Forum för alla i bostadsrätt
 

Backa   Forum för alla i bostadsrätt > Huvudforum > Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF
Registrera FAQ Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa

Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF
Tolkningar av lagar och stadgar, Likabehandlingsprincipen, Lagen om ekonomiska föreningar (LEF), Bostadsrättslagen (BrL), vårdplikt, lydnadsplikt, lojalitetsplikt, informationsplikt, jäv (styrelse/stämma, för revisorer, HSB-representant, ledamöter, mötesordförande, m.fl.), trivselföreskrifter. Faktabanken innehåller många viktiga tips! Faktabanken RSS-feed för juridikforumet som du kan prenumerera på, utöver den möjlighet till prenumeration på ämnen som ges i forumet!

Fler nyheter Mer nyheter Webbradio

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2010-09-22, 11:47
Nella Nella är inte inloggad
Mega medlem
 
Reg.datum: Sep 2010
Inlägg: 56
Standard Rivning av förråd i brf

Hej!

Sitter i styrelsen i en bostadsrättsförening. Dagis är en av våra hyresgäster och de har ett uteförråd som styrelsen beslutat att riva. Svenska bostäder som tidigare var värd har godkänt detta då och det är mycket hänvisningar till det...motsättnngar gällande detta från dagis är på hög nivå. Har någon bra tips och idéer på att göra detta på ett "bra" sätt? De anser att vi på något sätt skall kompensera dem, men vi kan inte lämna några andra förråd i utbyte. Och behöver väl egentligen inte göra det heller?!
Svara med citat
  #2  
Gammal 2010-09-22, 19:39
Trötters avatar
Trötter Trötter är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Feb 2009
Ort: Ängelholm
Inlägg: 749
Skicka ett meddelande via MSN till Trötter
Standard

Citat:
Ursprungligen skrivet av Nella Visa inlägg
Hej!

Sitter i styrelsen i en bostadsrättsförening. Dagis är en av våra hyresgäster och de har ett uteförråd som styrelsen beslutat att riva. Svenska bostäder som tidigare var värd har godkänt detta då och det är mycket hänvisningar till det...motsättnngar gällande detta från dagis är på hög nivå. Har någon bra tips och idéer på att göra detta på ett "bra" sätt? De anser att vi på något sätt skall kompensera dem, men vi kan inte lämna några andra förråd i utbyte. Och behöver väl egentligen inte göra det heller?!
Att styrelsen beslutar om förändring av föreningens fastighet kan vara ett brott mot kap 9 § 15 i bostadsrättslagen. När det gäller förändring av föreningens fastighet, kan det krävas ett medlemsbeslut vid stämma om förändringen är av betydelse. Svenska bostäder har inget och skall inte ha något mandat att besluta i föreningens sak vad gäller rivning av föreningens förråd. Det kan även finnas skäl att kontakt byggnadsnämnden på kommunen, med hänsyn på eventuella rivningslov.

Rekommendationer.

Läs föreningens stadga Bostadsrättslagen och eventuellt vad Boverket anger om rivning av byggnader, det kan även finnas mer information på detta förträffliga forum

Boverket, bygglov och bygganmälan - Rivning
Bostadsrättslagen

Det är bra om du kan fylla i din profil
__________________
Det finns inget som är så bra att det inte kan bli bättre!!

Senast redigerad av Admin: 2010-09-22 klockan 20:48. Anledning: Rättat länk (http://hotpot.se/php/vb/profile.php?do=editprofile), men tack för hjälp att påminna
Svara med citat
  #3  
Gammal 2010-09-23, 10:08
MikHo MikHo är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Mar 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 690
Skicka ett meddelande via MSN till MikHo
Standard

precis som Trötter skriver så krävs förändringar av byggnader, om- eller tillbyggnad ett stämmobeslut i första hand. Dessutom krävs rivningslov och/eller byggnadslov från stadsbyggnadskontoret.

Ni bör även diskuterat saken med er hyresgäst innan något beslut genomförs.
Sätt dig själv in i situationen.... någon "över" kommer och plockar bort utrymmen som du "alltid" har haft tillgång till.

