Hjälp tiggare i Lund, avslöjande om bidrag för EU-migranter som media missat

Gratis året runt härbärge med gratis mat planeras att införas för 50-75 EU-migranter som befinner sig i Lund.

700 000 kr extra i bidrag till Lunds EU-migranter

Lunds Kommun har för år 2015 tillfört (till Socialnämnden) 700 000 kr extra i bidrag för EU-migranter – dvs i praktiken för att finansiera tiggeriet i Lund.

Detta alltså utöver de övriga kostnader som EU-migranterna medför i form av gratis hemresor, sjukvård, tandläkare, renhållning och sanering, etc.

Socialnämnden tar beslut om bidrag till två föreningar

Imorgon (2015-06-17) ska Socialnämnden i Lund ta beslut om bidrag för EU-migranter för perioden april 2015 t o m december 2015 till;

  • Hjälp tiggare i Lund: 211 500 kr, där de ansökt om 238 500 kr
  • Lunds Diakoniförening: 62 500 kr, där de ansökt om 75 000 kr

Bidrag ges retroaktivt

Notera att bidragsperioden gäller för perioden april t o m december 2015, vilket innebär att föreningarna får bidrag 3 månader retroaktivt! Dvs de får i praktiken mer pengar än vad de begärt.

Detta trots att Socialnämnden sammanträder 1 gång varje månad.

Joakim Månsson Bengtsson sitter i Socialnämnden som beslutar om bidrag

Initiativtagare och styrelseordförande för Hjälp Tiggare i LundJoakim Månsson Bengtsson (MP) – sitter också i Socialnämnden som i morgon ska ta beslut om ifall anslaget på 211 500 kr ska beviljas till Joakim Månsson Bengtssons förening för EU-migranter.

Som alla förstår kommer detta bidrag till hans förening att beviljas av Joakim Månsson Bengtssons kollegor.

Om Hjälp Tiggare i Lund

Föreningen Hjälp Tiggare i Lund startade 2014-12-16 (organisationsnummer 802492-5235).
Initiativtagare till Hjälp tiggare i Lund är språkröret för Gröna Studenter, Joakim Månsson Bengtsson, samt Martin, representant för Smålands nation i Lund.

Martin framstår inte med efternamn. På sajten Lundagård står det ”Fotnot: Martins efternamn är borttaget av säkerhetsskäl.”.

Det är inte lätt att hitta vem som ingår i styrelsen för Hjälp Tiggare i Lund, men i ett protokoll från föreningens styrelsemöte 2015-01-08 uppges följande deltagare på mötet;
Joakim Månsson Bengtsson – ordförande
• Johanna Hoogendoorn Hennum – sekreterare
• Saranna Lundén – ledamot
• Nils Österblom – adjungerad och har ej rösträtt

Not.
I styrelseprotokollet för Hjälp Tiggare i Lund från 2015-01-08 (bara tre veckor efter starten av föreningen) står det bl a;
Marianne och Li har båda lämnat styrelsen av olika anledningar. Trots förlusten av två av fem ledamöter fortsätter denna interimistiska styrelse sitt arbete som vanligt, för att inte föreningens utveckling ska stanna upp. Då vi inte längre har någon ordförande tar övriga styrelseledamöter beslutet att Joakim får anta rollen som ordförande tills vidare.

I Lunds Socialnämnd sitter;
• Sven-Bertil Persson (ordförande) – Vänsterpartiet (Epost: sven-bertil.persson2@lund.se)
• Erik Hammarström (vice ordförande) – Miljöpartiet (Epost: erik.hammarstrom@lund.se)
• Göran Wallén (2:e vice ordförande) – Moderaterna (Epost: goran.wallen@lund.se)
Joakim Månsson Bengtsson – Miljöpartiet (Epost: joakim.manssonbengtsson@lund.se)
• Peter Fransson – Socialdemokraterna (Epost: peppe.fransson@yahoo.com)
• Eva S Olsson – Socialdemokraterna (Epost: eva.olsson6@lund.se)
• Yumna Ramadan – Feministiskt Initiativ (Epost: yumna.ramadan@lund.se)
• Sonja Lindlöf – Folkpartiet (Epost: sonja.lindlof@lund.se)
• Mattias Horrdin – Centerpartiet (Epost: mattias.horrdin@lund.se)
• Agneta Lindskog – Kristdemokraterna (Epost: agneta.lindskog@lund.se)
• Dan Ishaq – Moderaterna (Epost: dan.ishaq@lund.se)

Ersättare:
• Dara Ahmad – Socialdemokraterna (Epost: dara.ahmad@lund.se)
• Anna Gawrys – Socialdemokraterna (Epost: anna.gawrys@lund.se)
• K Arne Blom – Socialdemokraterna (Epost: Saknas)

• Jenny Sjöö – Miljöpartiet (Epost: jenny.sjoo@lund.se)
• Amanda Bjernestedt – Miljöpartiet (Epost: amanda.bjernestedt@lund.se)

• Ola Borre – Folkpartiet (Epost: ola.borre@lund.se)
• Mark Collins – Folkpartiet (Epost: mark.collins@lund.se)

• Martin Stensson – Vänsterpartiet (Epost: martin.stensson@lund.se)
• David Liljedahl – Centerpartiet (Epost: david.liljedal@lund.se)
• Kellemoa Kebede – Kristdemokraterna (Epost: Saknas)
• Petra Douhane – Moderaterna (Epost: Saknas)

Det finns många märkligheter i denna bidragshistoria, och snart kommer mer viktig information om detta. Missa inte att läsa fortsättningen av denna osannolika historia!

Se även bl a;
Lund ska hjälpa tiggare

Aktivistgruppen Hjälp tiggare i Lund föreslås få drygt 200 000 kr av Lunds kommun

Lunds kommun flippat ut i sitt stöd till EU-migranter

Lunds protokoll med rödgrönrosas beslut om pengar till EU-migranter och handlingsplan

Föreningen Hjälp Tiggare i Lund och deras bidragsansökningar – Med 25 frågor

Joakim Månsson-Bengtsson undanhöll arvode i ansökan om pengar från Lunds kommun


Lund kommuns vaga handlingsplan för EU-migranter


Vänsteraktivister kräver att media censurerar information om EU-migranter

Vänsterpartister, Martina Skrak m fl, i Malmö-Lund-området vill stoppa avhysningar av EU-migranter


EU migranter – Bilder du inte får se i media

För övriga sidor om EU-migranter se innehållsregistret.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *