933 | 415s. Inb. Roman | Åhlen & söners förlag | |
| 6 | På jakt efter spioner | Bennet Copplestone | 1933 | 328s. Inb. | Åhlen & söners förlag | |
| 7 | Högfjällets herre | Ovre Richjter Frich | 1933 | 274s. Inb. Äventyrsroman från Sydamerika | Åhlen & söners förlag | |
| 8 | Den svarta blomman | John Galsworthy | 1933 | 319s. Inb. | Åhlen & söners förlag | |
| 9 | Skatter på söderhavet | Basil Carey | 1933 | 310s. Inb. | Åhlen & söners förlag | |
| 10 | Iva Storgården (ett livsöde) | Gösta af Geijerstam | 1933 | 260s. Inb. | Åhlen & söners förlag | |
| 11 | Katastrofen på Freyne | Anthony Gilbert | 1933 | 311s. Inb. | Åhlen & söners förlag | |
| 12 | En man ser tillbaka på sitt liv | M. Constatin-Weyer | 1933 | 287s. Inb. | Åhlen & söners förlag | |
| 13 | Under fanan | Arnold Bennett | 1933 | 432s. Inb. Roman | Åhlen & söners förlag | |
| 14 | Fällan | Sinclair Lewis | 1934 | 288s. Inb. En vildmarksskildring från Kanada. | Åhlen & söners förlag | |
| Serie, skinnband, "guld" ovanpå bladen, 12 böcker: De 6 första banden De 6 sista banden | ||||||
| 1 | 40 graders resfeber | Edgar P. Andersson och Nils Edgren | 1938 | 238s. Inb. Äventyr i krig och fred bland svarta och vita. Pris 55 kr. | Alb. Bonniers boktryckeri/förlag | |
| 2 | På världsomsegling med "Herzogin Cecilie" | Eva Gyllenstierna | 1938 | 139s. Inb. Pris 80 kr. | Alb. Bonniers boktryckeri/förlag | |
| 3 | På snurrefärd genom Europa | Aina Cederblom | 1938 | 211s. Inb. | Alb. Bonniers boktryckeri/förlag | |
| 4 | Vildmarksliv i Paraguays urskogar | Carl-Gustaf Armfelt | 1938 | 221s. Inb. | Alb. Bonniers boktryckeri/förlag | |
| 5 | Atlant | Sven Barthel | 1938 | 184s. Inb. Handlar om författarens resor till Färöarna. Pris 95 kr. | Alb. Bonniers boktryckeri/förlag | |
| 6 | Pärlfiskaren | Victor Berge och Henry Wysham Lanier | 1938 | 308s. Inb. Äventyr på och under Söderhavet. Pris 120 kr. | Alb. Bonniers boktryckeri/förlag | |
| 7 | Med Fidra på världsomsegling | Uno Thorburn | 1938 | 215s. Inb. ill. + karta. Pris 95 kr. | Alb. Bonniers boktryckeri/förlag | |
| 8 | "Vi" Min maskin och jag | Charles A. Lindberg | 1938 | 228s. Inb. Den berömde flygarens egen skildring av sitt liv och flygningen över Atlanten jämte hans uppfattning om flygkonstens framtid. Med förord av Myron T. Herrick. Pris 150 kr. | Alb. Bonniers boktryckeri/förlag | |
| 9 | Congorilla | Martin Johnson | 1938 | 189s. Inb. Äventyr bland dvärgar och gorillor i Afrika. Pris 90 kr. | Alb. Bonniers boktryckeri/förlag | |
| 10 | Lata latituder | Sigfrid Siwertz | 1938 | Inb. Två gulddek. klotband. Band 1 = 187s. Band 2 = 211s. Fotoill. Pris 90 kr. | Alb. Bonniers boktryckeri/förlag | |
| 11 | Indianer och tre vita | Gustaf Bolinder | 1938 | Inb. 143s. varav 1 utgör tecknad karta över Colombia och Venezuela,där denna forskningsfärd företogs år 1920-21. Dekorerade,röda förlagsbandet.Verket utgavs med tryckt tillägnan till Sven Hedin. Pris 80 kr. |
Alb. Bonniers boktryckeri/förlag | |
Bilder på följande böcker Pris = 230 kr för alla 4 nedanstående böcker |
||||||
| 1 | Mot Lop-nor. En flodresa på Tarim. | Sven Hedin | 1954 | 293s. Ill. m teckningar av författaren. Mkt gott skick. Pris 100 kr. |
