Forum för alla i bostadsrätt
 

Backa   Forum för alla i bostadsrätt > Huvudforum > Administration, förvaltning - Upphandling & Anbud - Ekonomi
Registrera FAQ Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa

Administration, förvaltning - Upphandling & Anbud - Ekonomi Ekonomisk-, drifts- och underhållsförvaltning, underhåll, underhållsplan, budget, planering, driftskostnader, ekonomisk plan, kapitaltillskott, kontering av fakturor, inventarielistor, inre fond, krav på upphandling, upphandling av förvaltning, offerter, entreprenörer, fastighetsskötsel, anlita HSB, tips på bra entreprenörer, varning för dåliga entreprenörer, skattefrågor, skattereduktion, ROT-avdrag, o.dyl. RSS-feed för detta forum om förvaltning, administration, upphandling, etc som du kan prenumerera på, utöver den möjlighet till prenumeration på ämnen som ges i forumet!
Fler nyheter Mer nyheter Webbradio

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2017-11-10, 07:43
Ulrik Ulrik är inte inloggad
Mega medlem
 
Reg.datum: Aug 2016
Inlägg: 51
Standard Var syns "insatsen"?

När en bostadsrättslägenhet upplåts för första gången ska en insats betalas till föreningen. "Min" brf bildades på 50-talet och gamla dokument visar insatsens storlek för varje lägenhet.

Nu läser jag i Bostadsrättslagens kap 7, § 14 att "Varje medlem ska betala en avgift till bostadsrättsföreningen i form av en insats när bostadsrätt upplåts till honom eller henne." Vidare läser jag i kap 9, § 13 att "Det är en uppgift för styrelsen att fastställa avgifterna till föreningen, om inte något annat har bestämts i stadgarna. Ändring av insatsen skall dock alltid beslutas av föreningsstämman."

I mitt första stycke kan man få uppfattningen att insats är ett belopp knutet till ett visst tillfälle, nämligen vid brf:s bildande, och till en viss oföränderlig storlek. I Bostadsrättslagen kan man däremot få uppfattningen att insatsen går att manipulera.

Förr talade man om "insatslägenheter". Men den som idag köper en bostadsrätt på marknaden, betalar vad den anses vara värd, dvs. slutpriset i budgivningen. Men om "Varje medlem ska betala en avgift till bostadsrättsföreningen i form av en insats när bostadsrätt upplåts till honom eller henne", var hittar man idag insatsen i den här marknadssituationen? Åtminstone jag hör aldrig talas om någon insats när någon köper en bostadsrätt, utan vad som diskuteras är priset.

Hur hänger det här ihop? Var syns insatsen?
Svara med citat
  #2  
Gammal 2017-11-10, 09:38
clabbe clabbe är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Sep 2008
Inlägg: 2 577
Standard

Som bundet eget kapital i balansräkningen.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2017-11-10, 10:27
Harald Harald är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Mar 2008
Ort: Göteborg
Inlägg: 2 957
Standard

Insats betalas bara en gång, när bostadsrätten upplåts för första gången.

Ändring av insats i efterhand görs ibland för att ändra ägarfördelningen. Detta är dock krångligt och sällan värt besväret.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2017-11-10, 15:32
InteIStyrelsen InteIStyrelsen är inte inloggad
Giga-medlem
 
Reg.datum: Dec 2015
Inlägg: 98
Standard

Ulrik: om ni har förvaltaren som hsb, fråga om dom har den ekonomiskt plan kvar, eller beställa från boverket.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2017-11-10, 16:41
Garfunkels avatar
Garfunkel Garfunkel är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Jan 2015
Inlägg: 501
Standard Finns i rullarna!

Citat:
Ursprungligen skrivet av Ulrik Visa inlägg
..... Men om "Varje medlem ska betala en avgift till bostadsrättsföreningen i form av en insats när bostadsrätt upplåts till honom eller henne", var hittar man idag insatsen i den här marknadssituationen? Åtminstone jag hör aldrig talas om någon insats när någon köper en bostadsrätt, utan vad som diskuteras är priset.

Hur hänger det här ihop? Var syns insatsen?
Insatsen för respektive "lägenhet" finns klart angiven i Bostadsrättsinformationen för respektive bostadsrätt i föreningen.

Skilj på insats och avgift!
Svara med citat
  #6  
Gammal 2017-11-11, 08:24
Gusten Gusten är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Nov 2008
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 3 482
Standard

Citat:
Ursprungligen skrivet av Ulrik Visa inlägg

Förr talade man om "insatslägenheter". Men den som idag köper en bostadsrätt på marknaden, betalar vad den anses vara värd, dvs. slutpriset i budgivningen. Men om "Varje medlem ska betala en avgift till bostadsrättsföreningen i form av en insats när bostadsrätt upplåts till honom eller henne", var hittar man idag insatsen i den här marknadssituationen? Åtminstone jag hör aldrig talas om någon insats när någon köper en bostadsrätt, utan vad som diskuteras är priset.
Hur hänger det här ihop? Var syns insatsen?
Engångsavgift i form av insats betalas när lägenheten upplåtes med bostadsrätt för första gången.
Även om det torde vara ovanligt kan det senare även ha betalats en "extra insats" om en föreningsstämma har beslutat om sådan.

I äldre bostadsrättslag kallades insatsen för grundavgift. Så om det är en lägenhet från 50-talet kan
det istället för insats stå "grundavgift" i gamla dokument t ex i den ekonomiska planen.
Svara med citat
  #7  
Gammal 2017-11-11, 09:59
clabbe clabbe är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Sep 2008
Inlägg: 2 577
Standard

Citat:
Ursprungligen skrivet av Garfunkel Visa inlägg
Insatsen för respektive "lägenhet" finns klart angiven i Bostadsrättsinformationen för respektive bostadsrätt i föreningen.

Skilj på insats och avgift!
Vad är Bostadsrättsinformationen för dokument?
Svara med citat
  #8  
Gammal 2017-11-11, 21:21
Borättexperten Borättexperten är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Jan 2010
Ort: Lund
Inlägg: 518
Granskning Kapitaltillskott

Det är riktigt att insats bara brukar betalas i samband den första upplåtelsen, när man köper bostadsrätten från föreningen. Men det händer ju ibland att man genom stämmobeslut beslutar att öka insatserna, om föreningen ekonomi behöver förstärkas. Kallas kapitaltillskott, och betalas då i normala fall i proportion till de ursprungliga insatserna. T ex för att rädda föreningen fån en akut kris, eller konkurs, eller för att dra ner på föreningens skuldbörda.

Det omvända kan också göras (men ovanligt). Om föreningen blir skuldfri och lyckas bygga upp en mycket stark ekonomi, kan man besluta att helt eller delvis betala tillbaka insatserna.
__________________
Mer information om bostadsrättsfrågor hittar du på Borättupplysning.se
Svara med citat
  #9  
Gammal 2017-11-13, 05:38
Ulrik Ulrik är inte inloggad
Mega medlem
 
Reg.datum: Aug 2016
Inlägg: 51
Standard

Tack alla!
Om jag förstått saken rätt så spelar insatsen idag en väldigt liten roll i en gammal förening; beloppet är ju så litet. Att man fortfarande nämner insatsen beror väl på att den kan användas som en utgångspunkt när man bestämmer årsavgiften. Stämmer det?
Svara med citat
  #10  
Gammal 2017-11-13, 10:56
Gusten Gusten är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Nov 2008
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 3 482
Standard

Citat:
Ursprungligen skrivet av Ulrik Visa inlägg
Att man fortfarande nämner insatsen beror väl på att den kan användas som en utgångspunkt när man bestämmer årsavgiften. Stämmer det?
Ja om det står i stadgarna att årsavgifterna beräknas i förhållande till insatserna så gäller det.
Numera är det dock vanligt att stadgarna anger att årsavgifterna beräknas i förhållande till andelstal. Då kan det vara en annan
årsavgiftsfördelning än efter insatserna. Verkar ha blivit vanligare under senare år.
Svara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att skriva inlägg
Du får inte skriva nytt inlägg
Du får inte besvara inlägg
Du får inte bifoga filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Gå direkt till;

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
"Egen uteplats" enligt mäklare, "gemensam yta" enligt förening KFES Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF 15 2013-07-03 22:25



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:44.


vBuletin® Version 3.6.8 Copyright ©2000 - 2019.
Allt om bostadsrätt - Sveriges största sajt om bostadsrätter - Köpa bostadsrätt privat utan mäklare