Forum för alla i bostadsrätt
 

Backa   Forum för alla i bostadsrätt > Huvudforum > Administration, förvaltning - Upphandling & Anbud - Ekonomi
Registrera FAQ Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa

Administration, förvaltning - Upphandling & Anbud - Ekonomi Ekonomisk-, drifts- och underhållsförvaltning, underhåll, underhållsplan, budget, planering, driftskostnader, ekonomisk plan, kapitaltillskott, kontering av fakturor, inventarielistor, inre fond, krav på upphandling, upphandling av förvaltning, offerter, entreprenörer, fastighetsskötsel, anlita HSB, tips på bra entreprenörer, varning för dåliga entreprenörer, skattefrågor, skattereduktion, ROT-avdrag, o.dyl. RSS-feed för detta forum om förvaltning, administration, upphandling, etc som du kan prenumerera på, utöver den möjlighet till prenumeration på ämnen som ges i forumet!
Fler nyheter Mer nyheter Webbradio

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2015-01-07, 14:50
Robertjohansson01 Robertjohansson01 är inte inloggad
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2015
Inlägg: 1
Standard Medlemskap utan att äga lägenheten

Hej

Jag fick en förfrågan av en hyresgäst om man kan vara medlem i bostadsrättsföreningen utan att äga lägenheten. Kan man ex. vara varaktigt inneboende och kunna söka om medlemskap eller kan man ex vara närstående person och söka om medlemskap?
Svara med citat
  #2  
Gammal 2015-01-07, 15:02
Borättexperten Borättexperten är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Jan 2010
Ort: Lund
Inlägg: 517
Standard

Nej, medlemskap kan bara ges till den som är köpt eller fått en bostadsrätt, eller del av bostadsrätt. En hyresgäst eller en inneboende kan aldrig bli medlem. Men det kanske finns undantag, andra regler, i några föreningar? Men inget jag har stött på.
__________________
Mer information om bostadsrättsfrågor hittar du på Borättupplysning.se
Svara med citat
  #3  
Gammal 2015-01-07, 15:18
Admins avatar
Admin Admin är inte inloggad
Systemadministratör
 
Reg.datum: Feb 2008
Ort: Malmö
Inlägg: 6 411
Glad Medlemskap i brf för hyresgäst

Handlar det om en andrahandsupplåtelse av en bostadsrätt, eller är det frågan om en hyresgäst till en hyreslägenhet som brf:en äger?

Det är stadgarna som styr, i stil med HSB:s normalstadgar 2011;

§ 5 Rätt till medlemskap
Inträde i bostadsrättsföreningen kan beviljas den som
är medlem i HSB och
1. kommer att erhålla bostadsrätt genom upplåtelse
i bostadsrättsföreningens hus, eller
2. övertar bostadsrätt i bostadsrättsföreningens hus.

Om en bostadsrätt har övergått till bostadsrättshavarens
make får maken nekas medlemskap i bostadsrättsföreningen
endast om maken inte är medlem i HSB.
Vad som nu sagts får motsvarande tillämpning om bostadsrätt till
bostadslägenhet övergått till annan närstående person
som varaktigt sammanbodde med bostadsrättshavaren.
Den som en bostadsrätt övergått till får inte nekas
inträde i bostadsrättsföreningen, om de villkor för
medlemskap som föreskrivs i denna paragraf är uppfyllda
och bostadsrättsföreningen skäligen bör godta
honom som bostadsrättshavare.
Om det kan antas att förvärvaren inte avser att bosätta sig permanent i
bostadslägenheten har bostadsrättsföreningen i enlighet
med bostadsrättföreningens ändamål rätt att neka medlemskap.
Medlemskap får inte nekas på diskriminerande grund.


Varför skulle en hyresgäst kunna få inflytande i något som denne inte äger?