Svalan, Albert Bonniers förlag | |
| 2 | Glasberget | Sigfrid Siwertz | 1954 | 298s. Pris 60 kr. | Svalan, Albert Bonniers förlag | |
| 3 | Kranes konditori, Interiör med figurer | Cora Sandel | 1954 | 236s. Pris 60 kr. | Svalan, Albert Bonniers förlag | |
| 4 | Mina favoritnoveller | W. Somerset Maugham | 1954 | 268s. 70 kr. | Svalan, Albert Bonniers förlag | |
Bilder på följande böcker |
||||||
| 1 | Skeppar Evensen | Elias Kraemmer | 1935 | 332s. Roman. | Åhlen & söners förlag | |
| 2 | Skogarnas äventyrare | Mikkjel Fonhus | 1936 | 215s. Berättelsen om en silverräv. Pris 45 kr. | Åhlen & söners förlag | |
| 3 | Poo-Lorn - den förfärlige | Reginald Campbell | 1935 | 317s. En spännande skildring från siamesiska djungeln. 75 kr. | Åhlen & söners förlag | |
| 4 | Flickorna på Heigård | Peter Bendow | 1935 | 272s. Roman. Halvklotband. Orginalutgåva. Pris 70 kr. | Åhlen & söners förlag | |
| 5 | Pamela och kärleken | Hector Hawton | 1935 | 267s. Kärleksroman | Åhlen & söners förlag | |
| 6 | Den förlorade sonen | Luis Trenker | 1936 | 295s. Roman. Orginalutgåva. Pris 80 kr. | Åhlen & söners förlag | |
| Vårt hems nordiska bibliotek, pärlor ur Sveriges, Norges, Danmarks, Finlands och Islands nutida litteratur (11 böcker); | ||||||
| 1 | Yttersta domen och andra berättelser | Carl Svensson-Graner | 1930 | 306s. Halvfr. Pris 75 kr. |
Vårt hems förlag | |
| 2 | Ett riktigt manfolk | Gunnar Gunnarsson | 1931 | 320s. Inbunden. En berättelser som utspelar sig i Island, originalets titel är Leg med straa. Pris 65 kr. | Vårt hems förlag | |
| 3 | På livets skuggsida | Sigfrid Undset | 1931 | 319s. Bindning: Halvfranskt band. Format: 8:o. Boken är antikvarisk. Språk: Svenska. Pris 85 kr. | Vårt hems förlag | |
| 4 | Änkleken och andra berättelser | Sigfrid Siwertz | 1931 | 380s. Format: 8:o. Svensk originalupplaga. Boken är antikvarisk. Bindning: Halvfranskt band. Pris 80 kr. | Vårt hems förlag | |
| 5 | Den gamle prästen | Jakob Knudsen | 1931 | Inbunden, Författaren var dansk , lärare och präst i grundvigiansk friförsamling Ca 300 sidor, halvfranskt band med guldtryck i rygg, gott skick. Pris 90 kr. | Vårt hems förlag | |
| 6 | I Spetsbergens våld och andra berättelser | Lars Hansen | 1931 | 354s. halvfranskt band med guldtryck i rygg, fint skick. 250 kr. | Vårt hems förlag | |
| 7 | Oni Kokko och andra berättelser | Jarl Hemmer | 1931 | 328s. Inbunden, Jarl Hemmer var född i Vasa, Finland, och bosatt i Borgå. Romanen börjar med Ett förspel, då alla hatade, juli 1917-januari 1918. Halvfranskt band med guldtryck i rygg, fint skick. Pris 75 kr. | Vårt hems förlag | |
| 8 | Huset med vindskuporna | Gurli Hertzman-Ericson | 1931 | 364s. Inbunden, Gurli H-E var bla redaktör för tidskriften Rösträtt för kvinnor från 1913 och framåt (Hertzman). Halvfranskt band med guldtryck i rygg, fint skick. Pris 70 kr. | Vårt hems förlag | |
| 9 | Himmerlandshistorier | Johannes V. Jensen | 1930 | 321s. Elegant brunt hfrband. Rygg med 4 upph. bind och rikliga gulddekorationer. Övre guldsnitt. 2 svarta titelfält. 8:o. 321 sid. Innehåller 24 noveller. Mycket fint skick. Pris 150 kr. |
