Forum för alla i bostadsrätt
 

Backa   Forum för alla i bostadsrätt > Huvudforum > Administration, förvaltning - Upphandling & Anbud - Ekonomi
Registrera FAQ Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa

Administration, förvaltning - Upphandling & Anbud - Ekonomi Ekonomisk-, drifts- och underhållsförvaltning, underhåll, underhållsplan, budget, planering, driftskostnader, ekonomisk plan, kapitaltillskott, kontering av fakturor, inventarielistor, inre fond, krav på upphandling, upphandling av förvaltning, offerter, entreprenörer, fastighetsskötsel, anlita HSB, tips på bra entreprenörer, varning för dåliga entreprenörer, skattefrågor, skattereduktion, ROT-avdrag, o.dyl. RSS-feed för detta forum om förvaltning, administration, upphandling, etc som du kan prenumerera på, utöver den möjlighet till prenumeration på ämnen som ges i forumet!
Fler nyheter Mer nyheter Webbradio

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2017-11-10, 07:43
Ulrik Ulrik är inte inloggad
Mega medlem
 
Reg.datum: Aug 2016
Inlägg: 51
Standard Var syns "insatsen"?

När en bostadsrättslägenhet upplåts för första gången ska en insats betalas till föreningen. "Min" brf bildades på 50-talet och gamla dokument visar insatsens storlek för varje lägenhet.

Nu läser jag i Bostadsrättslagens kap 7, § 14 att "Varje medlem ska betala en avgift till bostadsrättsföreningen i form av en insats när bostadsrätt upplåts till honom eller henne." Vidare läser jag i kap 9, § 13 att "Det är en uppgift för styrelsen att fastställa avgifterna till föreningen, om inte något annat har bestämts i stadgarna. Ändring av insatsen skall dock alltid beslutas av föreningsstämman."

I mitt första stycke kan man få uppfattningen att insats är ett belopp knutet till ett visst tillfälle, nämligen vid brf:s bildande, och till en viss oföränderlig storlek. I Bostadsrättslagen kan man däremot få uppfattningen att insatsen går att manipulera.

Förr talade man om "insatslägenheter". Men den som idag köper en bostadsrätt på marknaden, betalar vad den anses vara värd, dvs. slutpriset i budgivningen. Men om "Varje medlem ska betala en avgift till bostadsrättsföreningen i form av en insats när bostadsrätt upplåts till honom eller henne", var hittar man idag insatsen i den här marknadssituationen? Åtminstone jag hör aldrig talas om någon insats när någon köper en bostadsrätt, utan vad som diskuteras är priset.

Hur hänger det här ihop? Var syns insatsen?
Svara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att skriva inlägg
Du får inte skriva nytt inlägg
Du får inte besvara inlägg
Du får inte bifoga filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Gå direkt till;

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
"Egen uteplats" enligt mäklare, "gemensam yta" enligt förening KFES Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF 15 2013-07-03 22:25



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:15.


vBuletin® Version 3.6.8 Copyright ©2000 - 2019.
Allt om bostadsrätt - Sveriges största sajt om bostadsrätter - Köpa bostadsrätt privat utan mäklare