Vad är skälet till att denna hyresgäst vill bli medlem i bostadsrättsföreningen?
__________________
DET KRÄVS ETT HELT NYTT SÄTT ATT TÄNKA FÖR ATT LÖSA DE PROBLEM VI SKAPAT MED DET GAMLA SÄTTET ATT TÄNKA Think outside the box
Demokrati/rättvisa - öppenhet - insyn - information - engagemang - medlemsinflytande - medlemskontroll - ärlighet - moral - etik - ansvar - respekt - civilkurage... ETHOS, vad tusan är det?
Faktabanken - Sveriges bästa och mest heltäckande stadgar - Index - Visitkort för Forum För Alla i Bostadsrätt - Hyresnämnden!
För den trötta samhällskroppen vore kanske bästa boten ifall tankarna i toppen kom från roten.
Makten ska utgå från folket enligt grundlagen, men hur fungerar det i en brf?
Är HSB till för medlemmarna eller är medlemmarna till för HSB? - Avveckla HSB-ledamoten !!! - Engagera dig i din investering i ditt boende idag, i morgon kan det vara för sent!
Varje HSB-medlem har motionsrätt till HSB:s stämmor. Utnyttja dina rättigheter och skriv motioner till HSB (exempel).
Med retorik och härskartekniker undviker HSB att svara på frågor! - Fler Whistleblowers efterlyses!
6:13, 7:16 LEF (generalklausuler): Föreningsstämman, styrelsen eller ställföreträdare för föreningen (t.ex. mötesordförande) får inte ta beslut/företa en åtgärd som är ägnad att bereda en otillbörlig fördel åt en medlem eller någon annan till nackdel för föreningen eller annan medlem.
13 kap 1§ LEF: Om en styrelseledamot uppsåtligen eller av oaktsamhet skadar föreningen då han fullgör sitt uppdrag, skall han ersätta skadan. Detsamma gäller när skadan tillfogas en föreningsmedlem eller någon annan genom överträdelse av denna lag eller tillämplig årsredovisningslag eller genom överträdelse av stadgarna.
Kärnproblemen: 1. Protokoll (ska vara offentliga), 2. Stadgar 3. Revisorer, 4. Valberedning - Vi ska inte ha roller och regler som inte kan kontrolleras!
VEM SOM FÅR VARA OMBUD/BITRÄDE PÅ STÄMMA SKA INTE VARA BEGRÄNSAD!
UNDERHÅLLSPLANER I BRF & BUDGET MÅSTE OVILLKORLIGEN VARA OFFENTLIGA FÖR ALLA MEDLEMMAR & KÖPARE
Svara med citat
  #4  
Gammal 2015-01-09, 15:46
Jonte_1953 Jonte_1953 är inte inloggad
Avancerad medlem
 
Reg.datum: Apr 2009
Ort: Sollentuna
Inlägg: 39
Standard

Jag kan inte se att det finns något som förbjuder en styrelse att bevilja medlemskap för någon som inte är bostadsrättshavare. Stadgarna gäller ju för alla medlemmar och då gäller de även för de personer som bildar föreningen. Vid nyproduktion är det regel att dessa medlemmar inte kommer att köpa någon lägenhet men de är i alla fall medlemmar.
När en ordförande flyttar från föreningen i mars, kan denne fortsätta att vara medlem om styrelsen medger det fram till den ordinarie stämman i maj då en ny styrelse utses.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2015-01-13, 21:39
Garfunkels avatar
Garfunkel Garfunkel är inte inloggad
Yotta-medlem
 
Reg.datum: Jan 2015
Inlägg: 492
Standard

Citat:
Ursprungligen skrivet av Jonte_1953 Visa inlägg
...........När en ordförande flyttar från föreningen i mars, kan denne fortsätta att vara medlem om styrelsen medger det fram till den ordinarie stämman i maj då en ny styrelse utses.
Var i stadgarna står det att en tidigare ägare av brf inte kan vara kvar i styrelsen? Enl. HSB räcker det med att personen är medlem i HSB!

Ordf. i vår förening har inte kvar sin brf och har fortsatt med ordförandeskapet i flera år!
Svara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att skriva inlägg
Du får inte skriva nytt inlägg
Du får inte besvara inlägg
Du får inte bifoga filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Gå direkt till;

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Självdrag i lägenheten totiki El, Uppvärmning/inneklimat, V&V, Vatten - Bredband, telefon, TV 0 2009-10-05 09:35



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:25.


vBuletin® Version 3.6.8 Copyright ©2000 - 2019.
Allt om bostadsrätt - Sveriges största sajt om bostadsrätter - Köpa bostadsrätt privat utan mäklare