Vårt hems förlag | |
| 10 | Jonas Ödmarks historia och Jonas Ödmarks söner | Ragnar Holmström | 1931 | 314s. Halvfranskt . Pris 80 kr. | Vårt hems förlag | |
| 11 | Änglarnas skyddslingar och andra berättelser | F.E. Sillianpää | 1930 | 346s. Inbunden, Här ingår även, Barnets sorg, Yrvädret, Från landsväg till landsväg, skolan, mm Författaren fick Nobelpriset 1939. Ca 300 sidor, halvfranskt band med guldtryck i rygg, gott skick. Format: 8:o. Boken är antikvarisk. Pris 80 kr. | Vårt hems förlag | |
Bilder på följande böcker |
||||||
| Vårt hems gyllene bibliotek | ||||||
| 1 | I Östergyllen | Berit Spong | 1930 | 257s. Berättelser. Ett brunt band med guldtryck i front och rygg. Pris 70 kr. | Vårt hems förlag | |
| 2 | Ådalens poesi, skisser och berättelser | Pelle Molin | 1929 | 236s. Pris 70 kr. | Vårt hems förlag | |
| 3 | Köpmän och krigare | Sven Lidman | 1930 | 285s. Pris 60 kr. | Vårt hems förlag | |
| 4 | Fiskare | Ludvig Nordström | 1930 | 245s. Inbunden, Om fiskeläget Tvärhamn - en skärgårdsskildring ett stycke norr ut i Bottniska havet. I Vårt Hems serie Svenskt liv och leverne. Fint skick, i ett brunt band med guldtryck i front och rygg. Pris 70 kr. | Vårt hems förlag | |
| 5 | Fridas bok | Birger Sjöberg | 1930 | 175s. Om Frida och naturen, om döden och universum, ord och toner. Inb. Guldfärgade pärmar och boken är försedd med noter. Pris 100 kr. | Vårt hems förlag | |
| 6 | En herrgårdssägen samt Herr Arnes penningar. | Selma Lagerlöf | 1930 | 279s. Pris 60 kr. | Vårt hems förlag | |
| 7 | Norrtullsligan och andra berättelser | Elin Wägner | 1930 | 246s. Pris 60 kr. | Vårt hems förlag | |
| 8 | En skälmroman samt En gammal historia | Per Hallström | 1929 | 241s. Pris 70 kr. | Vårt hems förlag | |
| 9 | Firman Åbergson | Erik Fahlman | 1929 | 281s. Inbunden, Sigurd Dahlbäck som kallade sig Erik Fahlman har här skrivit en berättelse som handlar om småföretagare, handelsmän, bygdeoriginal från 1800-talet. Pris 60 kr. | Vårt hems förlag | |
| 10 | Heliga Birgittas pilgrimsfärd | Verner Von Heidenstam | 1930 | 244s. Pris 60 kr. | Vårt hems förlag | |
| 11 | Markurells i Wadköping | Hjalmar Bergman | 1930 | 244s. | Vårt hems förlag | |
| 12 | Vår i folkare | Carl Larsson i By | 1930 | 222s. Inbunden. Noveller . Innehåller bl.a. En envis dalkarl, Patron Dahlman, En gammal fjollan, Växelloket, mfl noveller. I Vårt Hems serie Svenskt liv och leverne. Fint skick brunt band med guldtryck i front och rygg. Pris 70 kr. | Vårt hems förlag | |
| 13 | Folkliv och småberättelser samt valda berättelser ur Från Skåne | Ernst Ahlgren | 1930 | 239s. Inbunden, Samt valda berättelser ur Från Skåne. Innehåller bl.a. Vid sotsängen, Om en hökass, Jul, Fruntimmer, Mor Märtha, folkvännen, Gamle-Ola mm. (E.A Pseudonym för Victoria Benedictsson). Pris 70 kr. | Vårt hems förlag | |
| 14 | Från fjärdingen och svartbäcken och andra berättelser | August Strindberg | 1930 | 281s. Bl.a. Från Havet, Här och där, Ur svenska öden och äventyr, Odlad frukt, Pål och Per mm. I ett brunt band med guldtryck i front och rygg. Pris 70 kr. | Vårt hems förlag | |