Om ni inte vill ha en minskad ersättning från dagiset bör ni planera in en ersättningsbyggnad eller tillgång till annat förråd.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2010-09-24, 09:54
Nella Nella är inte inloggad
Mega medlem
 
Reg.datum: Sep 2010
Inlägg: 56
Standard

Gäller detta även om det inte finns ett ursprungligt bygglov?
Svara med citat
  #5  
Gammal 2010-09-24, 11:13
Trötters avatar
Trötter Trötter är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Feb 2009
Ort: Ängelholm
Inlägg: 749
Skicka ett meddelande via MSN till Trötter
Standard

Citat:
Ursprungligen skrivet av Nella Visa inlägg
Gäller detta även om det inte finns ett ursprungligt bygglov?
Om byggnaden är inskriven i detaljplanen är det förmodligen förenat med ett rivningslov. Min tolkning är att alla ombyggnader och tillbyggnader skall beslutas vid stämma. Styrelsens roll i en förening är enligt min menig, att alltid förankra beslut som berör medlemmarna i föreningen genom en väl genomarbetad motivering och presentera detta på en stämma där medlemmarna får ta ställning till hur vida föreningen skall göra i frågan.

Att strunta i medbestämmandet i föreningen kan leda till besvärliga och kostsamma situationer för föreningen och i vissa fall för styrelsen eller enskilda ledamöter.
__________________
Det finns inget som är så bra att det inte kan bli bättre!!
Svara med citat
  #6  
Gammal 2010-09-25, 20:39
Nella Nella är inte inloggad
Mega medlem
 
Reg.datum: Sep 2010
Inlägg: 56
Standard

Citat:
Ursprungligen skrivet av Nella Visa inlägg
Hej!

Sitter i styrelsen i en bostadsrättsförening. Dagis är en av våra hyresgäster och de har ett uteförråd som styrelsen beslutat att riva. Svenska bostäder som tidigare var värd har godkänt detta då och det är mycket hänvisningar till det...motsättningar gällande detta från dagis är på hög nivå. Har någon bra tips och idéer på att göra detta på ett "bra" sätt? De anser att vi på något sätt skall kompensera dem, men vi kan inte lämna några andra förråd i utbyte. Och behöver väl egentligen inte göra det heller?!
OBS! Att det är ett fristående förråd (friggebod) på dagisgården. DVS att den inte sitter i hop med byggnaden....
Svara med citat
  #7  
Gammal 2010-09-26, 15:44
Trötters avatar
Trötter Trötter är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Feb 2009
Ort: Ängelholm
Inlägg: 749
Skicka ett meddelande via MSN till Trötter
Standard

Föreningens egendom är hela fastigheten och där till hörande tomtmark och all delar som hör till detta. Att utföra förändringar av föreningens fastighet kan kräva ett medlemsbeslut. Förändringar av en fastighet i planerat område kräver ofta någon typ av bygg/rivnings tillstånd från kommunen.

En bra väg att gå för er vad gäller förändring av föreningens tillgångar/fastighet, kan vara att först fatta beslutet på en föreningens stämma genom votering. Detta ger medlemmarna i föreningen en möjlighet att delta i besluts processen. När stämman har fatta beslut om att riva byggnaden bör ni i styrelsen vända er till kommunen ångande rivningen.
__________________
Det finns inget som är så bra att det inte kan bli bättre!!
Svara med citat
  #8  
Gammal 2010-09-26, 21:13
MikHo MikHo är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Mar 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 690
Skicka ett meddelande via MSN till MikHo
Standard

Citat:
Ursprungligen skrivet av Nella Visa inlägg
OBS! Att det är ett fristående förråd (friggebod) på dagisgården. DVS att den inte sitter i hop med byggnaden....
Tänk på att bygglovsbefrielsen för bland annat friggebodar BARA gäller en eller tvåfamiljshus.
INTE flerfamiljshus.... många som gått på pumpen gällande detta i tron att ens bygge inte kräver bygglov.
Svara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att skriva inlägg
Du får inte skriva nytt inlägg
Du får inte besvara inlägg
Du får inte bifoga filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Gå direkt till;

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Förråd i bostadsrätt Bea46 Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF 3 2011-01-05 21:55
Förråd i brf, ändring frågvis Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF 2 2009-10-20 19:50
Förråd - omfördelning i brf bostadsrättsinnehavare Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF 9 2009-05-27 13:03
Förråd till lägenheten i brf Lennart S Juridik - Stadgar och Lagar - BrL, LEF 3 2009-02-26 15:10
Inbrott i förråd ! Ullis E Bostadsrättsforum 4 2008-04-06 09:42



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:42.


vBuletin® Version 3.6.8 Copyright ©2000 - 2020.
Allt om bostadsrätt - Sveriges största sajt om bostadsrätter - Köpa bostadsrätt privat utan mäklare