Visa ett inlägg
  #2  
Gammal 2009-03-07, 10:05
Admins avatar
Admin Admin är inte inloggad
Systemadministratör
 
Reg.datum: Feb 2008
Ort: Malmö
Inlägg: 6 410
Glad E-post adress till HSB-organisationen

Du får själv gå in på din HSB-regions sajt (eller ringa din HSB-region) för att få reda på var du ska skicka dina motioner, men här följer en lista jag gjorde för ett par år sedan med kontaktvägar till HSB-regionerna;

1. HSB Arlanda
fornamn.efternamn@arlanda.hsb.se
Info/VD/Ekonomi/förvaltning/utb.:
E-post Bo Albrektsson - bo.albrektsson@arlanda.hsb.se
Maud Ringbom - maud.ringbom@arlanda.hsb.se
Stationsgatan 4
195 02 Märsta
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
2. HSB Norra Bohuslän
E-post Info - info@nbohuslan.hsb.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3. HSB Dalarna
E-post VD Leif Jonsson - leif.jonsson@dalarna.hsb.se
E-post Personal- & medlemsfrågor - inge.ericsson@dalarna.hsb.se
Stefan Sandström - stefan.sandstrom@dalarna.hsb.
Box 258
781 23 Borlänge
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
4. HSB Filipstad
E-post - hsb.filipstad@telia.com
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5. HSB Gävleborg
E-post Allmän info & förfrågan - infogavle@gavleborg.hsb.se
E-post HSB Gävle, VD Sten Halseth - sten.halseth@gavleborg.hsb.se
E-post HSB Bollnäs - jan.eric.flink@gavleborg.hsb.se
E-post HSB Ljusdal - jan.eric.flink@gavleborg.hsb.se
E-post HSB Hudiksvall - stig.dammbro@gavleborg.hsb.
E-post HSB Söderhamn - stig.dammbro@gavleborg.hsb.se
E-post HSB Sandviken - ove.lindh@gavleborg.hsb.se
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
6. HSB Göta
Kontaktvägar
(Jönköping, Nässjö, Borås, Kinna, Värnamo, Halmstad, Falkenberg, Varberg)
E-post Rolf Lind Medlems- och kommunikationsansvarig - rolf.lind@gota.hsb.se
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
7. HSB NV Götaland
E-post Info - info@nvg.hsb.se
E-post Kundtjänst - maria.nordberg@nvg.hsb.se
E-post Informationsassistent - andrea.nordensater@nvg.hsb.se
E-post Medlemschef - per.johansson@nvg.hsb.se
E-post VD - per.sundequist@nvg.hsb.se
E-post Vice VD, adm. chef - roland.helmner@nvg.hsb.se
Lisbeth Lövgren - lisbeth.lovgren@nvg.hsb.se
Järnvägsgatan 16
Box 83
532 21 Skara
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
8. HSB Göteborg
E-post Information - info@gbg.hsb.se
Kjell Ring - kjell.ring@gbg.hsb.se
Box 311 11
400 32 Göteborg
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
9. HSB Karlsborg
E-post - hsb@carlsborg.net
E-post Förvaltning/ekonomi, Thomas Nilsson - thomas.nilsson.karlsborg@zeta.telenordia.se
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10. HSB Karlskoga
E-post - hsb@karlskoga.hsb.se
Gunilla Funcke - gunilla.funcke@karlskoga.hsb.se
Bergmansgatan 1 A
Box 191
691 24 Karlskoga
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11. HSB Kil
Info, ekonomi, förvaltning, utb., miljö - ingmarie.hsb.kil@telia.com
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12. HSB Kristinehamn
E-post Info, marknadsföring, utb. - galina@kristinehamn.hsb.se
Nina Johansson - nina.johansson@kristinehamn.hsb.se
Västerlånggatan 35
Box 185
681 24 Kristinehamn
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13. HSB Landskrona
E-post Info - info@landskrona.hsb.se
Christel Ohlsson (ingen e-post)
Box 19
261 22 Landskrona
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14. HSB Malmö
E-post Info - epost@malmo.hsb.se
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15. HSB Mitt
E-post Info - info@mitt.hsb.se
Conny Ekholm - conny.ekholm@mitt.hsb.se
Box 269
851 04 Sundsvall
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16. HSB Mälardalen
E-POST SAKNAS
E-post Anders Björk, Kundansvarig 021-3702433 - anders.bjork@malardalen.hsb.se
E-post Susanne Hjulström, Kundansvarig 021-3702492 - susanne.hjulstrom@malardalen.hsb.se
E-post Anita Kullinger, Kundmottagare 021-3702417 - anita.kullinger@malardalen.hsb.se
E-post Anna Mastrovito, Kundmottagare 021-3702424 - anna.mastrovito@malardalen.hsb.se
E-post Outi Nordström, Kundmottagare 021-3702511 - outi.nordstrom@malardalen.hsb.se
E-post Ragnhild Ribbeklint, Kundansvarig 021-3702502 - ragnhild.ribbeklint@malardalen.hsb.se
E-post Britt Gustafsson, Kundmottagare 021-3702494 - britt.gustafsson@malardalen.hsb.se
Kerstin Svensson - kerstin.svensson@malardalen.hsb.se
Metallverksgatan 4
Box 307
721 07 Västerås
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
17. HSB Mölndal
E-post Info - info@molndal.hsb.se
David Blücher (ingen e-post)
Box 305
431 24 Mölndal
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
18. HSB Norr
E-post Info - info@norr.hsb.se
Patrik Sundberg - patrik.sundberg@norr.hsb.se
Smedjegatan 9
972 33 Luleå
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
19. HSB Skåne
E-post Info - info@skane.hsb.se
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
20. HSB NV Skåne
E-post Info - info@hsbhbg.se
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
21. HSB Stockholm
E-post Info - info@stockholm.hsb.se
Marianne Cervin - marianne.cervin@stockholm.hsb.se
Flemingatan 41
112 84 Stockholm
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
22. HSB Norra Stor-Stockholm
E-post Info - info@nststhlm.hsb.se
Tina Göransson - tina.goransson@nststhlm.hsb.se
Vasaplatsen 4
Box 162
177 23 Järfälla
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
23. HSB Storfors
E-post Info, förvaltning, ekonomi, etc. - bengt.stf@telia.com
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
24. HSB Sydnärke
E-post Info & VD & utb.; Susan Clefjord - susan.clefjord@hallsberg.hsb.se
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
25. HSB Sydost
E-post Info - info@sydost.hsb.se
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
26. HSB Södermanlands län
E-post Info - info@sodermanland.hsb.se
Christina Nilsson - christina.nilsson@sodermanland.hsb.se
Västra Storgatan 1
Box 304
611 26 Nyköping
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
27. HSB Södertälje
E-post Info - info@sodertalje.hsb.se
Göran Häggkvist - goran.haggkvist@sodertalje.hsb.se
Järnagatan 6
151 22 Södertälje
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
28. HSB Södertörn
E-post Info - info@sodertorn.hsb.se
Lisbeth Ekman (ingen e-post)
Box 1084
141 22 Huddinge
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
29. HSB Umeå
E-post Info.ansvarig/Fastighetschef - agneta.andersson@umea.hsb.se
Agneta Andersson - agneta.andersson@umea.hsb.se
Skolgatan 58 A
901 02 Umeå
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
30. HSB Uppsala
Medlemsfrågor, reception, växel - therese.vassnes@uppsala.hsb.se
E-post Om du vill veta mer - marknad@uppsala.hsb.se
Tomas Eriksson - tomas.eriksson@uppsala.hsb.se
Box 1103
751 41 Uppsala
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
31. HSB centrala Värmland
E-post Info - info@cvarmland.hsb.se
Annci Falk - Annci.falk@cvarmland.hsb.se
Box 141
651 04 Karlstad
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
32. HSB Östergötland
E-post Info - info@ostergotland.hsb.se
Anna Olsdotter Backarp - anna.backarp@ostergotland.hsb.se
Nya Tanneforsvägen 90
Box 6077
580 06 Linköping
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
33. HSB Östra Östergötland
E-post Info - info@oostergotland.hsb.se
Carl Johan Svensson - carljohan.svensson@oostergotland.hsb.se
Södra Promenaden 134
Box 6901
600 06 Norrköping

Hittar du några uppdateringar så komplettera gärna ovanstående lista med dessa!
__________________
DET KRÄVS ETT HELT NYTT SÄTT ATT TÄNKA FÖR ATT LÖSA DE PROBLEM VI SKAPAT MED DET GAMLA SÄTTET ATT TÄNKA Think outside the box
Demokrati/rättvisa - öppenhet - insyn - information - engagemang - medlemsinflytande - medlemskontroll - ärlighet - moral - etik - ansvar - respekt - civilkurage... ETHOS, vad tusan är det?
Faktabanken - Sveriges bästa och mest heltäckande stadgar - Index - Visitkort för Forum För Alla i Bostadsrätt - Hyresnämnden!
För den trötta samhällskroppen vore kanske bästa boten ifall tankarna i toppen kom från roten.
Makten ska utgå från folket enligt grundlagen, men hur fungerar det i en brf?
Är HSB till för medlemmarna eller är medlemmarna till för HSB? - Avveckla HSB-ledamoten !!! - Engagera dig i din investering i ditt boende idag, i morgon kan det vara för sent!
Varje HSB-medlem har motionsrätt till HSB:s stämmor. Utnyttja dina rättigheter och skriv motioner till HSB (exempel).
Med retorik och härskartekniker undviker HSB att svara på frågor! - Fler Whistleblowers efterlyses!
6:13, 7:16 LEF (generalklausuler): Föreningsstämman, styrelsen eller ställföreträdare för föreningen (t.ex. mötesordförande) får inte ta beslut/företa en åtgärd som är ägnad att bereda en otillbörlig fördel åt en medlem eller någon annan till nackdel för föreningen eller annan medlem.
13 kap 1§ LEF: Om en styrelseledamot uppsåtligen eller av oaktsamhet skadar föreningen då han fullgör sitt uppdrag, skall han ersätta skadan. Detsamma gäller när skadan tillfogas en föreningsmedlem eller någon annan genom överträdelse av denna lag eller tillämplig årsredovisningslag eller genom överträdelse av stadgarna.
Kärnproblemen: 1. Protokoll (ska vara offentliga), 2. Stadgar 3. Revisorer, 4. Valberedning - Vi ska inte ha roller och regler som inte kan kontrolleras!
VEM SOM FÅR VARA OMBUD/BITRÄDE PÅ STÄMMA SKA INTE VARA BEGRÄNSAD!
UNDERHÅLLSPLANER I BRF & BUDGET MÅSTE OVILLKORLIGEN VARA OFFENTLIGA FÖR ALLA MEDLEMMAR & KÖPARE

Senast redigerad av Admin: 2009-03-07 klockan 13:30.
Svara med citat