| 1 | Skrifter av Albert Engström | Albert Engström | 1941 | 15 band från 1941. 2.000 kr. | Albert Bonniers förlag | |
| 2 | Gubbar | Albert Engström | 1941 | 10 band. 2.000 kr. | Albert Bonniers förlag | |
Barn- och ungdomsböckerBild på följande 20 böcker |
||||||
| 2 | Kris i Åshöjdens BK | Max Lundgren | 1969 | 107s. 40 kr. | Alb. Bonniers | |
| 3 | Åshöjden i kvalet | Max Lundgren | 1971 | 112s. | Alb. Bonniers | |
| 4 | Tsarens vedbod | Carl-Göran Ekerwald | 1969 | 137s. #371. 20 kr. | Alb. Bonniers | |
| 5 | Jättegrytans hemlighet | Birgitta Gedin | 1969 | 116s. #374 | Alb. Bonniers | |
| 6 | Club V.G. | Gun Jacobson | 1969 | 140s. #379. 30 kr. | Alb. Bonniers | |
| 7 | Tack - Håll käften | Gun Jacobson | 1972 | 106s. ISBN 91-0-037743-0 | Alb. Bonniers | |
| 8 | Kejsarens nya kläder och andra sagor | H.C. Andersen | 1970 | 110s. Gula ramen. Kart. 110 s. Ill: V. Pedersen. Fint skick. 10 sagor, bl. a. "Ankungen", "Prinsessan pä ärten", "Tummelisa", "Tennsoldaten". Pris 35 kr. | Albert Bonniers förlag | |
| 9 | En aprilsaga och andra sagor | Elsa Beskow | 1969 | 100s. Gula ramen. | Albert Bonniers förlag | |
| 10 | Biggles flyger norrut | W.E. Johns | 1952 | 112s. Pris 70 kr. | Åhlen & Åkerlunds förlag | |
| 11 | Biggles och Interpol | W.E. Johns | 1964 | 120s | Bonniers | |
| 12 | Kung på låtsas | Lennart Forsberg | 1961 | 133s. | Almqvist & Wiksell | |
| 13 | Dan Henrys flykt | Stig Ericson | 1969 | 151s. #372 | Alb. Bonniers | |
| 14 | Tasse jättevargen | Ingvar Wahlén | 1964 | 125s. | Zindermans | |
| 15 | Ture Sventon i spökhuset | Åke Holmberg | 1965 | 134s. Orginalutgåva. Förlagets klotryggband. 132, [3] s. Ill av Sven Hemmel. Ex libris. Pris 400 kr. | Raben & Sjögren | |
| 16 | Ture Sventon, privatdetektiv | Åke Holmberg | 1966 | 125s. Pris 120 kr e.hbj. | Raben & Sjögren | |
| 17 | Mysteriet med det konstiga byltet | Enid Blyton | 1965 | 138s. Pris 40 kr. | Raben & Sjögren | |
| 18 | Svart plan | Lennart Nyblom | 1953 | 138s. #8. Omslag och ill av Hans Arnold. Pris 50 kr. | Raben & Sjögren, Folket i Bilds förlag, LTs förlag | |
| 19 | En rullbil är en rullbil | Inger Brattström | 1964 | 102s. | ||
| 20 | Blixt Gordon i kamp på havets botten | Alex Raymond | 1955 | 140s. 100 kr. | Sörlins förlag | |
| - Bild på följande böcker (exkl #23) |
||||||
| 21 | Vi allihop | Stina Hammar och Iben Clante | 1965 | 48s. "1744" | Svensk läraretidnings förlag | |
| 22 | Gustav Vasas äventyr i Dalarne | Anna Maria Roos | 1944 | 94s. Pris 70 kr. | Bonniers barnbibliotek nr 77 | |
| 23 | Jungfru Matilda kommer till stan | Christianna Brand | 1969 | 130s. Brand, Christianna, pseud. för Mary Lewis. Övers. av Stig Kassman. Omslag och illustr. av Edward Ardizzone Inbunden i dekorerat förlagsband. I fint skick. Omfång:129, [1] s. : ill. 16 x 10 cm. Serie Regnbågsböckerna ISSN 99-1879644-8 ; 17 Historien om Matilda har berättats i generationer i en engelsk familj. När deckarförfattarinnan Christianna Brand och hennes lika berömde kusin, konstnären Edward Ardizzone, var barn, brukade deras farfar berätta den. Tillsammans återger de här historien i ord och bild. Pris 70 kr. |
Alb. Bonniers | |
| 24 | Tjabo och parkligan | Bengt Linder | 1971 | 111s. Häftad. | Åhlen & Åkerlunds | |
| 25 | Flipper, mysteriet med den svarta skonaren | Richard Hardwick | 1972 | 125s. ISBN 91 7008 126 3 Häftad. | Askild & Kärnekull | |
| 26 | Spiro hos svampdykarna från Kalymnos | Chapin-Throckmorton | 1966 | 118s. | Svensk läraretidnings förlag | |
| 28 | Att älska Sussy | Kerstin Thorvall | 1976 | 124s. ISBN 91-0-041389-5. Häftad. | Arlbert Bonniers | |
| - Bild på följande böcker |
||||||
| 29 | Hemliga sjuan | Enid Blyton | 1964 | 119s. #797 | B. Wahlströms ungdomsböcker | |
| 30 | Hemliga sjuan och grottmysteriet | Enid Blyton | 1966 | 138s. #979 | B. Wahlströms ungdomsböcker | |
| 31 | Hemliga sjuan får ett uppdrag | Enid Blyton | 1961 | 138s. #1031 | B. Wahlströms ungdomsböcker | |
| 32 | Tunnelbanemysteriet | Sivar Ahlrud | 1974 | Tvillingdetektiverna. #747. Tredje upplagan. ISBN 91-32-10041-8 | B. Wahlströms ungdomsböcker | |
| 33 | Tågmysteriet | Sivar Ahlrud | 1962 | 137s. Tvillingdetektiverna. #879. Sjätte upplagan. | B. Wahlströms ungdomsböcker | |
| 34 | Tvillingmysteriet | Sivar Ahlrud | 1966 | 141s. Tvillingdetektiverna. #1293. Pris 30 kr. | B. Wahlströms ungdomsböcker | |
| 35 | Dante, toppsmart kille | Bengt Linder | 1966 | 139s. #1323 | B. Wahlströms ungdomsböcker | |
| 36 | Jeff Hård slår till | Eric Leyland och T.E. Scott-Chard | 1960 | 139s. #1026. Originalupplaga. Pris 50 kr. | B. Wahlströms ungdomsböcker | |
| 37 | Ken Holt och tågplundrarna | Bruce Campbell | 1957 | 187s. #858-59. Pris 50 kr. | B. Wahlströms ungdomsböcker | |
| 38 | Den försvunna floden | Edward S. Ellis | 136s. #436. Andra upplagan. Pris 40 kr. | B. Wahlströms ungdomsböcker | ||
| 39 | Vi fixar allt | Stig Ahl | 1959 | 137s. #980. Pris 50 kr. | B. Wahlströms ungdomsböcker | |
| 40 | Bomba på fasornas stig | Roy Rockwood | 1955 | 136s. #790. Inb. Pris 50 kr. | B. Wahlströms ungdomsböcker | |
| 41 | Tre deckare löser hostande drakens gåta | Alfred Hitchcock | 1974 | 187s. ISBN 91-32-11055-3. Fjärde upplagan. | B. Wahlströms ungdomsböcker | |
| 42 | Bröderna Grimms sagor | 1951 | 124s. 100 kr. | Alb. Bonniers | ||
| 43 | Soria Moria slott och andra nordiska folksagor | Asbjørnsen och Moe |
1964 | 153s. #228-29. upptecknade av och utvalda och översatta för Anna Katarina Wicksell och andra svenska barn av Liv Nordqvist ort/förlag. ill. serie: Sagostunden serie. Pris 80 kr. | B. Wahlströms barnböcker | |
| 44 | Murre och spöket | Kerstin Forshem-Gröndahl | 1966 | 96s. #255 | B. Wahlströms barnböcker | |
| 45 | Murre i storskogen | Kerstin Forshem-Gröndahl | 1965 | 92s. #240 | B. Wahlströms barnböcker | |
| 46 | Pippi Plock | Viola Wahlstedt | 1950 | 127s. #30. | B. Wahlströms barnböcker | |
| - Bild på följande böcker |
||||||
| 47 | Sagor | H.C. Andersen | 1956 | 171s. Skattkammarbiblioteket | Åhlen & Åkerlunds | |
| 48 | En världsomsegling under havet | Jules Vernes | 1960 | 159s. Skattkammarbiblioteket. | Ahlmqvist & Wiksells | |
| 50 | Tusen och en natt. | Gustav Sandgren | 1956 | 165s. Skattkammarbiblioteket. | Natur och kultur | |
| 51 | När klockorna slog tretton och andra berättelser. | Edgar Allan Poe | 1957 | 151s. Skattkammarbiblioteket | Natur och kultur | |
| 52 | Tom Browns skoltid | Thomas Hughes | 1958 | 181s. 35 kr. | Natur och kultur | |
| 53 | Just så-historier | Rudyard Kipling | 1956 | 181s. Andra upplagan. Skattkammarbiblioteket. Ill. av förf. Pris 50 kr. | Natur och kultur | |
| 54 | Skattsökarna | E. Nesbitt | 1960 | 137s. Skattkammarbiblioteket | Natur och kultur | |
| 57 | Pinocchio | C. Collodi | 1954 | 203s. Skattkammarbiblioteket. | Natur och kultur | |
| 58 | De fyras tecken | Conan Doyle | 1955 | 154s. Skattkammarbiblioteket | Natur och kultur | |
| 59 | Rymlingen | John Bennett | 1959 | 169s. Skattkammarbiblioteket. | Natur och kultur | |
| 60 | Alice i underlandet | Lewis Caroll | 1959 | 137s. Skattkammarbiblioteket. | Natur och kultur | |
| 61 | Rikki-tikki-tavi och andra djurberättelser | Rudyard Kipling | 1955 | 143s. Skattkammarbiblioteket. Inbunden, Olika djurberättelser, om en mungo, Den vita sälen Lukannon, Toomai vid elefanter mm. Illustrerad av Kipling, Drake och Frenzeny, översättning av Beppe Wolgers. Pris 55 kr. | Natur och kultur | |
| 62 | Baskervilles hund | Conan Doyle | 1954 | 176s. Skattkammarbiblioteket. | Natur och kultur | |
| - | ||||||
| 63 | Sagan om morfars resa till Vilda Skogen | Fleming Johansen (Margareta Strömstedt) | 1972 | 1:a upplagan. "3872". ISBN 91 510 0266 3. 90 kr. | Carlsen if | |
| 64 | Barnens H.C. Andersen | Åke Holmberg | 1972 | 1:a upplagan. "10972". ISBN 91 510 0283 3 | Carlsen if | |
| 64 | Sagan om den lilla gumman | Ritad av Elsa Beskow | 1960 | Bilderbok AB-61. Pris 100 kr. | Alb. Bonniers | |
| 65 | Barndomslandet 3 Tripp Trapp Trull | 1973 | 207s. Tredje delen, från fyra år. ISBN 91-0-038736-3. Barndomslandet rymmer en värld av sagor och berättelser av rim och ramsor av verser och visor. Pris 70 kr. |
Bonniers | ||
| 66 | Barnens bästa jul | Tre seriesagor i en bok. Kejsarens nya kläder, Maduska, Den lustiga kameran. Häftad. | ||||
| 67 | Klassiska sagor | C. Perrault | 1962 | 121s. Dek pappband Kärnan 1962. Färgillustrerad. Pris 50 kr. | Förlaget Kärnan | |
| 68 | Sigge extraväktare | Arne H. Lindgren | 1976 | 39s. ISBN 91-38-02663-5 | Liber förlag | |
| 69 | Konrad korvmakares son och andra sagor | Arne H. Lindgren | 1976 | 39s. ISBN 91-38-02673-2. Konrad Korvmakares son: Konrads största dröm var att få en son tillsammans med sin fru. Men så hade det inte blivit. Inte förrän Konrad råkar göra en prinskorv för mycket. Denne korv får liv och knallar upp till slottet och byter plats med den nyfödde prinsen. Så Konrad får sin efterlängtade son medan den lilla prinskorven växer upp och till slut blir kung över Söndagsbyn. När grönärtan Karl blev gul: Grönärtan Karl är den enda i Söndagsbyn som är grönärta. Alla ändra är gulärtor. Men när läkaren som inte känner Karl träffar på honom tror han är Karl är sjuk och lägger in honom på sjukhus. Först när han har blivit målad gul får han lämna sjukhuset. Men en gul Karl är det ju ingen som känner igen. Efter lite förvillig tappar Karl sin gula färg och blir grön, som han ska vara. Dagsländan Fin-Fin: Om en liten dagslända vill bli lika vacker som en fjäril blir det ett sorgligt slut. Fin-Fin målar sina vingar i vackra färger men förlorar då sin förmåga att flyga. Och när de andra på dansbanan flyr från den stora Kråkan står Fin-Fin stel av skräck. Trots att Biet Bengtsson försökte rädda henne föll hon offer för den stora kråkan. |
Liber förlag | |
| 70 | Här kommer Chitty-Chitty-Bang-Bang | Ian Flemming | 1969 | 109s. 100 kr. | Albert Bonniers förlag | |
| 71 | Chitty Chitty Bang Bang | Ian Flemming | 1969 | Bilderbok | ||
| - Bild på följande böcker |
||||||
| 73 | Den lustiga sagostugan | Gallie Åkerhielm | 1949 | 253s. | Raben & Sjögren | |
| 74 | Emil i Lönneberga | Astrid Lindgren | 1967 | 124s. Femte upplagan. | Raben & Sjögren | |
| 75 | Farfars halmhatt | Grete Janus Hertz & Ardy Strüwer | 1962 | Ill. i färg. 125 kr. | Raben & Sjögren | |
| 76 | Mats blåser såpbubblor | Ann Mari Falk & Ilon Wikland | 1961 | Raben & Sjögren | ||
| - Bild på följande böcker |
||||||
| 77 | Po-Po och drakarna | C.S. Forester | 1964 | 167s. I exceptionellt fint skick. Ge ett bud ! | Albert Bonniers förlag | |
| 78 | Gullivers resa till Lilliputt | Jonathan Swift | 1951 | 47s | AB Lindqvists förlag | |
| 79 | Silvertronen | C.S. Lewis | 1965 | 182s. Med det goda lejonet Aslans hjälp lyckas de fyra syskonen Pevensie besegra den onda häxan. Det blir början till deras äventyr i Narnia. 70 kr. | Albert Bonniers förlag | |
| 80 | Baskervilles hund och andra berättelser | Sir Arthur Conan Doyle | 1986 | 205s. Oöppnad bok. ISBN 91-48-503-53-3. Pris 70 kr. | Bonniers Junior förlag | |
| - | ||||||
| 81 | Lasse Liten och andra sagor. | Zacharias Topelius | 1949 | 252s. Pärm saknas. | AB Lindqvists förlag | |
| - | ||||||
| 82 | Vita fjäderns äventyr bland blekansikten | Stig Ericson | 1971 | 97s. En indianbok. | Alb. Bonniers | |
| 83 | Pelle Svanslös i skolan | Gösta Knutsson | 1945 | 104s. 50 kr. | Albert Bonniers förlag | |
| 84 | Pelle Svanslös på äventyr | Gösta Knutsson | 1964 | 109s. | Albert Bonniers förlag | |
| 85 | Heja Pelle Svanslös | Gösta Knutsson | 1963 | 107s. | Albert Bonniers förlag | |
| 86 | Bland tomtar och troll | Margareta Ekström | 1975 | 119s. ISBN 91-552-0561-5 | Semic | |
| 88 | Blommig falukorv och andra bitar för barn | Hans Alfredson | 1965 | 79s. Berättelser, bilder och visor. Melodierna nedskrivna av Gunnar Svensson och Bengt Arne Wallin Bonniers, 1965. Ou. Kartonnage. Pris 100 kr. | Alb. Bonniers | |
|
|
Om du är intresserad av att ge ett bud på böcker, så klicka för att skicka ett mejl till mig.
| Det kan ibland ta några dagar innan jag hinner svara på mail, men som regel inte fler än 5 dagar. Tar det längre tid beror detta troligen på något problem med min e-post (inträffar tyvärr ibland). Som regel svarar jag efter någon dag, men har du inte fått svar efter 5 dagar så skicka gärna ännu ett mail. |
| TILL SALU LÄNKAR | |
Begagnade böcker, sida 1 ->Begagnade böcker, sida 3 ->Begagnade böcker, sida 4 ->Kameror, tillbehör & hushållsart.->Vinylskivor; LP och singlar ->Lampor & kontorsutrustning -> |
Fler böckerFler böckerFler böckerKameror, hushållsart.LP, singlar - VinylLampor, etc säljes |

| ©2009 - Uppdaterad April 4, 2009 6:04 |
|
• Malmö / Skåne (el. Varberg / Halland) |